نامه ای منصفانه به استاد
طنز

نامه ای منصفانه به استاد

نویسنده : s_a_taheri

این نامه را نوشتم، بی آنکه بترسم. گفتم هر چه باداباد.

نمی‌دانم چرا خداوند تو را بر سر راهم قرار داد؟ کجایی که برآمد آهم از نهاد. کجایی که آرزویم را دادی به باد. کجایی که ویران ساختی آنچه عمری کرده بودم آباد. تو بگو به کجا شکایت برم و کجا زنم فریاد. مگر چقدر عمر می‌کند این آدمیزاد؟!… نه سر جنگ داریم، نه من طعمه‌ام. نه تو صیاد. به جای علم آموختن، درسی دادی که کافی است برای آبا و اجداد. بیزارم از این همه تبعیض و این همه استبداد. تو مرا بی کفایت جلوه دادی و بی استعداد. دوباره افتادن و دوباره شهریه با این وضع اقتصاد. قَسَمت می‌دهم به هر چه داری اعتقاد. این بار کوتاه بیا و کاری کن شوم سر خوش و شاد. هر چه می خواهی هم بگو: کودن، خنگ، بی سواد. این خانه ویران است. ویران آنهم از بنیاد. خودت شاهد و ناظری. من دانشجویی آس و پاس، که در فضای مجازی و گوشه‌ای از جامعه‌ام پلاس. از ترس سربازی و ازدواج، پناه آورده‌ام به دانشگاه و اینگونه می‌دهم تقاص. نه از دیوار کسی بالا رفتم و نه دزدی کردم و نه اختلاس. اما تو حالم را گرفتی و جانم را ستاندی و مرا کردی قصاص. غرورم را شکستی و نابودم کردی از اساس. توی بی انصاف و بی‌احساس!مگر چه می‌خواستم از جانت جز یک نمره و بعدش خلاص. تا شرّ من کم شود و طلسم بشکند و درسم شود پاس.

خداوندا؛ تو خود می‌دانی که نه بی‌انصافم، نه نمک نشناس. استادم اما مشروطم کرده و بر جانم انداخته هراس. پنهان شده و جواب هم نمی‌دهد به آن همه تماس. باز هم ترم جدید از راه می‌رسد و باز هم همان همیشگی و باز هم خداوندا سپاس. مگر من چه می‌خواستم از تو؟ بیست! دلیل این همه کینه و دشمنی با من چیست؟ قصد من چیزی جز پاس کردن نیست. می‌خواهی دانش بجویم؟ بی خیال....! درون این قبر میتی نیست. مرحمت کرده و مرا خارج کن از آن لیست. بروم پی کارم و بشوم سر به نیست. بسیار درس خوانده‌ام و تا خود صبح مانده‌ام بیدار. خودت بگو منصفانه است این نمره و این رفتار؟ نه می آوری تسکینی برای این دل بی‌قرار؛ نه از خود نشان می‌دهی از خودگذشتگی و ایثار. فکر می‌کنی نابغه‌ای و در شمار افراد انگشت شمار. از عالم و آدم کینه داری و از دانشجو جماعت هستی طلبکار. نه بهانه گیرم، نه در می آورم ادا و اطوار. مگر فرقی هم می‌کند وقتی دیر یا زود می‌شوم بیکار.

تا کی نذر و نیاز و تا کی عارض شدن نزد پروردگار؟ تا کی سرکوفت شنیدن و تا کی تحمل ننگ و عار؟ وقتی فوج مشکلات بر سرم شده آوار. مجبوری دندان صبر روی جگر بگذاری؛ آنهم به ناچار. از میان هم نمی‌رود مشکل و زمستان هر بار می شود تکرار. چشم انتظار پاس شدن و مشتاق دیدار دوباره بهار. منتظر کَرَم و لطف و مساعدت آفریدگار. این از تو و درس آن از دانشگاه و مدیر گروه. تو بگو من چه کنم با این غم و این دل پر اندوه؟ به چه دل خوش کنم؛ به کدام جلال و شکوه؟ طاقتم به سر رسیده و صبرم آمده به ستوه. دل تنگم را کرده‌ای مجروح. چه کرده‌ای که دانشجو از تو می‌ترسد بسان جن و روح. آخرش از دست‌تان می‌میرم که نه صبر ایوب دارم، نه عمر نوح.

چه فکر می‌کردم آخرش چه شد. می‌خواستم شاگرد اول شوم، نشد که نشد. می‌خواستم مایه افتخار خانواده شوم، آخرش مشروط شدم. بعد آن همه آمد و شد. آن از کنکور با آن رتبه. این از دانشگاه و برخی از شما استادان بی‌جنبه! این از من با آن همه ادعای پوشالی و آن همه دبدبه و کبکبه. فکر می‌کردم هوش سرشاری دارم و هستم نخبه. انگار نبودم چیزی جز پهلوان پنبه. آخرش شدم دلیل خنده و در دست این و آن، ملعبه. خنده‌ام می‌گیرد وقتی گذشته را به یاد می‌آورم و آن را می‌کنم مرور. حکایت دانش آموزی درس خوان و مغرور. از دوران دبیرستان تا شب بیداری‌های کنکور. قبول شدم با هزار بدبختی و به زور. می‌توانستی شاد کنی دلِ ساکنان مستأجر قبور. اما از دستت خارج شد سر رشته این امور. عیبی ندارد؛ خر ما از کرگی دم نداشت! بهشت هم به نام من بوده باشد، بهشتم خوشه ای گندم نداشت. سبیلم به باد رفته؛ اگر نرفته بود هم هیچکدام از تارهای سبیلم اعتباری نزد مردم نداشت. شما را به خیر و ما را به سلامت. حقم را آن دنیا می ستانم و تا قران آخرش می گیرم غرامت. می گیرم به ازای آن همه سرزنش و ملامت!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
o_0 مشروط شدی؟؟؟ o_0
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
مشروط که نه ولی حرکت پیشدستانه بود برای جلوگیری از مشروطی با تهدید استاد:)))))))
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
آهــــــــــــــــــــــــــــاع :)) خوب بود ممناااااانم :}
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
خواهش می کنم خوبی از خودتونه؛)
m.babaee
m.babaee
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
بسیار زیبا و جالب بود. خدا هیچ دانشجویی رو مشروط نکنه
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
تمنا دارم چشمان تون زیبا می بینه؛) الهی آمیییییییییین*_^
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
خیلییییی زیبا بود سپاس :) موفق باشید و نشوید آس و پاس :)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١١
٠
٠
چشمان تون زیبا می بینه ممنون از محبت تون؛)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/١٢
٠
٠
واقعا همچین نامه ای نوشتین؟ من جای استادتون بودم به خاطر طنز و سجعش بیست میدادم بهتون! البته بخاطر طولانی بودنش یه نیم نمره کم میکردم! :دی / آخرش هم خیلی تند بود خدایی! :))
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١٢
٠
٠
بله خانم باباپور واقعا همچین نامه ای نوشتم اما ارسال نکردم؛))) من که قصد جونم نکردم ارسال کنم. حالا شما جای استاد بودین شاید ارسال می کردم یه هجده ای نوزده و نیمی چیزی می گرفتم*_^
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٩/١٣
٠
٠
نثر بسیار زیبایی بود
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١٤
٠
٠
استدعا دارم چشمان تون زیبا می بینه.
s_samane
s_samane
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
چه دل پری داشتین... عااااالی بود...
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
حالا خیلی هم از ته دل نبود ما همه اساتید دوست داریم خصوصا اونهایی که خوب نمره میدم؛) عالی که لطف بی دریغ شماست سپاسگزارم:)))
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣