احمدی نژاد آمد!
ماجرایی که همه را متعجب کرد

احمدی نژاد آمد!

نویسنده : Ali_emadi

محمود احمدی‌نژاد به همراه بقایی برای انتخابات پیش‌رو ثبت ‌نام کرد.

این خبر شاید عجیب‌ترین خبر در بین ثبت‌نام کنندگان این دوره ریاست جمهوری باشد (حتی عجیب‌تر از بعضی ثبت نام‌های سیرک گونه!)؛ ولی چرا عجیب؟!

به دلایل و شواهد بسیار احمدی ‌نژاد حتّی پس از دوره‌ی دوم ریاست جمهوری که شاکیان و مخالفان زیادی علیه خود می‌دید، بازهم نسبتاً از پایگاه اجتماعی عظیمی در بین مردم برخوردار بوده و هست (عظیم نه به معنای اکثریت، بلکه جمعیتی قابل توجه و غیرقابل انکار!) که البته دلایل این مقبولیت در بین اقشاری خاص، قابل توضیح امّا طولانی‌ست، لیکن در این یادداشت قابل گنجایش نیست.

پس از چند سال کنار ماندن از قدرت، در ماه‌های اخیر ایشان علناً با رفتارهای انتخاباتی و تبلیغاتی از قصد خود که سودای ریاست جمهوری مجدّدش بود، پرده برداشت. (البته در سال ۹۲ هم با نامزد کردن مشایی قدرت‌طلبی خود را نشان داده بود که با ردصلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، به نوعی سنگش به تیر خورد). 

امّا این بار ثبت‌نام و متعاقب آن رجز خوانی وی مقابل دولت حاکم قابل پیش‌بینی بود که به یکباره اتفاقی این پیش‌بینی‌ها را به هم ریخت.

در ایّامی که شایعه شده بود رهبری وی را از شرکت در انتخابات اتی منع کرده‌اند، شخص مقام رهبری در مهرماه و طی سخنرانی مشهور، این شایعه را صحیح دانستند و بدون اشاره به اسمی گفتند: "من به ملاحضه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح کشور، به ایشان گفتم شما در فلان قضیه شرکت نکنید، نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم شرکت کنید"

پس از این سخنان، عموم مردم و مهمتر از آن رسانه‌های مکتوب با استقبال از این سخنرانی، بر طبل کنار رفتن احمدی نژاد کوبیدند و به نوعی غزل خداحافظی وی از صحنه ی اصلی سیاست را سرودند!

امّا هدف و قصد نگارنده از این یادداشت دو نکته‌ی مهم بوده است که در این زمان بیان می‌شود:

اول: به نظر می‌رسد حتی با آن توصیه رهبر، شرع و قانون(شورای نگهبان) نمی‌تواند از ورود احمدی‌نژاد به عرصه‌ی انتخابات جلوگیری نماید (البته اگر شورای نگهبان نه فقط به استناد به "توصیه" رهبری، بلکه اگر بخواهد نص صریح قانون را اجرا کند). 

این نکته نیز به دو دلیل، عقلانی‌ست:

دلیل اول اصل بیستم قانون اساسی ست که "همه‌ی افراد را مساوی در برابر حقوق انسانی، سیاسی و اجتماعی می‌داند". مگر در صورتی که فردی در دادگاهی محکوم و یا طی حکمی قضایی از مشاغل دولتی و یا غیره منع شده باشد. (که با وجود اتهامات و ابهامات کثیر علیه احمدی‌نژاد و دولت مسبوقش، وی در هیچ محکمه‌ای محکوم نگردیده است.)

دلیل دوم و مهم‌تر، اصل و پایه جمهوریت در نظام است. به مهم‌ترین اصل این نظام یعنی "جمهوری" حتی قبل از اسلامی بودن آن اشاره شده است. همه می‌دانیم در جمهوری حقیقی و همینطور قوانین اساسی، ملاک مردم‌اند، و روشن‌ترین کلام در این از زبان مرحوم امام خمینی برجا مانده است: "میزان، رای ملت است"

با وجود اینکه حتّی شخص نویسنده‌ی این مطلب هم از مخالفان شدید دوباره به قدرت رسیدن احمدی نژاد و همینطور تفکّر و مکتب وی است، بازهم ترجیح عقلی و مبتنی بر دموکراسی این است که شورای نگهبان وی را تایید صلاحیت کند (حتّی اگر قرار باشد وی بعد از مناظره‌ها به نفع بقایی کناره‌گیری کند)  و وی با آرای مردم متوجه عدم محبوبیت، صلاحیت و مشروعیت ملّی خود شود.

هرچند توصیه مقام معظم رهبری در راستای عدم دو قطبی شدن فضای انتخاباتی کشور و جلوگیری از حوادث تلخی نظیر سال ۸۸ می‌باشد، امّا می‌توان با درس گرفتن از تجارب گذشته، از چنان اتفاقاتی پیشگیری کرد، زیرا نظام جمهوری اسلامی و عوامل آن می‌بایست پاسخگو و مدافع تمامی سلایق سیاسی مردم باشد.

همه سلایق بیایند، همه بیاییم که حماسه‌ای دوباره در مسیر تحقق آرمان‌های نظام بسازیم. 

«نظامی که تمام اعتبارش فقط به "مردم" بوده و هست».

*اصل بیست و سوم قانون اساسی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعّرض و مواخذه قرار داد.

والسلام

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٤
٠
١
فقط خدا کنه جلیلی و احمدی نژاد با جبهه مردمی ائتلاف کنند تا دو قطبی صورت نگیره و حادثه ی سال ۹۲ اتفاق نیوفته
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
چنین چیزی امکان نداره
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠١/٢٦
٠
٠
اگه امکان نداشته باشه، متاسفانه دوباره شاهد ریاست ح ر بر مملکت خواهید بود
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
صحیح $صحیح:)
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
بلی بلی
f.farzad
f.farzad
٩٦/٠١/٢٤
٠
٠
ان شاءالله اتفاقات گذشته رخ نده... ممنونم جناب عمادی.
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
ممنون از شما
f_zarrinfar
f_zarrinfar
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
استدلال ها تون جالب بود
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
ممنون
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
باید رسوا میشد تا دیگه رو نداشته باشه کاندید شه :) موفق باشید
Ali_emadi
Ali_emadi
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
تشکرات محمدرضا جان
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/٠١/٢٥
٠
٠
بگین که دروغه :(
غزالِ رضائی
غزالِ رضائی
٩٦/٠١/٢٧
٠
٠
نچ نچ سیاست؟؟
s_dabbagian
s_dabbagian
٩٦/٠١/٢٩
٠
٠
به اعتیاد به دروغ: نمیام و از کسی حمایت نمی‌کنم! هم اومد هم از بقایی حمایت کرد!
پربازدیدتریـــن ها