روانشناسی رنگ چادر
آیا مشکی نماد افسردگی است؟

روانشناسی رنگ چادر

نویسنده : سهیلا دباغیان

از نظر اسلام، حجاب زن باید پوشاننده بدن او باشد و همچنین هنگام مواجهه با نامحرم جلب توجه ننماید. بدیهی است که رنگ مشكي در مقايسه با رنگ‌هاي ديگر به نحو شایسته پوشش غليظ‌تر و بهتری را برای زن تأمين مي‌كند. استفاده از حجاب مشكي بر خلاف ادعاهاي به ظاهر علمي بعضي از افراد، نه تنها عارضة منفي ندارد، بلكه با فلسفة حجاب، يعني عدم تحريك و ايجاد آرامش رواني در جامعه نيز سازگار است. امروزه در روان‌شناسي رنگ‌ها، اين كه رنگ مشكي باعث تحريك و جلب توجّه نمي‎شود، يك واقعيّت مسلّم است. «ماکس لوشر» در كتاب روان‎شناسي رنگ‌ها دربارة رنگ سياه می‌گوید: «رنگ سياه نمايانگر مرز مطلق است.» خانمی که از حجاب مشكي استفاده مي‌كند با اين كار، مرز كاملي بين خود و افراد نامحرم ايجاد مي‌نمايد. او مي‌خواهد نشان دهد كه نامحرم حقّ ندارد به اين حريم نزديك شود؛ زيرا اين حريم، حريم حيا و عفّت است، نه جاي بي‌حيايي و هوس‎‎بازي؛ هم‌چنين در همين كتاب آمده است كه «سياه به معناي (نه) بوده و نقطة مقابل آن (بله) يعني رنگ سفيد است.» بنابراين، وقتي بانوان در مقابل نامحرم از حجاب مشكي استفاده مي‌كنند، در واقع مي‌خواهند به او (نه) بگويند؛ و در مقابل، آنهايي كه لباس سفيد و روشن مي‌پوشند، در واقع راه نگاه‌ها را به سوي خود باز مي‌گذارند. از نظر رواني نيز وقتي انسان پارچة مشكي را مي‌بيند، ديگر چندان رغبتي براي نگاه كردن ندارد و خودبه‌خود نظر را برمي‌گرداند؛ و در مقابل، نگاه به رنگ‌هاي روشن چشم را باز مي‌كند و براي ديدن و استمرار آن رغبت ايجاد مي‌كند. اما عدّه‌اي با پذيرش اين پيش‌فرض كه استفاده از حجاب مشكي، هميشة نشانة عزا و فقدانِ شادي است، تلاش مي‌كنند افرادِ استفاده كننده از حجاب هاي مشكي را افراد غمگين، و افراد استفاده كننده از لباس‌هاي رنگين‌ را افراد شاد بدانند؛ حال آن‌كه اين تصوّر و پيش‌فرض، نادرست است؛ زيرا نه همة افرادي كه از حجاب‌هاي مشكي استفاده مي‌كنند، لزوماً افراد غمگين‎اند، و نه همة افرادي كه از لباس‎هاي رنگين استفاده مي‎كنند، لزوماً افراد شادي هستند. علاوه بر اینکه گاهي از نظر عده‌اي پوشيدن لباس مشكي نشانة زيبايي است؛ و یا گاهي پوشش مشكي، نشانة وقار و سنگيني بوده و در خیلی از مجالس رسمی معمولا از لباس تیره رنگ استفاده می شود. البتّه باید توجه کرد که اسلام به روحیة خانم ها نیز توجّه کرده است و گفته زنها در مجالسي كه افراد نامحرم حضور ندارند، مثل مجالس زنانه و همچنين در حضور شوهر و افراد محرم، مي‌توانند از زيورآلات و لباس هاي شاد و روشن استفاده نمايند و حتي در روايات به استفاده از زينت‌ها و زيباترين لباس ها در مقابل همسر تشويق شده‌اند؛ زيرا همان‌گونه كه حجاب و پوشش، نياز فطري انسان، خصوصاً زنان است، استفاده از زيورآلات و خودآرايي نيز نياز فطري انسان، مخصوصاً بانوان است. این گفتار پاسخ شهید مطهری به سوالی در خصوص کراهت داشتن رنگ سیاهی از نظر اسلام است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
فکر می کردم نوشته ی خودته وقتی خط آخر رو خوندم متوجه شدم چرا اینقدر به نظرم درست بود.. جالب بود ممنون که به اشتراک گذاشتیش :)
سهیلا دباغیان
سهیلا دباغیان
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
خواهش میکنم.ممنون که خوندی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/٢٨
٠
٠
خیلی جالب بود :)) مرسی عزیزم😘😘
سهیلا دباغیان
سهیلا دباغیان
٩٦/٠٧/٢٨
٠
٠
خواهش میکنم عزیزم مظر لطفته🌸🌺
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٧/٢٩
٠
٠
من خودم چادری ام اما فکر میکنم مشکی خالی واقعا افسردگی میاره.و همچنین ما از نظر رنگ فقیر هستیم
سهیلا دباغیان
سهیلا دباغیان
٩٦/٠٧/٣٠
٠
٠
عرض کردم که علت رنگ سیاه چادر چیه.ولکن میتونید از روسری،مانتو یا حتی کفش با رنگ روشن استفاده کنید. اینو یادتون باشه که مومن دلش باید شاد باشه
b_noori
b_noori
٩٦/٠٨/٠١
٠
٠
من یه همکار داشتم که هر وقت خانمایی رو میدید که علاوه بر چادر مانتو و شلوار ومقنعه مشکی هم پوشیدن بهشون میگفت سوسک سیاه!! :( اینقدر این اسم سوسک سیاه تو ذهنم حک شده که سعی میکنم هیچ وقت سوسک سیاه نباشم، یعنی حتما زیر چادر از روسری، مانتو یا شلوار رنگ روشن استفاده میکنم!!
سهیلا دباغیان
سهیلا دباغیان
٩٦/٠٨/٠٢
٠
٠
باید بهش میگفتی که این خاصیت سمندره(آفتابپرسته)که تو هر موقعیتی رنگ عوض میکنه بازم صد رحمت به سوسک که یه رنگه البته شوخی کردم ولی شما باید قاطعانه جواب توهین ایشونو میدادید. بذارید یه چیزی بهتون بگم چادری که ماها سرمون میذاریم ارثیه ایه که از حضرت زینب و زنان بزرگ اسلام به ما رسیده‌ که ما باید ازش محافظت کنیم.مثل کار یک نگهبان میمونه با تموم سختی ها از قبیل گرما،سرما،خواب و...مبارزه میکنه تو به نحو احسن از اون ساختمون یا هر جای دیگه ایی مراقبت کنه کار ماهایی هم که چادر میذاریم همینه مخصوصا در این دوره که نگهبانی سخت تر و شرایط خاص تر شده.
پربازدیدتریـــن ها