آبی فیروره ای
مروری بر خواص سنگ ها در روایات + بررسی قیمتی سنگ فیروزه

آبی فیروره ای

نویسنده : مریم ملی

سنگ های زینتی در جلوه روایات 

مروری بر خاصیت های معنوی سنگ های سفارش شده در روایت 

پیش تر از این مطلب، مطلبی با موضوعیت مشابه در جیم کار شده بود که در آن بیشتر به سنگ‌های ماه تولد و معرفی سنگ های زینتی پرداخته بودیم.

این بار در نظر داریم از روایات هایی که درباره سنگ های ارزشمند از ائمه نقل شده است برای‌تان بگوییم. اگر تمایل به خرید زیور آلات همراه با سنگ‌های زینتی دارید تا انتهای مطلب همراهمان شوید. در انتهای مطلب هم حدود قیمت‌های یکی از پر طرف‌دار ترین سنگ‌های کشور را آورده‌ایم.

*درباره آیه 55 سوره مائده آمده است : «مرد فقیری وارد مسجد شد و از اصحاب در خواست کمک کرد و حضرت علی(ع) در حالی که به رکوع می‌رفت انگشتری خود را به او بخشید، در کتاب های معتبر تاریخی آمده که آن انگشتری عقیق قرمز یمانی بوده است.»

*در کتاب اصول کافی آمده است که: «امام رضا(ع) درباره یکی از خواص عقیق می فرماید: استفاده کردن از انگشتر عقیق، فقر و هم چنین نفاق را از بین می برد.»

*امام سجاد(ع) از قول پیامبر(ص) نقل کرده است: «هر کسی انگشتر عقیق در دست کند و به نیایش بپردازد، خداوند حوائج و خواسته هایش را اجابت خواهد کرد.»

*امام علی(ع) چهار انگشتر در دست داشته‌اند که یکی از آن ها فیروزه بوده است و حضرت آن را برای پیروزی در برابر مشکلات به دست می‌کرده‌اند. به همین خاطر در عربی به فیروزه «ظفر» گفته می‌شود که به معنای پیروزی است.

*در اصول کافی از قول امام صادق(ع) نقل شده است که: «انگشتر یاقوت به دست کنید زیرا که مستحب است و ثواب بسیار دارد و فقر را دور می کند.»

*امام رضا هم فرموده اند: «انگشتر یاقوت در دست کنید که پریشانی‌ها و نگرانی ها را از شما دور می‌کند.»

*امام علی(ع) درباره انشگتر زمرد فرموده‌اند: «انگشتر زمرد باعث آسان شدن کارها و گره‌گشایی در امور می شود.»

*«درّ نجف» را که احتمالا خیلی ها درباره خواص و اهمیتش شنیده اند. در حقیقت نوعی سنگ کوارتز است که به لحاظ معنوی ارزش بالایی دارد . از امام صادق(ع) نقل شده است که: «درّ نجف بسیار ارزشمند است و هر کس آن را به دست کند و به آن نگاه کند ثواب زیارتی مثل زیارت حج نصیبش می‌شود.»

در روایت‌ها، نقش‌های انگشتری مختلفی هم آمده است و توصیه شده که اسم و یا آیات خاصی بر سنگ انشگتری نوشته شود. عباراتی از قیبل اسامی خدواند و یا عبارت های قرآنی کوتاه یا عبارت هایی در خصوص مدح و ستایش پروردگار.

 

آبی فیروزه ای

نگاهی به حدود قیمت های سنگ فیروزه

به محض آن که نام فیروزه را بیاوریم بی درنگ به یاد فیروزه نیشابور می‌افتیم. هرچند که فیروزه در غیر ایران در بعضی از کشورها مثل مصر و آمریکا و چین هم یافت می‌شود اما خیلی از کارشناس‌ها معتقدند فیروزه نیشابور مرغوب‌ترین نوع فیروزه در جهان است.

 نگین های فیروزه اصل نقاط و رگه های سیاهی در سطح و عمق خود دارند.اگر رنگ فیروزه کمی متمایل به سبز باشد، به قیمت آن افزوده خواهد شد.

فیروزه به دلیل رنگ خاصی که دارد خیلی مورد توجه قرار می‌گیرد. ضمن این که خواص زیادی هم دارد و در روایت های دینی هم استفاده از آن توصیه شده است. فیروزه هایی که این روزها در بازارهای سنگ فروشان زینتی فروخته می شود متناسب با پایه انگشتری که دارند دارای قیمت‌های مختلفی هستند. اما اغلب فیروزه را به دلیل این که با پایه سفید زیباتر به نظر می‌رسد روی انگشتر‌های نقره یا طلا سفید سوار می‌کنند.

در انگشترهای فیروزه‌ای که با پایه نقره هستند حدود قیمت ها از 5000 تومان تا 20000 تومان است. که به فراخور نحوه تراش  و یا پرداخت پایه انگشتری و هم چنین گرم نقره ای که در آن به کار رفته است قیمت ها متفاوت است. ضمن این که قیمت‌های حدودی اعلام شده در گستره انگشترهای آقایان و خانم ها اعلام شده است.

در گردنبند هایی که از فیروزه برای تزیین آن استفاده می‌شود و جنس اصل گردنبند از نقره است هم حدود قیمت از 12000تومان تا قیمت‌های بالاتری مثل 35000 تومان است. 

البته نوع نقره‌ای که در ساخت انگشتر یا گردنبند به کار رفته هم عامل مهمی در تعیین قیمت هاست، چون بعضی از نقره ها با این که اصل هستند زود سیاه می شوند و باید هر چند ماه یک بار با آب و صابون کاملا شست و شو داده شوند تا مثل اول شان درخشان و سفید شوند. اما بعضی از نقره ها همیشگی براق و درخشان هستند و تغییر رنگ نمی‌دهند که مسلما به دلیل مرغوبیت بیشتر قیمت شان هم بالاتر است. شاید حدود 10 هزار تومان این دو نوع نقره با هم تفاوت قیمت داشته باشند.

در صورتی که تمایل دارید سنگ فیروزه را به صورت جداگانه خریداری کنید و متناسب با سلیقه خودتان پایه‌ای برای آن انتخاب کرده و سفارش بدهید، بهتر است قیمت های فیروزه را بدانید. در حقیقت سنگ فیروزه یکی از آن نوع سنگ‌هایی است که دامنه تنوعش بسیار وسیع است.

با توجه به اندازه و گرم سنگ فیروزه از قیمت های1000 تومان تا قیمت های خیلی بالا در بازار موجود است. اما به طور کلی سنگ هایی که برای گردنبند یا انگشتر کاربرد دارند، تا حدود 20 هزار تومان رواج دارند. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_entesari
a_entesari
٩١/١١/٢٤
٣
٢
بعلههههههههه!این سنگ ماه تولد آذر ماهیاس!منم آذر ماهی !!!!!!!خوش سلیقه ایم اصن!
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٢٤
٠
٠
من به عقیق اعتقاد دارم عجیب!ینی به همه اعتقاد دارم ولی عقیقو خیلی دوس میدارم!استفاده کردیم!ممنون
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١١/٢٤
٢
١
من عاشق فیروزه ام......3سال اونو از دستم در نمیارم........ولی گرون شده....یکدونه 2شب پیش انگشتر مردونه واسه پدر قیمت کردم گفت 500هزار تومن...تازه نقره ام بود.........رفتم تو افق
mahshid
mahshid
٩١/١١/٢٤
٠
٢
با عرض بوزش حوصله ندارم بخونم
parisa
parisa
٩١/١١/٢٤
٤
٠
وای..........من عاشقه فیروزه ام.........
میثم
میثم
٩١/١١/٢٤
٣
٠
یه دونه فیروزه دارم خیلی دوسش دارم
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٢٤
١
١
دوستان هر کی هر سنگی خواست من یکی از دوستام داره هر سنگی ک اسشمو ببرین
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٢٤
٠
٠
آرشام جان این دوستت فقط سنگ میفروشه یا تراشم میده؟یا اگه بخایم چیز خاصی روش حک بشه امجام میده؟
imanhkt
imanhkt
٩١/١١/٢٤
١
٠
درسته برای تولدم سنگ پا کادو گرفتم ... ولی این دلیل نمیشه که سنگ ماه من فیروزه نباشه ...
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٥
٠
٠
:))))))))
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٥
٠
٠
حتام روت خیلی زیاد بوده..... (صرفن جهت شوخی) ...... :))))
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٥
٠
٠
من زمرد و عقیق و فیروزه خیییییییییییییییییییلی دوست دارم.... کلا جواهراتو بیشتر از طلا دوست دارم..... :))))) حیف که من نمیتونم بغیر از طلا از فلز دیگه ای استفاده کنم.... دُّر نجف دارم اما نمی تونم ازش استفاده کنم... حساسیت دارم.... طلام که اصن نمیشه الان طرفش رَف..... هیعیییییییییییییییییییی روزگار.....
nasim
nasim
٩١/١١/٢٥
٠
٠
آخی خواهر منم مثل شماس ب هر فلزی غیر طلا حساسیت داره. در نجف هم خیلی قشنگه مامانم داره!
nasim
nasim
٩١/١١/٢٥
٠
٠
خیلی عالی بود منم فیروزه رو خیلی دوست دارم :)
علیرضا
علیرضا
٩١/١١/٢٦
٠
١
مطلب جالبی بود ولی قیمت فیروزه خیلی بیشتر از اینهاست حداقل من که قیمت گرفتم از خود نیشابور یک سنگ کوچیکش فکرکنم 30 هزار تومان بود تازه فیروزه اصل به شدت به چربی حساسه یعنی نباید به سنگ فیروزه چربی برسه.
٩١/١١/٢٦
٠
٠
قیمت ها رو فک کنم اشتباه زدین!
f_tasnim
f_tasnim
٩١/١١/٢٦
٠
٠
چقدم که این فیروزه گرونه:(
f_tasnim
f_tasnim
٩١/١١/٢٦
٢
٠
فیروزه از 5 تومن تا 20 تومن؟خوبی؟؟؟ همین دیروز یه الکی پلکیشو قیمت کردم زیر 40 تومن نبود! :|
خانم جوون
خانم جوون
٩٢/٠٤/٢٥
١
٠
سلام به همه دوستان دوستان من خودم تو کار تراش فیروزه ام.یعنی سنگ فیروزه رو به نگین تبدیل میکنیم.قیمتهای این سایت خیلی ارزونه.انگشتر زیر قیمت 50000تومن دیگه گیرتون نمیاد.خیلی الکی باشه دیگه40تومنه.یعنی خداییش زحمتش خیلی زیاده.هر قیمتی روش بزارین کمه چون تمامش کاره دسته.بعدشم فیروزه فقط واسه نیشابور نیست.ما تو کرمان فیروزه شجری و عجمی داریم که خیلیم عالیه.منتها اسم فیروزه نیشابور خوب شده وگرنه فیروزه های کرمان و نیشابور خیلی فرقی ندارن!(باعرض پوزش از نیشابوری های عزیز که خیلیم روی فیروزه کرمان حساسند)
محمد
محمد
٩٢/٠٦/١١
١
٠
سلام من توی کار تراش نگین هستم اگه بخواین در خدمتیم
بنیامین
بنیامین
٩٢/٠٦/١٣
٠
٠
من که چه شانسی دارم ,رفته بودیم گردش که از اونجا انگشتر فیروزه نیشابور با رکاب نقره پیدا کردم(البته پیدا نکردم ها پسر خالم پیدا کرد داد به من)حالا نمی دونم که آیا اشکال نداره که اونو بپوشم یا نه.
رضا
رضا
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
من اهل نیشابورم واقعا نمیدونم چرا نیشابور با داشتن همچنین گنجینه هایی(این فقط یک نمونه بود) بازم گمنام هست فیروزه نیشابور توی دنیا تکه به هر حال سفارشی داشتین در خدمتیم...فیروزه اصل نیشابور براتون میارم
مصطفي ميري
مصطفي ميري
٩٢/٠٧/٢٧
١
٠
دوست عزيز، متاسفانه در دو مورد بسيار مهم اطلاعاتي كاملا اشتباه به عرض دوستان رسانديد: ١- فيروزه هرچه آبي بيشتري داشته باشد اعلا تر است ٢- قيمت فيروزه بسيار بالاتر از آن است كه فرموديد. ارزان ترين نوع فيروزه كه به نيشابور هم اختصاص ندارد حدود گرمي ١٤،٠٠٠ تومان و تا گرمي ٣٠٠،٠٠٠ تومان فيروزه آبي نيشابور قيمت دارد. صرف نظر از قطعات خيلي خاص كه اصلاً گرمي محاسبه نميشود و قطعه اي به فروش ميرسد. قطعه اي ديدم مثلثي شكل به ضلع فقط ٤ سانتي متر و قيمت ٧ ميليون تومان.
حسن خدادادی
حسن خدادادی
٩٢/٠٨/٠١
٠
١
اباباسلام من نمیدانم این قیمت هاراچه جوری محاسبه میکنند من امروزانگشترخریدم فیروزه با رکاب 360009،هزارتومان
علی حسین سلمانی باباحیدر
علی حسین سلمانی باباحیدر
٩٢/٠٨/١٨
١
١
سلام سنگ فیروزه شجر3گیلو دارم قیمت چندر؟
نادر
نادر
٩٢/١٠/٢٤
١
٠
سلاااااام دوستان من 200کیلو سنگ خام فیرئره دارم کسی هست بتونه خریداریش کنه
فرشته
فرشته
٩٢/١١/١٤
٠
٠
خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خ خخ خ خ عالی بود
فرشته
فرشته
٩٢/١١/١٤
٢
٠
سلام من پیارسال یه گردنبند با گوشواره خریدم 50000 تومن الان یه دیدم عین اون 750000!!!!!!!!!!!!! هیچی دیگه الان مدت هاست تو افقم...
امیرحسین نظری
امیرحسین نظری
٩٣/٠٩/٢٩
٠
٠
سلام فروش سنگ فیروزه الان از 5000 تومان هست تا 20.000.000 تومان که 5000 تومانی خیلی بد شکل و با برش خیلی بدی هست. ولی یک فیروزه خوب از 30.000 تومان الی 1.000.000 تومان بد نیست مگر اینکه واقعا فاخر و تک بخواهید اگر مشاوره در زمینه خرید سنگ های قیمتی خواستید یا فیروزه اصل و خشرنگ خواستید با من در میان بگذارید با تشکر
محمدامين مقدم
محمدامين مقدم
٩٣/١٢/٠١
٠
٠
ي سنگ عجمي تك ميخام ببزرگي ي 2٠٠ تومني سكه
پربازدیدتریـــن ها