کچل و خط و مشی ترانسفرماسیون!
چند خطی درباره فصل نقل و انتقالات فوتبال

کچل و خط و مشی ترانسفرماسیون!

نویسنده : محمدخالقی

با اتمام لیگ‌های خارجی و کم‌کم باز شدن پنجره نقل و انتقالات و بالطبع حادث شدن همین جریانات در لیگ خلیج همیشه فارس جانِ ایران؛ بد نیست به روند اجرایی کوچ بازیکن در آن ور آب به خصوص قاره‌ی چمنی! (سبز) و کشور خودمان، نیم نگاهی بیاندازیم.

مالاگا را به عنوان مثال بیاوریم که دوستانی هم که قبلا می‌خواستند تیمی در لیگ اسپانیا بخرند هم متذکر شوند، آقای فرانسیسکو رومان آلارکون ملقب به ایسکو زحمت کشیدند با آن اسم وزین و سخت التلفظ خود، استوک بر چشمان جناب پرس گذاشته و چند صباحی است که در تیم اول شهر مادرید (1-بدون حرف وحدیث) نیمکت نشینی می‌کنند. امسال ایسکو به لطف مربی شخیص خود و البته سر مبارکش، از تنگنای تاریک لیگ مذکور، قهرمان خارج شدند، ولی این مالاگا بود که با خرج ذره‌ای زیرکی، بند یک میلیون یورویی ناقابل را در صورت قهرمانی لیگ در قرارداد آقای ایسکو گنجاند و مقدار پول سابق الذکر را میل و یک لیوان نویشیدنی گازدار ممهور به مهر سازمان غذا و دارو را از رویش نوشید!

اما در ایران بازیکن در حساس‌ترین موقعیت، تیم را به بهانه‌ی داشتن هم پست و کوتاهی چمن و... ترک می‌کند و تیم رقیب را برای سکنی گزیدن انتخاب می‌کند و پولش را که می‌گیرد هیچ، با چندین مصاحبه‌ی طوفانی حال تیم سابقش را نیز جا می‌آورد (البته در ایران پول گرفتن به این سادگی‌ها که گفته شد نیست و این می‌تواند برگ برنده مدیران عامل باشگاه‌ها باشد)

خلاصه در این گیر و دار، تیم‌های بازیکن ساز و فروشنده، سود می‌برند آن‌هم چه سودی، تیم‌های خریدار هم سود  می‌کنند چون اغلب بدون زحمت شاه ماهی نصیب‌شان می‌شود. این خط و مشیِ فوتبال اجانب یعنی تیم‌های خارجی است وگرنه در کشور ما که قراردادی بسته نمی‌شود، پول اصلی به صورت از این زیر بگیر! رد و بدل می‌شود، مورد بوده ماشین و آپارتمان را نیز از زیر میز جابه‌جا کرده‌اند که این توانایی از عهده‌ی همه خارج است. خواه مدیرعامل باشد، خواه مرحوم مغفور دیود خان کاپرفیلد!

برای اینکه به صاحب منصبان بر نخورد خاطرنشان کنم که این بزرگواران به تازگی با برسی تیم‌های سطح اول اروپا مخصوصا ایتالیا، کلمات خارجی یاد گرفته و بازیکن را همه جوره می‌ترسانند اما عایدیشان فقط یدک کشیدن "وندِ ناپولی" است! مثال: «2-درسته ما ناپولی هستیم و آه در بساط نداریم ولی اگه تیم مارو ترک کنی دیگه فِرِشِ نمیشی و باید قطع به یقین قید پردازش و تیم ملی و هم بزنی»

اما، اما! زهی خیال باطل، بازیکنی که بست‌نشینی در فرودگاه و جلوی باشگاه و... را تجربه کرده حربه‌های خاصی دارد که او را به اصطلاح گرگ باران دیده کرده است البته در ورزشی که تمام تن عوام و خواص و حومه را می‌لرزاند، اصطلاحات مثبت هجده‌ای نیز بکار می‌رود که عنوانش در خلوت و جلوت! منتهی به حکم کمیته انضباطی می‌شود این موجود با یک دعوای زرگری از تیم اخراج می‌شود و با رو کردن پیشنهاد از "بارسلونا" و "نسف قارشی" و "موکت‌شویی برادران بائو به جز واحد که هیچ ارتباطی با میثم و پایتخت نداریم"! بازار گرمی می‌کند و در آخر هم سر از "اف سی سی دی آدیس آبابای شمال غربی" در می‌آورد و می‌شود لژیونر، آن‌هم مصدوم، و مسبب کوفتن طبل شادانه و گفتن"دوست داریم چه injury چه اون جوریِ" امثالِ منِ بیکارِ بی‌پولِ ورزشی نویس می‌شود!

1.بدون حرف و حدیث درمورد تیم اول بودن رئال است نه نیمکت نشینی!

2.اگر شما را به یاد کسی می اندازد بنده ی سراپا تقصیر بی تقصیرم!و مطالعه ی دفاع یووه به من ارتباطی ندارد

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٣/١٥
٠
٠
خوب نوشته بودی ولی بعضی جاها اینقدر قضیه رو پیچونده بودی که فقط ورزشی خوان ها متوجه می شدند
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٣/١٥
٠
٠
راستی شما مشهدی هستی؟
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣