زندگی یک خواهر
مروری کوتاه بر زندگانی کوتاه حضرت فاطمه معصومه(س) به مناسبت رحلت ایشان

زندگی یک خواهر

نویسنده : حامد نادری راد

- 25سال پس از برادر بزرگترش یعنی امام رضا(ع) متولد شد. او و امام رضا(ع) از یک مادر بودند، از نجمه خاتون.

- ولادت ایشان و آینده‌ای که این بانو در آن نقش دارد توسط حضرت امام صادق(ع) خبر داده شده بود.

- در پنج سالگی پدرشان را از دست دادند و کفالت ایشان بر عهده برادر افتاد.

- از همان دوران کودکی نشانه‌های فراوانی از بلوغ و علم از خود نشان می‌دادند و حتی در نقلی آمده است که ایشان در غیاب پدر؛ در سن کودکی به سؤالات شرعی شیعیان پاسخ داده است.

- در سلوک، معرفت، فقاهت و معنویت شباهت بسیاری به جدش حضرت زهرا(س) داشت.

- پس از تبعید برادرشان (امام رضا(ع)) به مرو، به مدت یکسال در مدینه ماندند و پس از آن برای دیدار برادر به همراه یک کاروان از شیعیان به سمت توس حرکت کردند.

- دشمنی مأمون و سلسه عباسی با اهل بیت هیچ‌گاه تمامی نداشت. حتی هنگامی که خواهر ولیعهد به دیدار برادرش می‌رفت. در بین راه گروهی مسلح به کاروان حامل ایشان حمله کردند و تعدادی از فرزندان امام موسی کاظم(ع) و شیعیان ایشان را به شهادت رساندند.

- در شهر ساوه دچار بیماری سختی شدند. شدت بیماری به حدی بود که از رسیدن به توس و دیدار برادر ناامید شدند. در این هنگام از شهر قم و اهالی آن پرس‌وجو کردند و پس از اطمینان به شیعه بودن مردمان آن دیار به آن‌جا رفتند.

- در شهر قم در منزل یکی از شیعیان ساکن شدند و مدت 17 روز در این شهر ماندند و در سن 28 سالگی و در سال 201 هجری قمری وفات کردند.

- مدفون شدن ایشان در شهر قم باعث شد که پایگاه تشیع در ایران به این شهر بیاید. و در قرون بعد محلی برای گسترش این مذهب باشد.

- ایشان در مدت عمرشان ازدواج نکردند. دلایل زیادی از جمله فشار دستگاه جبار عباسی، نبودن هم شأن و هم‌تا برای ایشان و ... در مورد این موضوع ذکر شده است.

- حضرت امام رضا(ع) پس از وفات ایشان در مورد زیارت قبر خواهرشان می‌فرمایند: «هر كس معصومه را در قم زیارت كند، مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است.»

- لقب معصومه را حضرت رضا(ع) به خواهرشان دادند. در برخی از نقل‌ها آمده است که ایشان به مقام عصمت بسیار نزدیک بوده است.

- 55سال بعد؛ زینب دختر امام جواد(ع) بر قبر مطهر عمه‌شان بارگاهی ساختند و حرم حضرت فاطمه معصومه(س) به شکل امروزی درآمد.

- پدر آیت‌ا... العظمی مرعشی نجفی، مدتی را به حضرت معصومه(س) متوسل می‌شوند. پس از مدتی حضرت امام صادق(ع) را در خواب می‌بینند و ایشان لقب «کریمه اهل بیت» را در مورد حضرت فاطمه معصومه(س) به‌کار می‌برند.

- در حال حاضر بدلیل قرار گرفتن قبر مطهر ایشان در شهر قم، علی رغم مساعد نبودن شرایط زیست محیطی برای زندگی، این شهر تبدیل به مرکز علمی دنیای اسلام شده است.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mery
mery
٩١/١٢/٠٣
٣
٠
موجب برکت شهر قم و ایران هستند
علیرضا
علیرضا
٩١/١٢/٠٣
١
٠
خیلی خوب بود دستتون درد نکنه آقای نادری راد.چقدر دوست دارم برم حرم مطهر فاطمه معصومه(س) خدا کنه بشه...
milad85
milad85
٩١/١٢/٠٣
١
٠
عالی بود
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/٠٣
٠
٠
من پارسال تابستون قم بودم اما به نسبت امام رضا مزار ایشون خیلی غریبه!تا جلوی ضریح می دیدم گروه گروه نشتن سفره پهن کردن!از نظر فضایی محیطش خوب بود اما خیلی جای کار داره!غربت خاصی داشت !دلم هوس جمکران کرد کی بشه دوباره برم:(
sherlok
sherlok
٩١/١٢/٠٤
٠
٠
منم دوست دارم برم قم..
raaahil.m
raaahil.m
٩١/١٢/٠٤
٠
٠
زیارتشون(زیارت با جان ودل)نصیب هممون.
چرا ناشناس مهشیدم
چرا ناشناس مهشیدم
٩١/١٢/٠٥
٠
٠
عالی بود
پربازدیدتریـــن ها