توانایی دیدن تصاویر سه بعدی
اکتسابی یا ذاتی؟

توانایی دیدن تصاویر سه بعدی

نویسنده : BoBo

 بالاخره هفته گذشته برای اولین‌بار توانستم یک تصویر سه بعدی (استریوگرام) را ببینم. دیدن یک جسم به‌صورت برجسته در تصویری کاملا دو بعدی حس فوق‌العاده‌ای برایم داشت. در دوران نوجوانی و اوایل جوانی، هنگامی که در مقاطع راهنمایی و دبیرستان درس می‌خواندم معمولا انتهای مجله‌ها از این تصاویر چاپ می‌شد ولی هیچ‌وقت نمی‌توانستم تصویر درون عکس را تشخیص دهم. برخلاف من، مادر و برادرم به راحتی می‌دیدند اما من نمی‌توانستم. همیشه تصور می‌کردم تصویر سه بعدی یعنی چی؟! و با خودم می‌گفتم «اونا هم خالی می‌بندن و مثل من فقط یه صفحه شلوغ پلوغ رنگی می‌بینند!» تقریبا توی این قضیه سرخورده شده بودم. خیلی وقت بود از این تصاویر ندیده بودم، یعنی اطرافم نبود و من هم پیگیرش نبودم. تا اینکه هفته قبل به‌صورت تصادفی یک عکس سه‌بعدی برایم ارسال شد و بعد از چند دقیقه کلنجار رفتن توانستم محتوای آن‌را ببینم. حس خیلی خوبی بود.

تقریبا مطمئنم دیدن تصاویر سه بعدی اکتسابی است نه ذاتی. در مدت یک هفته اخیر توانستم به ۵ نفر دیدن این تصاویر را آموزش بدهم. نکته‌ای که متوجه شدم این بود که شیوه دیدن برای افراد فرق دارد. یعنی ممکن است با روشی که من می‌تونم به راحتی تصویر را ببینم یک نفر دیگر به سختی بتواند، یا اصلا نتواند. بهتر است همه راه‌ها را امتحان کنید تا روش مناسب چشم‌تان را پیدا کنید. سه روشی راکه تا کنون به آن‌ها رسیده‌ام را اینجا می‌نویسم شاید به درد کسی خورد!

روش اول: موبایل (تصویر) را در فاصله تقریبا ۲۵ سانتی‌متری از صورت نگه دارید ولی به آن نگاه نکنید. به دیوار پشت موبایل (یا چیزی که حداقل دو متر دورتر از موبایل باشد) خیره شوید. در این حالت هم موبایل و هم تصویر داخل آن را هم ناخودآگاه می‌بینید، ولی به صورت دوتایی. بعد کم‌کم فوکوس چشم را از روی دیوار بردارید و به تصویر نگاه کنید ولی باز هم نه کاملا مستقیم! حالتی که به وجود می‌آید نه مثل زمانی است که به دیوار نگاه می‌کنید و غیر مستقیم موبایل را می‌بینید (تصویر دوتایی) و نه مثل زمانی است که کاملا مستقیم به تصویر نگاه می‌کنید (کاملا تخت و واضح). وقتی به این حالت رسیدید، ناخودآگاه بعد از چند ثانیه تصویر برایتان برجسته می‌شود و می‌توانید حالت سه بعدی را ببینید. در این تکنیک باید بتوانید زمان تغییر فوکوس از روی دیوار به روی تصویر را طولانی کنید. یعنی نباید یک‌دفعه‌ای از روی دیوار به تصویر نگاه کنید. شبیه حالتی می‌شود که شما به چیزی خیره شده‌اید ولی حواستان به آن نیست و مستقیما آن را نمی‌بینید.

روش دوم: تصویر را به نوک بینی خودتان بچسبانید و نگاهش کنید و کم کم و به آرامی تصویر را دور کنید و همچنان به آن خیره باشید.(من با این روش موفق نبودم! ولی بقیه با این تکنیک راحت‌تر و سریع‌تر دیدند)

روش سوم: تصویر را به نوک بینی خودتان بچسبانید. این‌بار نوک بینی خودتان را ببینید (یعنی چشم‌هایتان را چپ کنید!) کم‌کم تصویر را دور کنید و به آرومی به تصویر نگاه کنید. ایراد این روش این است که به‌جای اینکه تصویر اصلی را برجسته ببینید، آن را دارای تورفتگی می‌بینید و متوجه تصویر نمی‌شوید! ولی حداقل می‌فهمید که تصویر دارای عمق است.

نکته: تا به حال نتوانسته‌ام با عینک تصویری را ببینم! نمی‌دانم چرا موقع دیدن باید عینکم را. لطفا اگر توانستید تصویر سه بعدی ببینید اعلام کنید تا به آمار اضافه کنم!

تعداد افرادی که توانستند ببینند: ۵ نفر

تعداد افرادی که نتوانستند ببینند: ۰ نفر

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/١٧
٠
١
زیباس:)
BoBo
BoBo
٩٥/١٢/١٧
١
٠
البته این عکسی که برای این موضوع انتخاب شده، استریوگرام نیست، و عملا تزئینیه! اگه می‌خواهید واقعا زیبایی این نوع تصاویر رو درک کنید، یه سرچی تو اینترنت بزنید ؛)
Havva
Havva
٩٥/١٢/١٧
٢
٠
من میتونم ببینم... البته بدونِ استفاده از روش هایی که گفتید :)
BoBo
BoBo
٩٥/١٢/١٧
٠
٠
ایول، خیلی خوبه. خب روشت رو بگو، شاید به درد بقیه دوستان هم بخوره.
پربازدیدتریـــن ها