Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - نمایشگاه رفتن بلدی؟! www.jeem.ir
نمایشگاه رفتن بلدی؟!
راهنماییت می کنم!

نمایشگاه رفتن بلدی؟!

نویسنده : Vr_takallom

همان‎طور که حتما می‎دانید و آگاه‎ید مطابق سنت هر ساله، نم‎نمک موسم برگزاری نمایش‎گاه بین‌المللی کتاب تهران در حال رسیدن است. (سیزدهم تا بیست و سوم همین ماه) و تا الان که من در خدمت شما هستم هم تکلیف دوستان بن بگیر و کتاب خر! مشخص شده و هم تکلیف دوستان بن بگیر و بن فروش میدان انقلاب! و هم بازار معرفی کتاب در گروه‎ها و شبکه‎های اجتماعی و سایت‎ها حسابی رو به راه است. پرانتز باز، کتاب‎خوارها که از مدت‎ها پیش لیست کتاب‎های‎شان را بسته‎اند و با پیش‎نهاد من و شما هم آن را تغییر نمی‎دهند، ادای کتاب‎خوان درآورها هم که دیگر نیازی به لیست و این سوسول بازی‎ها ندارند. هرچیزی که اسم‎ش را دوست داشتند! پس به نظرم معرفی کتاب آن هم این دم آخری سوسول بازی و یک پز کتاب‎خوانی بیش نیست! پرانتز بسته. برای همین هم بنا ندارم که در این‎جا کتاب معرفی کنم اما بد ندیدم تجربه چند ساله‎ی حضور در نمایشگاه را با شما به اشتراک بگذارم. خصوصا شمایی که از آن سر کشور برای نمایشگاه می‎کوبید و می‎آیید. باشد که تلخی سفر شما را از کتاب دل‎زده نکند:

نیایید

بله! واقعا نیایید. اگر آخرین کتابی که خوانده‎اید کتاب مبتکران کنکور بوده و آخرین داستانی که خوانده‎اید بزبز قندی و تفاوت فیدل کاسترو را از مارکز نمی‎دانید و کلا علاقه‎ای هم به حوزه سیاست و اجتماعی ندارید بی‎خیال شوید. باور کنید چیزی را از دست نمی‎دهید و بعد از نمایشگاه همان کسی هستید که قبل از آن. آدم برای چیزی که دوست ندارد خودش را به زحمت نمی‎اندازد. تو بگو حتی در حد رفتن به سوپری سر کوچه باشد. مثلا من قهوه دوست ندارم. برای همین هم هیچ وقت نمایشگاه قهوه‎ای که هر سال بیخ گوش‎م برگزار می‎شود را نمی‎رود و هیچ اتفاقی هم نمی‎افتد! آدم عاقل نشستن زیر باد کولر و نوشیدن آب میوه سرد را به چند ساعت خستگی و پیاده‎روی و عرق ریختن ترجیح می‎دهد!

اگر آمدید خوش‎آمدید اما کتاب نخرید

باز هم بله! با دوست بودن و یک پیک نیک نیم‎روزی داشتن هم سنت حسنه‌ای‎ست که می‎تواند به خرید کتاب هم ختم نشود. به چند دلیل: اولا بسیاری از نویسنده‌ها کتاب‌های جدیدشان را برای همین نمایش‎گاه گذاشته‎اند که خرید آن ها شبیه هندوانه دربسته است. نه خوب‎شان معلوم است و نه بدشان. این که چند ماه صبر کنیم تا بتوانیم نقدها و تشویق‎ها را بخوانیم و بعد دست به انتخاب بزنیم قطعا به خرید و نخواندن می‎ارزد! دوما بدون هیچ گونه رودربایستی این نمایش‎گاه از ارکان اصلی نابودی صنعت فروش کتاب است! چرا؟ کسی که اول سال همه کتاب‎های یک سالش را بخرد، فقط جیب ناشران را پرو پیمان می‎کند. پس گناه کتاب فروش سر کوچه چیست که باید همه سال در مغازه‎اش مگس بپراند و آخر کار بزند  تو کار فروش بلال؟

خریدید، بخرید اما کم

چرایش هم مشخص است. سنگ بزرگ نشانه نزدن است. شمایی که سی تا کتاب سیصد صفحه را اگر بر تمام روزهای سال هم تقسیم کنید و هر روز هم بخوانید باز هم نمی‎توانید ده تایش را بخوانید خب دیگر چه کاری است؟ کم بخر همیشه بخر!

کوله بار کتاب‎هات روی دوش‌ات

کتاب‎ها را می‌خواهید توی پلاستیک و با دست بگیرید؟ فکر کمر و ستون فقرات خودتان باشید. تازه چقدر می‎توانید پلاستیک‎تان را زمین بگذارید که کیف پول‎تان را از جیب در بیاورید؟!

پول آب را بدهیم، پول غذا جدا و دیگر هیچ

همین اول کار و سر راه‎تان لطف کنید و یک عدد آب‎معدنی سرد و یک ساندویچ خانه‎گی و دست‎ساز برای خودتان ابتیاع کنید! آن‎جا هست؟ می‎خندید؟ وقتی که وسط گشت و گذاری که دمای محیط‎ش مثل سونا می‎ماند تشنه‎تان شد، آن وقت من به شما می‎خندم. جایی که حاضرید برای یک آب خشک و خالی ده تومان هم بدهید اما نیست که نیست و شما باید کل مسیر آمده را برگردید. آن وقت چه‎گونه می‎توانید به تاول‎های پایتان بگویید تمام مسیر آمده اشتباه بود؟! در مورد غذا هم یک ساندویچ خانگی بزرگ و خیلی ارزان و پاکیزه بهتر است یا یک ساندویچ سرخ شده کوچک با روغن مانده صبح که پس از خوردنش هم جیب‎تان خالی می‎ماند و هم جیب‎تان؟ خود دانید. از ما گفتن بود!

پیشاپیش نمایشگاه خوبی را برایتان آرزومندم!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء
آلاء
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
من تقریبا هیچکدوم از نمایشگاه های کتاب مشهد رو از دست نمیدم، نمایشگاه کتاب تهران رو امیدوار بودم امسال میتونم برن که ظاهرا با شرایط فعلیم نمیشه:\
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
من نمایشگاه کتاب، دوست... نمایشگاه کتاب منو ندوست :(
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/٠٢/١٣
٠
٠
جالبه. دقیقا همین امسال عزم جدی داشتم برای اومدن به نمایشگاه تهران که اونم منتفی شد! ولی انگار چندان لعبتی هم نیست با این تفاسیر شما
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٦/٠٢/١٥
٠
٠
مورد داشتیم برای استفاده ار nfc رفتن نمایشگاه :|
MajHooL_R
MajHooL_R
٩٦/٠٢/١٧
٠
٠
:/ یه سریا هم که میرن امضا بگیرن مخصوصا که بازار دیدار با نویسندگان تو نمایشگاه داغه داغه... :/ بیاید منم ببینید بدید امضا کنم
پربازدیدتریـــن ها