عشق در یک نگاه
افسانه یا حقیقت؟

عشق در یک نگاه

نویسنده : r_nazari

سوالی که برای همه ما پیش می‌آید و ممکن است حتی از ما بپرسند، این است که به عشق در یک نگاه اعتقاد دارید؟! عشق در یک نگاه حقیقت است یا فقط یک خرافه در کتاب‌های شعر و داستان؟ بگذارید اینجوری شروع کنم که عشق یک حس است که همه ما یا تجربه‌اش کردیم یا تجربه‌اش خواهیم کرد... عشق چیست؟ من نمی‌خوام عشق‌های متفرقه را توضیح بدم... مقصود من عشق انسانی هست. 

عشق یک علاقه شدید به یک فرد است ولی چیزی که باید توجه کنید این است که عشق هم مثل سایر حس‌های روانشناسی (ترس، عصبانیت، غم، شادی و...) هست. نمی‌خواهم حاشیه بروم... بروم سر اصل مطلب! عشق در یک نگاه وجود دارد؟

پاسخ: بستگی به فردش دارد!  

در روانشانسی عشق گفته می‌شود اساسا همه چیز به معیارهای انسان برمی‌گردد که در ناخودآگاهش عاشق چه شخصی با چه مشخصاتی هست. ممکن است ببینید دوستتان عاشق یک فرد از نظر شما بسیار معمولی شده در حالی که باید توجه کنید آن شخص با نقشه ذهنی دوست شما مطابق است نه با نقشه ذهنی شما. اگر آن فرد مورد نظر حتی ۱ یا ۲مورد از این ملاک‌ها و معیارها تطابق نداشته باشد، خود به خود ذهن شما آن فرد را می‌گذارد کنار و شاید فقط یک دوست برایتان باشد. برای مثال :

مثال ۱: خانمی را در نظر بگیرید با معیارهایی که از یک فرد ایده‌آل دارد. قد بلند همسر، زیبایی نسبی صورت، سطح تحصیلات متناسب با خودش، خوش برخورد بودن، خوش صدا بودن و...! خب می‌توانید خیلی ساده حدس بزنید این فرد می‌تواند با ۱ دقیقه ملاقات با فردی که این مشخصات را دارد، ذهنش نا خودآگاه این هشدار را می‌دهد که نیمه گمشده‌ات روبه‌رویت ایستاده. 

مثال ۲: یک خانم معیارهایش باورهای مذهبی متناسب با خودش، روابط اجتماعی بالا، برخورد خوب در محیط کار و محیط بیرون، اوضاع اقتصادی، شغل مناسب و غیره است. خب می‌بینید که در مثال دوم این فرد به هیچ وجه به ظاهر قضیه توجهی ندارد. شاید اصلا برایش مهم نیست قیافه طرفش چطور است. خب مسلم هست که این فرد نیاز دارد چندین ماه با طرفش ارتباط داشته باشد که متوجه بشود چقدر این معیارها را دارد! 

همان‌طوری که دیدید نمی‌شود به قطعیت پاسخ داد که عشق در یک نگاه هست یا نه. چون فرد به فرد متفاوت است و بستگی به نقشه‌های ذهنیش دارد و نمی‌شود اصلا این‌ها را خوب و بد کرد که کدام خوب است و کدام نه! چون بعضی چیزها را اصلا نمی‌شود خوب و بد کرد. صرفا دو تا مسیر متفاوت است. فارغ از خوب و بد بودن (مثل طرفداری تیم فوتبال! یکی طرفدار پرسپولیس یکی استقلال. هیچ‌کدام بد نیست. صرفا دو مسیر متفاوت) امیدوارم به کارتان بیاید! 

مرسی که وقت گذاشتید و خواندید. خوشحال می‌شوم نظرات قشنگ‌تان را بنویسید!  

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢٤
١
٠
چون واسم پیش نیومده نمیتونم نظری هم در این مورد بدم... اما از شما به خاطر مطلبتون تشکر میکنم . :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣