کمی وقت شناسی
از آرزوهای خوب

کمی وقت شناسی

نویسنده : sedamir_s98

چند روز پیش برای کاری رفته بودم به مکانی که قرار بود ساعت 8 از ما امتحانی گرفته شود، توسط فرد به ظاهر محترمی! طبق قراری ساعت 8، نه من بلکه 19 نفر دیگر هم حاضر شده بودند و آماده امتحان. دقایق پشت سرهم از یکدیگر عبور می‌کردند تا که بلاخره ایشان از راه برسند. ساعت 8 که هیچ ساعت 10 آمد! یعنی با دو ساعت تاخیر. این دو ساعت شاید برای من خیلی اهمیت نداشت ولی برای سایرین ممکن بود خیلی مهم و حیاتی به شمار بیاید وقتی هم کمی حساب کتاب می‌کنم از همه‌ی ما 20 نفر، 40 ساعت وقت گرفته شده بود یعنی تقریبا دو شبانه روز! آن هم بدون هیچ توجیهی و من فکر می‌کردم که به چه راحتی بعضی‌ها به خود اجازه می‌دهند مهم‌ترین سرمایه زندگی دیگران یعنی زمان را از آنان بستانند و چه جالب اینکه با قیافه‌ای حق به جانب خود را درین موضوع محق بدانند اگر هم اعتراضی بکنی می‌گویند همینی است که هست. 

وقتی که پیشرفت سایر جوامع را نگاه می‌کنیم عوامل مهمی دست اندرکارند اما در بین این همه کشور بطور مثال آلمان را در نظر بگیریم، از دیرباز آلمانی‌ها به وقت‌شناسی یا به قول دوستان آن‌تایم بودن معروف‌اند و بدون شک یکی از مهم‌ترین عواملی که توانستند شهری همانند برلین را که تلی از خاک شده بود را دوباره بسازند همین وقت‌شناسی و احترام به حیاتی‌ترین سرمایه خود و دیگران است ولی چه افسوس که گاها ما فقط از زندگی مردمان کشورهای پیشرفته ناآشنا بودن با دین را یاد می‌گیریم و همان را علت پیشرفت‌شان می‌دانیم در صورتی که در اسلام بهترین تاکیدها برای اغتنام زمان و فرصت گفته شده است به‌طور مثال آنجا که حضرت علی(ع) می‌فرمایند: فرصت‌ها را غنیمت شمار که همانند ابر در گذرانند، وچه فرصتی بزرگ‌تر از زمان؟

این دو ساعت از زمان من و 40 ساعت از زمان همه‌ی افرادی که آنجا بودند مثال بسیار کوچکی از حماقت ما در استفاده از زمان است چه بسا بسیار زمان های بیشتری که از ما دیگران گرفته‌اند یا  خودمان از خودمان گرفته‌ایم و ککمان هم نگزیده و با خود گفته باشیم: چه عجله و اصراری است؟

این همان جلوه‌ی جهل با دو بُعد است که در رفتار ما گاهی بروز و ظهور می‌یابد بُعدی از آن نسبت به مسائل دینی و حق‌الناسی است که بر گردن خود به‌جای می‌گذاریم برای اتلاف وقت دیگران و تلف کردن سرمایه‌ی زندگی آنان و بُعد دیگرش جدا از مسایل اعتقادی خودمان هستیم که به چه راحتی بنای زندگی را بر گذران وقت می‌گذاریم.

مشکل اینجاست که ما آدمیان تا چیزی را از دست ندهیم قدرش را نمی‌دانیم.افسوس‌ها را بگذاریم برای بعد که بخوریم و اینکه هنوز به این درک نرسیده‌ایم که اتلاف زمان دیگران بخاطر کاهلی ما در زمان‌شناسی کم از اتلاف سرمایه مالی دیگران ندارد و حق الناسی است بس بزرگ.

و همه‌ی این ها ناشی از مسئولیت ناپذیری است. آدمی که مسئولیت پذیر باشد به موقع سر قرار و زمانی که از قبل مشخص شده باشد حاضر می‌شود. آدمی که مسئولیت پذیر باشد وقتی دیگران به او اعتراض می‌کنند بابت تاخیرش، نمی‌گوید همینی که است و قسط علی هذا...

جهل امروزه نه بت پرستی است، که جاهلیت مدرنی است که آدمی خود ریشه خود را می‌زن. کاش که کمی هم زمان شناس تر و مسئولیت پذیر تر باشیم (به قول یکی از عزیزان چه آرزوهای قشنگی داریم ما). 

اگر خدا و ممیزی خواست در یادداشت بعدی درمورد اثرات شبکه‌های اجتماعی بر اتلاف زمان سخن خواهم گفت.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
شده‌ام یک شهر از بوی تو

حتی دستم به خیالت هم نمی‌رسد

٩٧/٠٤/٠٢
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩