تاریخ بی‌خردی

تاریخ بی‌خردی

نویسنده : p_rahimii

امروز دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش منتشر شد. البته که من چندان به آن امیدوار نبودم. می‌پرسید چرا؟ خب برای‌تان توضیح می‌دهم. من یک دانش آموخته رشته تاریخ ایران اسلامی هستم. نه، نه اشتباه نکنید، منظورم تاریخ اسلام نیست، منظورم آن بخش از تاریخ کشورمان است که اسلام وارد سرزمین‌مان شد. می‌شود به عبارتی بعد از سقوط ساسانیان. دیگر حتما این را می‌دانید که اعراب آمدند و ساسانیان را شکست دادند و بعدش ماندگار شدند و بر ایران حکومت کردند تا زمانی‌که ایرانیان بر امور تسلط یافتند، اگر این‌ها را نمی‌دانید حتما این مطلب را بخوانید چون روی سخنم با شماست. اگر هم می‌دانید باز هم بخوانید چون خوب است که مطلع شوید.

خب این توضیحات را دادم که تاکید کنم من تاریخ اسلام نخوانده‌ام، و از چیزی حرف می‌زنم که درباره آن مطالعه و تحقیق داشته‌ام. اما بروم سر حرف خودم که کلی حرف حساب است و تمام امروز مدام داشتم حرص می‌خوردم بابتش. فرض کنید چند سال است که دارید دفترچه آزمون‌های استخدامی آموزش و ‌پرورش را ورق می‌زنید، یعنی تا اعلام می‌شود عین جن زده‌ها دانلودش می‌کنید و آن‌قدر آن را نگاه می‌کنید که چشمان‌تان هم گیج می‌شوند. بعد می‌بینید کشوری با دو هزار و پانصد سال تاریخ (حتی بلکم بیشتر، آن هم با کشفیات جدید)، کشوری با تعداد بسیار زیادی مدرسه در مقاطع مختلف، کشوری با چندین و چند گروه آموزشی و دپارتمان تاریخ در انواع و اقسام گرایش‌ها در سطح تحصیلات دانشگاهی، کشوری با تعداد بسیار زیادی دانشجو، دانش آموخته، مدرس و محقق تاریخ هیچ احساس نیازی به «دبیر تاریخ» نمی‌کند.

سال پیش که به هیچ عنوان در دفترچه نامی از رشته و تخصص تاریخ برده نشده بود، امسال نیز این تقاضا به چند نفر محدود شده است.یعنی فقط یک صفحه را به خود اختصاص داده بود. شهر تهران با آن عظمت و با آن تعداد مدارس فقط 7 نفر اعلام نیاز کرده بود، و آن هم تنها مرد. درج همین تعداد اندک هم شاید در پی اعتراضات برخی اساتید و ارگان‌ها در سال گذشته بود که من حداقل از چند موردش مطلع هستم. اگر نظر مرا بخواهید باید بگویم این یعنی فاجعه، یعنی اصلا در وزارت علوم (منظور همه علوم است نه فقط علوم ریاضی و تجربی) تصور نمی‌کنند که تاریخ را باید مانند رشته‌های دیگر تخصصی کرد و تخصصی دید، باید دبیر مخصوص به خود را داشته باشد، باید دانش آموخته‌های تاریخ این درس را به دانش آموزان ارائه دهند. و از همه بدتر این‌که مدیران مدارس نیز هیچ نیازی به دبیر تاریخ نداشته‌اند که به وزارت علوم اعلام نکرده‌اند، عجیب است این اندازه قصور در رشته مهمی چون تاریخ.

تصور نکنید چون خودم ده سال از عمرم را در این رشته صرف کرده‌ام چنین نظری دارم، به واقع به دور از جانب گرایی باید فکر کرد. چرا تاریخ را دست کم گرفته‌ایم؟ چرا دانش آموخته‌هایش را نادیده می‌گیریم؟ چرا همیشه در مدارس زنگ تاریخ قربانی برنامه‌ها و مراسم می‌شود؟ تا کی در مدارس باید این درس توسط دبیران جغرافیا و‌ معارف اسلامی تدریس شود، تا کی باید با این شیوه تدریس همه را از گذشته‌شان پشیمان کنیم، همه دانش آموزان را از پیشینه‌شان فراری دهیم؟ همه ما این سخن را شنیده‌ایم که ملتی که تاریخ خود را نمی‌خواند، محکوم به تکرار آن است. تا کی این تاریخ نخوانده را تکرار کنیم؟ تاریخ ما در عین عظمت و شکوفایی سرشار است از بی‌خردی. بلی درست خواندید، بی‌خردی، به کسر «خ» و فتح «ر». چه کسانی قرار است این شمشیر دو لبه را به دانش آموزان؛ که سیاستمداران، اندیشمندان و دانشمندان آینده ایرانند آموزش دهد؟ تاریخ بیش از آن‌که تصور می‌شود، پر اهمیت است. بگذارید ادعا کنم همین مسئله بزرگترین نقص عقلانیت در ایران است. بلی، بزرگترین بی‌خردی در تاریخ امروز ماست. من همچنان دفترچه‌های استخدامی را در سال‌های آینده خواهم دید، می‌دانید چرا؟ نه برای استخدام شدن در مدارس، بلکه برای آن‌که تاریخ انقضای این بی‌خردی را بفهمم و بدانم. چه کسی باید این تاریخ را به آیندگان منتقل کند؟ ما باید هوشیار باشیم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٧/٢٤
١
٠
آزمون های استخدامی داغونن... تازه این آزمونشه... توی مصاحبه همه دروغ میگن. اگه دروغ نگی قبول نمیشی
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٧/٢٦
١
٠
مصاحبه که بعله، چون اصلا با نیازهای روز منطبق نیست.
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٧/٢٤
١
٠
امیر المؤمین یکی از علومی که سفارش کرده اند همین تاریخ هست و این تاریخ ندانی یک ضعف عمومی ملت ماست که باعث شده خیلی از عبرت ها و افتخارات رو ندونیم.
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٧/٢٤
١
٠
و صد البته معروفه که حافظه تاریخی ایرانی ها بسیار ضعیفه... شاید یک بخشی اش به این خاطر باشه که تاریخ به شکل روایی خودش توی مدارس ارائه نمیشه. تاریخی که وقتی از زبان معلم بشنوی احساس کنی یک فیلم یک ساعت و نیمه دیدی.
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
مرسی از نظرتون. درسته که تاریخ توی مدارس ما خوب تدریس نمیشه و همه تصور میکنن این علم چیزی است مربوط به گذشته و اصلا به کار حال حاضر آدمها نمیاد پس بهتره که همچنان خاک بخوره اما حافظه تاریخی ما ایرانیان از ابتدا ضعیف نبود. بهتره بگیم داره ضعیف میشه. پدرها و پدربزرگها، مادرها و مادربزرگ های ما چیزهای زیادی برای ما تعریف کردند که فارغ از وجه داستانی و حکمی آن، خود نوعی از تاریخ با عنوان «تاریخ شفاهی» است اما متاسفانه این روزها وضعیت تاریخ به مثابه یک رشته و حتی تاریخ به مثابه درس عبرت بسیار به هم ریخته و درهم و برهم است.
Vania
Vania
٩٥/٠٧/٢٤
٠
٠
ما یه معلم تاریخ داشتیم خیلی خوب درس میدادن. یه جورایی حالت روایت و قصه میگفتن و جذاب بود تدریسشون....کلا تو جامعه ما غیر از ریاصی و فیزیک و شیمی و زیست مابقی دروس ول معطلن. در حالیکه خیلی از همون درس ها اهمیت بیشتری هم دارن....حتی تو قرآن هم داریم که خدا میگه برین سرگذشت اونایی که قبل از شما بودن رو ببینین و عبرت بگیرین. و تاریخ جز اینه؟! حداقل اگر همه اش نه بخش زیادیش هست
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
بسیار درست فرمودین. در ایران صرفا علوم تجربی به دلیل وجه تکنولوژی رسان آن به شدت مورد توجه است و رشته های علوم انسانی بی مایه و بی مقدار تلقی می شن. درحالیکه همین علوم هستند که ذهن و اخلاق و فرهنگ آدمها را پرورش می دن. البته که همه تاریخ عبرت آموزی نیست و حتی امروزه در غرب فروکاستن تاریخ به حد «تاریخ به مثابه عبرت» به شدت نهی میشه اما ما براساس سخن قرآن کریم به این وجه از تاریخ بسیار اهمیت می دیم و خوبه که حداقل این بخشش رو یاد بگیریم اما با این وضعیتی که راه انداختن همین وجه تاریخ هم نادیده انگاشته می شه.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١