کفش پاشنه بلند مردانه از کجا آمده است؟

کفش پاشنه بلند مردانه از کجا آمده است؟

نویسنده : h_jahanshah

مدتی پیش عکس‌های مردان ایرانی با کفش‌های پاشنه بلند مردانه در فضای مجازی دست‌به‌دست شد و دستمایه شوخی و طنز قرار گرفت؛ اما آیا این کفش‌ها هم قرار است به مدهای عجیب و غریب ما اضافه شوند؟

ظاهر و سرووضع آدم‌ها، ویترین فرهنگی یک جامعه است و افراد با پوشش خود شناخته می‌شوند. حالا وقتی این پوشش، خارج از عرف باشد، می‌تواند زنگ خطری برای این فرهنگ عمومی باشد. کفش‌ پاشنه‌بلند مردانه هم یکی از این قسم پوشش‌های خارج از عرفی است که نه تنها در ایران که در همه جای جهان یک اختلال فرهنگی به حساب می‌آید. اول از همه سری می‌زنیم به راسته کفش‌فروشی‌های مردانه تا ببینیم این کفش‌ها جایی برای خود در ویترین مغازه‌ها باز کرده‌اند یا خیر؟

در بازار به دنبال کفش‌های پاشنه‌بلند مردانه گشتیم تا ببینیم این کفش‌ها در بین مدل‌های رنگارنگ و متنوع کفش‌های مردانه کجا قرار دارند؟ برای این کار هم به مراکز پخش عمده کفش‌های مردانه سر زدیم. هرچند این جست‌وجوی ما نتیجه‌ای نداشت و پاشنه‌بلندترین کفشی که پیدا کردیم بیشتر از ۴ سانتی‌متر پاشنه نداشت، اما واکنش فروشنده‌ها و تولیدکنندگان کفش‌ها نسبت به سوال ما جالب بود. اکثر آن‌ها ابتدا سراغ کفش‌های پاشنه تخم‌مرغی مغازه‌هایشان می‌رفتند و می‌گفتند جوان‌ها کمتر از این‌ها استقبال می‌کنند و این مدل‌ها قدیمی شده است. یا کفش‌های پاشنه مخفی را به ما معرفی می‌کردند که علاوه بر بلندقد کردن در ظاهر پاشنه‌بلند خود را نشان نمی‌دهند. اما وقتی به آن‌ها گفتیم منظور ما دقیقا کفش‌های پاشنه‌بلندی است زنانه، در سایز و اندازه پای مردان، جا خورند!

فروشنده‌های مغازه‌ها مثل ما فقط عکس‌های این کفش‌ها را دیده‌اند و معتقدند در هیچ مغازه‌ای نمی‌توانیم نمونه این کفش‌ها را پیدا کنیم. یکی از فروشنده‌ها که بیشتر از بقیه تعجب کرده بود تمام کفش‌های پاشنه‌بلند مغازه را نشانمان داد و گفت: «اصلا الان بیشتر مشتری‌ها طرفدار کفش‌های کالج بدون پاشنه هستند و پاشنه‌بلندترین کفش مغازه من ۴ سانتی‌متر بیشتر پاشنه ندارد.»

این فروشنده که خود تولیدکننده کفش هم بود به ما گفت که غیرممکن است در ایران تولیدکننده این کفش‌ها باشد؛ چراکه نه‌تنها برای تولیدکنندگان داخلی سود ندارد که اصلا چنین قالب‌های کفشی در ایران نیست و تولیدی‌های اصیل هیچ‌وقت چنین کارهایی تولید نمی‌کنند : «به‌احتمال‌زیاد این کفش‌ها وارداتی هستند. البته زیر و کفه این کفش‌ها کاملا دخترانه هستند و رویه آن‌ها بزرگ‌تر و مردانه. من گمان می‌کنم که این حاصل اشتباه تولیدکننده است و از اول هم قصد داشته که کفش زنانه تولید کند؛ اما در محاسبات خود دچار اشتباه شده است.  ناچار تولیدش را به بازار عرضه کرده است؛ وگرنه نه در کشور و نه حتی خارج از کشور چنین کفش‌هایی به‌صورت عمده تولید نمی‌شود.»

 

زنانه پوشی؛ اختلال هویت یا اختلال جنسی؟

رایج شدن پوشش زنانه برای مردان (و بالعکس) بحرانی است که روزبه‌روز بر وسعت آن افزوده می‌شود و شاید اگر روزی ابرو برداشتن برای مردان قبح داشت ،حالا کم‌کم مرزهای این قبح شکنی در حال جابه‌جا شدن است. بیشتر روانشناسان این مشکل را فرهنگی  و حاصل از جامعه‌پذیری نارس می‌دانند. دکتر بهمنی روانشناس و آسیب‌شناس درباره این مشکل می‌گوید: «بخشی از این مبدل پوشی نتیجه پیروی نابجا از مد است و بخشی هم به بحران هویت اجتماعی مربوط می‌شود. عده‌ای از این‌ها هم دچار اختلال هویت فردی هستند یعنی نقش جنسیتی آن‌ها خوب اتفاق نیفتاده است که البته این عده سهم کمتری را به خود اختصاص می‌دهند و این‌گونه نیست که  همه افراد بحران هویت جنسی داشته باشند یا به‌اصطلاح ترنس باشند. وقتی یک رفتار نامتجانسی در یک سن مشخصی به‌ویژه دوران بلوغ شیوع پیدا می‌کند، لزوما به معنای اختلال جنسی در همه این افراد نیست و بهتر است این مقوله را بیشتر یک بحران هویت جمعی ب و یک مد ناپخته و نارس بدانیم که بیشتر از هر چیزی یک مشکل فرهنگی است.»

این آسیب‌شناس معتقد است ما در تعریف نقش‌های جنسیتی خوب عمل نکرده‌ایم و برای همین با مردانه‌ و زنانه پوشی‌ها روبه‌رو هستیم. «متاسفانه الگوسازی جنسیتی ما در سنین و رده‌های  پایین مشکل دارد. و خانواده‌ها، مدارس و رسانه‌ها هم در این زمینه کم‌کاری می‌کنند. این مسئله هم عمومی است و در همه جای دنیا هم وجود دارد و اکثرا  دوران بلوغ اتفاق می‌افتد که در ایران ازلحاظ فرهنگی این مشکل بیشتر به چشم می‌آید. حل این مشکل هم ریشه‌ای است. باید نقش‌ها را درست تعریف کنیم و نقش‌های زن گونه را به دختران و نقش‌های مرد گونه را به پسران بیاموزیم. قصه‌ها و فیلم‌ها در این زمینه نقش مستقیم دارند. متاسفانه خانواده‌ها هم کم‌کاری می‌کنند و  امروز دیگر پدر و مادرها پسر را به‌عنوان «مرد» بار نمی‌آورند.»

منبع: مهر

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
احد آتشروان
احد آتشروان
٩٥/٠٦/١٨
٠
٠
اره/منم یه زمانی شلوار کبریتی کشی میپوشیدم همه مسخرم میکردن!ولی من از روی یکی از عکسای راکی ورداشته بودم مدلشو ):
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٦/١٨
٠
٠
خوش بحالش با اون کفشا میتونه راه بره ! حالا من کفشام بایدبدون پاشنه حتی یک سانتی باشه وگرنه با کله میخورم زمین خخخخخخ چه هنری دارن پسرا خخخخ و البته در این مورد {متاسفانه خانواده‌ها هم کم‌کاری می‌کنند و امروز دیگر پدر و مادرها پسر را به‌عنوان «مرد» بار نمی‌آورند.»} باید بگم جاها عوض شده پسرا رو مثل دخترا لوس و ننر بار میارن و دخترا رو مرد:)
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/١٩
٠
٠
آخر الزمان شده واقعا!! واویلا..
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/١٩
٠
٠
این کفشها رو مردای دو جنسه میپوشن من یه کلیپ دیدم همه مردها از این کفش پاشنه بلندا پوشیده بودن و زنها هم دمپایی ابری.خخ بعد توضیح میداد که شرکت تولید کننده کی و کجا واسه چه کسایی این کفشها رو تولید کرده،وامتیاز تولیدش هم مال یه شرکت امریکایی است
غزالِ رضائی
غزالِ رضائی
٩٥/٠٦/١٩
٠
٠
وای بلا به دور@@
ye_pesar
ye_pesar
٩٥/٠٦/٢٠
٠
٠
والا اینکه فرمودین کل بازار رو گشتم/ ؛ برادرانه توصیه می کنم هیچ وقت دنبال خبر روز اونم تو مشهد نباشین :) - در ثانی مشکلات این شکلی که امروز تو جامعه هست و در این سطح مبالغه امیز هم که فرمودین نیس ، مسلما ریشه در فرهنگ کل جامعه و جهتی که پیش گرفته و ارزش گذاری هایی که از طرف رسانه ها شده داره ( منظور از رسانه ها صرفا رونامه خراسان یا شبکه سه و حتی بالاتر از اون شبکه های فارسی ماهواره ای نیس منظور رسانه جهانیه) / مثلا وقتی سوپر استار یه فیلم سینمایی امریکایی، ابرو های نازک و جدا از هم داره این باور رو به جامعه القا می کنه قهرمان این شکلیه اون وقت هر فردی حق داره خودشو با ویترین جهان هماهنگ کنه
ye_pesar
ye_pesar
٩٥/٠٦/٢٠
١
٠
پیوست کامنت بالا // حالا شما اگه نارحتید ؛ سرمایه گذاری کنین یه فیلم بسازین که یه پسر سیبیل کلفت ابرو پیوندی که به دخترا میرسه سرشو می ندازه پایین قهرمان قصه اس ؛ یه فیلم پدر مادر دار / خدا شاهده اولین کسی که ازتون حمایت می کنه همون بچه جوونای ان که به سیبل
ye_pesar
ye_pesar
٩٥/٠٦/٢٠
٠
٠
به عنوان توصیه آخر هم :) از همه خواهش می کنم هیچ وقت به یک سوژه از یک زاویه نگاه نکنن/ جهان و ادم هاش خیلی بزرگ تر از چیزایی هست که از بچگی تو مغز های ما به زور فرو کردن بخدا خیلی بزرگتره
m_mahani
m_mahani
٩٥/٠٦/٢٠
١
٠
آخرازمان که میگن همینه دیگه........
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٦/٢٠
٠
٠
ینی ووووووای:0
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠