بولینگ باز شدن در دو پرتاب
گزارشی اندر احوالات بازی بولینگ

بولینگ باز شدن در دو پرتاب

نویسنده : aaasaeid
از زمان‌های قدیم تا زمان حال یکی از موضوعاتی که همیشه همراه انسان بوده است، تفریح و سرگرمی است و به همین جهت انسان با گذشت زمان همیشه سعیش بر این بوده که وسایل و بازی‌های جدیدی اختراع کند تا در اوقات فراغتش وسیله‌ای برای سرگرمی خود داشته باشد. این تلاش انسان برای سرگرم کردن خود باعث تولید و اختراع تعداد بسیاری بازی و سرگرمی شد به طوری که بازی‌ها را هم مانند فیلم‌های سینمایی می‌توان در ژانرهای بسیاری مانند بازی‌های مهارتی، ورزشی، فکری، راهبردی، بزمی، بچه گانه، حدسی، رایانه‌ای، چیستان‌ها و ... طبقه بندی کرد.
از این میان بازی‌های «نشانه روی» همیشه بیشترین طرفدار را داشته است. شاید اکثرا یادمان باشد زمانی که بچه بودیم یکی از مهیج‌ترین بازی‌هایمان تیله بازی بود به طوری که واقعا در عوالم کودکی  به یکی از دغدغه‌های مهم زندگی بعضی از ما تبدیل شده بود و حتی بعضی‌ها به جمع‌آوری و کلکسیون کردن تیله‌های‌شان خیلی بها می‌دادند. یکی دیگر از بازی‌های نشانه‌روی که در حال حاضر در سراسر جهان  طرفداران زیادی دارد بولینگ است. شاید خیلی از ما به دلیل ندانستن قوانین و نداشتن اطلاعاتی از این ورزش تا به حال سری به آن نزده باشیم. برای همین به یکی از باشگاه‌های بولینگ در مشهد سر زدیم تا از اطلاعات این ورزش و قوانین آن آگاه شویم.
این بولینگ که می‌گن چیه اصلا؟!
بولینگ ورزشی است متشکل از 10 عدد هدف که جنس آن‌ها از چوب است و به آن‌ها «پین» گفته می‌شود و توپی با وزن‌های متفاوت از 2کیلوگرم بگیر تا 7 کیلوگرم. مبنای امتیاز در این بازی براساس تعداد پین‌های ریخته شده است به طوری که هر پین 1امتیاز دارد. و در هر سِت 2 توپ را می‌توان پرتاب کرد. در جمع امتیازها قوانین زیادی وجود دارد، مثلا اگر هر 10 پین را با ضربه اول بزنید در ضربه بعد امتیاز شما دو برابر حساب می‌شود که برای راحتی در جمع امتیاز از کامپیوتر استفاده می‌شود، به صورتی که در بالای هر لاین مانیتور بزرگی وجود دارد که امتیاز شما را محاسبه کرده و ثبت می‌کند و دیگر لازم نیست شما امتیازات را جمع کنید و فقط کافی است تمام تمرکزتان را روی پرتاب توپ بگزارید.
نحوه در دست گرفتن و پرتاب توپ
روی هر توپ بولینگ 3سوراخ وجود دارد که دو تا از سوراخ‌ها در کنار هم است و مخصوص قرارگیری 2 انگشت وسطی شماست. یک سوراخ دیگر هم وجود دارد که انگشت شصت شما در آن قرار می‌گیرد.
نحوه پرتاب هم به این صورت است که توپ را در دست گرفته و از پشت خط شروع چند قدم برداشته و وقتی به اول لاین پرتاب رسیدید، توپ را رها می‌کنید.
اصطلاحات بولینگ
اسپلیت: اگر با ضربه اول تعدادی پین بیفتد به طوری که بقیه پین‌ها به 2دسته تقسیم شود و با ضربه دوم فقط بتوان یک دسته از پین‌ها را انداخت به این حالت اسپلیت می‌گویند.
اسپر: به پین‌هایی که به صورت آزاد وجود دارد و با پرتاب توپ بعدی می‌ریزد.
استرایک: اگر با پرتاب اولین توپ همه پین‌ها بریزد به این حالت استرایک می‌گویند.
میس: وقتی با پرتاب توپ هیچکدام از پین‌ها نریزد.
واش اوت: وقتی با پرتاب دومین توپ هیچکدام از پین‌ها نریزد.
چاپ: با توپ دوم پینی را از بین چند پین باقیمانده بزنیم و باز هم پینی بماند یا اگر فقط یک پین باقی مانده باشد و پس از پرتاب توپ دوم باز هم همان پین باقی باشد.
باشگاه‌های بولینگ
اکثر باشگاه‌های بولینگ در مشهد از جمله بولینگ پروما و بولینگ سرزمین عجایب دستگاه‌های خود را از چین وارد می‌کنند. بولینگ سرزمین عجایب در سال‌ها اخیر افتتاح شده است ولی بولینگ پروما 9سال است که فعالیت داشته و در روز پذیرای 100تا150نفر می‌باشد که اغلب مشتری ثابت می‌باشند و معمولا بیشتر از یک دست بازی می‌کنند. برای هر دست که شامل 10ست و پرتاب 2توپ در هر ست می‌باشد باید متوسط مبلغ 5000 هزار تومان را هزینه کنید که تقریبا هر دست بین 2نفر نیم ساعت به طول می‌انجامد. بولینگ پروما متاسفانه پذیرای بانوان نمی‌باشد ولی بولینگ سرزمین عجایب پذیرای بانوان است. در این مطلب سعی شد حداقل اطلاعات در حد یک بازیکن آماتور به شما جیمی‌های عزیز ارائه شود.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
i.forouzan
i.forouzan
١
٠
مرسی
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٣٠
٣
٤
بولینگ!!! ما از این بازی های خارجنکی نمی کنیم !! همین هفت سنگ خودمان را به 100 تا از اینا نمیدیم :)
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٣٠
٢
٢
لایک.....
parisa
parisa
٩١/١١/٣٠
٠
٥
طولانی بود............حوصله ی خوندن ندارم......
m-nik110
m-nik110
٩١/١١/٣٠
٠
٢
خیلی زیاده حوصله ندارم بخونم!بعدا میخونم!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٣٠
٢
٠
بچه ها پایه هستین بریم؟
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٣٠
١
٠
آقا این بولینگ چجوریاس؟؟انگشت آدم گیر نمیکنه تو اون سولاخا کنده بشه با توپ بره؟؟
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٣٠
٠
١
ببشخید حوصله نداشتم بخونم.....
aaasaeid
aaasaeid
٩١/١٢/٠١
٤
٠
دمت گرم دادا. استفاده کردیم خفند. خدا برای جیم حفظت کنه
محمد حسین
محمد حسین
٩١/١٢/٠١
٢
٠
:))))))))))))))))))))یه برنامه بزار بریم
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١٢/٠١
١
١
من بولینگ دوست دارم هیجانیه......ولی زیاد نرفتم......
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١٢/٠١
١
٢
لیکن ما تا حالا نرفتیم بولینگ!هفت سنگ را عشق است
ناشناس
ناشناس
٩١/١٢/٠٢
٠
٠
چقدر گرووووووووووونه 5 هزار هزار تومان (5000 هزار تومان) میشه 5 میلیون تومان !!!!!!! چه خبره ؟؟؟؟؟؟؟
یه نفر
یه نفر
٩٣/١٢/٠٢
٠
٠
بازی جالبه یه شرکت ایرانی به اسم عصر دنیای روشن مینی بولینگ حرفه ای می سازه تو شهربازیای ایرانی و خارجی هم نصب شده
نرگس
نرگس
٩٤/٠٩/١٢
١
٠
خیلی عالی بود مختصر ومفید
علیخان
علیخان
٩٥/٠٧/١٣
٠
٠
ما در زمینه واردات و ساخت سالن های بولینگ فعالیت داریم
پربازدیدتریـــن ها