عاشق خودمان باشیم
حواسمان به خودمان هست؟

عاشق خودمان باشیم

نویسنده : مهدي اقتدارپرور

گمشده‌ام و كمبود زندگي‌ام پول و عشق و رابطه نیست. او هم مثال من بود. هیچکس به ما نیاموخت که پسرجان / دخترجان خودت را دوست بدار. آدم باید اول خودش را دوست داشته باشد. اینکه خودت را دوست داشته باشی باخود شیفتگی و تکبر و غرور فرق دارد، آدم باید خودش را دوست داشته باشد. مدل موهایش، پوست صورتش، مدل ناخن‌هایش و... کسی که خودش را دوست ندارد نمی‌تواند دیگری را دوست داشته باشد. اینکه خودت را دوست داشته باشی می‌شود شروع دوست داشتن، وقتی شروع به دوست داشتن خودِ بیرونی‌ات می‌کنی در قدم بعد باید یاد بگیری که خود درونی‌ات را هم دوست داشته باشی. همان روحت را می‌گویم، همان که گاهی عصبی می‌شود گاهی مهربان. گاهی متنفر می‌شود گاهی عاشق و... آدم باید خودش را همانطوری که هست دوست داشته باشد. همانطور که در همین حالت کسی می‌تواند عاشقش باشد باتمام خصوصیات منفی و مثبت، خودش هم باید عاشق خودش باشد آدم باید یاد بگیرد ویژگی و اتفاق‌های منفی زندگی‌اش را دوست بدارد. چطور یک شی یا اتفاق مثبت را انحصاری به خودتان می‌دانید؟ 

باید منفی‌ها را هم دوست داشته باشید. آن‌ها از خود شما هستند، بیماری‌ها، تنهایی‌ها، بغض‌ها، اشتباهات، شکست‌ها یا هرچیز بدی راجب خودش مشکل از جایی شروع می‌شود که خودمان را در هم دوست نداریم. جدا می‌کنیم و سوا می‌کنیم. آنجا که زندگی بر وفق مراد است برای خودمان است. آنجایی که موفق می‌شویم برای خودمان است هرجا که مثبت است برای خودمان ست حالا اگر شکست بخوریم. نه بشنویم. کم بیاوریم، بغض کنیم، زمین بخوریم جدایشان می‌کنیم که نه آقاجان کار فلان کس بود، شرایط جامعه بود و غیره! این خوب نیست آخر سر ته بارت تمام بدها می‌ماند و هیچکس خریدارشان نیست، آدم باید خودش را بگذارد روبه‌روی آیینه. همه چیز خودش را دوست بدارد. آدم باید بداند که هر چیز بدی طبق نظر خودش بد نیست و هرچیز خوبی طبق نظر خودش خوب نیست همانطور که خدا هم در قرآن می‌فرماید: «که شاید شری در آن خیر نهفته باشد و یا خیری در آن شر نهفته‌ست! این روزها زیاد به اشتباهاتم فکر می‌کنم. فکر می‌کنم چطور می‌توانم این اشتباهات را دوست داشته باشم. خودم هم تازه یادش گرفته‌ام. اما هر چه از اشتباهی بیشتر گذشته است دوست داشتنی‌تر پیدایش می‌کنم. دلیلش؟ دلیلش را هنوز خودم هم درست نمی‌دانم. اما فکر می‌کنم اشتباهی باید تا پیشرفتی شاید. مثلاً مثل زمین خوردن بچه می‌ماند. اگر قرار بود مادر‌ها تا آخر عمر دستمان را بگیرند و راه ببرند توانایی راه رفتن نداشتیم، یا تا آخر عمر غذا دهانمان بگذارند یا بند کفش‌هایمان را ببندند. قطعاً هر بار که زمین خوردیم، هر بار که نتوانستیم غذایمان را درست بخوریم، هر بار که بند کفش‌مان باز شد و رفت زیر پایمان درد داشت. اما اگر هیچ اشتباهی اتفاق نمی‌افتاد، هیچ تجربه‌ای، زمین خوردنی نبود می‌شد بزرگ شد؟ می‌دانی جانم؟ 

آدم باید یاد بگیرد خودش را دوست داشته باشد. خودش را به تمامیت. زیرا قرار است یک‌بار زندگی کند. زیرا همیشه آدم‌هایی هستند که غیرمنصفانه نقدش کنند. آدم باید یاد بگیرد خودش را دوست داشته باشد. به خاطر خودش. به خاطر خودِ خودِ خودش! هيچ‌كس به ما نياموخت كه ياد بگير خودت را دوست بداري، كه اگر اشتباه كردي بايست و به اشتباهت افتخار كن. خودمان خودمان را دوست نداريم كه يك اتفاق ساده مي‌تواند حالمان را تغيير دهد. آدمي كه خودش را دوست دارد مثل سنگ است و آدمي كه خودش هم عاشق خودش نيست مثل آب! سنگ با هر ضربه‌اي تغيير شكل كه هيچ تكان هم نمي‌خورد اما آب حتي با صداي بلند هم مواج مي‌شود چه برسد به ضربه! يادمان ندادند سنگ باشيم!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ژاله
ژاله
٩٦/٠٦/١١
٠
٠
گفتی سنگ؛ این روزها احساس میکنم یک تکه سنگ توی قفسهء سینه ام هست. احساس جسمی نیست، احساس روحیه. سنگ که تپش نداره...
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
سنگ بودن خوبست عایا؟؟ با این تشییه اخر موافق نیستم..کسی که خودشو دوس داره قرار نیس دیگه هیچ تکونیم نخوره این که باز همون غرور میشه...چمیدونم..نظره منه دیگه :))
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
در جواب تیتر: چشم ^_^
پربازدیدتریـــن ها