خیالتان راحت؛ قبرها خالی از گورخواب ها شدند
به دنبال حواشی گزارش گور‌خوابی در رسانه‌ها

خیالتان راحت؛ قبرها خالی از گورخواب ها شدند

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

گورخوابی به جای کارتن‌خوابی. آدم‌هایی که تا چند وقت پیش با کارتن شب را سر می‌کردند با سرد شدن هوا به قبرستان روی آورده‌اند و توی قبرهای نیمه آماده می‌خوابند. زنده‌هایی که قبل از اینکه بمیرند خودشان را به گور می‌سپارند تا از سرمای هوا و منجمد شدن درهوای سرد زمستان در امان باشند. گورها شب مامن بی‌خانمان‌ها می‌شود و صبح‌ها فقط هیزم‌های سوخته و ظرف‌های یک بار مصرف و پارچه‌های کهنه‌اند که نشان می‌دهند اینجا محل سکونت یک انسان است. گزارشش کامل اینجا هست می‌توانید بخوانید .

http://jeem.ir/news/28167

ولی می‌دانید وقتی این صحنه‌های رقت‌انگیز توصیف می‌شوند چه اتفاقی در جامعه ما می‌افتد!

عکس‌العمل مردم

گزارشش در سایت‌های مختلف نقل می‌شود. کافی است همین الان عبارت گورخواب‌ها را سرچ کنید تا انواع و اقسام صفحات مجازی جلوی چشمتان ردیف شود که این گزارش را بیان کرده‌اند. مردم هم از صبح تا شب عکس افرادی را که سر از گور در‌آورده اند و قیافه‌های رنجور و خسته‌ای که رنج اعتیاد و بی‌خانمانی دارند را در تلگرام بالاو پایین می‌کنند و در گروه‌های مختلف و  اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند وانواع جملات ادیبانه و حکیمانه و عدالت خواهانه ضمیمه عکس‌هایشان شده  و ابراز تاسف‌ها و غصه خوردن‌ها شروع می‌شود‌.بعضی‌ها هم رسیدگی به آنها را وظیفه کمیته امداد و بنیاد مستضعفین می‌دانند. وتعداد اندکی هم هستند که بگویند حقشان است می‌خواستند معتاد نشوند!

 دیدن یک انسان در این شرایط دل هر کسی را به درد می‌آورد و برای همه جا دارد تاسف بخورندکه چرا در جامعه ما باید افرادی با این شرایط حضور داشته باشند؟‌!

عکس‌العمل سلبریتی‌ها

البته این کار طبیعی است بعد از هر خبر ناگواری که پخش شود بعضی از سلبریتی‌ها ناراحت شوند و سعی کنند که با بیان احساس و ابراز تاسف همدردی خودشان را نشان دهند. در اولین حرکتی که از سوی هنرمندان صورت می‌گیرد اصغر فرهادی نامه سر‌گشاده‌ای به آقای روحانی می‌نویسد و در آن نسبت به این وضعیت گلایه و شرمساری می‌کند.

http://jeem.ir/news/28177

 بعد هم بهنوش بختیاری دراینستاگرامش از این آدم‌های بی‌خانمان دفاع می‌کند و از هوادارنش می‌خواهد که اگر کمکی از دستشان بر‌می‌آید  انجام دهد.شاعرانی هم  شعر می‌گویند.

یقینا بهنوش هم آخرین سلبریتی نخواهد بود که عکس گورخواب‌ها را در اینستاگرامش قرار می‌دهد و ابراز ناراحتی می‌کند .

عکس‌العمل جناح‌ها

در  هر موقعیتی هستند سیاست‌مدارانی که سعی می‌کنند از جو موجود در جامعه برعلیه گروه مقابلشان استفاده کنند و سنگ خودشان را به سینه بکوبند. یعنی سیاست این قدر دیگر بی‌ پدر و مادر شده که به جای رسیدگی به حال آدم‌هایی که نیاز به کمک دارند  در این اتفاقات هم دنبال نفع خود هستند و سعی می‌کنند از این آب گل‌آلود ماهی خودشان را بگیرند!

هر چه این اتفاقات در دوره‌ی روی کار بودن یک گروه بیشتر بیفتد به نفع گروه مقابل است تا بتوانند از آن در کوبیدن و اثبات ناکارآمدی جناح مقابل استفاده کنند.

از حقوق‌های نجومی و وام‌های میلیاردی و مسکن مهر شروع می‌شود تا می‌رسد به حقوق کوخ‌نشین‌ها و گور‌خواب‌هایی که یک دفعه مهم شده‌اند‌! ولی آخرش هیچ چیز گیر این بیچار‌ه‌ها نمی‌آید جز حرف و حرف و حرف..

همین الان هم اینستاگرام پر شده از پست‌های گور خوابی افراد مختلف و سیاست‌ها و مقصر‌های مختلف!

عکس‌العمل مسئولین

حرکت آخر این بازی شطرنج‌وار دست چه کسی است؟ البته این مسئولین هستند که طبق معمول این بار را به دوش می‌کشند. کسانی  که هر چه تلاش می‌کنند بی‌ثمر است و دستشان نمک ندارد.

در این مورد اخیر هم شهرداری شهریار اعلام کرد که به این موضوع رسیدگی می‌کند و البته این رسیدگی سریعا انجام پذیرفت تا جایی که وقتی امروز خیرین و خبرنگاران به آنجا مراجعه کردند با گورستان خالی از سکنه مواجه شدند .

و بعد از تحقیق و تفحص متوجه شدند که شهرداری در یک طرح ضربتی همراه با ضرب و شتم اقدام به بیرون راندن آنها از قبرستان کرده‌ است. کارتن‌خواب‌ها به خانه نیمه کاره‌ای در آن اطراف پناه برده‌ بودند و حالا لابد مسئولین دنبال آن خانه نیمه کاره هستند تا با یک هجوم دیگر آنها را از آنجا هم بیرون کنند و به این صورت گور‌خوابی و بی‌خانمانی را ریشه‌کن بکنند!

و پایان این دور باطل

افرادی از روی بدبختی و اعتیاد و بی‌جایی به گورهایی پناه برده بودند که حتی اگر بمیرند جایی در آنها ندارند چون پول ندارند. و  حالا این آدم‌ها همان گورها را هم برای خواب ندارند! و برای نجات از سرما حتی دیگر نمی‌توانند به تاریکی قبرستان پناه ببرند.

آدم‌هایی که کرامت انسانی‌شان  ندیده گرفته می‌شود و کسی نمی‌گوید آنها اگر چه معتادند ولی انسانند. آدم‌هایی که این قدر رانده شده‌اند و ترس دارند که حتی به سازمان خیریه‌ای که برای شب یلدا برایشان خوراکی برده بود اعتماد نکردند! آدم‌هایی که دیگران خیال می‌کنند زبان حرف زدن با آنها زبان کتک و زور است و مهربانی را نمی‌فهمند!

آدم‌های زیادی در این دور باطل ابراز نگرانی کردند و تاسف خوردند‌. ولی این تاسف‌ها راه به جایی نبرد و فقط گورها خالی شدند و گورخواب‌ها بی‌جا و مکان شدند تا فعلا به این صورت بر این معضل زشت اجتماعی سرپوش گذاشته شود.

می‌دانید چه اتفاقی می‌افتد. هیچ. همه به کار خودشان مشغول می‌شوند .همه این معضلات در حافظه کوتاه مدت ما قرار می‌گیرند و به محض استفاده از آن در جهت مقصود خود به فراموشی سپرده می‌شوند!

گورخواب‌ها هم به اعماق سیاه چاله‌ی ذهن ما فرو می‌روند‌. تا اتفاقی دیگر که باز این دور تکرار شود ولی در عمل هیچ اتفاقی صورت نگیرد. نمی‌دانم کی وقتش خواهد رسید که هر‌کس سهم خودش را به عهده بگیرد و به انجام برساند و همه چیز به حرف ختم نشود.

راستی دست شهردار شهریار درد نکند که به قول خودش وفا کرد و به این مسئله رسیدگی نمود!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
بله عکس های زیادی دیدم ، واقعا دردآور و ناراحت کننده بود...شب ها که زیر پتو گرم و نرم میخوابیم ، اگر به فکر بعضی های دیگه ای باشیم که شب شدن براشون یه کابوسه..دیگه ناشکری نمیکنیم که چرا خونمون قشنگ گرم نمیشه.. مچکرم از مطلب خیلی خوبتون
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
ممنونم از اینکه نظرت رو نوشتی . دیدن اون تصاویر واقعا ناراحت کننده بود . ان شا الله که کاری کنیم براشون چون تاسف خوردن دردی دوا نمی کنه
شاداب
شاداب
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
ان شاء الله که دیدن رنج های دیگران،هيچوقت واسمون عادی نشه
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
گل گفتی شاداب جان. حقیقت همینه که مراقب باشیم درد بقیه برامون عادی نشه .. اون وقت باید نگران روح خودمون باشیم
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
هیییییییع :(
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
واقعا گاهی هیچ حرفی عمق ناراحتی رو بیان نمی کنه.
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١١
٠
٠
اوهوم :(
P_amin
P_amin
٩٦/٠١/٣١
٠
٠
ناراحت کننده هست اما از طرفی هم خوشحالم که هنوز ادم هایی هستند که به فکر ان ها هستند و برایشان مطلب مینویسند..خوب بود..واقعا تاسف خوردم بارها به حال شهرداری..کاش سلبریتی ها مخصوصا فوتبالیست ها به جای تاسف خوردن کمی از درامد میلیاردیشان را به آن ها اختصاص میدادند.
fatemeh_noei
fatemeh_noei
٩٦/٠٢/٠٧
٠
٠
واقع بینیانه و عالی بود
پربازدیدتریـــن ها