شادگل
برای یک مشت اسکناس

شادگل

نویسنده : h_sh863

تشعشع نور خورشید خانه را نور‌افشانی می‌کند. پسر ابروهایش را درهم کرده بالای پشت بام نشسته است. به روبه‌رو زل زده است. به جایی که تا چشم کار می‌کند یک شکل است. زن کلید کنار پنجره را می‌زند و کنار پیک نیک می نشیند ..قاشقش را پر از زرده می‌کند و کنار دیس آن‌ها را پخش می‌کند و سفیده‌ها را در سینی می‌گذارد. مرد در زمین پشت خانه مشغول است خشخاش‌هایش را برانداز می‌کند. پسر خودش را به پایین می‌رساند پشت در اتاق می‌ایستد و شادگل شادگل می کند. شادگل با صدایی ضعیف و لرزان می‌گوید چه شده. مگه سر آوردی بگو ببینم چه خبر... از اینکه هنوز نیامدن می‌گوید و با ترس و لرز از اتاق دور می‌شود. مرد به خانه باز می‌گردد پشتی را تنظیم می‌کند و پاهایش را دراز. زن با کلی حرف زدن بالاخره کلید اتاق را می‌گیرد و شادگل را بیرون می‌آورد. مشغول آماده کردن بساط نهار مرد خانه می‌شوند. ظرفی پر از گوشت و زرده تخم‌مرغ. گوشت‌های بریانی شده، کاسه‌ای دوغ با نعناع. مرد لقمه می‌گیرد تکه‌ای نان پر از گوشت تند تند می‌جود. لقمه پشت لقمه. به سرفه می‌افتد و کاسه‌ای دوغ که یک نفس نصفش را می‌خورد. دستی به سبیل پت و پهنش می‌کشد سر انگشتانش چرب می‌شود. زن سینی چای را جلوی مرد می‌گذارد. 

هنوز قند به دهان نگذاشته می‌گوید. اگر آمدند که هیچی ولی اگر زیر قرارشان بزنند دیگه مگه خواب شادگل را برای پسرشان ببینند. باید بروند سراغ یکی دیگه شراکتم را با مراد صابر قطع می‌کنم. پسر با سوت زدن آمدنشان را خبر می‌دهد و سر و صدایی که همیشه با دیدن کسی به راه می‌اندازد. تویوتای قرمز. مردی که دستارش را با دست دور سرش مرتب می‌چرخاند تا نامیزان بودنش را برطرف کند و جوانکی قد بلند با سبیل نازک و صورتی کشیده با دیدن صاحب‌خانه گرم احوال‌پرسی می‌شوند. همدیگر را در آغوش می‌گیرند و با کلی تعارف و احترام آن‌ها را به داخل خانه راهنمایی می‌کند. زن از پشت در سرک می‌کشد و بعد از کمی وقت تلف کردن سینی چای را برای میهمان‌ها می‌آورد. وسط اتاق می‌گذارد و می‌رود. مرد سینی را به جلوی میهمان‌ها می‌گذارد تا در کنار چای از شیرینی‌هایی که شادگل درست کرده بخورند و منتظر تعریف کردنشان بشود. شیرینی‌ها را می‌خورند یک استکان چای هم رویش و باد گلوی مراد صابر که با سرتکان دادن قصد دارد. به صاحبخانه بفهماند که از پذیرایی رازی هست. و بساط تریاک که به سرعت آن را آماده می‌کند و حرف‌هایی که همگی‌اش در مورد بار جدیدی  که قرار است بفرستند رد و بدل می‌‌شود. وکم‌کم صداهای ضعیفی که بلند و بلندتر می‌شود سر بار و سهم سود حرف‌شان شده است. سالار پسر مراد هم با دیدن اوضاع به‌وجد آمده از حالت سر به زیری در می‌آید و به پدرش نگاه می‌کند. دو گوش تیز شده که پشت در آشپزخانه در حال گوش دادن به حرف‌های آن‌ها هستند با دیدن درگیری بین آن‌ها شروع به سر و صدا می‌کنند پسرک از ترس داخل کمد چوبی پنهان شده است.

کار از دعوا هم می گذرد تا جایی که پدر شادگل دست به اسلحه می‌شود. سکوت بر صدای قبلی پیشه می‌گیرد و همه آرام می‌شوند. فقط صدای تیک تاک ساعت است که به گوش می‌رسد. با حمله‌ور شدن مراد و سالار به پدر شادگل صدای تیر اندازی بالا می‌گیرد. چند پوکه فشنگ پشت سر هم در هوا چرخ می‌خورند و به دنبال هم روی زمین آرام می‌گیرند. تیک تاک ساعت دوباره به گوش می‌رسد. مراد درازکش وسط اتاق افتاده است و نگاهی که به آرامی به یک سمت هدایت می شود و خیره ماندن به تابلویی که یک گوشه افتاده است. سالار زخمی روی زمین به خودش می‌پیچد و صدای آخ گفتن‌هایش که کم کم بلند و بلندتر می‌شود و تیر خلاصی که صدایش را قطع می‌کند.

زن شوکه شده و شادگل که در اوج ناباوری به هر دوی آن‌ها زل زده که چگونه سرنوشت‌شان را رقم زدند و یک نوع آرامش همراه با ترس که چهره‌اش را دگرگون کرده است. مرد از داخل کمد یک بسته اسکناس در می‌آورد و در هوا آن‌ها را پخش می‌کند یکی یکی پشت سرهم روی جنازه‌هایی که با چشمان باز به پول‌های پخش شده نگاه سردی می‌کنند سرازیر می‌شود و کف زمین که قرمز و سبز می‌شود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/١٢/٢٦
٠
٠
"از اینکه هنوز نیامدن میگویند" نیامده اند یا نیامدند درسته . اینجا شکل مصدری به نظر من درست نیس..بعد از دارد تو جمله ی " باد گلوی مراد صابر که با سرتکان دادن قصد دارد. " نقطه لازم نیس! / *راضی درسته ...داستان جالبی بود :) قرمز و سبز..سبز ها پول بودن؟؟ چندی بوده؟؟ تراول یا هزاری؟؟ ://
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١٢/٢٨
٠
٠
نکته ظریفی بود خخخ
shahram-bazli
shahram-bazli
٩٦/١٢/٢٦
٠
٠
جالب بود ..گاها واژه ها غریبگی میکنن ولی در حقیقت میشود شخصیت شناسی را قبل از شروع هر نوشته ای برانداز کرد .ولی همینکه سرانجام خوبی داشت قابل تحسینه ....موفق باشید
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/١٢/٢٨
٠
٠
چرا با هم درگیر شدن؟؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها