انقراض یوز به من چه؟!
پرونده‌ای پیرامون انقراض حیوانات ایرانی

انقراض یوز به من چه؟!

نویسنده : مریم نیک‌پور

نمی‌دانم چرا این همه در بوق و کرنا کرده‌اند و تا نفس دارند فریاد می‌کشند که ای وای بر ما یوزپلنگ ایرانی هم اگر امسال از زمستان جان سالم به در نبرد به سرنوشت تلخ ببر مازندران دچار می‌شود، بابا دو تا شیر و پلنگ‌اند دیگر فوقش منقرض می‌شوند، ما هم پروفایل‌های اینستاگرام‌مان را سیاه می‌کنیم و چند تا پست احساسی برای‌شان می‌زنیم، تازه اگر سوزناک منقرض بشوند شاید شعر هم سرودیم، اصلا سفارش می‌کنیم عمو تتل برای‌شان آهنگ بخواند تا روح‌شان کیفور شود. مگر واقعا منقرض شدن این حیوانات چه ربطی به ما دارد؟ به چه کار زندگی‌مان می‌آید؟ 

 

حیواناتی که در ایران جایی نداشتند! 

شیر ایرانی

نماد هویت ایرانی آخرین بار در سال 1321 در دزفول شکار می‌شود و بعد از آن دیگر هیچ کسی شیری با دمی بلند که موهای سیاهی دارد و بدنی زرد رنگ بدون هیچ لکه یا خطی نمی‌بیند، وزن شیر ایرانی بین 150 تا 200 کیلوگرم بوده است و در بوته زارها و علفزارهای نزدیک به آب در نواحی جنوب زاگرس و خوزستان زندگی می‌کردند، البته در گذشته پراکندگی وسیعی در مناطق جنوب و جنوب غربی ایران از جنگل‌های اطراف رودخانه کرخه، دز، کازرون، به طرف مسجد سلیمان، رامهرمز و بوشهر داشته‌اند، در حال حاضر نسل شیر ایرانی منقرض شده است.

ببر مازندران

آخرین ببر مازندران که به آن شیر سرخ می‌گفتند در سال 1338 به دست یک شکارچی محلی شکار شده است. رنگ ببر ایرانی نارنجی مایل به قرمز بوده است و نوارهای عرضی آن باریکتر و منظم‌تر و بیشتر از ببر بنگال بوده، از این ببر تنها یک نقاشی رنگی، چند عکس و تعدادی پوست به جا مانده است. جالب است بدانید که علت انقراض ببر ایرانی شکار بی‌رویه، خشک کردن نیزارها و مرداب‌ها برای کشاورزی، باغداری و خانه سازی، و از بین رفتن جنگل‌های جلگه‌ای بوده است. (یکی از شکارهای ببر مازندران گراز بوده که امروزه ازدیاد آن‌ها در جنگل‌های گرگان به یک مشکل تبدیل شده است) ببر مازندران نیز در حال حاضر منقرض شده است.

یوزپلنگ ایرانی

بله از یوز ایرانی گفتن همین بس که کارشناسان محیط زیست در آخرین تحقیقات خود صراحتا اعلام کرده‌اند که در بین 60 قلاده یوز فقط دو قلاده یوز ماده داریم و اگر امسال از زمستان جان سالم به در نبرند سال 95 را باید سال انقراض یوزپلنگ ایرانی نامید. این یوز در غرب آسیا نژاد ویژه‌ای دارد و تنها زیستگاهش ایران است.

گوزن زرد ایرانی

خطر انقراض نسل گوزن زرد ایرانی دوست داران محیط زیست و حیات وحش را به شدت نگران کرده است. شوری آب جزیره اشک دریاچه ارومیه، پساب سمی شرکت‌های نفتی در چغازنبیل، تخریب زیستگاه‌ها در دشت ارژن و زباله‌های شهری و بیمارستانی بابل، دلایل به خطر افتادن این حیوانات است.

پلنگ ایرانی، سیاه گوش ایران، گربه پالاس، شاه روباه، روباه ترکمنی و روباه شنی دیگر حیوانات ایرانی هستند که خطر انقراض بیخ گوش آن‌هاست.

 

محیط بان بی‌جان

بازار شکار داغ داغ است، بیشتر شکارچیان هم از سر تفریح به شکار می‌روند، جنگل‌های شمال ایران هم جان می‌دهد برای شکار، بکر است و زیبایی‌اش میخ کوبت می‌کند، این بین فقط چند محیط بان مزاحم داریم که با حقوقی کم، بی سر و صدا، بدون هیچ تقدیر و توجهی در جنگل‌ها خدمت می‌کنند. هر از گاهی هم اگر شکارچی‌ای سر تفنگش به سمت آن‌ها چرخید و تیرش دل یک خانواده را از هم پاشید، چند روزی در تلوزیون عکس‌هایشان را می‌بینیم و در روزنامه‌ها از فداکاری‌هایشان می‌خوانیم، هر چند که بر اساس استاندارد جهانی تعداد محیط بانان ایران با توجه به مناطق طبیعی باید به یازده هزار نفر برسد اما ما فقط دو هزار نفر محیط‌بان داریم که اگر از شر تیر شکارچیان زنده بمانند باز هم در  محافظت کامل از منطقه خود ناتوانند.

 

چرخه ناقص طبیعت

مردم روستایی وقتی دیدند بچه‌ها با مارها بازی می‌کنند، ترسیدند، برای همین همه مارهای روستا و نزدیک روستا را کشتند تا جایی که مطمئن شدند دیگر هیچ ماری به بچه‌های آن‌ها نزدیک نمی‌شود، بعد از کشتن مارها در آستانه زمستان با انبارهای خالی و حمله موش‌ها مواجهه شدند، نبود مارها باعث شده بود که موش‌ها زیاد بشوند و موجودی آن‌ها را نخورد، آن‌ها هم محصولات کشاورزان روستایی را غارت کنند، انقراض هر حیوانی چرخه منظم حیات وحش را ناقص می‌کند و با نبود آن جاندار مشکلات جدی به وجود می‌آید مثلا وقتی ببر مازندران منقرض شد دیگر حیوانی وجود نداشت تا گرازهای جنگل گرگان را بخورد و گرازها به مردم روستا و مردمی که از جاده‌های جنگل می‌گذشتند حمله می‌کردند و آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری می‌زدند، از طرفی دیگر انقراض حیوانات حیات وحش را نابود می‌کند و به منابع طبیعی کشور آسیب می‌زند، چند سال دیگر چشم باز می‌کنیم و می‌بینیم دیگر هیچ جنگلی نداریم و این از فاجعه بالاتر است.

 

اقتصاد گردشگری

مردم برای دیدن کوالا به استرالیا می‌رفتند، چون فقط این حیوان آن‌جا وجود داشت. همین یک جمله برای انتقال مفهوم جذب گردشگر و تاثیر مثبتی که بر اقتصاد هر کشوری دارد کافی‌ست. اگر ما حیات وحش خود را حفظ کنیم باغ وحش بسازیم، از گونه‌های نادر حیوانی خود محافظت کنیم تا با تولید مثل افزایش پیدا کنند، پارک طبیعی بسازیم و حتی این حیوانات را به باغ وحش‌های دنیا بفروشیم از منابع طبیعی خود استفاده اقتصادی کرده‌ایم و این استفاده می‌تواند برای ما خیلی ارزشمند باشد.


ما چه کار کنیم؟

محافظت از منابع طبیعی و حیات وحش و حیوانات در حال انقراض وظیفه مسئولین است، اما چقدر خوب می‌شود اگر ما در حرکت‌های انسان دوستانه به حفظ آن‌ها کمک کنیم مثلا کمپین راه بندازیم، کمک نقدی کنیم، در آموزش دادن مردمی که از سر ناآگاهی به حیوانات آسیب می‌زنند سهیم باشیم، وقتی می‌رویم سفر و گذرمان به جاده‌های دور افتاده می‌افتد حواس‌مان به این باشد که خیلی از حیوانات در اثر تصادف در جاده می‌میرند، همه این‌ها پیشنهادهای کوچکی است که از دست هر کدام‌مان بر می‌آید، از این گذشته از دستان دانشجویان منابع طبیعی و محیط زیست یا دامپزشکان و کارشناسان حیات وحش کارهای زیادی برای حفظ گنجینه‌های جنگل بر‌می‌آید، بیایید مراقب همه ایرانمان باشیم...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٦/١٧
٠
٠
دیگه طوری شده همش باید بگیم" داشتیم "...ممنون از مطلب زیبا و اطلاعات خوب تون
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٦/١٧
٠
٠
خووهش میکنم انشالله چاره مناسبی بیاندیشند
nooNoo
nooNoo
٩٥/٠٦/١٧
٠
٠
يعنى فقط اشك ريختم بخاطرشون ... حيف ،حيف و حيف كه هميشه خيلى دير ميفهميم بزودى با از بين رفتن حيوونا كره زمين هم از بين ميره ...شك نكنيد!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٦/١٧
٠
٠
قطعا بهم زدن چرخه طبیعت آسیب جدی به زمین میزنه امیداورم زودی یک کاری کنند
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٦/١٧
٠
٠
دل آدم میگره این جور خبرها رو میشنوه...! من اگر قانون گذار بودم حتما جزای حبس ابد رو واسه شکارچی های که غیر قانونی و از روی تفریح شکار میکنن در نظر میگرفتم! بدون داشتن حق عفو! البته از مقصر بودن خود ماها هم نمیشه گذشت! نمونه کوچیکش همین جاهای تفریحی اطراف شهر خودمون! آدم میره نمیتونه تشخیص بده که اینجا فضای سبز یا فضای ریخت آشغال! بی فرهنگ و بی خرد تا دلتون بخواد ما داریم تو این مملکت متاسفانه! ان شاءالله که ما کارمون با خودمون درست باشه حداقل
احمد
احمد
٩٥/٠٨/٠١
٠
٠
بین کسی که در فضاهای سبز و طبیعت آشغال میریزد و کسیکه یوز ایرانی شکار میکند . نمیشه فرق چندانی گذاشت..
m.babaee
m.babaee
٩٥/٠٦/١٧
٠
٠
کاش حداقل توی باغ وحش ها هم اونطور که باید و شاید ازشون حفاظت بشه
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/١٨
٠
٠
خب اگه واقعا فقط دو قلاده یوز ماده مونده چرا تلاشی نمیکنن در جهت نگهداریشون؟ حداقل یکی دوسال تحت حفاظت نگهشون دارن تا بشه نسلشون رو حفظ کرد.. ممنون بابت مطلب خوبتون.
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٦/١٨
٠
٠
این شیر ایرانی همونه که عکسش هست؟ با یال و کوپال واینا؟
فکرالود
فکرالود
٩٥/٠٦/١٨
٠
٠
بی نهایت سپاس. کاش کاش به جای شکار این حیوانات را به دام دوربین های عکاسی می انداختیم.
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/١٩
٠
٠
‏با این حجم فساد و دزدی و اختلاس و بی‌آبی و... مردم بدبخت ایران چندسال دیگه بیشتر دووم نمیارن ؛ چه برسه به اون یوزپلنگ های بیچاره! :(
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/٢٠
٠
٠
ممنون از این نظر منم موافقم:-[(
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠