خوش بینی چیست؟
چه کسی گفته است خوش بینی یعنی گول زدن خودمان!

خوش بینی چیست؟

نویسنده : h_sadat

این روزها بازار "قانون جذب" و "فکرت خلق می‌کند" و "کارما زیاد شده است. ازتون خواهش میکنم نظر منه حقیر را درباره اش بخوانید:

آیه 29 سوره تکویر «وَ ما تَشاؤُنَ إِلاَّ أَنْ یَشاءَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمین‏»، (و شما اراده نمیکنید، مگر این که خداوند _ پروردگار جهانیان _ اراده کند و بخواهد) 

یا سوره انعام، 148(اگر خدا می‌خواست نه ما و نه پدرانمان مشرک میشدیم) 

و انعام، 35(اگر خدا می‌خواست آنان را همه آنان را در راه هدایت جمع‌آوری می‌نمود.)

فقط خدا خالق اتفاق‌های آینده است و انسان نمی‌تواند با فکرش "خلق" کند. چون آن موقع دیگر نمی‌شود نامش را "انسان" گذاشت. در کتاب "توحید" استاد مطهری نوشته است که: دکارت می‌گوید: «من فکر می‌کنم، پس وجود دارم.» چون همیشه انسان درحال فکر کردن است و با فکر کردن هر کاری می‌کند. خلق آینده مثلاً با اختیار و انتخاب خودش! خب، این ادعا غلط محض است. چرا؟ مطهری می‌گوید: «آیا تو که می‌خوای از راه فکر کردن، به وجود خودت پی ببری، از فکر کردن، فکر کردن مطلق را هم درک می‌کنی؟» یعنی چه؟ یعنی اگر آدم فکر نکند، پس وجود ندارد؟ ما که همیشه هستیم و روح‌مان جاودانه است. اگر روح (وجود) شما فکر باشد، پس می‌شود فکر مطلق. درحالیکه اینطور نیست و در این دنیا همه چیز نسبی است. و اینکه همه چیز هم فکر نیست، حرکات ناخودآگاهانه چه؟ آن‌ها هم با فکر است؟!

افکار آدم‌ها، بر اثر تکرار تبدیل به باور می‌شود، باور هم باعث واکنش و رفتارت می‌شود. یعنی مثلاً اگر تو منتظر اتوبوسی و می‌گویی: «اَه، اتوبوس همیشه دیر میاد.» این ناشی از فکری است (که فکر منفی‌ای هم هست) که پر رنگ شده توی ذهن و بر زبان جاری. این حرف باعث می‌شود آدم اخم‌هایش برود توی هم و برای خودش یک اتفاق بد بسازد. ولی یک موقع می‌گویی: «آخ جون، اتوبوس الانا می‌رسه!» این حرف حتی اگه از فکر منفی‌ای هم گفته شده اما جریان را برعکس می‌رود. یعنی حرفت باعث باوری مثبت و فکری مثبت می‌شود! منظورش هم می‌تواند این باشد که با هراتفاقی که خدا برای ما خلق می‌کند، ما می‌توانیم یک جوری بپذیریم‌اش. مثلاً من بگویم "هرچیزی که نیاز داشته باشم، خدا برطرف می‌کنه"خودم هم بی‌صبر باشم و یهو مامانم با سر و صدا وارد اتاق شود. این جمله الان به من کمک می‌کند (هرچیزی که نیاز داشته باشم، خدا برطرف می‌کند) حالا باید ببینی داری به چه چیز فکر می‌کنی. به اینکه خدا دارد نیازهایت را برطرف می‌کند یا اینکه هی توی ذهنت افکار بد راجع‌به مامانت بیاوری. اینجاست که من باید بفهمم خدا اراده کننده‌ست، خالق حادثه‌هاست و هر مخلوق از خدا خوبه. پس حتماً مامانم آمده تا نیازهای مرا برطرف کند. اگر هم فکرش را کنم می‌بینم منی که بی‌صبرم، خدا بهم فرصت تمرین صبوری را داده است! خدا در قرآن می‌گوید: از من بخواه، تا اجابتت کنم.❤

آیه 78 سوره نساء می‌باشد؛ خداوند متعال در این آیه می‌فرماید: «وَ إِنْ تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُوا هذِهِ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُوا هذِهِ مِنْ عِنْدِكَ قُلْ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ: و اگر به آن‌ها (منافقان) حسنة (و پيروزى) برسد می‌گويند از ناحيه‌ خدا است و اگر سيئة (و شكستى) برسد می‌گويند از ناحيه توست؛ بگو همه اين‌ها از ناحيه خداست»... یا از طرفی در آیه بعدی می‌فرماید: «ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ(نساء-79): آن‌چه از نيكي‌ها به تو می‌رسد از ناحيه خداست و آن‌چه از بدى به تو می‌رسد از ناحيه خود توست». (اشاره به طرز فکر)

اثبات کنم فکر منفی از جانب شیطان و فکر مثبت از جانب خداست؟ یعنی منفی‌بافی، عملی بد و دلخواه شیطان و مثبت بینی عملی خوب و دلخواه خداست! یکی از دلیل‌هایش هم این است که:  من منفی نگر باشم و زندگی را به کام خودم و بقیه تلخ کنم که چی؟ خب معلوم است! آخرش به گناه منتهی می‌شود! هوم؟ عصبانیت، غرور، توهین و حسادت؟ از طرفی اصلاً فکر منفی، واقعی هم نیست. فکر منفی از آدم یک احمق می‌سازد تا به خودش آسیب بزند و آخرتش! فکر منفی اصلاً معلوم نیست درست باشد. یک خرده فکر کن...! اگر آدم همه‌ش منفی فکر کند، آخرش چه می‌شود؟ به چی می‌رسد؟ چی به‌ دست می‌آورد؟ "هیچی!" و این "هیچی" یعنی دام شیطان. یعنی دنبال یک چیز واهی رفتن و این نهایت حماقت است. 

و در آخر:

محور مثبت اندیشی دینی خدا است و خداوند کسی است که باید نسبت به او حُسن ظن داشته باشیم اما بر اساس نگرش اومانیستی(انسان محوری) محور مثبت اندیشی، استکبار و انسان است، از این رو، فرقه‌های نوپدید وقتی دم از مثبت اندیشی می‌زنند، به صراحت بیان می‌کنند که شما اگر به مظلومی برخورد کردید بر اساس قانون کارما بدانید آن انسان در حال تزکیه است. در کجای دین چنین نگاهی وجود دارد؟ و انسان را به سکوت برابر ظلم توصیه می‌کند بلکه انسان خوش‌بین در ادبیات دینی، انسانی است که پاداش خود را در دستان خداوند می‌بیند نه کارمای عصر جدیدی‌ها!

البته ممکن است خَلط‌هایی میان مثبت اندیشی فرقه‌ها با مثبت اندیشی‌ای که در علم روانشناسی طرح شده رخ دهد در حالی که بین این دو تفاوت‌هایی وجود دارد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١١/٠٥
٢
٠
متن رو کامل خوندم. حتی بعضی از قسمت ها چندبار برگشتم و دقیق تر خوندم. اولین چیزی که بعد از تموم شدن مطلب تون به ذهنم رسید این بود که چقدر نگاه رائفی پورانه داشتین به ماجرا! توی کلیت بحث باهاتون موافق بودم که آدم باید خوش بین باشه و مثبت اندیش، اما نکته ای که وجود داشت این بود که بی رحمانه بعضی از قوانین موجود در علم روانشناسی رو نقد کرده بودین. نیازی نیست اینقدر کارما رو از دور ببینین و توی فرقه های دیگه بررسی کنین. ما توی ایران زندگی می کنیم و اینجا حتی نگاه مون به کارما و قانون جذب و غیره، یک نگاه ایرانیزه و اسلامی هست. اگر با همین دید به این قوانین نگاه کنین می بینین که کارما از نظر ما، تنها به این موضوع می پردازه که هر عملی، عکس العملی هم داره و مگر غیر از اینکه این مفهوم یکی آیات قرآنه و یکی از مباحث مهم اخلاق هست!؟ من تا حالا با نگاه شما کسی رو ندیدم که به کارما معتقد باشه! در خصوص قانون جذب هم همین طور! / به نظرم لازمه این طور مسائل منصفانه تر نقد بشه و از همه مهم تر، با دید مردم جامعه! نه زاویه ای که هرگز ندیدیم و احتمالا نخواهیم دید. این که توی هند چطور به این قانون نگاه می کنن، با نگاه من و مردمم خیلی فاصله داره!
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
با نهایت احترام، متنتون خیلی ضعیف بود از نظر من! حرف خاصی برای زدن نداشت و باتوجه به اینکه حالت نقد و بررسی داشت خیلی سلیقه ای و برگرفته از نظر شخص شما بود.
پربازدیدتریـــن ها