ساقیا آمدن کریسمس مبارک بادت
پاپانوئل و سانتا

ساقیا آمدن کریسمس مبارک بادت

نویسنده : yasaman_H

این مطلب برای عید خیلی زود است و برای کریسمس خیلی دیر. میانگین که بگیری می‌بینی بهترین موقع را برای نوشتنش انتخاب کرده‌ام. عید نوروز نوید دهنده بهار است. بهترین بخشش همین است. ما تازه می‌شویم خانه تازه می‌شود و طبیعت. این آغاز یک تغییر بزرگ است که همه جا می‌شود دید و حس کرد. اما کریسمس؟ وسط چله زمستان است و روز قبل و بعدش با هم هیچ تفاوتی ندارند و به آسانی می‌توان ندیده‌اش گرفت. بهار فرق دارد. هر جا که باشی و با هرکس، دلت مرده باشد یا خودت، بهار اتفاق مهمی است. کریسمس از فرهنگ اغراق شده‌ی غرب می‌آید و همه چیزش زیادی است. حتی بویش. بوی شیرینی و شکلات و کاج و زنجبیل زیادی شیرین و غلیظ است و دل را می‌زند. هوا هم سرد است و برف می بارد و باید خودت را در پتو بپیچانی و جشن بگیری. اما نوروز بوی سبزه می دهد بوی آب تنگ ماهی‌ها. بوی سیب و سمنو و درختانی که دارند جان تازه‌ای می‌گیرند. بوی خانه تکانی و مواد شوینده. بوی تازگی و سبکی. لباس زمستانی‌ها را در می‌آوری و با خود می‌گویی که یک سال دیگر هم گذشت. امیدوارم این یکی بهتر باشد.

بعضی‌ها می‌گویند مگر چه اشکالی دارد؟ بهانه‌ای است برای دور هم جمع شدن و شاد بودن. من می‌گویم اشکال دارد چون در تمام لحظاتی که مشغول جشن گرفتن کریسمس و عکس انداختن با پاپانوئل هستی حس می کنی یک چیزی سر جایش نیست. یک چیزی کم است یا آن وسط مسط‌ها گم شده. انگار صدای غریبانه‌ای را از توی کوچه پس کوچه‌ها و پشت درخت‌های کاج آذین بسته شده می‌شنوی که می‌خواند: 

ارباب خودم، «سامبولی بلیکم»

ارباب خودم، سرِتو بالا کن

ارباب خودم، لطفی به ما کن

ارباب خودم، به من نیگا کن

ارباب خودم، بزبز قندی

ارباب خودم، چرا نمی‌خندی؟

و اگر از توهم گرم و نرم کریسمس در آمدی برو دست‌های سیاه شده‌اش را بگیر و به خانه بیاورش تا داستان عمو نوروز را برایت بگوید که ننه سرما کل زمستان به عشق او منتظر می‌نشیند و درست لحظه‌ی رسیدن عمو نوروز خوابش می‌برد و هیچ وقت او را نمی‌بیند. تا برایت بگوید دنیا عادلانه نیست اما زیباست و ارزشش را دارد. حتی در لحظه‌های سخت زمستانی که حس می‌کنی خسته شده‌ای بدان بهار می‌آید. حتی اگر تو نباشی. حتی اگر خواب بمانی.

خاتمه: روی سخنم با آن دسته از عزیزان هم وطن است که نه کاری به دین دارند و نه به فرهنگ و این مراسم را از خودشان و خودشان را از این مراسم می‌دانند و در مواقع سختی هم به جای یا ابالفضل ورد زبانشان اوه مای گاد و جیزس کرایست است. این نه یک نقد دینی است نه نقدی فرهنگی. نقدی زیبایی شناختی است و مفهوم گرا.   

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/٠٩/٢٩
١
٠
هم عید نوروز و هم کریسمس زیباست اما هر کدوم برای فرهنگ خودشون........ نقد خوبی بود...... موفق باشی
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
دقیقا هر چیزی جای خودشو داره.
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/٢٩
١
٠
مطلب خوب و درستیه.. متشکر :)
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
متشکر از شما
ژاله
ژاله
٩٦/٠٩/٢٩
٠
٠
کاملا درسته. موافقم.
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
:-)
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٠/٠١
٠
٠
جالب بود و عالی :)
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
ممنونم
b_noori
b_noori
٩٦/١٠/٠١
١
٠
با نقد زیبایی شناسی و مفهوم گرات به شدن موافقم... آخه چرا الان باید بالای 10 میلیون خرج کنن بعضی از دوستان عزیزم که کریسمس دیگه ایران نباشن و یه دو هفته ای رو حتما جشن با شکوه بگیرن، از اون طرف عید نوروز هم نباید ایران باشن و...
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
خب لابد دارن که خرج می کنن دیگه. فقط منم که عیدا می شینم کنج خونه کلاه قرمزی می بینم. یا می دیدم. قبل از اینکه اونم خراب کنن.
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٦/١٠/٠٢
١
٠
اینکه به قول شما بیایم کریسمس رو از خودمون و خودمون و از اون بدونیم واقعا عجیب غریب و مسخرس... ولی کریسمس انقدا هم که شما میگین بد نیستا... خب بهار مشخصه اش برا ما این چیزاس... اما زمستون و برف و سفیدی برف و حضورشون رو نمیشه نا دیده گرفت...و اینکه درسته بعضی از ما کاسه داغتر از آش شدیم اما خب این ها هم عقایدی هستن که برا مردم خودشون قابل احترامه... و البته...چه اشکالی داره به هر بهونه ای دور هم باشیم ؟
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
١
٠
پس کریسمس خوبه اما نه واسه ما. دور همی هم مگه حتما باید به خاطر این چیزا باشه؟ مثلا نميشه چون پسرعمه دایی مامانمون بچه ش دندون در آورده دور هم جمع شیم؟
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
چشم گرفتن به هر بهانه ای به نظرم خوبه و قشنگه ! و فکر نکنم اگر کسی یه دور همی به مناسبت کریسمس بگیره جرم کرده باشه ! به هر حال بهانه هست.... به نظر من اونجایی بد میشه که که قصد شوآف و شورش رو در آوردن داشته باشیم !
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
و البته یه چیز دیگه که برام یه جورایی سوال بود: وسط چله زمستان است و روز قبل و بعدش با هم هیچ تفاوتی ندارند و به آسانی می‌توان ندیده‌اش گرفت. بهار فرق دارد. هر جا که باشی و با هرکس، دلت مرده باشد یا خودت، بهار اتفاق مهمی است. کریسمس از فرهنگ اغراق شده‌ی غرب می‌آید و همه چیزش زیادی است. حتی بویش. بوی شیرینی و شکلات و کاج و زنجبیل زیادی شیرین و غلیظ است و دل را می‌زند. هوا هم سرد است و برف می بارد و باید خودت را در پتو بپیچانی و جشن بگیری.  راستش من فکر می کنم این که ما از تقویم شمسی استفاده می کنیم دلیل نداره کریسمس رو یه روز بی سر و ته بدونیم که نه قبلش خبر خاصی هست نه بعدش! به هر حال اون روز جشن تولد پیامبر مسیحیت هست ! و من فکر نمیکنم درست باشه این اتفاق رو نادیده گرفت و فقط گفت کریسمس وسط چله زمستونه پس خوب نیست ! و چیز دیگه اینکه... گفتین هوا سرده و باید پتوپیچ شده جشن گرفت! خب ما هم تو اکثر شهرامون برای عید نوروز همین شرایط و داریم دیگه =)))))
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
کامنت اولم رو اصلاح میکنم *جشن گرفتن
yasaman_H
yasaman_H
٩٦/١٠/٠٥
١
١
کارایی که ما می کنیم فقط به دو دسته خوب و بد تقسیم نمی شن. یه سری کارها نه خوبن نه بد. فقط درست نیستن. من هم گفتم که درسته که تولد حضرت مسیحه اما خوب ما صد و بیست و چهار هزار پیامبر داریم می تونیم واسه همه شون جشن بگیریم. کریسمس روز بی سر و تهی نیست فقط اتفاق خاصی نمیفته. قبلش برف و سرماست بعدش هم برف و سرماست اما درسته که تو کشور ما هم عید هنوز هوا سرده اما این سردی بهاره و از اسفند دیگه طبیعت زنده ميشه و فرق داره با سرمای دی ماه. در هر حال مرسی که خوندین و نظر دادین.
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
خواهش می کنم عزیزم:) به هر حال هر کسی دیدگاهی داره و از نظر من دیدگاه و عقاید شما قابل احترامه و همچنین بیان مطالبتون:) موفق باشید.
پربازدیدتریـــن ها