چارتار و حجاب اجباری با دکلته!
روایت یک اتفاقی که شاید الکی بزرگ شده است

چارتار و حجاب اجباری با دکلته!

نویسنده : وبگردی
درخواست گروه موسیقی «چارتار» از هوادارانش در خارج از ایران مبنی بر استفاده از حجاب به عنوان پیش‌شرط عکس یادگاری و تاکید این گروه مبنی بر اعمال این روش به واسطه محدودیت و تعهدهای قانونی، این پرسش را پیش آورده که آیا چنین اقدامی از سوی عوامل این گروه صورت پذیرفته یا واقعاً به گروه‌های موسیقی درباره مخاطبان کنسرت‌هایشان در خارج از مرزهای ایران، چنین درخواستی ابلاغ شده است؟!
 
به گزارش «تابناک»؛ اگرچه حجاب یک ضرورتِ ارزشمند اسلامی است اما در چارچوب قانون، تنها اشخاص ایرانی و غیرایرانی که در مرزهای کشورمان وارد می‌شوند، مکلف به رعایت حجاب اسلامی هستند و ساکنان سایر نقاط این کره خاکی منطقاً در قوانین کشورمان نمی‌گنجند. بدین جهت حتی وقتی مقامات سیاسی ارشد کشورمان به سایر کشورها سفر می‌کنند و ایرانی‌ها یا غیرایرانی‌های فاقد حجاب درخواست دیدار یا عکس یادگاری با آنها می‌کنند، این مقامات همراهی می‌کنند.
 
این رویه درباره سایر اقشار نیز تکرار می‌شود و در سال‌های اخیر با درک فضای متفاوت فرهنگیِ خارج از ایران، برای گروه‌های موسیقی که در خارج از کشور کنسرت گذاشته‌اند و با شماری از حاضران در کنسرت -که حجاب اسلامی نداشته‌اند- به رسم ادب عکس یادگاری گرفته‌اند، برخوردی نشده و یا لااقل چنین برخوردی هیچ‌گاه علنی نشده است. به همین دلیل این رویه همچنان ادامه دارد و بعید به نظر می‌رسد ممانعتی در این زمینه وجود داشته باشد.
 
در این میان گروه موسیقی «چارتار» در جریان تور کنسرت‌هایش در خارج از ایران، یک پیش‌شرط برای عکس یادگاری با حاضران در کنسرت‌هایش مطرح کرده و عکس یادگاری را موکول به حجاب حاضران در عکس یادگاری نموده است. بدین ترتیب شماری از آنهایی که با این گروه عکس یادگاری گرفته‌اند، ابتدا روسری سر کرده‌اند، با اعضای این گروه عکس یادگاری گرفته‌اند و روسری‌شان را برداشته‌اند؛ اتفاقی که در نوع خود قابل توجه و بی‌سابقه است.
 
جنجال بر سر پیش‌شرط «چارتار» برای عکس یادگاری در خارج از ایران 
 
یکی از زنانی که در کنسرت این گروه در شهر کلگری کانادا با آرمان گرشاسبی، خواننده چارتار، عکسی به یادگار گرفته و در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده، در کامنت‌ها مورد پرسش قرار گرفته که چرا با وجود بی‌اعتقادی به حجاب روسری به سر دارد و او پاسخ داده که ‌«گروه چارتار اگر با خانم‌های بی‌حجاب عکس داشته باشند، در ایران دچار مشکل می‌شود.» و در ادامه نیز تاکید کرده، روسری را خود اعضای گروه «چارتار» آورده بودند.

«چارتار» این ادعا را در حساب‌های کاربری‌اش تاکید کرده و در این زمینه نوشته است: «...گروه هرگز اجازه اظهارنظر یا دخالت در نوع پوشش افراد را نمی‌دهد. به علت محدودیت‌های قانونی و تعهدی که برای نحوه اجرای گروه‌های موسیقی در خارج از ایران وجود دارد، انتخاب ما به رغم تمایل به ثبت یادگاری با مخاطبانمان، طرف نظر کردن از عکس گرفتن بود. کسانی که در عکس‌ها با حجاب در کنار اعضای گروه هستند، با درک شرایط انتخاب خودشان را انجام داده‌اند.»
 
ادعای چنین محدودیت‌های قانونی در حالی از سوی گروه «چارتار» مطرح شده که بعید به نظر می‌رسد چنین محدودیتی وجود داشته باشد یا صرفاً چنین تعهدی برای این گروه در نظر گرفته شده باشد، چرا که گروه‌های متعددی در خارج از کشور کنسرت داشته‌اند، با اشخاص بی‌حجاب عکس یادگاری گرفته‌اند و دچار مشکلی نشده‌اند.
 
نزدیک‌ترین نمونه به «چارتار» می‌تواند گروه «پالت» باشد که در کنسرت‌های خارج از کشورش اجازه ثبت تصاویر یادگاری را می‌دهد و گاهی خودشان تصویر ثبت می‌کنند اما مشکلی برای این گروه در ایران پیش نیامده باشد. شاید ملاحظات درون گروهیِ «چارتار» باعث شده که چنین ملاحظاتی در نظر گرفته شود، در غیر این صورت بعید به نظر می‌رسد چنین قانونی صرفاً به این گروه تحمیل شده باشد. 
 
 
البته این کشمکش‌ها درباره نفس امر ارزشمندی چون حجاب نیست، بلکه درباره الزام گروه‌های موسیقی مبنی بر محجبه کردن مردمانی است که در ایران زندگی نمی‌کنند و نمی‌توان آنها را مکلف به رعایت قوانین کشورمان در خارج از مرزها کرد. بعید به نظر می‌رسد هیچ‌گاه مسئولی در کشورمان از یک گروه موسیقی چنین درخواستی داشته باشد. بنابراین نباید مسئولیت اقدام خود را به گردن مسئولات کشور انداخت.
برخی توییت های مردم:
-چارتار به خاطر حفظ بقای خودش یه شرط گذاشته و اجباری نکرده.یه سریا هم بهشون احترام گذاشتن و پذیرفتن و عکس گرفتن.مشکل چیه؟
- ینی شما جای چارتار بودین کل آینده ی شغلی و درآمد و مجوزتون رو میذاشتین بخاطر ۴تا دونه عکسِ فلان؟
یه چیزی بگین بگنجه
- ماشالا #چارتار  قشنگ مرزهای فرهنگ و هنر رو چندین کیلومتر جابجا کرد، ماشالا
- با اینکار #چارتار رقابت سختی بین خودشون و الهام چرخنده راه انداختن باید ببینیم کی افراد بیشتری رو محجبه میکنه
- روسری که چارتار میده سرمون کنیم رو میشه به رسم یادبود نگه‌داریم؟
- موافقم که بهتربود کلن #چارتار عکس یادگاری نگیره، ولی اگه کسی احساس می‌کرده بهش اجبار یا توهین می‌شه می‌تونسته نگیره. 
- وقتی میای قشنگ ترین چارقدتو تنت کن!
- یعنی اینا با "#چارتار مو" مشکل داشتن
-
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٦/٢٤
٠
٠
حجاب اجباری با چی؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٦/٢٤
٠
٠
دیدم مطلب درمورد منم هست گفتم بیام نظر بذارم. از آواتارمم که معلومه باهاشون عکس گرفتم ^_^
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٦/٢٥
٠
٠
موهات که بیرونه فرانک!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٦/٢٥
٠
٠
خب تو آمریکا بودیم و آزاد! یهو گفتن روسری بپوشین! درهمین حد تونستیم بپوشونیم دیگه! :))))
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/٢٤
٠
٢
، از خواننده های ایرانی بعیده با این همه توصیف از معشوق و بی قراری در فراق و..این شرط های بیهوده را وضع کنن.اگه خواننده از گناه کردن میترسید که با دخترهای نیم حجاب مملکتش عکس نمیگرفت و احساساتش را حروم خوندن عاشقانه های دم دستی نمیکرد،
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/٢٤
٠
٤
این همه تو دنیا اهنگ های خوب ساخته و منتشر میشه بعد خارجی های اد میان به غم و غصه و دق دلی ایرانیا گوش میکنن.واقعا ک! اونها دیگه عجب موجوداتین، من انقد دلم میخواس خواننده های کشورم مث سلبرتی های خارجی شاد بودن ولی اینجا خواننده های پیر شادن، جوانها واقع بین تر.دود و غم و غصه و فقان و خیانت را بهتر میدونن.شادی محدود شده به بچه های بالاس،که ترجیحا بهش میگن سرخوشی
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/٢٤
٠
٣
ادم صد نوع احساس داره.بعد طرف هر شعری میخونه عاشقانه است.خب این به نظر من توهینه به شعور و انتخاب ادمها. فقط چارتارو نمیگم، دسته جمعی خواننده های وطنی زدن تو کار گروه سرود دسته جمعی چطور عاشق شویم و بدبخت شویم و فوقش هم خوشبخت شویم،
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٦/٢٥
٠
٠
آفرین لیلی! آفریـــــــن:)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/٢٥
٠
٠
^ -^
احد آتشروان
احد آتشروان
٩٥/٠٦/٢٤
٠
٠
وقتی میای قشنگ ترین چارقدتو تنت کن!
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٦/٢٥
٠
٠
جسارتا چارقدو «سر» میکنن!
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٦/٢٥
٠
١
حالا یه چند ثانیه حجاب داشته باشن مشکلی پیش نمیاد که! ممنون از نوشته تون:)
ریگی
ریگی
٩٥/٠٦/٢٥
١
٠
سلام اسلام یانی ازادی هرکسی میخواهدروسری سرش کنه به کسی مربوت نیست یانه کن هم بکسی مربوت نیست الان دمکراسی است بزورنمیتوانندروسری سرت کن یانکن مثل رضاشاه قدیم که ماشنیدیم ازمردم هرکس ازاده چه باروسرچه با بدون روسری
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٦/٢٧
٠
٠
چی بگم والا
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
://////// عی زندگی
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
این ها را می دانستی مامان؟

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت اول

٩٦/١٢/١٩
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
پیش از آنکه مهلتت تمام شود

بدهکاران دوست داشتنی

٩٦/١٢/٢٢
پشت سرش اشک ریختم که برگردد

کاسه آب که نه...

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

در انتظار سال پیش

٩٦/١٢/١٩
خنده هایش بوی سیب می دهد

مهربانو

٩٦/١٢/٢١
گل همیشه بهار بوستان قلب من

تو نبودی

٩٦/١٢/١٩
یکتا معبودم...

راه نشانم ده

٩٦/١٢/٢١
راهنمای جامع سنگ های قیمتی

انواع عقیق و ویژگی های آن

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

پرواز حس قشنگی نیست

٩٦/١٢/١٩
به گمانم دچار ویروس شدی

مرض عشق!

٩٦/١٢/٢١
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
و یک پیش بینی درست

تاریخ جهان و کتاب های من

٩٦/١٢/٢١
غذا فقط غذا نیست

از فینگرفود تا اژدر زاپاتا

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

دروغ های من

٩٦/١٢/٢٢
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
زندگی چیست؟

و شاید زندگی...

٩٦/١٢/٢٢
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤