Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - سریال فوق لیسانسه ها www.jeem.ir
سریال فوق لیسانسه ها
معرفی یک سریال دیدنی!

سریال فوق لیسانسه ها

نویسنده : نگارموقرمقدم

لیسانسه‌ها یکی از همان سریال‌هایی‌ست که آدم دلش می‌خواهد فوق لیسانس‌هایش را هم بسازند. یا شاید هم دکترها! اما شاید که ترسیدند به کسی بَر بخورد. برای همین کفایت کردند به اکثریت و اقلیت را کنار گذاشتند.

این سه تا نخاله، با شوخی‌هایشان دل تماشاگر را خوب به‌دست آوردند و مثل این است که دارند روی لبه‌ی تیغ راه می‌روند. روی لبه‌ی خیلی حرف‌ها. حالا هم که تازگی‌ها فصل دوم این سریال رسیده، چند آپشن جدید به آن اضافه کردند، مثل پخش شدن بوق بجای کلمات نابه‌جا یا به عبارتی فحش و مواردی که شاید خدای نکرده چیز بدی یاد تماشاگر ندهند.

این سه مشنگ تازه به دوران رسیده، حکایت حال و روز اکثر جوان‌هاست. یکی پول دارد، قیافه و شعور ندارد. یکی قیافه دارد، زن دارد، اما بدبختانه پول ندارد. آن یکی که تقریبا همه چیز دارد، از بخت بدماجرا سرطان دارد. بله سرطان. 

مطلب دندان‌گیر دیگر اینکه سریال تا به سرحدی رسیده که از بس یکی به نعل می‌زند، یکی به میخ، که ضربه کوفتن روی میخ را با خنده ازش رد می‌شویم. دردمان می‌آید، اما می‌خندیم. می‌خندیم به بیکاری‌مان. به از این شاخه، به آن شاخه پریدن‌مان. به دودوتا چهارتا کردن‌هایی که عاقبتش پنج می‌شود. به دست و پا زدن در منجلاب بی‌توجهی به آینده‌مان. البته یک وقت به باهوش‌ها و کارخانه دارها و یک شبه ره صد ساله رفته‌ها برنخورد، ما داریم به خودمان می‌خندیم.

به حبیب با آن بابای زیادی پولدار و منضبط‌اش می‌خندیم. به سر و وضعی که حبیب برای خودش بهم زده، کت شلوار قهوه‌ای و کفش کتانی‌اش و  به راه به راه عاشق شدنش.

حبیب "هوتن شکیبا" نقشش را حسابی بلد است. فیلم را بیشتر حبیب می‌چرخاند و خب دروغ چرا یک سر به کامنت‌های زیر پست اینستاگرام جناب شکیبا بیاندازید که همه عاشق حبیب شده‌اند و خودش از خدا بی‌خبر مانده. البته یک وقت خدای نکرده فکر نکنید در دنیای واقعی! نه در همان حد مجازی‌اش! دوستش دارند. کارنامه‌ی تئاتری "هوتن شکیبا" آن قدر پر است که برایش دستاویزیست تا مخاطب را بیشتر پای سریال بکشاند. اما بی‌شک کارگردانی "سروش صحت" مهم‌ترین دلیل مخاطب پسند بودن این سریال محسوب می‌شود.

چیزی که "صحت" در کارنامه‌ی کارگردانی‌اش دارد، خلاقیت است و توانسته از این عنصر خوب و به‌جا، متناسب با شخصیت‌ها ترفندهای جدیدی را پیاده کند. مثلا مسعود بیچاره‌ای که علاوه بر خواندن و ماندن در رشته ی زیست آن هم جانوری، عاطل و باطل مانده تا با بی‌حمایتی خانواده‌اش دقیقا چه خاکی به سرش بزند.

آخرینشان مازی یا مازیار است. همه چیزش به قول ما جوان‌ها «اکی» است، فقط یک سرطان ناقابل دارد از پا درش می‌آورد و البته بچه‌ی طلاق هم هست و پدر معتادش هم شده قوز بالای قوز.

با توجه به معضلات بیکاری جوانان که در این فیلم اشاره می‌کند،  شاید بشود آن را هم‌سو با سریال سایه‌بان دانست. همان موضوع، اما یکی از دریچه‌ی طنز و دیگری از نگاه ژانر درام به موضوع پرداخته‌اند.

چه از باب مشکلات ازدواج جوانان، چه از باب بی‌پولی و چه از باب بیکاری. در هر صورت اگر بخواهیم بجای گریه به مشکلاتمان بخندیم، توصیه می‌کنم این فیلم را حتما ببینید. خیلی حرف‌ها دارد. البته اگر همه‌اش به نعل نکوبند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/٠٩
٠
٠
قبلا یکی از نویسنده های سایت جیم یک مقاله ی پر و پیمون در مورد لیسانسه ها نوشته بودن و کاملا بهش پرداخته بودن ولی خب مطلب شما هم به همون اندازه جذاب بود.. و اینکه چند خبر در این مورد خوندم که قرار هست فوق لیسانسه ها هم ساخته بشه.. مشخصا لیسانسه های پرمخاطب بیشتر بخاطر کنایه های سیاسی؛اجتماعی؛ اقتصادی از منظر طنز.. کارگردانی خوب سروش صحت و بازی بازیگران توانمند هست که اینقدر دیده شده.. تشکر بابت نوشته ی خوبتون موفق باشید.
N_movaghar
N_movaghar
٩٦/١٠/٠٩
٠
٠
سپاس دوست عزیز. بله دقیقا بهمین خاطر این سریال پرمخاطب است و البته شگردهای جالب هوتن شکیبا که دست همه را از پشت بسته. آن متن را هم خواندم. درست یک هفته بعد از نوشتن این متن، دیرکرد ارسال این متن بخاطر گرفتاری ام بود. وگرنه فکر کنم این حرف را به آن یکی نویسنده می گفتید. منتهی اگر به ما هم همان قدر میدان بدهند پر و پیمان می نویسیم. اما از اونجایی که هر نویسنده ای لنز نگاه دوربینش فرق دارد، فرستادمش. خیلی ممنون بابت خواندن و نظر ارشمندتان
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٠/٠٩
٠
٠
یک قسمتشم متاسفانه ندیدم....با این که ندیدم با مطلب شما کنجکاو شدم برم بعدا ببینم چیه...
N_movaghar
N_movaghar
٩٦/١٠/٠٩
٠
٠
حتما ببینید. از دستش ندهید. البته اگر به کار طنز اجتماعی نمادین علاقه دارید. ممنونم سمانه جان
setareh_roshan947
setareh_roshan947
٩٦/١٠/١٠
٠
٠
متاسفانه فصل دوم رو از دست دادم. احتمالا شبکه ای فیلم یگ ماه بعد باز میذارتش...خخخخ حتما میبینم:)))
N_movaghar
N_movaghar
٩٦/١٠/١٠
٠
٠
از دستش ندید :)
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١٠/١٢
٠
٠
گاهاً اگر وقت کنم می بینم همون قسمتهایی که هم دیدم خیلی خنده دار بوده و صد البته پر از کنایه به روزگار امروز ما و شخصیت حبیب هم خیلی دوست داشتنیه و بامزه.... نقد بجا و زیبایی بود.......
N_movaghar
N_movaghar
٩٦/١٠/٢٠
٠
٠
متشکر از لطفتون
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٠/١٣
٢
٠
خیلی وقت بود توی کافه جیم، نقد یا معرفی خوب منتشر نشده بود. از خوندن یادداشت تون لذت بردم. خیلی روان و یکدست بود.
N_movaghar
N_movaghar
٩٦/١٠/٢٠
٠
٠
ممنون دوست عزیز