چگونه عین آدم سوار هواپیما بشویم؟
راهکارهای علمی در امان ماندن از سو ضن در سفرهای هوایی

چگونه عین آدم سوار هواپیما بشویم؟

نویسنده : amirpour_24

از کودکی یکی از دوگانه‌های متناقض ضرب‌المثل‌های زبان و ادبیات فارسی بدجور ذهنم را به خودش مشغول کرده بود. طوری‌که مرحوم دایال آپ قبل از اینکه خط تلفن را مشغول کند می‌آمد پیش همین دو ضرب المثل و می‌گفت داداچی‌ها، می‌دونم مشغولیت قبل و بعد از شما سوء تفاهم بود، اما چه کنم که هنوز ADSL اختراع نشده و ناچارم زوزه بکشم تا به نت وصل بشم و خطو اشغال کنم. بعد می‌رفت و با سرعت 56 کیلوبایت بر ثانیه (آن موقع 56 کیلوبایت بر ثانیه خیلی بود) یاهو مسنجر خدابیامرز را باز می‌کرد و ما را به دهکده جهانی ارتباطات متصل می‌ساخت.

در این دو ضرب‌المثل که هیچ ربطی به هم ندارند، اولی تاکید دارد: «دعوا نمک زندگی است»؛ اما دومی کاملاً خلاف آن موضع‌گیری می‌کند: «زن و شوهر دعوا کنند، ابلهان باور کنند». یعنی تا ما قبول می‌کنیم دعوا هم می‌تواند مثل عوجولات خریدن یکی از آداب همسرداری باشد، بالکل تمام ساخته‌های ذهنی‌مان مثل پلاسکوی فقید یا دست کم گرنفلِ ناکام، آتش نگرفته، در هم می‌شکند و فرو می‌ریزد و مشت محکمی می‌زند بر دهان یاوه گویانی که به زن و شوهر تهمت دعوا کردن می‌زنند.

اما از آنجا که خارجی‌ها کلاً آداب و رسوم و ضرب‌المثل ایرانی سرشان نمی‌شود، وقتی دیدند یک زوج ایرانی که از یک طرف دنیا داشتند می‌رفتند طرف دیگرش و هیچ ربطی هم به ما نداشته و ندارند جز اینکه ایرانی بودنشان به صورت شفاهی ثابت شده، دارند داخل کابین هواپیما دعوا می‌کنند و تازه صندلی‌هایشان را هم به حالت عمودی برنگردانده‌اند، اول سعی کردند خیلی آرام و متین اوضاع را تحت کنترل درآورند. چون ایرانی‌هایی که همان اطراف صندلی گرفته بودند و معلوم نیست همگی با هم داشتند می‌رفتند آن طرف دنیا که چه شِکری بخورند یا چه گُلی به سرشان بزنند که در همین مملکت گل و بل بل خودمان نمی‌شود خورد یا نمی‌شود زد، می‌گفتند دعوا نمک زندگی است. حالا هم  که شما با این غذا نمک نمی‌دهید، خب بگذارید دعوا کنند و با غذا بخورند وحالش را ببرند. 

اما دعوا که بالا گرفت مهمانداران، با حفظ موازین، سعی کردند زن و شوهر را از همدیگر جدا کنند. ولی با واکنش شدید همان ایرانی‌ها که دسته جمعی با دست و جیغ و هورا می‌خواندند: «دعوا دعوا سر مربا» مواجه شدند که می‌گفتند آقا (یا شاید هم خانم. به قول اصغر فرهادی: من که اونجا نبودم!)، زن و شوهر [و روئسای قوای سه گانه] دعوا کنند، ابلهان باور کنند! و اینجا بود که به مهماندارها، که تا قبل از آن حرمت مهمان را نگه داشته بودند، بدجوری برخورد. شما حساب کن جوری شد که مستقیم رفتند گذاشتند کف دست کاپیتان که این‌ها به ما می‌گویند ابله. کاپیتان هم که نه تاریخ خوانده بود و نه جغرافیا بلد بود و نه حتی می‌دانست نباید یک ایرانی را تهدید کند، همانجا وسط زمین و آسمان دستی را کشید و از زیر صندلی قفل فرمان را برداشت و رفت وسط راهروی هواپیما چند تا حرفِ بی‌تربیتیِ آبدار زد که خوشبختانه چون آنجا نبودیم نمی‌دانیم چه گفت و چه شنید و این‌ها زورشان به آن‌ها چربید یا آن‌ها زدند این‌ها را پنچر کردند؛ اما هرچه بود همان ایرانی‌ها را وسط راه یک جایی شوت کردند پایین و بعد به راه خودشان ادامه دادند.

و اینگونه شد که ما فهمیدیم علاوه بر اینکه هواپیما می‌تواند وسط مسیر هم توقف داشته باشد، زن و شوهر هم کلاً نباید کاری به کار هم داشته باشند چون همیشه یک عده هستند که مثل جریان همان بابایی که با الاغش و فرزندش مسافرت می‌کرد برایشان حرف در می‌آورند. و اینکه کلاً در زندگی مشترک سرتان در گوشی خودتان باشد و الکی وسط هواپیما جیغ و داد نکنید که فقط آبروی خودتان می رود و شوهره بدون اینکه عین خیالش باشد، بعد از اینکه برگشتید می‌رود پهلوی همان یکی دیگر و شما می‌مانید و گوساله‌ای که دلتان باید آب شود تا بزرگش کنید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٨/٢٤
٠
٠
عالی :))))
amirpour_24
amirpour_24
٩٦/٠٨/٢٤
٠
٠
سپاس :)
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/٠٨/٢٥
٠
٠
بسیار زیبا، خیلی لذت بردم. :)
amirpour_24
amirpour_24
٩٦/٠٨/٢٨
٠
٠
ممنون لطف کردید :)
حس معلق
حس معلق
٩٦/٠٨/٢٦
٠
٠
قفل فرمون کاپیتان نابودم کرد :)))
amirpour_24
amirpour_24
٩٦/٠٨/٢٨
٠
٠
:)))
پربازدیدتریـــن ها
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
مراقب دل ها

یک استکان یاد خدا

٩٦/١١/٠١
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
من مرده ام

لالایی هق هق ها

٩٦/١١/٠١
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
ادب و مهربانی را فراموش نکنیم

تو يا شما؟ مسئله اين است!

٩٦/١١/٠١
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
هرگز نمی توانی...

ماه حلول می کند

٩٦/١١/٠٢
مرسی همه!

دلتنگت بودم

٩٦/١١/٠٢
کسی چه می داند!

سابقه کهیر

٩٦/١١/٠٣
اول بهمن ماه؛ زادروز فردوسی

شاهنامه چگونه شکل گرفت؟

٩٦/١١/٠٣
چند خطی درباره سانسور کتاب

سانسور ممکن نیست

٩٦/١١/٠٢
در گرو عشق

گفت و گو و شرایط امکان آن

٩٦/١١/٠٣