جان کندن پای اینترنت ذغالی
اندر مصائب انتخاب واحد

جان کندن پای اینترنت ذغالی

نویسنده : مازیار حکاک

 آن قدیمترها که شما یادتان نمیآید، بیشتر هم فکر کنید باز هم یادتان نمیآید انتخاب واحد آن قدرها سیستم پیچده‌ای نداشت و همه چیز به صورت کاغذی انجام میشد. خلاصه این نوع انتخاب واحد پر بود از مشکلات ریز و درشتی که همه دانشجویان را گریبانگیر بود. این بود که در یک صحنه علم و تکنولوژی با حرکت دیدنی وارد میدان شد و قرار بر این بود که این معضل به مدد تکنولوژی حل شود اما حل نشد که هیچ مشکلاتی بس تازهتر را به وجود آورد که در این مطلب به سفارش شما خوانندگان جان به بررسی این مشکلات میپردازیم.

اینترنت ذغالی، سایت درپیتی!

قطعاً آن روزی که دانشگاهها به این سمت رفتند که خدمات دانشجوییشان را در بستر وب ارائه دهند هیچ نجیبی حواسش به این نبود که سرعت اینترنت در ایران یک هزار و شونصدم کمتر از سرعت اینترنت در کشوری نظیر مالزی است. اینترنت دایال آپ و اینترنت به اصلاح پرسرعت و به مراتب بدتر از دایل آپ، نقطه ضعف اصلی ماجرا برای دانشجویان بود. گو این که خیلیها تا چند سال قبل به اینترنت دسترسی نداشتند و خود دسترسی و تحمل کافینت مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفته(!) در نوع خودش معضلی بود. اما جدای مشکل اینترنت و سرعتش مشکل دیگر سایت دانشگاه بود که همچین که کاربرانش از 10 نفر بیشتر میشد سرعت بارگذاریاش با لاک پشت در رقابت تناتنگ قرار میگرفت.

حالا تصور بکنید روز انتخاب واحد، هزاران نفر میخواستند راس یک ساعت مشخص وارد سایت بشوند و در سوت ثانیه دروس مورد نظر بردارند از سایت دانشگاه دود بلند میشد و در صدمهای ثانیه به اغما میرفت. همین که شما یک ثانیه از سایت بیرون پرتاب می‌شدید وقتی بر میگشتید تمام سقف کلاسها پرشده بود و تفالههایش برای انتخاب واحد جا داشت.

همه امکانات در خدمت پدر بزرگها و مادر بزرگ ها

وقتی تعداد ترمها دو رقمی میشود و کم کم در آستانه سه رقمی شدن قرار میگیرد همه و همه تمام تلاششان را می‌کنند که شما با سلام و صلوات فارغ از تحصیل شوی و خلاصه‌اش بروی به سراغ کار و زندگیات.گو این که تمام تلاششان بیفایده است اما یکی از همین حالهای درست و حسابی دانشگاه در این راستا انتخاب واحد ترم بالاییها در روزهای ابتدایی است که مشکلات فروانی را دربردارد. اما در عوض باعث اشتغالزایی و درآمدزایی برای خیلی از ترم بالاییها میشود. مشکل بزرگ که سوژه اصلی ماست پر شدن سقف کلاسهاست که این خود نیز داستان جداگانه دارد اما این مسئله پول زیادی را به بازار انتخاب واحد وارد میکند که در تولید سرمایه بسیار مفید است. خیلی از بر و بچز ترم بالایی با نهایت از خودگذشتگی دروس مورد علاقه و مدنظر ترم پایینیها را برمیدارند و در ازای گرفتن مبالغی ناچیز در حذف و اضافه درس را به طرف میفروشند. البته این مسئله هم متاسفانه با مسائل و مشکلاتی نظیر دلال بازی، بازار سیاه، نوسان قیمت دلار، جمشید بسم ا...، فیلم و فیلم بازی در مجلس، پیش بینی نرخ تورم 32 درصدی بانک مرکزی تا پایان سال و 300 درصدی در عمل(!)و...، دست به گریبان است که همه این ها پدر دانشجو بیچاره را در میآورد.

درگیری برای استاد گلابی

اگر یک روز در دانشگاه رفته باشید میدانید که استاد گلابی کیست. اما اگر نرفتهاید باید برای شما این گونه توصیف کنیم که استاد گلابی کسی است انتخاب درس با ایشان تضمینی است برای قبولی شما در آن درس. یعنی اگر 20 نشوید 17 یا  18 روی شاخش است. در واقع این استاد گلابی ارتباط تناگتنگی با گلابی بودن خودتان در دروس دارد! باید بدانید شباهت ظاهری استاد با این میوه به هیچ وجه دلیلی بر این نام گذاری نیست. خلاصه این استاد گلابی کسی است که بر سرش دعواست و وقتی این مشکل با مشکل انتخاب واحد ترم بالاییها در روزهای نخست ادغام میشود بحرانی بزرگ را به وجود میآورد که کسی راهکاری برای حل ندارد.

در جستوجوی مدیر گروه

برای این که بدانید مدیر گروه کیست باید بدانید او فردی است سر شلوغ که همیشه دیر سر کلاس حاضر میشود و وقتی هم میآید چایی به همراه دارد که بیشتر دانشجویان تحلیلشان این است که اساساً به خاطر همین چایی و استفاده از همین امکانات خارق العاده دانشگاه است که مدیر گروه این خطر را به جان میپذیرد و پی مدیر گروه شدن را به تنش میمالد.

 زمان انتخاب واحد مدیر گروه و کلاً مسئول رسیدگی به مشکلات انتخاب واحد دانشجویان موجود نایابی است که به صورت Hidden در دانشگاه فعالیت دارند. همه چیز در انتخاب واحد ممکن است فقط به همت امضای نایاب مدیر گروه.  اگر کسی موفق به پیدا و متقاعد کردن مدیر گروه شد که سعادتمند میشود وگرنه همه چیز غیر قانونی و غیر ممکن است. بعضاً امضای مدیر گروه کلاسی که کلاً 50 نفر جا دارد را تا مرز 70-80 نفر میرساند. به هر حال سفارش در و همسایه، سوپر محل و... در این گرانیها بیتاثیر نسیت. راستی کسی آمار دارد قیمت گوجه فرنگی در شرق تهران چند است؟!

 

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
PAEEZ
PAEEZ
٩١/١١/٢٣
٢
٠
بعله!ما هنوز نتونستیم این تربیت بدنی رو برداریم همیشه پره!ازمایشگاه ها هم دیر بجنبی تموم شده!و ما می مونیمو کلی درس تئوریو کدو حلوایی که نثار اینترنتو رئیس دانشگاه وعوامل پشت صحنه می کنیم!!!!!!!!!!!!!!
smt_200
smt_200
٩١/١١/٢٣
٠
٠
خوب بود یعنی بد نبود ممنون
s.a
s.a
٩١/١١/٢٣
١
٠
فکر کنم ترم 3 بودم، فقط 8 واحد بهم رسید!!!!! 6 واحد هم رزرو! اشکم در اومداااااااااا..... ولی آخر سر با التماس به اساتید و نامه گرفتن و اینا کارم راه افتاد! کلا استرسی که موقع انتخاب واحد دارم، سر جلسه کنکور نداشتم!!!!!
مجید
مجید
٩١/١١/٢٣
٠
٠
اگه ازقبل برنامه ریزی میکردن...بایک کافی نت هم رفیق میشدین به همچین مشکلایی بر نمی خوردین..ها والا
نگارا
نگارا
٩١/١١/٢٣
٠
٠
من که درسا تخصصیم پر نمیشه چون یه درسامون واسه ورودیه خودمونه و بس!ولی عمومیا یکم سخته برداشتنش اونم با ترم بالایی شدن حله! فک کن دم انتخاب واحدی دانشگاه آزاد پروتال آزمایشی گذاشته که معلوم نبود چجوری کار میکنه!!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٢٣
٠
١
من ک تا حالا مشکلی نداشتم هم سرعت نتم خوبه هم دانشگام
٩١/١١/٢٣
٢
٠
آخ گفتی.....
2nyadideh
2nyadideh
٩١/١١/٢٣
٢
٠
اووووووووووف بحث سر اين اينترنت زغالي حالاحالا حا تموم نميشه! از همينجا از تموم كساني كه مجبورن از دايل آپ استفاده كنند,ميخوام مارو در غم خودشون شريك بدونن! اينجانبم بسي زجر كشيدم از دست اين دايل آپ! تازگي به ADSL مجهز شدم! اينم يه جور ديگه اعصاب آدمو متشنج ميكنه! اصلا اگه دايل آپ آدمو زجر كش ميكنه! ADSL آدمو با اين قطع ووصلي شدنهاي بي علتش سكته ميده!! هنوز حرف از پورتال هاي داغون و ظرفيت ومدت انتخاب واحد ها و . . . اينا زوده! به قول شاعر خانه ي از پاي بست ويران را چه به كنكاشت!! خواجه ي در فكر نقش ايوان را چه به عيب يابي؟ واللا :(
فریده
فریده
٩١/١١/٢٣
١
١
واااااااااااااااااااای من این ترم تا ساعت 9 هیچی نتونستم بردارم!!!!!!!!! سرعت نتم خوبه ولی دم انتخاب واحد..... این پرتال ازمایشیو خوب اومدی.ما که داشتیم سکته میکردیم
mahshid
mahshid
٩١/١١/٢٤
٠
٠
باحال بود
میثم
میثم
٩١/١١/٢٤
٠
٠
دوره کارشناسی باید 4 صبح می رفتیم دانشگاه و رو یه تیکه کاغذ اسمامون رو می نوشتیم که چی؟ مثلا نوبت بگیریم... سخت بود اما یادش بخیر الان هم که من تا حالا مشکلی نداشتم
nasim
nasim
٩١/١١/٢٥
٠
٠
خدا رو شکر برا من تا حالا مشکلی نبوده ولی دوستم همیشه خدا با ظرفیت تکمیل مواجه میشه!
z_khandandel
z_khandandel
٩١/١١/٢٨
٠
٠
جانا سخن از زبان ما می گویی... به حق مطلب خوبی بود جامع و کامل و یاد آور بدبختیهای زمان انتخاب واحد...
پربازدیدتریـــن ها