رستاخيز دانشجو
ناگفته‌هاي 13 آبان از زبان يك دانشجو دهه پنجاه

رستاخيز دانشجو

نویسنده : زهرا خنداندل

شايد خيلي وقت‌ها با خودتان بگوييد واقعيت ماجرا را كسي به درستي نمي‌داند. مگر آن‌هايي كه در آن شرايط و حال‌وهوا بوده‌اند. همين نكته باعث شد تا ما هم به سراغ يكي از دانشجوياني كه در واقعه 13 آبان حضورداشتند برويم تا از اتفاقات دقيق آن موقع و فضاي سياسي و دانشجويي كشور در آن سال‌ها آگاه شويم. آقاي سقفي دانشجو سي‌سال پيش با ما به صحبت نشست تا خاطرات دانشگاهي‌اش را با ما دوباره مرور كند.

+ هدف از تسخير سفارت آمريكا چه بود؟

- در آن برهه زماني آمريكا پيام‌هايي مي‌داد و ايران را همواره تهديد مي‌كرد و اتفاقاتي كه در ايران رخ مي‌داد يا از طرف آمريكا بود يا گروهك‌هاي تحت نفوذ آن‌ها. براي جلوگيري از دخالت‌ها و جاسوسي آمريكا در امور ايران و  همچنين جلوگيري از ايجاد نا امني بيشتر، دانشجوها با همفكري و يك خواست جمعي تصميم به این كار گرفتند.

 

+ جنبش دانشجويي چه طور كليد خورد؟

- كليد خوردن این موضوع در واقع بر مي‌گردد به زمان دادگاه هويدا سركرده وهابيون ايران. آمريكا در آن زمان مدام بيانيه عليه ايران صادر مي‌كرد. به دادگاه انقلاب اختاريه مي‌داد و تهديد مي‌كرد. يك يا دوشب قبل از 13 آبان 1358، امام خميني در سخنراني با مشت‌هاي گره كرده و جديت و تحكم بسيار فرمودند: آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند. سخنراني تند امام این انگيزه و این هدف را به دانشجويان القا كرد كه عليه آمريكا بايد حركتي جدي انجام شود و با توجه به این كه 13 آبان روز مهمي در تقويم انقلاب بود (تبعيد امام ، كشتار دانش آموزان و دانشجويان) تصميم به گرفتن و تسخير سفارت آمريكا در این روز گرفته شد تا درواقع اين روز براي هميشه جاودانه باشد و يك تاثير به ياد ماندني داشته باشد.

 

+ پس از تسخير لانه جاسوسي نقش حمايتي امام و سياسيون آن زمان به چه صورت بود؟

- امام در سخنراني پس از این اتفاقات فرمودند: امروز انقلابي بزرگتر از انقلاب اول به وقوع پيوست. يعني تصرف لانه جاسوسي آمريكا بزرگتر از سرنگوني رژيم شاهنشاهي بود. در واقع مبارزات اصلي امام با آمريكا بود و در بيانيه اول و دوم هم دانشجويان خودشان را دانشجويان پيرو خط رهبري معرفي كرده بودند كه این موضوع به خودي خود، اتفاق بسيار مهمي بود. امام بلافاصله بعد از این ماجرا بين دانشجويان نماينده تعيين کردند. آيت ا... بهشتي كه از اعضاي شوراي انقلاب بودند سريعا بعد از این حركت حمايت خودشان را از دانشجوها پيرو خط امام اعلام کردند. 444روز سفارت آمريكا، در اختيار دانشجويان بود از آبان ماه تا خرداد ماه، كه در آن بازه، به صورت شبانه روزي سخنراني يا همايش توسط اشخاص مهم مملكتي و تاثير گذاران سياسي از جمله: آيت‌ا... خامنه اي ،آيت‌ا... بهشتي، دكتر چمران و... برگذار مي‌شد. كه نشان دهنده حمايت این افراد از این حركت خود جوش دانشجويي بود. قطعا اگر حمايت‌هاي امام و سياسيون آن زمان نبود يا خودشان را كنار مي‌كشيدند ما بايد در دادگاه‌هاي بين المللي پاسخگو مي‌بوديم اما اين حمايت‌ها باعث شد تا آمريكا بفهمد تنها با يك عده دانشجو طرف نيست بلكه يك ملت از انجام اين كار حمايت مي‌كند.

+ فضاي به وجود آمده بعد از تسخير لانه جاسوسي چگونه بود؟

- حركت‌ها و جنبش‌هايي از این قبيل در دنیا بسيار نادر است و معمولا كساني این كارها را انجام مي‌دهند، كه خيلي ادعاي مبارزه با ظلم و فساد را داشته باشند، مثل امپرياليسم‌ها يا گروهك‌هاي آن موقع. بعد از این اتفاق اكثريت تصور مي‌کردند كه این كار گروهك‌ها يا گروه‌هاي چپي است. در آن شرايط كه همه چيز پنهاني بود و واقعيت موضوع معلوم نبود، بيانيه‌اي كه خوانده شد و اعلام این جمله «دانشجويان پيرو خط امام»  باعث منفعل شدن گروهك‌ها شد و اين نكته آشكار شد كه واقعا این حركت، يك حركت خود جوش دانشجويي بوده است. بچه مذهبي‌ها معمولا كارهايي كه انجام مي‌دادند پنهاني بود و دوست نداشتند كه اسمي از آن‌ها به ميان بيايد، اما به دليل شرايط ويژه و جلوگيري از سوء استفاده گروهك‌ها، چنين بيانيه‌اي را قرائت کردند. پس از این واقعه از آن جمعيت حدودا 900 نفري بين 400 تا450 نفر در سفارت آمريكا ماندند و مشغول به كار شدند يعني مشغول به حفاظت و بازسازي مدارك از بين رفته كشف اسرار محرمانه رمز گشايي از نامه‌ها و... در سفارت آمريكا شدند.

 

+ جامعه دانشجويي از سال 57 تا سال 58 چطور بود؟

- در سال 57 كه انقلاب به ثمر رسيد دانشگاه‌ها تعطيل بود. اما دانشجويان حضور داشتند و همواره در حال ارائه مانورهاي دانشجويي، افشاگري، برپا كردن نمايشگاه كتاب و عكس و كارهايي از این قبيل بودند. دانشگاه و مديريت آن هم هيچ كنترلي روي شرايط حاكم نداشت. تا این‌كه در يكي از سخنراني‌ها امام خميني فرمودند: 10 روز مهلت داريد تا آثار رژيم (آرم شير و خورشيد، علامت تاج و...) را حذف كنيد و اگرنه من خودم وارد عمل مي‌شوم. در این موقع بود كه گروه‌هاي دانشجويي طراحي شدند و شروع به يارگيري کردند. چندين جلسه بين گروه‌هاي مسلمان برگذارشد. هنگامي كه به این نتيجه رسيدند كه تفكرات پايه‌اي‌شان متفاوت است تصميم به جدايي گرفتند. دو گروه مسلمان تشكيل شد: انجمن اسلامي دانشجويان كه ما عضو آن بوديم و انجمن دانشجويان مسلمان (مجاهدين خلق) كه این گروهك هرچه كه عمر انقلاب بيشتر مي‌شد سعي مي‌کرد تا پايگاه‌هاي بيشتري را بدست بياود. هنگامي كه این مسائل به وجود آمد. امام خميني فرمودند: دانشگاه‌ها بايد اصلاح شوند. كه انقلاب فرهنگي به وجود آمد. يعني پايگاه‌ها و تشكلات بهم خورد. بعد از تعطيلي كامل دانشگاه‌ها بچه مذهبي‌ها براي جهاد و سازندگي به روستاها رفتند و گروهك مجاهدين خلق هم شروع كرد به مسائلي از قبيل: ترور شخصيت‌ها، نشريات و مقالات ضد انقلاب و ايجاد در گيري و نا امني در استان‌ها و... 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
morvarid199170@yahoo.com
morvarid199170@yahoo.com
٩١/٠٨/١٣
٢
٠
ممنون از این مطلبتون
z_khandandel
z_khandandel
٩١/٠٨/١٥
١
٠
ممنون بابت وقتی که برای مطالعه این مطلب گذاشتین
پربازدیدتریـــن ها