دستور زبان عشق
دو نفری

دستور زبان عشق

نویسنده : محدثه عارفی

یک روز، شاید در طی سال تحصیلی یا وقتی توی یک شرکت بزرگ استخدام شدی یا وقتی توی یک جشنواره تقدیر شدی یا شاید حتی آن روز که به‌طور اتفاقی سر از روی سِن یک جشن در آوردی و شروع کردی به صحبت کردن و همه برایت دست زدند. یک چنین روزهایی می‌فهمی آرزوهایت بزرگ‌تر از آن خواسته‌ای است که او از تو دارد. او یعنی هنجارهای جامعه برای زنِ زندگی بودن. بعد گیج می‌شوی. حس می‌کنی چیزی در تو اضافی است که هیچ مردی آن را نمی‌خواهد و یک چیزی در تو کم است که هنجارهای جامعه از تو می‌خواهد. حس می‌کنی سنت‌ها آمده‌اند تا خرخره‌ات را گرفته‌اند و تو داری درون‌شان خفه می‌شوی. زیرا هیچ‌کس زن را به آرزوهای بزرگش نمی‌شناسد.

مامان همیشه از تصور آینده‌ای که من بپزم، بخورم و بخوابم هراس دارد. برای همین است که دوست دارد تا آخر عمر ازدواج نکنم و این را بارها به من گفته. من با تئوری مامان مخالفم. پاک کردن صورت مسئله.

 دو نفری راه افتادن و مسیر را طی کردن زیبایی راه را چندین برابر می‌کند. این که دست یک نفر را بگیری و درحالیکه ضربان قلبت نامنظم می‌زند و یک احساس گرمی تمام وجودت را فراگرفته به سمت آرزوهایت قدم برداری مطمئنا شیرین‌تر از تنها رفتن است. اما باز هم رفتن. حرکت. تلاش. من نمی‌فهمم چرا دستِ جامعه می‌خواهد یک نفر بنشیند روی زمین و رخت و لباس‌ها و کفش‌های دیگری را بشوید تا او محکم‌تر قدم بردارد و چه بسا دیده‌ایم در این طور مواقع آن فرد هم قدمی بزرگ‌تر از تامین مخارج خانواده برنمی‌دارد، یعنی نمی‌تواند که بردارد. زیرا حالا که رخت و لباسش را کسی می‌شوید او باید پودر لباسشویی بخرد 

و ازدواج تبدیل می‌شود به یک چرخه که یکی داخلِ خانه کار کند برای بقا و دیگری بیرونِ خانه کار کند باز هم برای بقا. هیچ ایرادی ندارد اگر وسایل خانه برق نزند، ظرف‌ها نشسته باشند. غذاها دم دستی باشند اما آدم قدم‌های بزرگتری بردارد. زندگی می‌تواند هفته‌ای یک‌بار قرمه سبزی خوردن باشد و هفته‌ای شش بار دو نفری کتاب خواندن. هفته‌ای یک بار باغ رفتن باشد و هفته‌ای شش بار دانشگاه رفتن. زندگی می‌تواند هر هفت روزش تلاش کردن باشد و عرق ریختن و دویدن تا رسیدن. رسیدن به چیزی بیشتر از لذت بردن. چیزی مثل یک نقطه‌ی اوج. مثل یادگرفتن تا دم مرگ.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٥/٠٨/٣٠
٠
٠
سلام وسپاس:ایزد رحمان نگهدارتان باد