کدام لیوان اول پر می شود؟
همه‌ی سوال‌های زندگی که جواب ندارد

کدام لیوان اول پر می شود؟

نویسنده : f_shams

عصر خیلی مدرنی است و خیلی از قصه‌ها از تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی شروع می‌شوند؛ مثلا یکی بود یکی نبود، زیر گنبد کبود خیلی کاربرد ندارد. یا حتی یک روز در خیابان....، یک روز در پارک....، یک روز در کافه.خیلی مدرن شده‌ایم، مثلا قصه‌هامان اینطور شروع می‌شوند: یک روز در اینستاگرام لایکم کرد، یک روز دلگیرِ پاییزی در اینستاگرام درخواست دوستی داد، ... در یک عصر جمعه بود که بلاکم کرد. اصلا گمراه نشوید، قصه‌ی ما قصه‌ی عاشقانه ای نیست. بیشتر پز روشن فکری و با کلاسی و من خیلی می‌فهمم و و دارم به حقایق هستی پی می‌برم دارد.

یک روزِ تعطیل بود، کمی خسته و سرما خورده و کلافه در تلگرام چرخ می‌زدم که یکی از دوستان یک تست هوش فرستاد. لابد فکر کرده بد نباشد گاهی مختصری سلول‌های خاکستری مغز را درگیر کنیم. تصویر چهار لیوان، که باید می‌گفتم کدام لیوان زودتر از مایعی که دارد ریخته می‌شود پر می‌شود! نگاهی به تصویر کرده و به خودم گفتم : هِه؛ دیپلم ریاضی دارم‌ها، کلی شاگرد زرنگ بوده‌ام برای خودم، تبحرم در فیزیک هم که زبان زد خاص و عام، اشاره‌ای هم کردم به مدرک فوق لیسانسم... این چه تست هوشیست؟! فرستادم لیوان چهار. جواب آمد که: دخترم بیشتر دقت کن. تا این را گفت، همان لحظه دیدم راه رسیدن به لیوان چهار مسدود است! دوباره نگاهی کردم و گفتم خب لیوان شماره نه. باز ندا آمد که: دقت کن. 

خب دیگر پاسخ واضح شده بود! 

کمی به گوشی خیره ماندم...

در بی‌دقتی من که شکی نیست، اما موضوعی به این سادگی که چند دقیقه مورد فکر مستقیم باشد و نوشته باشند تست هوش و بدانی باید دقت کنی و خلاصه... فکر کنم ادامه ندهیم بهتر باشد! کمی دردناک بود.

همین طور که سعی می‌کردم لب و لوچه‌ی آویزان شده‌ام را جمع کنم، با ژست متفکرانه به افق خیره شده و فکر کردم چقدر یک جاهایی از زندگی نیاز داریم یکی بگوید: آهای بیشتر دقت کن!... همین! همین چند تا کلمه کافیست تا ایمان تو را به درست بودن مسیرت از بین ببرد. همیشه لازم نیست آن یک نفر چیزی را حل کن، راه حل ارائه دهد یا هر چیز دیگری مثل این‌ها، فقط چند تا کلمه بگوید تا به خودت بیایی که اشتباهی می‌روی! این خودش یک گشایش است... دست کم می‌تواند باشد... اینطور نیست؟

یک نفر که بدانی جواب درست را می‌داند... یک نفر که "دقت کن"اش سند باشد. بعدش دوباره فکر کردم خب همه‌ی سوال‌های زندگی که جواب منطقیِ قطعی ندارد...! 

آذر ماه یک هزار و سیصد و نود و شش

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٢
٢
٠
واقعا چقدر نیاز داریم گاهی یک نفر دور و برمون باشه و درست وقتی داریم اشتباه میکنیم بگه: بیشتر دقت کن...
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٩/١٩
٠
٠
بیشتریا میگن همین درسته برو جلو :/
پربازدیدتریـــن ها