من به تو خواهم آموخت که...
چند خطی برای فرزندم

من به تو خواهم آموخت که...

نویسنده : b_mollaei

فرزند عزیزم.

اگر روزی خدا خواست و من مادرت شدم، اگر روزی تو را به دنیا آوردم حتما چیزهای زیادی به تو خواهم آموخت، چیزهایی که یاد گرفتن‌شان از حروف الفبا و جدول ضرب هم مهم‌تر است. در ابتدا به تو خواهم آموخت که زمین زیر پایمان، گرد است و انسان‌ها روزی دوباره به هم خواهند رسید، پس بیهوده تلاش نکن آن‌ها را دور بزنی. 

من به تو خواهم آموخت زندگی بیشتر از آنچه فکر می‌کنی، شگفت‌انگیز و راز‌آلود است. پس سختی‌هایش را پس نزن چون یک روز یکی از همین سختی‌ها، راه جدیدی را به تو نشان خواهد داد.

من به تو خواهم آموخت که ارزش هر انسان به عقل، شعور و قلب اوست نه دارایی‌اش. و اگر حرف اول و اصلی این سه کلمه را کنار هم بگذاری، خواهی دید که در نهایت این میزان «عشق» موجود در وجود هر فرد است که ارزشش را تعیین می‌کند.

من به تو خواهم آموخت که انسانیت زمانی معنا می‌گیرد که تا وقتی زنده هستیم یکدیگر را دوست بداریم، نه زمانی که بر سر جسد یکدیگر ضجه بزنیم و ناله سر دهیم.

به تو خواهم آموخت اگر به مشکلی دچار شدی، سعی کن اول آن را حل کنی، بعد به دنبال مسبب‌اش بگرد، اگر بخواهی برعکس عمل کنی، درست مثل این است که کسی تو را از روی یک ساختمان بلند به پایین هل دهد و تو به جای اینکه خودت را نجات دهی، مدام فریاد بزنی: چه کسی مرا هل داد؟ و تعجبی ندارد که در مشکلت، غرق خواهی شد. 

به تو خواهم آموخت اگر خواستی بین "ماندن" و "رفتن" یکی را انتخاب کنی، رفتن انتخاب آخرت باشد. چون اگر بمانی، یک‌بار دیگر فرصت این را داری که بروی، اما اگر رفتی بدان بازگشتی در کار نیست.

من به تو خواهم آموخت اگر یک روز مجبور شدی با خشم با کسی معاشرت کنی، اگر مجبور شدی بین "خشم" و "آتش زدن خودت" یکی را انتخاب کنی، فرزند عزیزم. با افتخار خودت را آتش بزن چون در این صورت حداقل به یک نفر آسیب رسانده‌ای، و من با کمال میل تو را درک خواهم کرد!

به تو خواهم آموخت عشق نه خریدنی است نه ساختنی و نه هیچ چیز دیگر. هیچ‌کس تا به حال نتوانسته تعریفی برای عشق پیدا کند، پس وقتش که شد خودت آن را به وجود بیاور.

من به تو خواهم آموخت متحد شدن صرفا برای شعار دادن یا قدرت نمایی نیست، بلکه متحد شدن واقعی یعنی در هر شرایطی، احساس آرامش کردن.

من به تو خواهم آموخت تمام آدم‌هایی که روی کره‌ی زمین هستند، همه مانند تو "انسان" هستند. و قطعا هیچ انسانی دوست ندارد زیر "غرور" کسی له و خرد شود، پس لزومی ندارد از بالا به دیگران نگاه کنی، درضمن این کار برای گردن و چشم بسیار ضرر دارد! 

در نهایت به تو خواهم آموخت اگر در زندگی شکستی، غصه خوردی، له شدی و ناامید گشتی، زندگی اصلا ارزش "انتقام" گرفتن ندارد، چون هیچ‌کدام از ما زنده از آن بیرون نمی‌آییم.

 

من سعی می‌کنم به اندازه‌ی کافی نصیحتت کنم، تو را از دنیای اطرافت نمی‌ترسانم، اما باید این را هم به تو بیاموزم که شاید جواب هر لبخندی، لبخند نباشد، می‌دانم انتظار سختی است، اما لطفا سعی کن یاد بگیری در این بین، مرا هم به عنوان یک "مادر" درک کنی.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
جدی اینارو بش یاد میدی؟؟؟ من هنو نتونستم به پسرم یاد بدم چجوری بدون استفاده از پوشک زندگی کنه :/ واقن اول باید بش بگم زمین گرده؟ 0_o ....گذشته از شوخی نوشته ی عمیق و تامل برانگیزیه .. تشکر که به اشتراکــ گذاشتیش :)
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
خخخخخ ...مردم خنده :))) واقعا راست گفتین اینقد خندیدم مامانم فک کرد خل شدم ... ممنونم که وقت گذاشتید و خوندید :)
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
خخخ فدای خودتو خنده هات عزیزم :)
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
مچّچکرم :)))
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
خوب کاری میکنی :/
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
:)
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
فقط شاید وقتی حرفات تموم شد ببینی بچت خیلی وقته نیس :| کی وایمیسته اینا رو بگوشه.... ممنوووون
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
خدایی به این جنبش دقت نکرده بودم :)) ولی جدا از شوخی تو جامعه ی امروزی هر مادری باید اینارو به بچه ش یاد بده بلکه این جنگ و جدال ها یه روزی یه جایی تموم بشه ... البته به وقتش ... ممنون که وقت گداشتید و خوندید عزیز دل :)
s_n
s_n
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
واااییی خدااااا چه مامانی بشیییی^-^ عی جون=)) خیلی خوب بود اصن عشق کردم اونقدر که یه جاهایی رو بلند برای اهل بیت خوندم:)
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
گوارای روح شما و خانواده ی محترم ... منم عشق کردم وقتی دیدم خواننده های خوبی مثل شما توی جیم حضور دارند :) لطف کردین خوندید :)))
b_mollaei
b_mollaei
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
حالا دعا کنین بتونم به قولی که دادم عمل کنم :)
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

حملات کیهانی

٩٧/٠٤/٢١
شعری سروده خودم

آشفته دنیا

٩٧/٠٤/٢٥
آزاد باش

آهای دیوانه

٩٧/٠٤/٢٦
دوستت دارم

آرام جان

٩٧/٠٤/٢١
قدرتی بزرگ تر

چهارده ساله ی خداناباور

٩٧/٠٤/٢٥
شعری سروده خودم

ضریح چشمانت

٩٧/٠٤/٢١
از آینده این نامه اطلاعی ندارم

خانه‌ای که پدر ندارد

٩٧/٠٤/٢٣
اینجا نزدیک اسمان است

زندگی واقعی

٩٧/٠٤/٢٥
قلبم به درد آمد

خط مستقیمی به بهشت لطفا

٩٧/٠٤/٢٤
به دور از هرگونه طنزیجات

در توصیف دوستان جیمی

٩٧/٠٤/٢٨
شعری سروده خودم

جوانی و خامی

٩٧/٠٤/٢٧
صدا و سیمای بی کفایت

نمایش بدبختی با بیت المال

٩٧/٠٤/٢٣
دلم گرفته است

زنان همگام زنان

٩٧/٠٤/٢٧
توجه به توانمندی بازیگران

مواد لازم جهت یک فیلم کمدی ایرانی

٩٧/٠٤/٢٦
دانشمندها چه غلطی می کنند؟

چقدر رابطه ی نیمه کاره در من مرد

٩٧/٠٤/٢٧
فمینیست وارداتی!

نامه‌ای برای دختران سرزمینم

٩٧/٠٤/٢٥
خاطرات زمستانی

مردی با شال گردن آبی

٩٧/٠٤/٢٤
متاسفم...

ایست قلبی

٩٧/٠٤/٢٥
چشم بر ناز لبت

سوگند

٩٧/٠٤/٢٦
طنز

ایده‌هایت را برای سوژه کردن دوست دارم

٩٧/٠٤/٢٦