پیام‌های تبریک برای تومان
به بهانه حذف صفر از واحد پول ایران

پیام‌های تبریک برای تومان

نویسنده : s_a_taheri

خبر حذف یک صفر از واحد پول ایران بازتاب‌های مختلفی در میان اقشار مردم داشته است. مصوبه‌ای که چشم انتظار موافقت مجلس و شورای نگهبان است. در این بین واحدهای پول در اقصی نقاط دنیا در واکنش به این اتفاق پیام‌هایی به تومان فرستاده‌اند که به شرح زیر است:

روپیه: الهی فدات بشم. یعنی میشه مجلس و شورای نگهبان موافقت کنن بیام مراسم عقدت وقتی عاقد می‌پرسه خانم تومان آیا وکیلم شما را به عقد دائم پول ملی ایران در بیاورم بعد من بگم عروس رفته پول چنج کنه برای بار دوم بپرسه بگم رفته کارت بکشه و بار سوم وقتی گفتی بله برات کل بکشم. وای چی میشه.

یوان: خیلی وقت بود دلم عروسی می‌خواست. ای کاش از خداوند چیز دیگری طلب می‌کردم. نکند مرا به فراموش بسپاری؟! چشم انتظار دریافت کارت عروسی هستم. به آقای داماد هم سلام برسان. راستی ماه عسل کجا تشریف می‌برید؟ مرکز تبادلات ارز درویشی ما آماده پذیرایی از شماست. به هیچ‌وجه رودربایستی نکنید.

فرانک: هشتاد نود سال پیش وقتی برات هوو آورد خوب یادمه. چقدر بهت گفتم خام این مردا نشو اینا همه‌شون سر و ته یه کرباسند. من خودم سه باری طلاق گرفتم. حالا فرانسه و بلژیک یه چیزی آخه من نمی‌دونم لوکزامبورگ چرا منو طلاق داد؟! ای روزگار... مبارکت باشه اما چشم ازش بر ندار این مردا جنبۀ اعتماد ندارن.

شیلینگ: سلامی چو بوی خوش حذف صفر. خبر ازدواج دوباره شما منو واقعاً خوشحال کرد. توصیه می‌کنم پولشویی رو پایۀ اقتصادتون قرار بدین. تا اقتصاد خوشبختی با هم داشته باشین. قربان شما شیلینگ.

لیلانگنی: سلام. شاید منو به جا نیاری. من همسر پول ملی سوازیلندم. اسمم لیلانگنیه هوو شما که منو پول خردم حساب نمی‌کرد. اما شما از وجنات‌تون بر میاد پول خوبی هستین. از صمیم نخ اسکناسم برات آرزوی خوشبختی دارم.

کرون: در مکاتب اقتصادی حذف صفر عاشقانه‌ترین اتفاقی است که به وقوع می‌پیوندد. امیدوارم شوهرت از این عاشق‌تر نشود و کارتان به حذف صفر بیشتر نرسد. ارادتمند شما بانو کرون.

ریال(قطر): خواهر دسته گلم چه گناهی کرده بود سر رسیدی اقتصادش سیاه کردی؟! بد کرد گذاشت در سایه تو اقتصادش موندی؟! خجالت نمی‌کشی؟! الهی تو هم سیاه‌بخت بشی یکی دیگه بیاد جات دلم خنک بشه. زنیکه بی‌چشم و رو...

یورو: دوست من سلام. می‌خواهم این پیوند را به تو تبریک بگویم اما احساس بدی دارم. همان احساسی که حین شمردن پول آدمیزاد دستش را در دهانش برده و سر و کلۀ ما را به آب دهانش مزین می‌کند. دوست من بوی خیانت می‌آید. به حرف های عاشقانۀ شوهرت دل نبند. این مردها کدام‌شان وفا کرده که این یکی وفا کند.

دلار: سلام. وقتی خبر طلاق ریال شنیدم اینقدر خندیدم که نگو آخه منو از مبادلاتش حذف کرده بود. چقدر گفتم اختلاف شوهرهامون نباید خللی به دوستی‌مون وارد کنه آخه من که غریبه نبودم. امیدوارم تو هم راه همسر قبلی شوهرت پیش نگیری.

روبل: با احساسی سرشار از تورم و رایحه‌ای خوشبوتر از رکود پیوند عاشقانه‌تان را برای انحراف افکار عمومی از مشکلات اقتصادتان را صمیمانه تبریک می‌گویم. دوستدار شما روبل.

ریال: به اون شوهر بی‌وفات بگو هیچوقت حلالت نمی‌کنم. بهش بگو دلم سوزوندی هر روز دعا می‌کنم دلت بسوزه. فکر نکنی من ناراحتما؟! نه نقل این حرف‌ها نیست. فقط حلالش نمی‌کنم. تازه تو رو هم هرگز نمی‌بخشم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
ایده، ایده ی خوبیه ولی خیلی خوب پرداخت نشده و جنبه طنزش خیلی به دلم نشست و گیرا نبود. نتونستم تا آخرش ادامه بدم. اگه بخوام امتیاز بدم از 10: 5
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
محسن جان نظر لطفته ممنونم :)
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
بخاطر اینکه ایدت ایده ی جالبیه این پیشنهاد میدم: اگر واحد های پولی رو یک شخصیت در نظر بگیریم اعلام خبر از هر شخصیت، شکل ساختار داستانت میشه و اینجوری ساختار داستانت میشه یک خط، که این یک خط داره چندین بار توسط هر واحد پولی (یک شخصیت) مکرر تکرار میشه. حالا اگر به جای این، هر یک از واحد های پولی را یک شخصیت در نظر بگیریم که در یک مهمانی دور هم جمع شدن و با هم گفتگو و تک گویی داشته باشند، ساختار داستانت از این یکنواختی خارج میشه. باز هم میگم ایدت ایده ی عالیه
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
بزرگواری عزیز. واقعیتش این سفارش خبرگزاری مهر به من بوده با محدودیت 500 کلمه همۀ چیزایی که گفتی قبول دارم اما مطلب باید لید داشته باشه و خبرگزاری حالت داستانی نمی پذیره. این سبک از طنز رو اصطلاحا burlesque میگن که اینجا با نام نظیره شناخته میشه. این مطلب که خوندی در حقیقت بر اساس تشخیص(جان بخشیدن به واحد های پول) این واحدها پیامک هایی برای تومان می فرستن که بنا به توصیه ای که شد لفظ پیام جایگزین پیامک کردیم.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
خیلی عالیه غافلگیرم کردی! من فکر کردم فقط واسه سایت جیم نوشتی. باریکلا. از این به بعد پس مطالبی رو میذاری تو سایت جیم، اگر جایی چاپ شده بود لینک مطلب و هم بذار یکم انرژی مثبت بگیریم.
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
خجالتم نده عزیز ما کوچک شمائیم. لینک این مطلب هم طنز مهرآباد yon.ir/gw3k
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
جالب بود قوه تخیل بالایی داریــد برادر طاهری نویسنده ی بزرگ بین المللی :)) ممنااانم :}
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
تمنا دارم بزرگوار محبت دارین شما بنده کوچک شما هستم:)))
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣