دانشگاه رفتن ؛ چالش یا فرصت؟
از پدیده خوابگاه تا غذای محبوب سلف!

دانشگاه رفتن ؛ چالش یا فرصت؟

نویسنده : sedamir_s98

در این روزهایی که دوستان پسا کنکوری ما آماده‌ی دانشگاه می‌شوند و کم‌کم از دوره‌ای به دوره‌ای دیگر از زندگی خود وارد می‌شوند لازم دیدم که اولا ترمک شدن (به دانشجوی ترم اولی اطلاق می‌شود) شما را تبریک گویم و در مورد آداب دانشگاه رفتن کمی با هم صحبت کنیم و احتمالا اتفاقاتی که برای شما خواهد افتاد.

دوستان عزیز دانشگاه نسبت به فضایی که شما قبلا تجربه کرده‌اید بسیار بازتر است هم به معنای اینکه امکانات بیشتر است و هم قدرت مانور شما بالا می‌رود در نحوه درس خواندن خودتان، اما نکته‌ی مهم این است که چگونه با پدیده‌ای به‌نام دانشگاه برخورد کنیم که بعدا خودمان دچار ضرر نشویم. در زیر به بررسی چند نکته می‌پردازم که به‌نظرم از مهم‌ترین مسائل در دوران دانشجویی‌تان خواهد بود.

1.دوستان عزیزی که باید از شهر خود دور شوند و به خوابگاه بپیوندند به این نکته توجه فرمایند که باید شما در خوابگاه انعطاف‌پذیری بسیار بالایی داشته باشید در مسائلی که ممکن است با آن ها روبه‌رو شوید، البته دور از ذهن هم نیست که وقتی در یک اتاق 4 یا6 نفره که هرکدام از یک فرهنگ و قومی آمده باشند یکسری مشکلات ابتدا برایشان بوجود خواهد آمد، از هم‌خرج شدن با یکدیگر بگیرید تا اینکه حتی ممکن است ساعات خوابتان هم باید باهم هماهنگ باشد، پس سعی کنید از اول گارد نگیرید و انعطاف بالایی بخرج دهید، و موضوع مهمی که اینجا هست این است که در آنجا دیگر نه پدر و نه مادری است که کارهای شما را انجام دهند. پس مخصوصا به پسرها توصیه می‌کنم قبل از عازم خوابگاه شدن یکسری ملزومات زندگی ابتدایی خود را مثل غذا پختن یاد بگیرید که مبادا دچار سو هاضمه شوید (دیدم که میگم) با همه این حرف‌ها اگر بتوانید با هم خوابگاهی‌هایتان به خوبی کنار بیایید و رفیق شوید خوابگاه یکی از بهترین ایام زندگی‌تان خواهد بود، نکته آخر در این موضوع اینکه می‌توان با همخوابگاهی‌هایتان جوری رفتار کنید که خوابگاه هم یک چالش بزرگ شود و هم جوری که یک فرصت بزرگ.

2. در مورد روز اول کلاس رفتن این را بگویم که دیگر دانشگاه مثل مدرسه تفکیک جنسیتی نیست که خودتان باشید و خودتان و هر شوخی و یا هر حرفی را بتوانید بزنید و بگویید،پس رعایت احترام و شان جنس مخالف را داشته باشد. بحث مهمی دیگر که در این مورد باید بگویم این است که از آنجایی که ما هیچ کدام در دوران تحصیلی قبل دانشگاه با جنس مخالف برخورد آنچنانی نداشتیم ممکن است درین دوره از زندگی خود دچار یک سری احساسات زودگذر شویم (به‌قول ترم بالایی‌ها سندروم عاشق شدن ترمک‌ها) که این خیلی بحث خطرناکی است هم برای پسر و هم برای دختر، مبادا که با یک‌سری تلقینات من درآوردی دل را دربند دیگری بکنید و فکر کنید که دیگر هیچ چیز به‌غیر شخص مورد نظر نمی‌تواند شما را خوشبخت کند، البته این موضوعی است فراگیر که همه ی دانشجویان با این چالش در ابتدای دانشگاه خود با آن روبه‌رو می‌شوند ولی به شما توصیه اکید میکنم حداقل فعلا دور و بر این حرف‌ها تا پایان ترم دو نروید و سعی کنید کمی جنبه خودرا تا قبل اولین کلاس بالا ببرید که شاید عواقب بدی داشته باشد اما فرصت این موضوع این است که از آنجایی که شما در کلاسی که جنس مخالف حضور دارند درس می‌خوانید می‌توانید از دید و نقطه نظر آن‌ها هم استفاده کنید و بتوانید با دید و نظر بهتری به مسائل نگاه بکنید که خود این خیلی فرصت خوبی است برای روشن بینی بهتر. 

3. در دانشگاه شما با اساتیدی روبه‌رو خواهید شد که بعضی بسیار آدم‌های خوب و شریفی هستند و بعضی هم ممکن است کمی در فن تدریس خود مشکل داشته باشند، دیگر دانشگاه مثل مدرسه نیست که شکایت از استاد به مدیر دانشگاه ببرید البته که هر ترم یک ارزشیابی برای اساتید اتفاق می‌افتد که آن هم کار خوبی است ولی اگر بعد از حذف و اضافه (مدت زمانی که دانشگاه تعریف می‌کند که شما اگر از استاد و یا حتی زمان برگزاری کلاس خوش‌تان نیامد آن درس را حذف کنید) شما درس مورد نظر را حذف نکنید باید جور درس را بکشید و پاسش کنید، این نکته هم مهم است که بلاخره شما با استادی روبه‌رو هستید که در علم خود بسیار داناست پس حتما با اساتید محترم به گونه‌ای که شایسته شما و طرف مقابل است برخورد کنید.

4. دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه یک سری از کارها را بلد نیستند از نحوه رزرو غذا بگیرید تا چگونه از سایت دانشگاه استفاده کردن، پیشنهاد می‌کنم از یک ترم بالایی در مورد اینجور مسائل بپرسید کهلا اقل گرسنگی را متحمل نشوید.

5. در ابتدای دانشگاه طبیعی است که کمی دانشجویان دچار افت تحصیلی به‌خاطر پرداختن به مسائل جانبی شوند از پیچاندن کلاس بگیرید تا به تماشا نشستن فیلم‌های سینمایی تا نیمه‌های شب، و بعد هم اینکه درس ها تلنبار می‌شوند و می‌ماند برای شب امتحان معمولا دانشگاه هم برنامه امتحانی‌شان مثل دبیرستان نیست که فرصت تنفس بدهند گاهی پشت سرهم هستند و گاهی هم بافاصله زیاد.پس خیلی استرس این موضوع را نداشته باشید و سعی کنید که این موضوع را مدیریت کنید.

6. دانشگاه ها امکانات خوبی را معمولا (تاکید میکنم معمولا) برای دانشجوها فراهم کرده‌اند بطور مثال مرکز مشاوره‌های دانشگاه که با قیمت بسیار اندکی به مشاوره و یا حتی روان درمانگری دانشجوها می‌پردازند پس اگر خدایی نکرده احساس افسردگی کردید حتما پیشنهاد می‌کنم به این مراکز مراجعه کنید که کمک بسیار زیادی به شما خواهند کرد.

 

و آخرین حرفم اینکه بلاخره دانشجو بودن با تمام مشکلاتی که دارد شما را به دنیایی جدیدی وارد میکند که در آن هم می‌توانید پیشرفت کنید و هم درجا بزنید، واقعیت این است که دانشگاه ها آن بازدهی که لازم است را ندارند پس اگر می‌خواهید واقعا در رشته خود حرفی برای گفتن داشته باشید حتما کمی مطالعه جانبی داشته باشید و یا حتی می‌توانید کنار دانشگاه رفتن یک حرفه و یا یک هنر را یاد بگیرید که بعدا به دردتان خواهد خورد.

دانشجو که شوید بار مسئولیتی سنگین‌تری را باید بر دوش بکشید و جایگاه اجتماعی شما بالا خواهد رفت پس سعی کنید کمی تلاش کنید که ازهمین حالا بزرگ‌تر بی‌اندیشید و تحرک اجتماعی داشته باشید. در پایان امیدوارم که روزهای خوشی در دانشگاه داشته باشید و این را حتما به خاطر داشته باشید که نحوه برخورد شماست که این را تعیین می‌کند، پس انعطاف‌پذیر بوده و سعی کنید از ماحصل زحمتی که خود در سال‌های قبل کنکور کشیده‌اید بهترین استفاده را بکنید و امیدوارم جزئی از بهترین دوره‌های زندگی‌تان داشته باشید.

با آرزوی بهترین‌ها! 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
چشم :| فمیدم فقط در همه شرایط باید انعطاف پذیر بود :/
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
چشم :| فمیدم فقط در همه شرایط باید انعطاف پذیر بود :/
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٦/٢٤
٠
٠
در کل این 4 سال خیلی فرصت خوبیه. و پر از خاطرات قشنگ
پربازدیدتریـــن ها