با کلاسی چیست؟! با کلاس کیست؟!
وقتی روی ظاهر آدم‌ها کلید می‌کنیم

با کلاسی چیست؟! با کلاس کیست؟!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

عزم پیاده‌روی کرده بودم و در راه خیلی اتفاقی یکی از دوستان را دیدم و بالاجبار قسمتی از مسیر را هم‌گام شدیم. مشغول صحبت بودیم که ناگهان سقلمه‌ای زد و گفت: «دیدیش؟»  گفتم: «چی رو؟» گفت: «همون خانوم رو دیگه» گفتم: «نه، چطور مگه؟» گفت: «خیلی شیک و باکلاس بود» پرسیدم: «مگه چی کار کرد؟» گفت: «از قیافش معلوم بود دیگه. دماغ و که تابلو بود عمل کرده. گونه‌‌ام گذاشته بود. به لباشم به نظرم ژل تزریق کرده بود. تازه لباسشم با بچش ست کرده بود. اگه ندیدی که از کفت رفت». همزمان با این حرف رسیدیم به جایی که باید مسیرمان از هم جدا می‌شد. خداحافظی کردیم. من هم به مسیرم ادامه دادم ولی در تمام مدت این سوال از ذهنم خارج نمی‌شد که آدم باکلاس دقیقا یعنی چه کسی؟!

 

|| کلاس درونی، کلاس بیرونی

تا به حال پیش آمده فردی را ببینید و لحظه‌ای بعد ناخودآگاه از زبان‌تان خارج شود که : «اوه! چه باکلاس!» یا اصلا جایی این حرف را از زبان کس دیگری شنیده‌اید؟ حتما می‌دانید که این واژه هم یکی دیگر از انبوه واژگان خارجکی است که به دلیل استفاده بیش از حد در زبان فارسی برایمان عادی شده است. کلاس یا همان Class دسته، طبقه، رده یا گروه معنا می‌شود. همه ما انسان‌ها هم بسته به سبک و سیاق زندگی‌ خود جزء یکی از همین دسته‌ها هستیم، چه به لحاظ فکری و چه به لحاظ اجتماعی که البته امری طبیعی است چون مثل هم فکر نمی‌کنیم، دیدگاه‌های‌مان یکی نیست، واکنش‌هایمان در موقعیت‌های مختلف متفاوت است و حتی عادات روزمره‌مان هم لزوماً شبیه به هم نیست. منتهی نکته این‌جاست که خیلی از آدم‌ها طبقه و کلاس بالای یک فرد را در ظواهر آدم‌ها می‌دانند؛ در مدل ماشین‌، در محل سکونت‌، در مارک پوشیدن‌ یا نپوشیدن، در صورت عمل کرده و حتی در طرز غذا خوردن و حرف زدن. پس تکلیف رفتارهای باطنی و مبتنی بر تفکرمان چه می‌شود؟ یعنی فردی که با یک ظاهر معمولی از اتوموبیل ساده‌اش پیاده می‌شود تا فلان پیرمرد یا پیرزن مسن را از خیابان رد کند باکلاس نیست؟ آن فردی که می‌بیند تصادف شده و خیلی خودجوش اقدام به کمک می‌کند چطور؟ می‌توانست به جای این کار گوشی‌ چند میلیونی‌اش را از جیبش در بیاورد، فیلم بگیرد و بعد برود با آب و تاب برای اهل و عیالش تعریف کند که عیال جان! امروز شاهد جان دادن یک نفر بودم! تکلیف آن زوج جوانی که یک جشن عروسی ساده را به یک میهمانی تجملاتی ترجیح داده‌اند تا بتوانند به چهارتا آدم نیازمند هم کمک کنند چه می‌شود؟ اگر با این عینک نگاه کنیم باید بگوییم: عجب آدم‌های بی‌کلاسی! اما در واقع این‌ها همان کسانی هستند که بیشتر از این‌که به فکر خوردن و پوشیدن‌شان باشند در صدد این هستند که درک متناسبی از شرایط موجود داشته باشند که در نتیجه آن بتوانند بهترین رفتار را از خود نشان دهند، یک رفتار معقولانه. می‌دانید؟! نمی‌خواهم صرفاً رفتار سر زده از آدم‌ها را بزرگ کنم و ظاهر آراسته را بی‌اهمیت جلوه بدهم؛ مسلماً ترکیب این دو، ایده‌آل‌ترین حالت است اما این‌که کدام یک ارجحیت دارد بعید می‌دانم برایتان ملموس نباشد. 

در ادامه بد ندیدم بروم سراغ آدم‌های دور و برم و نظر آن‌ها را هم در این مورد جویا شوم. 

 

|| باکلاسی چیزی است که در ظاهر آدم نمود دارد

اولین نفری که به پستم خورد یک خانم شاغل 39 سال بود که در یک نمایندگی بیمه کار می‌کرد. وقتی از او پرسیدم که آیا شما اصلاً به لفظ و مفهوم باکلاس اعتقاد دارید با یک بله قاطعانه از جانب ایشان مواجه شدم و وقتی خواستم برایم ویژگی‌های یک آدم باکلاس را توضیح دهد این پاسخ را شنیدم: از نظر من با کلاسی چیزی است که در ظاهر آدم نمود دارد مثل طرز پوشش یا طرز حرف زدن شخص. در واقع کسی که در وهله اول به چشم من یک آدم آراسته و شیک به نظر برسد. پرسیدم یعنی برای قضاوت در این مورد به رفتار فرد در موقعیت‌های مختلف توجهی ندارید؟ گفت: «خب آن دیگر می‌شود شخصیت طرف. مثل کسی که از پنجره ماشین زباله به بیرون پرت نمی‌کند.»

 

|| اصولاً موافق این صفت نیستم

نفر بعدی یک جوان 24 ساله دانشجو به نام جواد بود که در پاسخ به همان سوال مشابه اینگونه پاسخ داد: «باکلاس بودن سطحی‌ترین مفهوم ممکن برای قضاوت در مورد آدم‌هاست و اصولاً موافق نیستم این صفت به کسی داده شود، چون یک مفهوم ساختگی که آدم‌ها را پشت یک ماسک غیر واقعی مخفی می‌کند. شاید با شخصیت بودن صفت بهتری باشد و کسی که این ویژگی را دارد اول از همه سعی می‌کند به حقوق خودش و دیگران احترام بگذارد.»

 

|| تحصیل کرده هم باشد!

گزینه بعدی‌ام دختر جوانی بود که مدتی از فارغ‌التحصیلی‌اش از دانشگاه می‌گذشت و در حال حاضر سرگرم خانه‌داری بود. وقتی سوالم را پرسیدم کمی فکر کرد و بعد پشت سر هم برایم گفت: «باکلاس کسیِ که از نظر فرهنگ و ادب درجه یک باشد، درس خوانده باشد و از رفتار معاشرت عالی برخوردار باشد، شعور و فهم بالایی هم داشته باشد که به نظر من تربیت خانوادگی نقش مهمی دارد توی باکلاس بودن» گفتم پس طبق تعریف تو آدمی که درس نخوانده یک آدم بی کلاس؟ گفت: «نه، ولی این یک گزینه‌ای است که خیلی به باکلاس بودن فرد اضافه می‌کند»!

 

|| یک تفاوت نه چندان ملموس

 نمی‌دانم شما چقدر با من هم‌ عقیده هستید اما چیزی که به شخصه از این پاسخ‌ها و پاسخ‌های مشابه دیگر دریافتم این بود که حتی افرادی که به چیزی به نام «باکلاس» بودن اعتقادی ندارند و ترجیح می‌دهند از لفظ «باشخصیت» استفاده کنند، دلیلش نمود آن روی بُعد ظاهری آدم‌ها و نهادینه شدن این مفهوم در ذهن آن‌هاست. در صورتی که تعریف واژه شخصیت می‌گوید رفتار و تفکر آدم‌ها که مبتنی بر عاداتشان است. پس یعنی دوتا چیز متفاوت نیستند و شخصیت یک جورهایی می‌شود زیر مجموعه کلاس و طبقه‌ای که ما جزئی از آن هستیم، منتهی نه طبقه اجتماعی و ظاهری، بلکه طبقه فکری ما.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
zi_kh
zi_kh
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
متن خوبی بود. هم عنوان و هم شروع هر دو جذاب بودند موقق باشید
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
خیلی ممنون :) لطف دارید :)
آلاء
آلاء
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
منو یاد این کلام که منتسب به امام علی هست انداخت...... مواظب افـکــارت بــــــاش که گفتــارت می شود، مواظب گفتــارت بــــــاش که رفتـــارت می شود، مواظب رفتـــارت بــــــاش که عــــادتت می شود، مواظب عــــادتت بـــــاش که شخصیتت می شود..... بنظرم با این رعایت این هاست که آدم با کلاس میشه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
:)) واقعا هم افکار و رفتار آدما ملاک خیلی منطقی تری هست برای شناختشون تا ظاهر آدما.
سوگند
سوگند
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
خیلی متن خوبی بود تا به حال از این دید به قضیه نگاه نکرده بودم .... ولی از نظر من یکی دیگه از ملاک های با کلاس بودن بجا بودنه یعنی بسته به موقعیت بهترین رفتار رو از خودمون نشون بدیم
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
:) مرسی. اتفاقا چون من هم در این مورد با شما هم عقیده هستم در متن هم سعی کردم به این قضیه اشاره ای داشته باشم: « این‌ها همان کسانی هستند که بیشتر از این‌که به فکر خوردن و پوشیدن‌شان باشند در صدد این هستند که درک متناسبی از شرایط موجود داشته باشند که در نتیجه آن بتوانند بهترین رفتار را از خود نشان دهند، یک رفتار معقولانه».
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٧/٢٧
٠
٠
تحلیلتون خوب بود فقط اگر از تاریخچه و مفهوم لغوی کلاس صرف نظر کنیم میبینیم ک دقیقا واژه ی کلاس برای اشاره به ظاهر افراد مصطلح شده،اونم توو یک قضاوت زودهنگام و یه جورایی به تجمل و رفتارای اشرافی مربوط میشه.یعنی مثلا اگر شما با همون خانومی که توصیف کردید برخوردی بیشتر از یک نگاه داشته باشید،۵دقیقه باهاش حرف بزنید،مثلا اگه اون خانوم لهجه داشته باشه یا حس کنید خیلی بی سواد و بی بصیرته یا خیلی عقده ای و تازه به دوران رسیدست و حرکاتش فقط ادا اطواره دیگه بنظرتون باکلاس نخواهد بود.و برعکس،اگه توو طرز حرف زدنش و رفتارش آثار پرنسس بودن و تجمل باشه(انگار که این چیزا توو خونشه!)مطمئن میشید که اون یک فرده باکلاسه!:)))) و حالا اگه با اون تیپ و قیافه،رفتارای غیر اشرافی ولی دلپذیر ازش ببینیم کلا کلمه ی باکلاسی مفهوم خودشو از دست میده،به جاش میگیم مثلا چقد خاکیه،یا خونگرمه،یا چقد یارو باحاله!!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٧/٢٧
٠
٠
خب منم میخوام همین و بگم. میخوام بگم با اینکه واژه کلاس روی ظاهرآدم مانورمیده و به اصطلاح برای قضاوت ظاهری آدما مصطلح شده، بیاین ما اینحوری نباشیم و به بعد دیگه این قضیه هم توجه کنیم.
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠