قبر خالی
شعری سروده خودم

قبر خالی

نویسنده : saamaan_1375

با اینکه دلتنگت شدم، اما نیا من نیستم 

گویند به‌دنبال منی، دیگر نباش من نیستم

پل‌های پشت سر همه با رفتنت افتاده‌اند

دیگر خودت را غم نده، آنسوی پل من نیستم

گفتم که از دستت دهم تنهای تنها می‌شوم

گفتی پی یاری برو کز آن تو من نیستم

یارای اِستادن ندارم کنج این می‌خانه‌ها

از آن زمان افتاده ام دیگر سراپا نیستم

شمع منم بودی و من آخ چه دورت گشتم

اما دگر پروانه‌ی خوش خال و خط من نیستم

آن حال طوفانی نا آرام دگر همراه نیست

این حال آفتابی منم، آن ابر و باران نیستم

بر این درخت آرزو امید حاصل باطل است

من خار و خاشاکم دگر آن خوش ثمر من نیستم

بر قبر خالی جان من بس ضجه و زاری مکن

آن من ز پای افتاده و این من همان من نیستم

حال که خوب می نگرم آن در نایاب نیستی

شاید که بینا گشته ام آن بی بصر من نیستم

در انتها این را بدان دیگر به یادت نیستم

در خاطراتم گم شدی حتی پشیمان نیستم

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
zahra
zahra
٩٦/٠٣/٢٠
١
٠
بر قبر خالی جان من بس ضجه و زاری مکن .. آن من ز پای افتاده و این من همان من نیستم ... این بیت واقعن زیباست .. *_*
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنون .. نظر لطفتونه : )
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٣/٢٠
١
٠
از یه طرف خوبه آدم طرفشو بشناسه و عاقل بشه، از یه طرف هم عشق چیزیه که پشیمونی نداره، هر قدر هم که رنج و سختی داشته باشه! به نظرم بهتره آدم قبل از عاشق شدن بی بصر نباشه! که البته اینم ان قلت داره و ممکنه آدم یهویی عاشق بشه و دست خودش نباشه که البته من با این مخالفم! نمیشه که آدم با یه نگاه و یهویی عاشق بشه! شعر قشنگی بود، وزن و قافیه هم درست بود. سعی کنید یه سری خلاقیت هایی داشته باشید توش و از چیزای تکراری استفاده نکنید :) موفق باشید ؛)
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
بله درسته .. ادم نه باید یهویی عاشق بشه .. نه قبلش بی صبر باشه .. ولی بنظر من آدم اصلن نباید عاشق باشه .. چه اصراریه که آدم خودشو وابسته یکی دیگه بکنه .. مثل یجور اعتیاد میمونه .. بهتره که از همون ابتدا شروعش نکنی .. اما وقتی شروع بشه دیگه خدا میدونه تهش چی میشه ... ممنونم از نظرتون : )
A_tavassolii
A_tavassolii
٩٦/٠٣/٢٠
٢
٠
عرضم به حضور شما که چند نقد: قافیه مشکل داره، یعنی در واقع اصلا قافیه نداره "با اینکه دلتنگت شدم اما نیا من نیستم" مصرع بعد یا باید با نیا هم قافیه باشه یا با من یا با نیستم اما از اونجایی که من نیستم رو ردیف انتخاب کردی طبیعتا قافیه باید نیا باشه که نیست و در بیت آخر هم که کلن چهارچوب شعر به هم ریخته . بعد وزن هم مشکل داره در بعضی مصرع ها مثلا دوم و نهم، که هم وزن کردن راستش خیلی آسون تر از قافیه ی مرتبط پیدا کردنه یعنی شما باید مصرع اول شعر در نظرت باشه بعد همه ی مصرع ها رو با اون تطبیق بدی بیشتر شاید یه حالت موسیقیایی داشته باشه هم وزن کردن.همین دیگه موفق باشی.هر چی زیاد تر شعر بگید این ها برات انتزاعی تر میشه.
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢٠
٠
٠
تو مرحله اول باید بگم بله حق با شماست ... این غزل خیلی مشکل داره .. راستش رو هم بخاید قصد نداشتم اصلن منتشرش کنم .. اما چون جز شعر های قدیمی ام بود و یه حس خوبی داشت بیشتر برای اون منتشرش کردم .. وگرنه بله مشکل داره .. راستش تو مرحله دوم هم با شما موافقم .. هر چی بیشتر شعر بنویسم امیدوارم که مشکلاتش کمتر بشه .. در هر صورت ممنون از انتقادتون .. تو شعر های بعدی حتمن مد نظر قرارشون میدم .. : )
لیلی
لیلی
٩٦/٠٣/٢٢
٠
١
مصرع اول و دوم که باصطلاح نقد کردین در واقع مشکل وزن و قافیه نداره و یک جور سلیقه موسیقیایی خودتون رو انگار میخواین در قالب وزن به خورد شعر بدین که کار درستی نیست و مصرع 9و 10ایراد وزنی واضحی داره که بهتره نگارنده ان را اصلاح کند
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٣/٢١
١
٠
مضمون شعر قشنگه .. ممنون :)
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢١
٠
٠
ممنونم از شما .... : )
فوادک
فوادک
٩٦/٠٣/٢١
١
٠
قشنگ بود ولی میتونی شعر هایی با بیت های کم بگی ولی بیت های تاثیر گذار یا همین شعرو چنتا از بیتاشو حذف کنی هرچی بیت ها بیشتر میشه توی شعر مخصوصا تو جشنواره های ادبی که به داوری میزارن بیشتر ازش ایراد درمیارن موفق باشی....
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢١
٠
٠
اره هم زیاد بود هم مشکلاتش زیاد بود .. ب دوستمون هم گفتم چون برای خودم حس خوبی داشت و جز قدیمی ها بود گزاشتم .. بهر حال ممنونم از نظرتون حتمن مد نظر قرار میدم در شعر های بعدی : )
لیلی
لیلی
٩٦/٠٣/٢٢
١
٠
ریتم و محتوای جالبی داشت ولی بهم خوردن وزن در بعضی ابیات تو ذوق میزنه..در مصرع11اگر نوشته میشد( اما دگر پروانه ای خوش خطو خال من نیستم)بهتر بود چون این دو هجا اضافه مخاطب قرارگرفتن خود را بهتر به ذهن مخاطب میرسونه، بعد یک سوال" حال که خوب می نگرم ان در نایاب نیستی!" یعنی چی؟
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢٢
٠
٠
اره یا این یا مثلن (اما دگر پروانه ی خوش خطو خالت نیستم). فکر کنم اینم بد نمیشد ... منظورم هم از اون مصراع حال ک خوب می نگرم این بود:ینی حالا که دیگه کورکورانه عاشقت نیستم می بینم تو آن درّ (مروارید ناب) نیستی و تو هم بدی ها زشتی های خودت را داری.. مصرع بعدی هم بهمین موضوع واقع بین شدن و بینا شدن اشاره کردم..شاید ک بینا گشته ام آن بی بصر(عاشق کور) من نیستم...🙏🙏🙏
A_tavassolii
A_tavassolii
٩٦/٠٣/٢٣
٠
٠
مشکل قافیه ای نداره??!! اصلا قافیه نداره که بخواد مشکل داشته باشه! نیا و نباش هم قافیه است?
لیلی
لیلی
٩٦/٠٣/٢٤
٠
٠
اگر "نباش" تغییر نکنه شاید برای کسانی که اشعار 100%ریتمیک دوست دارن جالب نباشه؛ ولی اگر هم تغییر کنه و بشه "نیا" ریتم شعر کمی تا اندکی بهتر حفظ میشه، اما با این کار نوعی تکرار در دو مصرع پشت سرهم اتفاق میفته که برای این قالب شعری چندان مناسب نیست
hamid_kh
hamid_kh
٩٦/٠٣/٢٢
١
٠
من قبل از اینکه نظرات رو بخونم این نظر رو میدم پس ممکنه تکراری باشه و قبلش معذرت می خوام ازت اگه سرت رو درد میارم ! ببین ، این شعر وزنش خیلی از قبلی بهتره ولی بازم یه جاهایی مشکل وزنی و سکته رو راحت می شد حس کرد ! علاوه بر اون شعرت نه ردیف داشت نه قافیه ! ناراحت نشی از من چون اینا رو رک میگم که دفعه بعد درست تر بشه شعرات و خودت هم بیشتر لذت ببری ، ببین یه جا ردیف میشه " من نیستم " یه جاهایی هم می " نیستم " ، ردیف باید باید باید در کل شعر ثابت باشه ، اما شعری که ردیف داره باید قافیه هم داشته باشه ، ولی اصلا قافیه نداشت شعرت متاسفانه ... بازم ببخشید سرتو درد آوردم ... پیگیر کارات هستم و امیدوارم شعرای بهتری بنویسی :)))
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢٢
٠
٠
اره .. درسته .. دوستان دیگه هم اشاره کردند .. باید بگم قبل ازینکه تصمیم بگیرم این شعرو منتشرش کنم هم میدونستم که شعرم قافیه نداره و بعضی جاها وزنش بهم میخوره .. میتونستم درستش کنم ولی چون به همین شکلی که الان هست اولین بار گفتمش و قدیمی بود و خودجوش نوشته شد بهش دست نزدم و تصمیم گرفتم منتشرش کنم .. با شما موافقم دوست من .. به هر حال ممنونم که انتقاد میکنید و در این مسیر کمکم می کنید ... خیلی ممنون : )
دخترِ انار :)
دخترِ انار :)
٩٦/٠٣/٢٢
١
٠
شما اگر یکم روی قواعد و ساختار ابیاتتون فکر کنید میتونید شاعر موفق و خیلی خوبی باشید :) ممنون بابت به اشتراک گذاشتنش با ما :)
saamaan_1375
saamaan_1375
٩٦/٠٣/٢٣
٠
٠
انشالله : ) ممنونم از نظرتون
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣