عشق در یک نگاه
افسانه یا حقیقت؟

عشق در یک نگاه

نویسنده : r_nazari

سوالی که برای همه ما پیش می‌آید و ممکن است حتی از ما بپرسند، این است که به عشق در یک نگاه اعتقاد دارید؟! عشق در یک نگاه حقیقت است یا فقط یک خرافه در کتاب‌های شعر و داستان؟ بگذارید اینجوری شروع کنم که عشق یک حس است که همه ما یا تجربه‌اش کردیم یا تجربه‌اش خواهیم کرد... عشق چیست؟ من نمی‌خوام عشق‌های متفرقه را توضیح بدم... مقصود من عشق انسانی هست. 

عشق یک علاقه شدید به یک فرد است ولی چیزی که باید توجه کنید این است که عشق هم مثل سایر حس‌های روانشناسی (ترس، عصبانیت، غم، شادی و...) هست. نمی‌خواهم حاشیه بروم... بروم سر اصل مطلب! عشق در یک نگاه وجود دارد؟

پاسخ: بستگی به فردش دارد!  

در روانشانسی عشق گفته می‌شود اساسا همه چیز به معیارهای انسان برمی‌گردد که در ناخودآگاهش عاشق چه شخصی با چه مشخصاتی هست. ممکن است ببینید دوستتان عاشق یک فرد از نظر شما بسیار معمولی شده در حالی که باید توجه کنید آن شخص با نقشه ذهنی دوست شما مطابق است نه با نقشه ذهنی شما. اگر آن فرد مورد نظر حتی ۱ یا ۲مورد از این ملاک‌ها و معیارها تطابق نداشته باشد، خود به خود ذهن شما آن فرد را می‌گذارد کنار و شاید فقط یک دوست برایتان باشد. برای مثال :

مثال ۱: خانمی را در نظر بگیرید با معیارهایی که از یک فرد ایده‌آل دارد. قد بلند همسر، زیبایی نسبی صورت، سطح تحصیلات متناسب با خودش، خوش برخورد بودن، خوش صدا بودن و...! خب می‌توانید خیلی ساده حدس بزنید این فرد می‌تواند با ۱ دقیقه ملاقات با فردی که این مشخصات را دارد، ذهنش نا خودآگاه این هشدار را می‌دهد که نیمه گمشده‌ات روبه‌رویت ایستاده. 

مثال ۲: یک خانم معیارهایش باورهای مذهبی متناسب با خودش، روابط اجتماعی بالا، برخورد خوب در محیط کار و محیط بیرون، اوضاع اقتصادی، شغل مناسب و غیره است. خب می‌بینید که در مثال دوم این فرد به هیچ وجه به ظاهر قضیه توجهی ندارد. شاید اصلا برایش مهم نیست قیافه طرفش چطور است. خب مسلم هست که این فرد نیاز دارد چندین ماه با طرفش ارتباط داشته باشد که متوجه بشود چقدر این معیارها را دارد! 

همان‌طوری که دیدید نمی‌شود به قطعیت پاسخ داد که عشق در یک نگاه هست یا نه. چون فرد به فرد متفاوت است و بستگی به نقشه‌های ذهنیش دارد و نمی‌شود اصلا این‌ها را خوب و بد کرد که کدام خوب است و کدام نه! چون بعضی چیزها را اصلا نمی‌شود خوب و بد کرد. صرفا دو تا مسیر متفاوت است. فارغ از خوب و بد بودن (مثل طرفداری تیم فوتبال! یکی طرفدار پرسپولیس یکی استقلال. هیچ‌کدام بد نیست. صرفا دو مسیر متفاوت) امیدوارم به کارتان بیاید! 

مرسی که وقت گذاشتید و خواندید. خوشحال می‌شوم نظرات قشنگ‌تان را بنویسید!  

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢٤
١
٠
چون واسم پیش نیومده نمیتونم نظری هم در این مورد بدم... اما از شما به خاطر مطلبتون تشکر میکنم . :)
پربازدیدتریـــن ها
مثل دختر انار

آرايش غليظ

٩٦/٠٥/٢٦
به کی جز خدا پناه می بری؟

جهل چه آهسته می آید

٩٦/٠٥/٢٦
ماجرای اولین باری که به استخر رفتم

توافق ذهنی مشترک بچه های جنوب شهر / قسمت اول

٩٦/٠٥/٢٥
یکی باید بیاید

ویرانه دل ماست

٩٦/٠٥/٢٤
شعری سروده خودم

چقدر حرف زدم!

٩٦/٠٥/٢٦
نمی دانم باید خوشحال باشم یا ناراحت؟

توحش ناشی از بی‌ پولی

٩٦/٠٥/٢٩
فنجان چای

ایهام

٩٦/٠٥/٢٨
کوچه تان خالی از آن ها مباد!

معصوم نیوز

٩٦/٠٥/٢٨
تو دلت چه می خواهد؟

تاوان دلتنگی

٩٦/٠٥/٢٤
شعری سروده خودم

معنی فاصله این نیست که از آنِ همیم

٩٦/٠٥/٢٤
همین برایم کافیست

نشانه عاشقی

٩٦/٠٥/٢٨
خرده شیشه دارند

ارتباط دوستی و آینه های قدی

٩٦/٠٥/٢٦
کجای دنیا را قرار است بگیریم؟

قدرتی به نام عرف

٩٦/٠٥/٣٠
حس خوب شعر

شاعرانه ها

٩٦/٠٥/٢٥
صدای نفس هایمان را می شنیدیم

توافق ذهنی مشترک بچه های جنوب شهر / قسمت دوم

٩٦/٠٥/٣١
حال عجیبی داشتم

اولین قرار عاشقی

٩٦/٠٥/٣١
چند خطی برای خاتونم...

تفاوت شخصيت

٩٦/٠٥/٣٠
راس ساعت 8

تردید

٩٦/٠٥/٢٤
شعری سروده خودم

پلک بزن

٩٦/٠٥/٢٨
چند خطی برای امام مهربانی ها

تو هدیه امام خوبم هستی!

٩٦/٠٥/٢٥
تبلیغات