بی ام و یارو
تحلیل در تاکسی

بی ام و یارو

نویسنده : s_a_taheri

در کنار خیابان، زیر ابرهایی که تا دیروز چشم دیدن هم را نداشتند و حالا برای هم چشم غره میروند، بعد از بیست دقیقه انتظار، تاکسی زرد رنگی جلوی پایم ایستاد. جلو رفتم و گفتم: «سید خندان؟» راننده با دست اشاره کرد که سوار شوم. خانمی در صندلی جلو و مردی میانسال هم در صندلی عقب نشسته بود. پشت سر من هم پیرمردی دوان دوان خودش را به تاکسی رساند.

راننده دنده را جا زد و شروع کرد به حرکت. دو متر هم نرفته بودیم که ناگهان چیزی از جلوی ما رد شد. صدایش عین جت و ظاهرش عین جن بود. فردی که در سمت چپم نشسته بود گفت: «بی ام و رو دیدی عجب سرعتی داشت؟» نمی‌دانم چرا این زبانم لال شدنی نیست؛ بی‌اختیار پوزخندی زدم و با طعنه گفتم: «آره بی ام دابلیو قشنگی بود.»

پیرمردی که در سمت راستم نشسته بود، متوجه طعنه‌ام شد و در مخالفت با من گفت: «منظورت بی ام و بود دیگه، درسته؟» نگاهی لیسانس اندر سیکل کردم و گفتم: «از شما بعیده آقا؛ همسن و سال‌های شما توی ژاپن میرن فضا، اون وقت شما دابلیو رو تلفظ می‌کنی؟» پیرمرد دستی به سبیلش کشید و گفت: «چیزی که مصطلح شده، گرچه غلط باشه، درسته؛ پس همون بی ام و». دستم را روی زانویش گذاشتم: «آخه پدر من؛ شما و هم نسل‌هاتون همین کارها رو کردین که الان فرهنگ ما اینجوری شده. غلط غلطه دیگه، مسلح و مصطلح نداره قربونت بشم!» 

در همین راستا راننده سرش را ۱۲۵ درجه به سمت ما چرخاند و پرسید: «مگه فرهنگ ما چه عیبی داره؛ این همه آدم تو این جامعه داره زندگی می‌کنه؟»

در کمال ناباوری گفتم: «ببخشید… این دیالوگ فیلم جدایی نادر از سیمین نبود؟»

با نگاهی چپ چپ به استقبال جوابم آمد که دسته‌جمعی از او خواستیم سرش را برگرداند تا با ماشین‌های دیگر شاخ به شاخ نشویم. مرد میانسال لب به سخن گشود: «کی گفته بی ام و غلطه؟ نشون به اون نشون که هم خوابگاهی اعظم دختر همسایه پائینی مون دانشجوی ترم یک ادبیات آلمانیه؛ میگه آلمان ها به «دابلیو» «و» میگن «و» رو هم «ف» می‌خونن. «اس» رو هم «اش» تلفــظ می‌کنن؛ مثلا ولوکس می‌نویسن، فولوکس می‌خونن.»

وی به نقل از دوست اعظم، خاطر نشان کرد که شلنگ هم اشتباه بوده و درست آن شیلنگ است. کلمه‌‌ای آلمانی به معنای مار. پیرمرد لب به اعتراض گشود: «عجب! من بیست سال تمام تمرین کردم به شیلنگ بگم شلنگ، جلوی در و همسایه آبروم نره؛ حالا که این کلمه در من نهادینه شده، میگی شلنگ غلطه و شیلنگ درسته؟! مرد حسابی، قلب من ضعیفه، از این شوخی‌ها نکن»

لعنتی به شیطان و گشایش‌‌گر بی‌موقع فک و دهان فرستادم و پس از آن افزودم: «زبان بین‌المللی رو دریاب؛ ما چی کار داریم آلمانی‌ها چی میگن. حالا درسته شرکتش آلمانیه ولی دلیل نمیشه تلفظش هم آلمانی باشه.» بدون تعلل گفت: «شما به تلویزیون، تلویزیون میگی که فرانسویه یا تلویژن که زبان بین‌المللیه؟» برای این که کم نیاورم گفتم: «به جون من نباشه، به جون شما، ما جد اندر جد به تلویزیون تی‌وی می‌گفتیم. شما رو نمی‌دونم. مگر شـما به تی وی، تلویزیون می‌گین!؟»

بحث جدی‌تر شد. شیشه را کمی پائین داد، هوای تازه بیاید تا گلویش خشک نشود. «اصلاً تلویزیون رو ول کن. چرا به آین استاین، آین اشتاین میگی؟ فرخنده می‌گفت اشتاین یعنی صخره»

دیدم اوضاع خراب است، گفتم: «اولا آین اشتاین، نه انیشتین؛ درثانی من در مورد کسی که جوراب نمی‌پوشیده، کمربند هم نمی‌بسته؛ بحثی ندارم. سوم اینکه خوبیت نداره پشت سر مرده حرف در بیاریم. چهارم هم اینکه فرخنده دیگه کیه»

شاکی شد و گفت: «آقا، چرا مغلطه می‌کنی؟ فرخنده همون هم‌خوابگاهی اعظم، دختر همسایه پائینی‌مونه. خب حرف حساب می‌زنم، چرا ترش می‌کنی؟» در راستای تغییر بحث، بیان کردم: «این هم‌خوابگاهی دختر همسایه پائینی‌تون، کدوم دانشگاه درس می‌خونه؟ ترم یکه و این همه اطلاعات داره؟ والا پسر من، ترم پنج مهندسیه، هنوز مهندسی رو با ث سه نقطه می‌نویسه»

بحث بالا گرفته بود که با ورود خانمی که جلو نشسته بود، وارد فاز تازه‌ای شد. سرش را چرخاند و گفت: «ام دیگر چیست؟ چرا پارسی را پاس نمی‌دارید؟ نگویید ام، بگویید م، که در کل می‌شود بی م و». این را که گفت، با واکنش مرد میانسال مواجه شد: «بی م و دیگر چه صیغه‌ای است؟» این ادیب پارسی‌گوی در جواب پیرمرد فرمودند: «صیغه مبالغه، آن هم مبالغ کلان و نجومی که اگر ادغام صورت پذیرد، بیمو گفته می‌شود» 

چیزی از حرف‌هایش سرم نشد. طوری لفظ قلم حرف می‌زد که انگار در دوران طفولیتش او را به جای فرستادن به مهدکودک، راهی فرهنگستان ادب کرده‌اند. جوش آوردم و گفتم: «خانم محترم، ما رو مسخره کردین؟ بیمو دیگر کدام خری است؟!» این را که گفتم، راننده که تا حدودی کچل بود، دچار سوتفاهم شد و فکر کرد بیمو، او را می‌گویم. پس از آنکه پایش را در یک کفش کرد و همزمان آن را روی ترمز گذاشت؛ همه را وسط خیابان پیاده کرد. از باب محکم کاری، فحشی هم نثار سازنده این ماشین کرد و رفت. با این وجود، مانعی برای ادامه بحث ما نبود. همان‌جا کنار خیابان مشغول بحث شدیم. در همان حال، بی ام و، بی ام دابلیو، بیمو یا هر کوفتی که اسمش باشد، با سرعت یوزپلنگ در حال انقراض از جلوی ما رد شد و ذخیره آب هفته گذشته باران در چاله خیابان را روی سر و روی‌مان ریخت. طوری که اگر یک ساعت تمام با شلنگ یا به قول هم‌خوابگاهی اعظم خانم شیلنگ، سر تا پایمان را شستشو دهند، باز هم تمیز نمی‌شویم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
این تاکسی ها هم داستانهایی دارن همگی... تاکسی نوشت خوبی بود فقط یکم خیلی طولانی بود. راننده سلطان تاکسیه! هیچوقت بهش از گل نازکتر نگین! :))
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
لطف دارین خانم باباپور ارجمند مگه میشه به راننده گفت بالای چشمت سبیله؛)) دایی خود من هم راننده تاکسیه کلی داستان دارن این تاکسی ها:))
parisa_parsa
parisa_parsa
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
حالا کدومش درسته؟ یاد فیلم فروشنده افتادم! اونجا که شاگردش میپرسه همین سوالو! اگه بخوایم بگیم بی ام دبلیو، پس خیلی از کلمات دیگه مون هم اشتباهن و باید مثل تلفظ اصلیشون تلفظ کنیم! :))
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٠٤
٠
٠
سوال خیلی خوبی پرسیدین. اگه فرض کنیم فقط فرض کنیم خدایی ناکرده زبونم لال سمند به آلمان صادر کنیم اون عزیزان قبل از پس فرستادن ماشین میگن زمند انگلیسی ها هم میگن سمند لابد اهالی آمریکای جنوبی هم میگن سمنو خلاصه همه اش درسته و هر کدوم راحت بودین بگین اما بی ام و و شیلنگ درست تره؛)))
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
نگاهی لیسانس اندر سیکل ؟خخخخ مثل همیشه عالی...قلمتون مستدام...موفق باشید :)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٩/٠٥
٠
٠
پیش دبستانتم دوست عزیز:)))) شما به این حقیر لطف دارین مثل همیشه؛) برقرار باشید.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣