Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - زندگی به سبک مارکوپولو www.jeem.ir
زندگی به سبک مارکوپولو
به بهانه 6 مهر، روز جهانی جهانگردی

زندگی به سبک مارکوپولو

نویسنده : مریم شیعه زاده

قدیم‌ترها تعریف سفر و جهانگردی کمی متفاوت بود. سفرها طولانی و خسته‌کننده بودند و امکانات رفاهی بسیار کم بود. سفر برای مسافر گران تمام می‌شد و وسایل حمل و نقل تا این اندازه سریع نبود. حتی می‌توان گفت جهانگردی برای همه نبود و فقط عده‌ای خاص برای تفریح می‌توانستند از مرزهای کشور خارج شوند. اما این روزها فرقی ندارد چطور به زندگی نگاه می‌کنید و مشغول چه کاری هستید، همین که عزم‌تان را جزم کنید می‌توانید یک توریست باشید! ششم مهرماه روز جهانی جهانگردی بهانه‌ای شد تا کمی دقیق‌تر به مقوله سفر و جهانگردی نگاه کنیم

 

سهم ما 5 میلیون گردشگر و سهم فرانسه 85 میلیون!

کشور فرانسه رکورددار جذب بیشترین توریست است. هر سال چیزی حدود 85 میلیون توریست وارد این کشور می‌شوند و این‌ها در حالی است که سهم کشور ما از جذب توریست تنها 5 میلیون نفر است! ایران با وجود دیدنی‌های بسیار در خاورمیانه رتبه چهارم جذب توریست را دارد و بد نیست بدانید که 50 درصد توریست‌های ایرانی به قصد زیارت به ایران می‌آیند. بیشترین گردشگران ایران هم از کشور عراق هستند و شاید برای‌تان جالب باشد که چینی‌ها بیشترین جهانگردان دنیا را دارند که سهم ایران، برخلاف کالای چینی؛ از گردشگر چینی بسیار ناچیز است.

 

چطور با حداقل هزینه جهانگرد شویم؟

خیلی از ما سفرهای خارج از کشور را مخصوص آدم‌هایی می‌دانیم که وضعیت مالی خیلی خوبی دارند و با این ذهنیت که چون پس انداز زیادی نداریم نمی‌توانیم به خارج از کشور سفر کنیم، خودمان را محدود کرده‌ایم. سفر به نقاط دیگر جهان با پس‌انداز اندک هر چند سخت اما غیر ممکن نیست. محمد امیری، جهانگرد هرمزگانی؛ یکی از سایکل توریست‌های ایرانی است که هنرش را سفر با جیب خالی می‌داند و بد نیست بدانید که اولین سفرش، یک سفر کم خرج دو روزه در اوایل جوانی به ترکیه بود، آن هم زمانی‌که اطرافیانش گمان می‌کردند او حتی نمی‌تواند از پس مخارج سفر به شهری مانند تهران بربیاید! پس همه ذهنیت‌های منفی را دور بریزید و به توصیه‌های زیر برای داشتن یک سفر کم خرج دقت کنید.  

حداقل هزینه یعنی شما موجودی کافی برای خرید بلیت هواپیما و یا قطار را داشته ‌باشید و بتوانید مکانی را برای اقامت اجاره کنید. در سفر باید بودجه کافی داشته‌باشید که البته این بودجه بستگی به مقصد شما دارد و می‌تواند متغیر باشد. پس برای نخستین سفرها، مقصدهای کم خرج را انتخاب کنید.  

پیش از حرکت به خوبی مقصد را بررسی کنید و بر روی نقشه مکان‌هایی که می‌خواهید از نزدیک ببینید را مشخص کنید. این مکان‌ها می‌توانند جاذبه‌های طبیعی و تاریخی باشند و یا حتی رستوران! سپس مسیر را به وسیله جی‌پی‌اس نشانه‌گذاری کنید. 

همراه خود نقشه داشته‌باشید و اگر به زبان کشور مقصد ذره‌ای تسلط ندارید از نرم‌افزارهای مترجم استفاده کنید.

سبک سفر کنید و تنها لوازم شخصی ضروری را به همراه داشته‌باشید. از سلامت لوازم‌تان مطمئن شوید تا ناچار به پرداخت هزینه اضافه نشوید.  

از غذاخوری‌های محلی که غالبا ارزان‌تر هستند استفاده کنید. 

فصل‌های توریستی را برای سفر انتخاب نکنید.

 سفرتان پیش از ایام تعطیل نباشد. به علاوه یادتان باشد بلیت اول هفته ارزان قیمت‌تر است.  

محل اقامت‌تان تنها شامل صبحانه رایگان باشد. 

فرودگاه‌ها و خطوط هوایی را بشناسید. برخی از خطوط هوایی برای شما مناسب‌تر هستند.  

تنها از بازارهای روز و فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید روزانه خود را انجام دهید.   

 

سایکل توریست شوید!  

سایکل توریست‌ها همان گردشگران دوچرخه‌سوار هستند. همان‌هایی که پیش از آغاز سفرشان کیلومترها رکاب می‌زنند تا به یک دوچرخه سوار حرفه‌ای تبدیل شوند و بعد با یک کوله‌پشتی راهی دور دنیا می‌شوند. برای این‌که یک سایکل توریست به حساب بیایید باید زیر نظر فدراسیون دوچرخه سواری و در هیئت استان سه رکاب را به ثبت برسانید. آن وقت می‌توانید با دوچرخه از مرزها عبور کنید.

 این کار دوچرخه مخصوص به خود را دارد و خرید دوچرخه سایکل توریست چیزی حدود 2.5  تا 3 میلیون تومان برایتان آب می‌خورد. اگر هم روزی روزگاری قصد سفر با دوچرخه را داشتید (چه در داخل کشور و چه خارج از کشور) علاوه بر آب و هوا چند مسئله را مدنظر داشته باشید. اول این‌که مشکلات جسمی را به طور کامل برطرف کنید. مراقبت‌های طول سفر و پیش از سفر را جدی بگیرید و قبل از آمادگی کامل، از حرکت خودداری کنید. دوم این‌که از نظر روانی آمادگی مواجه با هر شرایطی را داشته باشید. ترس، نگرانی، ناامیدی، خستگی، تنهایی و غیره از جمله مسائلی است که باید بتوانید رفع و رجوع‌شان کنید. توصیه ما برای این قسمت پیدا کردن همسفرهای خوب و مطمئن است که بتوانند شما را پشتیبانی کنند و درکنارتان باشند.  

 

مجازی جهانگردی کنید

www.earthtv.com/en  سایتی است که اگر دلتان حال و هوای سفر خارج را کرد، می‌توانید به آن سر بزنید. این سایت 70 دوربین در شهرهای مختلف دنیا تعبیه کرده‌است که شما می‌توانید به کمک این دوربین‌ها به شهرهای دور و نزدیک سفر کنید. 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٧/٠٦
٠
٠
خیلی خوب و سودمند بود‌.سپاس.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٧/٠٧
٠
٠
هميشه آرزوم بوده يه همچين آدمي بشم... البته بازم خرجش زياده برا ما. ولي يه زن و شوهر رو ميشناسم كه رايگان سفر ميكنن. تو سفرشون يه كارايي ميكنن خرجشون درمياد. مثلا تو سفر تركيه شون كنار خيابون ساز زدن!
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠٧/٠٧
٠
٠
چه قدر دلم میخواد برم لبنان^_^و فرانسه و المان^_^ مرسی: )از ملب خوبت مریم جان
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
مطلب شما رو خوندم دلم هوس ترکیه کرد در همین اثنا بود که شبکه خبر زیرنویس کرد ترکیه بمب ترکوندن. شانس که نداریم لب دریا هم بریم محکوم به حمل کلمن آب هستیم:{(