کتاب‌های مریخی، آدم‌های ونوسی

کتاب‌های مریخی، آدم‌های ونوسی

نویسنده : hamid_kh

ما آدم‌های عجیبی هستیم، اصلا فرا عجیب!

در بین این 80 میلیون، شما یک نفر را پیدا نمی‌کنید که به نژاد و به زبانش افتخار نکند؛ حال از آن جایی که من خودم فارس هستم کم ندیدم کسانی که به آریایی بودن و پارسی‌گویی ادعا دارند و با تِز «آسوده بخواب کوروش ، هنوز صبح نشده» جولان می‌دهند و روشنفکر مآبانه هرچه غیر پارسی ست را نفی می‌کنند .

اخیرا که با حضور گسترده شبکه‌های مجازی و اجتماعی و غیره و غیره، و به لطف همین برادران آریایی خودمان(!) تازه فهمیده‌ایم که اعراب چه بر سر زبان ما آورده‌اند! یعنی این حرکتی که اعراب در حمله به ایران کردند را مغول با سوزاندن کتاب‌ها نکرده بود این طور که پیداست! واقعا زبان شناسی من در حدی نیست که تشخیص دهم کدام درست و کدام نادرست است، اما «دیوث» نام سردار ایرانی؟

بگذریم، زشت است، بالاخره این تکه کاغذ دست خانواده می‌افتد! البته این را هم مطمئن نیستم، مگر این‌که سبزی لایش پیچیده باشند یا خیلی اتفاقی در پاک کردن شیشه‌ها جنس کاغذمان خوب باشد و به درد بخورد و چشم کسی بر آن بیفتد. در هر دو صورت جز مادر خانواده کسی نمی‌بیند و جز در تحلیل‌های سیاسی فرهنگی شهین خانم و در و همسایه، به هنگام تره خرد کردن سخنی از آن به میان نمی‌آید .

سال‌ها پیش وقتی شعرهای «حسنک کجایی» و «حسنی نگو بلا بگو» را حفظ می‌کردم و از ذوق و تشویق‌های بی‌امان خانواده به وجد می‌آمدم، هیچ فکرش را هم نمی‌کردم که امروز از دوستم بخواهم بیتی از حافظ با «ت» بگوید و او در جوابم با غروری مثال زدنی فریاد بزند که «خاک دو عالم بر سرت، این را هم بلد نیستی؟ تو خیر سرت شاعری؟ معلوم است: توانا بود هر که دانا بود / ز دانش دل پیر برنا بود ...» البته باز جای شکرش باقیست که نگفت «سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز ... »

هیچ فکرش را هم نمی‌کردم که امروز به جایی برسیم که در خانه هر ایرانی یک حافظ هست که حتی لایش هم باز نشده، یا اگر هم باز شده جز به نیت اینکه «دوستم دارد یا دوستم ندارد» ورق نخورده است! و در آخر هم از مصراع «چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد ...» نتیجه می‌گیرند که همه چیز زیر سر مراد، نوه خاله طلعت است !

بیگانگی چیز عجیبی ست. بیگانگی فقط بین زمینی‌ها و موجودات فرازمینی نیست. بیگانگی شاید رفتن به نمایشگاه کتاب است برای خوردن پیراشکی و یافتن نیمه گمشده! بیگانگی گرد روی کتاب‌های شهریار و فردوسی و شاملوست. بیگانگی همین است که تا شهریور به پایان می‌رسد، بی امان خوش آمد گویی به پاییز می‌گویند با تیتر بزرگ «پادشاه فصل ها ، پاییز»... و قریب به اتفاق حتی یک بار این شعر را نخوانده‌اند و اگر هم خوانده‌اند مفهومش را نمی‌دانند! 

بیگانگی پرکردن قفسه کتاب‌هاست برای کلاس گذاشتن و روشنفکر جلوه دادن! بیگانگی خالی بودن کتاب فروشی‌هاست وقتی «فری کثیفه» از فلافلی درآمد میلیونی دارد! بیگانگی روزنامه‌های کثیر الانتشار باد و باران خورده روی دکه‌هاست که در بهترین حالت، قیمت دلار و سکه آن روز از رویش خوانده شده باشد .

خوب نیست، اصلا خوب نیست... خنده‌دار هم نیست. نسلی که ادعای ساختن دوباره یک دنیا را دارد، باید بداند که با ادعا و لالایی خواندن برای کوروش به جایی نمی‌رسد .آنقدر تلخ است که دیگر حتی طنزم هم نمی‌آید .

باشد که پند گیریم ...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
ولی وجدانا من هیچ تعصبی ندارم جز دین! البته مخاطبتون من که نبودم! ولی کلا گفتم :دی و واقعا ما کی هستیم که میتونیم از روی ظاهر آدما قضاوتشون کنیم؟ خدا که خداست هیچکسو الکی قضاوت و بازخواست نمیکنه! ما که بنده هاشیم! بدتر اینکه بازخواستهامون مثلا بر اساس دینه!! :| چون خدا گفته حجاب داشته باش، اونیکه حجاب نداره فلانه! یا هرچیز دیگه ای... :|
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٧/٠٣
٠
١
نظر منم همینه.بجای نقل قول از فلان وفلان و تعصب عملی انجام بدیم.
سحر
سحر
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
اینا که شما گفتین همه ش ادبیاته.کسی هم که ادعای کوروش دوستی داره،لزوما ادعای ادبیات دوستی نداره!من خودم یه مدت طرفدار این نظریه بودم ولی الان که فکر می کنم می بینم واقعا اشتباه س!وطن دوستی هیچ ربطی به فردوسی و شاملو خواندن ندارد!مثل این که یقه ی کسی که ادعای دین دوستی دارد را بگیریم و بگوییم آآآی تو که کتابهای فلان علامه را نخواندی پس دین را دوست نداری و دروغ می گی!من خودم نه ارادت خاصی به ایران و ایرانی دارم،نه به فردوسی و حافظ.ولی سه سالی که ادبیات خواندم و خیلی روشنفکرانه همه ش می گفتم پس این مردم چرا شاهنامه نمی خوانند،چرا سعدی حفظ نمی کنند و...الان می فهمم این تز چقدر اشتباه است!مردم چنین وظیفه ای ندارند!اونایی که ادبیات دوست دارند یا ادبیات می خونن،خب اینارو هم می خونن.ولی مثلا یه فروشنده لباس که می گه من ایران رو دوست دارم کورروش رو دوست دارم دقیقا به چه علتی باید مولوی بخواند مثلا؟شاید چیزی که باعث می شود مردم سراغ خواندن این متون نروند،درجه ی بالای ادبیت آنهاست.یعنی مثلا مثنوی برای کسی که ادبیات را درسطح متوسط به بالا نداند هیچ جذابیتی ندارد.خودم چندسال پیش هی می رفتم مثنوی رو برمی داشتم بخونم اینقدر سخت و پیچیده و ببخشید،بعضی حکایتاش اینقدر آبکی و مسخره بود که ده بیت هم نمی تونستم بخونم و احساس گناه می کردم!بعد دیدم اینا هم مثل فیلمای هنری هستند.خواندنشان برای همه ممکن نیست،و تازه ممکن هم باشد لذتبخش نیست.
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
:|
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٧/٠٤
٠
٠
فکر کنم متوجه متن نشدین!دوباره بخونین...
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
:) !!!!!
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٧/٠٤
٠
٠
چه ربطی به کوروش داشت؟
hanie
hanie
٩٥/٠٧/٠٥
٠
٠
اره درست که ایناخیلی بده...ولی ازاین بدترنیست که کسایی که ادعای خوب بودن می کنندوخودشون تواین اشتباهات نمی بینندولی نوشته ای بنویسندکه ازته دل نباشه..می نویسندوخیلی هم خوب می نویسن ولی پشت نوشته هاشون پرازدروغه...وبه هیچ کس دیگه ای فکرنمی کنن..دیدم که میگم...
پربازدیدتریـــن ها