Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - سلاح یزیدیان www.jeem.ir
سلاح یزیدیان
از محرم چه برداشت کردیم؟

سلاح یزیدیان

نویسنده : n_JAFARI2

اگر تصور ما از نهضت و فلسفه‌ی عاشورا این است که ما هر سال ده روز بیاییم پیراهن چاک دهیم و بر سینه‌ها و طبل‌ها و سنچ‌ها بکوبیم تا به همگان اثبات کنیم ما حسین بن علی را دوست داریم به حق به این نهضت ظلم کرده‌ایم.

نهضت عاشورا برای تمام ممالک و دولت‌ها تا ابد درس‌هایی دارد. حالا حتی اگر به قول دوستی این جنگ بر سر یک دختر باشد که این نظریه احماقانه‌ترین نظر نسبت به عاشوراست. کاش شناخت ما نسبت به عاشورا بیش از عباس بن علی و دیگر هاشمیان باشد. کاش بیش از یک نام از یاران حسین بدانیم. کاش دشمنان حسین و حیله‌ها و مکرهاشان را بیشتر بشناسیم تا در روزگار رنگی زر و زور و تزویر فعلی در دام شبهه‌ها نیافتیم. مگر رسالت حسین چیزی جز انسان‌سازی است؟ مگر حسین چیزی بیش از انسانیت می‌خواهد؟ حال آنکه انسانیت خود واژه‌ای بسیار پر معناست و این انسانیت را در یاران حسین(ع) به راحتی می‌توان نظاره کرد. یارانی که دچار هوا و هوس نفس خویش نشدند و از آزمون زر و زور و تزویر گذشتند و جای اسلام، ایمان آورده بودند. حال نگاهی کوتاه در حد چند کلامی به حال این یاران در روز عاشورا می‌کنیم.

مگر شمر وعده‌ی زر به عباس بن علی(ع) نداد، امان‌نامه هم که تزویر دیگرش بود، در انتها ناچار به زور متوسل شد تا عباس را به زانو درآورد، که عباس تا نفس آخر بر عهد با امام زمان خود پایبند بود.

زهیر دیگر یاری است که از جان و مال خود گذشت، وهب مسیحی تازه مسلمان شده‌ای بود که از عقد با عروسش یک هفته هم نمی‌گذشت.

 حر که آب را بر حسین (ع) بسته است حسین را که می‌شناسد دوشادوش حسین و برای آرمان حسین (ع) مبارزه می‌کند.

عبدالله بن عمیر که تا چند روز قبل از یزید حمایت می‌کرد و حسین را بر دین برتر اما در خلافت ناشایست می‌دانست و اعتقاد داشت که جنگ بین مسلمانان ناشایست است وقتی حیله‌های کوفیان و ابن زیاد را می‌بیند به سوی حسین می‌شتابد. این یاران وفادار حسین اسیر زر و زور و تزویر دنیا نشدند و راه حق را شناختند.

حال در لشکر دشمنان حسین چه کسانی بودند ؟ - روی صحبت من آن‌ها که حسابشان مشخص است نیست روی صحبت من آن‌هاست که برای حسین نامه نوشتند- سلیمان صرد حسین را تنها گذاشت و ماجرای بعد و قیام توابین می‌شود نوش دارو بعد مرگ سهراب که پشیزی ارزش ندارد.

یکی دیگر از آن‌ها که در کربلا مسیر خطا را در پیش گرفت امثال عمروبن حجاج‌ها بودند که از بودن مسلم فرستاده‌ی حسین (ع) در خانه‌ی مختار حسادت می‌کردند و علاقه‌ی شدیدی داشتند تا مسلم درخانه‌ی آن‌ها اقامت کنند و از اولین‌ها بودند که برای حسین نامه نوشتند تا به کوفه بیاید اما در لحظه‌های خطیر است که مردان خدا را می‌توانی بشناسی. اشتباه عمرو درست مثل اشتباهی است که ما در این روزها دچارش می‌شویم. اشتباهی به نام قضاوت زودهنگام در حالی که نمی‌دانیم قضاوت کار خداست. عمرو نسبت به هانی بن عروه کسی در پرهیزکاری‌اش شکی نیست قضاوت زودهنگام می‌کند.

این دست آدم‌ها در بین ما کم نیستند. آدم‌هایی که تقلیدشان کورکورانه است و از حسین یک نام می‌دانند و در لحظه‌ی خطیر حسین را به کام مرگ فرستادند. آن‌ها که دچار زر و زور و تزویر دنیا شده‌اند.

بازهم می‌گویم حسین(ع) برای آزادگی جنگید کاش در کنار شورعاشورایی، شعورعاشورایی هم داشته باشیم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
zi_kh
zi_kh
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
مطلب خوب و مفیدی بود و دغدغه پیشینم برای آشنایی با یاران امام را برایم یاداوری نمود. به عنوان نقد هم گمانم اگر حرفتان را یکپارچه تر می کردید بهتر بود و روی یکی از خطاها یا دشمنان تمرکز می کردید. یعنی اگر اینطور بود جای فکر و تأمل بیشتری وجود داشت.
n_JAFARI2
n_JAFARI2
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
تشکر بسیار فراوان ... نقدتان هم مورد قبول است و انشالله در نوشته های بعدی حتما از نقد و نکته تون استفاده می کنم