Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - آزادی لواشکی! www.jeem.ir
آزادی لواشکی!
واقعیت تلخ

آزادی لواشکی!

نویسنده : Vr_takallom

آن اوایل که موج آزادی یواش‌کی زن‌های ایرانی توسط مسیح علی‌نژاد به پا شد، این مسئله خیلی برایم جالب بود. این که عده‌ای برای خواسته‌ی خود (درست یا غلط) این‌گونه با هم متحد شده‌اند و به دنبال رساندن صدای خود به گوش همه هستند. همه‌اش آن را دنبال می‌کردم. به هر نحوی از آن اطلاعات کسب می‌کردم. پای حرف‌هاشان می‌نشستم و ازشان سوال می‌پرسیدم و با آن‌ها بحث می‌کردم. نظر می‌دادم و نظرهاشان را گوش می‌کردم و... کمی بعد این ماجرا برایم یخ کرد. حسم را به آن از دست دادم و دیگر آن را دنبال نمی‌کردم. بعدترها خنده جای‌گزین بی‌حسی شد و تا همین الان که هربار هر داستان یا خبری از آن می‌شنوم پقی می‌زنم زیر خنده! خنده‌ای بر دختران ساده‌ی فریب خورده‌ای که گولِ بازی را خورده‌اند و وارد بازی شده‌اند. به نظرم علی‌نژاد و امثال او با این حرکت بزرگ‌ترین خیانت را علیه زنان و بزرگ‌ترین خدمت را به زن‌ستیزان کرده‌است و اگر من جای جماعت مردسالار می‌بودم هر ساله از او به خاطر این خوش‌خدمتی‌اش تقدیر می‌کردم و حسابی هواش را می‌داشتم. چه خدمتی؟ چه خدمتی بالاتر از این که سال‌هاست تمام خواسته‌های به حق یک زن را محدود کرده‌اند به نمایان بودن یا نبودن چند تار مو! و همین چند تار مو را این قدر بزرگ جلوه داده‌اند تو گویی که اگر موهاشان آزاد باشد تمام مشکلات حل می‌شود.  

بیاییم با خودمان رو راست باشیم. اصلا فرض کنیم حجاب برداشته شده و همه زن ها توانسته‌اند با هرپوششی در جامعه ظاهر شوند. و حتی بیش‌تر، اختیار تن‌شان را داشته‌باشند. خب بعدش چه؟! آیا این نهایت خواسته یک زن است؟ این که آزاد باشد که فقط دل‌بری کند؟! یعنی دختران ما ریاست فلان اداره و بهمان کارخانه و حتی حضور در مجلس را حق خود نمی‌دانند و فقط با همین تار مو راضی و بلکه ارضا می‌شوند؟! قدیم می‌گفتند باید به مرگ گرفت تا به تب راضی باشد آیا برداشتن حجاب مرگ خواسته دختران ماست؟ واقعیت تلخی‌ست که سال‌ها دختران ما بقیه ابعاد جامعه را دو دستی تقدیم آقایان کرده‌اند و چسبیده‌اند به چند تار مو. 

هر بار خبری از اعتراض زنان است پای حجاب هم در میان است! هربار کمپینی از زنان برپا می‌شود پای حجاب در میان است! هربار حرکتی از زنان صورت می‌گیرد بر مبنای حجاب است! مثلا آرزو به دل ماندم روزی زنان به خاطر علم تحصن کنند! به خاطر پول! به خاطر گرفتن مثلا حق خود از جامعه. یا مثلا کمپینی برپا کنند برای مثلا حضور در انتخابات مجلس و یا هر پست اجرایی دیگری و تصمیم بگیرند حق خود را از تمام مردانی که به زعم آن ها گرگ هستند، بستانند! قسمت ناراحت کننده این ماجرا هم این است که این خود گول‌زدگی و سرگرم‌شدگی هم فقط مختص به عوام نیست. هنرمندان و مثلا روشن‌فکران هم گرفتار همین سطحی‌نگری شده‌اند. ترانه علیدوستی تتوی فمینیستی را روی دست‌ش خالکوبی کرده و اعلام کرده یک فمینیست است! خب که چه؟ به چه دردی می‌خورد این؟ تا به حال شده همین خانم فمینیست از شهرتش برای تهییج زنان برای حضور در جامعه استفاده کند که زنان چه نشسته‌اید باید جای‌گاه خود را در علم و هنر و ورزش و...در جامعه به دست بیاورید؟ یا شده اعلام کند: ای دختران طرف‌دار من! در فلان انتخابات به فلان کاندیدای زن رای دهید تا بتواند مشکلات شما را پی‌گیری کند؟ و... 

هرچند این مشکل به کم قانع بودن، فقط مختص به ایران نیست و حتی در کشورهایی که بهشت زنان آزادی‌خواه است هم دیده می‌شود. (نگاهی به برندگان جوایز علمی، مسئولان سیاسی و... بیندازید!) اصلا بیاییم از زاویه دیگری هم به ماجرا نگاه کنیم. از بین دوستانم پسرها ازدواج نمی‌کنند، چون می‌خواهند ادامه تحصیل بدهند و به سایر آرزوهای خود برسند اما دخترها درس نمی‌خوانند تا ازدواج کنند و توسط شوهرشان به آرزوهای خود برسند. از بین دوستانم پسرها همه کارهای اجرایی دانشگاه را در دست گرفته‌اند دخترها هنوز در حال عوض کردن رژ لب و به نمایش درآوردن اپیلاسیون خود برای دل‌بری کردن هستند و هزار و یک مثال دیگر....

 و به نظرم این جان‌مایه چیزی است که در جامعه وجود دارد. دختری که حتی خودش را هم باور ندارد که می‌تواند و همین که بتواند یک کف دست پارچه را کنار بزند گویی به خواسته‌اش رسیده. دختری که اوج خواسته‌های چند ساله‌اش رها کردن موی سر خود است. دختری که هیچ دغدغه‌ی دیگری جز نمایاندن ندارند. دخترانی که خودشان خودشان را محدود به فقط رهایی از حجاب کرده‌اند. خودمانیم چنین دخترهایی شایسته‌ی تو سری خوردن نیستند؟!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٠٣
٤
٣
مطمئن هستین اولین بار مسیح علی نژاد و امثالهم بودن که توجه خانم ها رو به چنین مسئله ای جلب کردن؟ و اینها بودن که آزادی و موفقیت رو توی داشتن حجاب یا نداشتنش خلاصه کردن؟ من هم مثل مطلب تون بحثی روی خوب بودن و یا بد بودن حجاب اجباری ندارم اما چیزی که برای من روشنه اینکه از ماست که بر ماست!
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/٠٣
٠
٤
واقعا درست من به عنوان یه زن ازادی و تو برداشتن حجاب نمیبینم . ازادی یک زن این که وقتی وارد یک زندگی میش و میبین نمیتون زندگی کن با خیال راحت بره دادگاه و تمومش کن نه از قانون و قانونگذار بترس .ازادی زن این که تا هر وقت دلش خاست مجرد باش و بش انگهای بیخود نزنن . ازادی زن این که به هر شکل و تیپ و قیافه ای هست براش حرف در نیارن و..... و.... . نداشتن حجاب که بش میگن ازادی به نظر من تمسخر امیزه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٠٤
٠
١
به نظرم کسانی که پی این ماجرا رو گرفتن خودشون هم راضی بودن " 100 در 100 "
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٠٤
١
٠
اولین بار توی یه ویدئو با ایشون آشنا شدم. ویدئویی از داستان زندگی ایشون. که تو یه خونواده شمالی بوده و رفته خارج از ایران و همین داستانهای آزادیش. کسی که ویدئو رو بهم نشون داد خیلی ذوق داشت از دیدنش! اونقدر که هی برام توضیح میداد و میگفت ببین چجوری بودن و الان چجوری شده. ببین این بوده و حالا اینه! آخرشم مطمئنم میخواست مثل اون باشه! و میدونم علتش این بود که خودش تو محدودیت و مهجوریت بزرگ شده. فکر میکرد اون چقدر لذت داره و خودش نداره. کاش بفهمیم محدود کردن و مجبور کردن و مهجور کردن راه نگه داشتن و تربیت بچه هامون نیست! :)
parisa_parsa
parisa_parsa
٩٥/٠٩/٠٤
١
٠
چرا شما نه بیو دارین نه عکس پروفایل؟ یه درصد زیادی از شناخت تفکر کاربرا به این دوتا بستگی داره. دوست دارم بیوی بقیه رو بخونم و مخاطبم رو عکس پروفایلشون قرار بدم. / به نظر من اجبار چیز بدیه. حتی اگه اون چیز خوب باشه، بازم اجبار شدنش تاثیر معکوس میذاره! :)
S_SABTcar
S_SABTcar
٩٥/٠٩/٠٦
١
١
حجاب ارزشی است که هر شخصی به ارزش آن پی نمیبرد مگر گروه دانایان
هورام
هورام
٩٥/٠٩/٠٦
١
٠
آزادی یک زن به فکر و قدرت بیان و حضور پررنگش در عرصه های علمی و ....است ولی باید قبول کرد که خود ما باعث شدیم که این فکر برای یه عده به ظاهر روشن فکر جا بیفته که در جامعه ی ما زنان بعلت داشتن حجاب و دور نگه داشته شدن از جنس مخالف نمیتونن پیشرفت کنن...و این فکر نه تنها زنانمون رو بلکه هویت و باطن مردامونم زیر سوال برده...
SABTcar
SABTcar
٩٥/٠٩/٠٧
٠
١
ارزشمندترین گوهر زن حفظ حجاب است
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٩/١٠
١
٠
این جو آزادی مساویه با حذف حجاب،اتفاقا جوی هست که از طرف آقایون محترم بین مردم ایجاد شده و مدام روش مانور میدن تا توجه مردم به سمت یه چیز بی اهمیت معطوف بشه و سرپوشی باشه روی خیلی از مفاسد دیگشون.وگرنه کسی که اعتقاد نداره ضمن رعایت قانون اساسی یه کف دست پارچه روی سر به هدفشم میرسه،کسیم که اعتقاد داره حجابشو توو هر سطحی که معتقده بهش رعایت میکنه.
پربازدیدتریـــن ها