بازیگران ایرانی جم بیکار می‌شوند
درباره فریب خوردن هنرمندان ایرانی از شبکه جم

بازیگران ایرانی جم بیکار می‌شوند

نویسنده : سینا واحدی

پا خوردن انواع بسیاری دارد. ولی امان از پای بد بو! فکر کنم بدترین نوعش است. روزگار امروز ما هم که پر است از پا خوردن‌های متنوع و متفاوت! چند روزی از انتشار نامه جنجالی مدیر شبکه جم نمی‌گذرد. نامه‌ای که از جنس آن پاهای بد بو بود. در نامه‌ای که از کریمیان مدیر شبکه جم منتشر شده به کاهش ظرفیت تولید و نبود سناریو اشاره شده و این‌که در ادامه تولیدات مجموعه شبکه تلویزیونی جم با عوامل به صورت پروژه‌ای قرارداد نوشته شده و از حقوق ثابت خبری نیست...

 

شبکه جم از رویا تا واقعیت؟

این شبکه تلویزیونی از سال 1385 با شعار «جم همه شما را دوست دارد» آغاز به کار کرد و به عنوان یکی از شبکه‌های تلویزیونی گروه موسیقی و سرگرمی با محتوای فیلم، سریال، مستند و سایر برنامه‌های سرگرم‌کننده تشکیل شد. سعید کریمیان مدیر مجموعه تلویزیونی جم که هم اکنون در حدود 20 شبکه دارد، از اعضای مجاهدین خلق یا همان منافقین است. پس از کشته شدن پدرش در عملیات مرصاد توسط نیروهای ایرانی زندگی خود را به همراه مادر در پادگان اشرف عراق ادامه می‌دهد. او پس از کار در چند شبکه ماهواره‌ای مختلف سرانجام با ساپورت مالی اقدام به تاسیس شبکه‌هایی با زبان فارسی می‌کند. رفته رفته بر تعداد این شبکه‌ها افزوده شد تا امروز که مجموعه شبکه جم یکی از پرمراجع‌ترین شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی است.

پس از مهاجرت گلشیفته فراهانی و مینا لاکانی، موجی از جذب بازیگران ایرانی توسط شبکه جم آغاز شد. این موج به صورتی بود که به طور رسمی در این شبکه از تمامی هنرمندان رسانه‌های تصویری درخواست همکاری شد. رابعه اسکویی، چکامه چمن ماه، صدف طاهریان، بهارک صالح نیا، مهدی مظلومی، مانی کسرايیان، رامسین کبریتی، ساناز زرین مهر، سارا باهنر، پردیس افکاری، حنانه شهشهانی، سپیده ذاکری بهناز سلیمانی و تعداد دیگری از هنرمندان سینما و تلویزیون ما که عمدتا هم رده چندمی بودند، به این جریان پیوستند. 

در ابتدا شایعات و صحبت‌های رسمی و غیر رسمی حاکی از دستمزدهای بالا و اعداد عجیب غریبیی هم چون 80 میلیون برای یک فیلم سینمایی، مطرح شد. اما به سرعت با تکذیب عوامل شبکه روبه‌رو شد. تا جایی که 80 میلیون به حدود 5-6 میلیون تومان رسید.

 متاسفانه با نبود سامان در بخش‌های مختلف هنری و برنامه‌ریزی غیر صحیح بسیاری از هنرمندان کشورمان درگیر این فریب‌های چند میلیونی می‌شوند. هر چند در سابقه برخی از این چهره‌ها حضور در برخی پروژه‌های سینمایی به چشم می‌خورد اما واقعیت این است که بیشتر آن‌ها بازیگران تلویزیونی به حساب می‌آیند. در واقع غیر از پردیس افکاری که بیش از 10 فیلم سینمایی در کارنامه دارد بقیه نفرات همه بازیگرانی درجه دو و سه در پروژه‌های تلویزیونی بوده و مهمترین کارهای‌شان در تلویزیون رقم خورده است.

 

پایان تلخ هنرمندان ایرانی جم!

روزگار می‌گذشت تا این‌که با اعلام مدیر جم به دلیل کیفیت پایین سریال‌ها و فیلم‌های تولید شده دستمزدهای ماهانه را قطع کردند و از این پس با همه هنرمندان حاضر در شبکه به صورت پروژه‌ای همکاری می‌شود. نکته قابل توجه این است که مدیر شبکه جم فقط دستمزد بازیگران ایرانی که از کشور مهاجرت کرده‌اند را قطع کرده است و دستمزد کارکنان ستادی و کارمندان ترکیه‌ای مانند سابق پرداخت می‌شود.

تاکنون پس از انتشار نامه، اسامی سعید ابراهیمی‌فر و عباس مرادیان(کارگردان)، میثم لهاک، مهسا کرمی به عنوان بازیگر و بهارک فرامرزی دستیار کارگردان به عنوان کسانی که در مرحله اول قطع همکاری شده‌اند ، اعلام شده است.

با وجود این‌که در زمان خروج هنرمندان ایرانی از کشور وزارت ارشاد و صداوسیما به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آن‌ها تذکراتی داده‌اند و اعلام شده بود مدیران شبکه جم دَرِ باغِ سبز نشان می‌دهند، توجهی به این مساله نکرده‌اند. با این وجود بعید به است که امکان بازگشت به کشور وجود داشته باشد؛ اگر هم به هر دلیلی با بازگشت‌شان موافقت شود، با مشکلاتی مواجه خواهند بود و مورد سوال و جواب‌های بسیاری قرار خواهند گرفت. حال باید بنشینیم منتظر بمانیم تا چه کسی شانس دوباره برای حضور در مقابل دوربین را خواهد داشت؟

نامه اخراج مدیر شبکه جم به بازیگران ایرانی
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٧/٢٧
٢
٤
آخیییییییش دلمــ خنک شد :))) حقشـــــــون بود.. حالا بیان به دست و پای مسوولین بیفتن مثــــــه رابعه اسکویی که دوباره برگردن کسی که حجاب و دین و ایمانش رو با چنین جریان ساده ای کنار میزاره و تن به هر خواسته ای تن میده بایــــــــد منتظر مکافات بیشتری باشه.
mohsen_66627
mohsen_66627
٩٥/٠٧/٢٧
٤
٣
این چه تفکری و که شما داری؟ کسی که ایرانی باشه و نتونه تو مملکت خودش زندگی کنه باید به قوانینی که اون کشور و میچرخونه ایراد گرفت نه اون مردم! تمام مردم ایران که یک رنگ و بو و دین و مذهب ندارن! نباید قوانین یک کشور رنگ و بوی مذهبی بگیره که فقط یک گروه مشخص توش دووم بیارن.
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٧/٣٠
٠
٠
ما که دلمون خنک نشد، ولی به هر حال باید هر کسی پای کارش وایسه، حالا نتیجه اش چه خوب باشه چه بد...
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٨/٠٩
٠
١
عذر میخوام یه خورده دیر خوندم جوابیه شمارو؛ مسلما طرز تفکر هر فردی به خودش مربوطه برادر :) ضمنا هرکسی آزاده در مورد مطلب فوق نظر خودشو بزاره .. و اینکه شمام حتما برای خوندن مطلب به این پیج سرزدید نه خوندنه نظر بنده.. پس بحثی نمیمونه.. موفق باشیــــــــد :)
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/٠٧/٢٧
٠
٢
صدف طاهریان ره ممنوع نکنن صلوات :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٧/٢٧
١
١
إ حنانه شهشهانیم تو لیست بوده ،تازه دیدم...خخخخخ مانی کسراییانو تو ایرانم تحویل نگرفتن چه خوش خیال که بره اونجه و یه چیزی بسه خخخخخ جالب بود ممنون...
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٧/٢٧
٠
١
این آقای کسراییانو که اصلا من نمیشناسم :))))
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٧/٣٠
٠
٠
خواهش! :)
mohsen_66627
mohsen_66627
٩٥/٠٧/٢٧
٤
٤
هر کسی به هر دلیلی نتونه تو مملکت خودش به فعالیت هنری، فرهنگی، سیاسی و ... ادامه بده مشکل از اون فرد نیست، مشکل از قوانین اون مملکته که به گونه ای تدوین شده که انعطاف پذیری لازم و نداره و بسته و محدوده. قوانین یک کشور وقتی نتونه جوابگوی تمام مردمش باشه منجر به فرار از کشور و یا انزجار از موندن میشه. تصور کنید کشوری رو که فقط جوابگوی آدم های سالم باشه وبه آدم های معلول کاری نداشته باشه! کشوری رو تصور کنید که فقط برای مردا ساخته شده باشه و کاری به زنها نداشته باشه، کشوری رو تصور کنید فقط برای یک گروه با یک تفکر و دین و مذهب خاص نوشته شده باشه و به بقیه کاری نداشته باشه! فلسفه ی هر کی از ما نیست از اینجا بره شده مبنای اصلی تدوین اصول کشورداری ما شده وقتی قوانین یک کشور رنگ و بوی مذهبی میگیره، چطوری می خوایم مخالفت خودمون با اون قانون ابراز کنیم به طوری شبهه ی مخالفت با مذهب رو نده؟!
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٧/٢٧
٤
٥
حرف شما مصداق اینه که توی فوتبال تیمی که میبره قوانین خوبی رو براشون قرار دادن و تیمی که میبازه قوانین خوبی نداشته و این در صورتیه که همه ی ما میدونیم قوانین فوتبال برای همه یکیه و پیروزی و سرافرازی نصیب کسی میشه که لایق تره در همه ی عرصه ها انسان هایی که تلاش و پشتکار بیشتری دارن موفق تر هستن و این نه تنها در ایران که در تمام کشورها صدق میگنه.. البته نمیشه چشم پوشی کرد از ناحقی هایی که برخا در حق یک عده میشه اما مسلما یک ناحقی نمیتونه دلیل و برهان مناسبی برای نادرست بودنه قوانین باشه امیدوارم برداشت اشتباهتون از صحبتم برطرف شده باشه.
mohsen_66627
mohsen_66627
٩٥/٠٧/٢٧
٤
٣
من واقعا متوجه منظورتون نمیشم. ربط زمین فوتبال و بازی و برد و باخت اون با صحبت های خودم یعنی چی؟.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٧/٢٧
٣
٢
اقا محسن والا منم ااز منطق ایشون و همچنین مثالهاشون سر در نمیارم.شما خودتو ناراحت نکن/به نظر منم اونهها حق داشتن وو ههر کسی ازادده برای تصمیمات زندگی شخصیش
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٧/٣٠
٠
١
هر کشوری توی دنیا قانون خودش رو داره! اصلاح قانون اشتباه و یا قانونی که ما با تفکر متفاوته با بسترهای مختلفی انجام میشه، که فکر می کنم توی ایران خیلی سخت نیست. اگر تا الان تغییرات کلی ساختاری نمی بینیم، حتما نظر اکثریت همونیه که الان هست!!!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٧/٢٧
٣
١
راستش با اینکه کارشون درست نبوده اما دلم براشون سوخت، حالا باید چیکار کنن؟
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٧/٣٠
٠
١
فعلا دعا!!!:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٧/٢٧
١
١
از اون عکسای خاله صدف رو هم میزاشتی!
ساده
ساده
٩٥/٠٧/٢٨
٠
٢
کسی که خربزه میخوره باید پای لرزش هم بشینه،
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٧/٣٠
٠
١
دقیقا!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٧/٢٨
٠
١
" نکته قابل توجه این است که مدیر شبکه جم فقط دستمزد بازیگران ایرانی که از کشور مهاجرت کرده‌اند را قطع کرده است و دستمزد کارکنان ستادی و کارمندان ترکیه‌ای مانند سابق پرداخت می‌شود." منکه از این قسمتش سوختم چه برسه به اونا! :|
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/٠٧/٣٠
٠
١
ما هم کلی سوختیم راستش!
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣