املاک نجومی، تهمت عمومی
در ماجرای املاک نجومی چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟!

املاک نجومی، تهمت عمومی

نویسنده : حامد نادری راد

 همان‌طور که می‌دانید چند روزی است که پس از سونامی فیش‌های حقوقی نجومی، بحثی به نام املاک نجومی بر سر زبان‌ها افتاده است. ماجرا به طور خلاصه از این قرار است که سایت گمنام «معماری نیوز» بر اساس گزارشی تأیید نشده از سازمان بازرسی کل کشور، لیستی از مدیران بعضا نام آشنای شهرداری تهران را منتشر کرد که هر کدام با تخفیف‌های میلیاردی خانه‌های میلیاردی را تصاحب کرده‌اند. برای مثال شهاب مرادی که رئیس سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بوده در این لیست یک خانه 4 میلیارد تومانی را با 50 درصد تخفیف 2 میلیارد تومان تحویل گرفته است.

بلافاصله سیل عجیبی از جوک‌ها و تمسخرها در مورد این موضوع و تحلیل‌های سیاسی در مورد دزد بودن افرادی که این کار را کرده‌اند به راه افتاد. در این بین به طور موازی، این بحث مطرح شد که قوه قضائیه همه این افراد را تبرئه می‌کند و معلوم است که اتفاقی نمی‌افتد! به زبان ساده‌تر، رسانه‌هایی که موضوع املاک نجومی را مطرح کرده‌اند، هیچ چیزی جز گناهکار بودن اسامی مطرح شده را نمی‌پذیرند و انگار هیچ فرضیه‌ای در مورد غلط بودن برخی از اسامی قابل قبول نیست. در نگاه این رسانه‌ها قوه قضائیه اگر بخواهد سیاسی کاری نکند باید تمامی افراد را محکوم و حکم به زمین خواری و فساد بدهد و اگر حکمی غیر از این پس از رسیدگی‌ها صادر شود، حتما غلط است و لاپوشانی شده و از اول معلوم بود خلاصه!

در همین چند روز، «احمد مسجد جامعی» رئیس اصلاح طلب سابق شورای شهر، شهادت داد که خانم «معصومه آباد» عضو اصولگرای شورای شهر که نامش در این لیست بود اصلا ملکی نگرفته است و به وی تهمت زده شده است. داشتم فکر می‌کردم که آبرویی که از این فرد رفته است چگونه برخواهد گشت؟ چگونه اعتمادی که سلب شده است ممکن است دوباره برگردد؟ در ماجرای فیش‌های حقوقی نیز از این جنس بی‌اخلاقی رسانه‌ای شاهد بودیم ولی دُز اتفاق و افراد دخیل در آن بسیار کمتر از اتفاقات فعلی است.

اگر فقط برای چند لحظه از نگاهی غیر سیاسی و صرفا انسانی به این دو اتفاق (فیش‌ها و املاک) نگاه کنیم، می‌بینیم که رسانه‌ها افراد جامعه ما چقدر وحشت‌ناک دنبال مچ گیری و بگم بگم هستند. انگار خوشحال می‌شویم که مدیران جناح رقیب انگ فساد بخورند. چقدر راحت تهمت می‌زنیم و حتی به اندازه یک سر سوزن جایی برای تبرئه قرار نمی‌دهیم. چقدر سنگ‌های بزرگی در چاه می‌اندازیم که هیچ عاقلی آن‌ها را نمی‌تواند در بیاورد و چقدر بی‌حساب و کتاب داریم همین اعتماد نیم بند مردم به مسئولان را خراب می‌کنیم.

در این وانفسای تهمت زنی، اگر سیاست‌مدار سالمی هم در جامعه باشد، مطمئنم خودش را از ورطه سیاست بیرون می‌کشد و مطمئن‌تر هم هستم که کسانی که جایش را می‌گیرند به سلامت او نیستند. این چرخه تا جایی خواهد رفت که برسیم به همان ضرب المثل «سیاست پدر و مادر ندارد» و سیاست مداران‌مان بشوند یک مشت آدم بی پدر و مادرِ خدا نترس!

حواسمان هست؟!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atila
Atila
٩٥/٠٦/١٥
٢
٢
شما نمیخواد جانبداری مسئولینو بکنید ....بنده تا الان فقط یه پلیس به تورم خورده که رشوه نگرفته 14 تا دیگه ازم پول نقد دریافت فرموده اند ....در ادارات هم اوضاع از این بهتر نیست ....ایران جزو 10 کشور فاسد دنیاست....برای اتمام مدرسه وبیمارستان پول کم میارن در پنجمین کشور ثروتمند دنیا....این پولا کجا میره .....80درصد ثروت در ایران دست 90 درصده ....90% بدهی بانکی مربوط به 127 نفره اینا اگه فساد نیست چیه؟
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
بحث سر این نیست که فساد وجود نداره؛ اتفاقا فساد هست. بحث سر اینه که اگر شما به یک نفر گفتی فاسد، نباید واسش راهی بذاری که خودش رو تبرئه کنه؟
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
شما تو مطلب "چقدر بد بودیم ما"ی آقای حق خواه، از اینکه ایشون از رفتار بد ایرانی ها نسبت به قطری ها انتقاد کرده بودند خونتون به جوش اومده بود و فرموده بودید که ایشون وطن دوست نیست. الان شما که به پلیس و... انتقاد کردید به نظرتون وطن نادوستیه؟! یا انتقاد؟ یا وقتی فقط پای قطر در میون باشه خونتون به جوش میاد؟؟؟!
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٦/١٥
١
١
خخخخ... ینی رسما واسه قالیباف تبلیغ کردین دیگه؟؟؟
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
واقعا هدف این نبود... در کامنت بالا عرض کردم
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
اینقدر تابلو بود ؟ خخخخخخخخ
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٥
١
١
حرفهاتون متینه. واقعا تهمت زدن و آبرو بردن در سطح کشور خیلی گناه بزرگیه... اما تو مسائلی که درست هست و از بیت المال دزدی های کلانی شده، چرا باید به حفظ آبروی افرادی بود که خودشون ذره ای به حفظ آبروی خودشون و حق مردم که دستشون بوده نبودند؟!! بفرض که اعتماد مردم سلب بشه. آیا اعتمادی که به یک عده اجازه میده بیت المال رو بالا بکشن، اعتماد خوبیه؟
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٥
٠
١
تا حالا که اعتماد بوده غیر از دزدی های کلان چه اتفاقی افتاده که حالا اگه اعتماد از بین بره نخواد بیفته؟! تو کشورهای دیگه هم فساد مالی هست ولی معمولا طرف استعفا میده...
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
من میگم به فرمایش امیر المؤمنین اگر کسی فاسد باشه و دست اندازی به بیت المال کرده باشه «واجبه» آبروش برده بشه ولی توی همین چند روز مشخص شد بخشی از افرادی که اسمشون توی لیست بوده اصلا و ابدا فاسد نبوده و چیزی دریافت نکرده بودند و قربانی یک تسویه حساب سیاسی شدند!
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
حرفتون صحیحه. منم همون اولش گفتم ابروریزی گناه بزرگیه. ولی کلی گفتم چون حس کردم مطلبتون کلیه از فیشهای حقوقی گرفته تا خانه های نجومی:) کاش این حدیث رو تو مطلبتون میگفتید که موضعتون واضح تر باشه:)
v-qavam
v-qavam
٩٥/٠٦/١٥
٠
١
بعضی ها هستن با عملکردشون دیگه جای دفاعی برای خودشون نمیزارن مثل حوادث سال 1378 و کوی دانشگاه و حمله گاز انبری که همین به تنهایی آقای قالیباف رو در انتخابات 1392 ناک اوت کرد// و مثل همین واگذاری املاک با تخفیفات نجومی که خود واکنش ها گویای همه چیز هست..هنوز هیچ تکذیبیه مستند و محکمی از افرادی که به قول شما بهشون تهمت زده شده من ندیدم و جالب تر از اون سکوت اصول گرا ها و افرادیه که سر فیش های حقوقی نجومی گریبان ها پاره کردند و فریاد حق طلبی و دادخواهیشون گوش همه رو کر کرده بود اما الان سکوت و سکوت و فقط سکوت...///من نمیگم بوده یا نبوده یا حتی ممکنه یک حمله انتخاباتی باشه اما این برخورد های متفاوت یک جناح برای دو مساله شبیه هم و این سکوت خود متهمین و تکذیب نکردن مستنند و محکمشون ناخواسته آدم رو وادار به قضاوت میکنه
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
سه قسمت پاسخ داره: 1- در زمان کوی دانشگاه 78 آقای قالیباف مسئولیت نداشته و ماجرا مال سال 82 هست و اون قصه گازانبری هم یک بداخلاقی سیاسی از جنس احمدی نژادی بود که باعث شد آقای روحانی رأی بیاره و البته اشتباه قالیباف در حمله به روحانی؛ سخنان گازانبری خواستی حتما سخنرانی حسن روحانی در 23 تیر 78 علیه کوی دانشگاه رو گوش کن /// در این مورد اگر اندکی رسانه ها رو بررسی می کردید می دیدید که چندین نفر از این عزیزان موضع گرفتند و منکر شدند ولی آیا صداشون به جایی می رسه؟ به قول شهاب مرادی میگه من الان حرف بزنم بگم نشده فضای تهمت جمع میشه؟ در مورد رسانه های اصولگرا من راستش متولی شون نیستم که بخوام دفاع بکنم و توی متن اشاره کردم که این سیاسی بودن هر دو اتفاق مشخص هست // در قسمت سوم شما نوشتی «متهم» خیلی کلمه خوبیه؛ آیا در رسانه هایی بازنشر دهنده اصلا فرض بر اتهام بوده یا فرض بر تخلف؟ اگر سرمقاله های شرق و اعتماد رو می خوندی می دیدی که فرض این بوده که واقعا همه این افراد دزد بودن
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
به خاطر همین مسخره بازی هاست که افراد فرهنگی مذهبیمون وارد سیاست نمیشن و کنار واستادن. این آقایونِ اصلاح طلب کی می خوان دست از سر این مملکت بردارن خدا می دونه. ( خدا خیرتون بده که به عنوان رئیس سایت انقدر خلاصه می نویسین که الگویی باشه برا بقیه خخخ).
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
به نظر من مشکل اصلاح طلب و اصولگرا نیست... مشکل بی تقوایی رسانه ای هست که در جامعه موج می زنه... ماجرا اصلا سیاسی نیست.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
متاسفانه، تر و خشک با هم میسوزن و متاسفانه‌تر، دودش تو چشم من و شما میره! از وقتی یادم میاد همین بوده.
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
بله و متأسفانه ممکنه من و شما هم توی این بی اخلاقی ناخواسته سهیم بشیم
خورشید
خورشید
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
متن رو برای بار دوم هم خوندم . مطمئنن فقط داخل ایران این خبرها دست به دست نمیچرخه و بدون شک فراتر از مرزها هم این اخبار دست به دست میشن . کاری ندارم این اتفاق هست یا نیست و یا تا چه حد هست اما چرا بی سرو صدا حل نشه؟ چرا ؟ فریاد زدن مسئاله رو بزرگتر از چیزی که هست نشون دادن چیزی و حل میکنه ؟ مگه این نیست که سراسلامی بودن مملکت همه اینها رو بد و خراب و فاسد میدونن؟ مگه همون اسلام ابروی مومن براش مهم نیست ؟
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
آبروی مومن نه آبروی دزد بیت المال:) اگه اینطوری بود شما الان خبر نداشتی که امام علی دست برادرش رو سوزونده به خاطر یه پیشنهاد ساده:)
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
من هم در این زمینه موافقم؛ اصل افشاگری از نظر رسانه ای وقتی تبدیل بشه به یک رویه به تدریج کارکرد خودش رو از دست میده؛ یعنی وقتی مردم عادت کنند که هر روز اسم یک نفر به عنوان فاسد در رسانه ها مطرح بشه به تدریج نسبت به اصل فساد خنثی میشن و این خنثی شدن باعث میشه فاسدان واقعی با حاشیه امنیت بیشتری به کارشون بپردازند.
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
در دین اسلام حفظ ابروی مومن بسیار بسیار با اهمیت تر از حفظ جانش هست طوری که برای اثبات قتل ،شهادت دو نفر عاقل کفایت میکنه اما برای اثبات اتهام به یک نفر شهادت چهار نفر لازمه !!حالا این که رسانه های جناح سیاسی مقابل به راحتی بیان و یک نفر رو متهم کنند و بعدش اتهام خودشون اثبات کنند و در اخر حکم هم بدهند به هیچ وجه قابل درک نیست و طبق قانون جزای ما جرم به حساب میاد بدون هیچ تعصب سیاسی و جناحی این طرز قضاوت حتی نسبت به فاسد ترین انسان ها هم تا قبل از اثبات فساد درست نیست . اما مشکل جای دیگه ای هست که متاسفانه 90 درصد رسانه های خبری ما با یه نگاه جناحی به همه چیز نگاه میکنند و فقط به دنبال پیدا کردن نقطه ضعف جناح مقابلند پس نمیشه انتظاری جز این نیست
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
من میگم خود ما مگر رسانه نیستیم؟ ما هر کدومون در چندین گروه و کانال تلگرامی هستیم و این اخبار رو می بینیم و بازنشر می کنیم. فرضا رسانه های بی تقوایی کردند؛ ماها نباید قاطی این جریان بشیم
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
اکثریت ما ها هم خودمون رو قاطی این برنامه حزب بازی کردیم و به قول معروف جای اینکه حق رو ببینینم و باطل رو بشناسیم از روی تعصب همیشه به فکر اینیم که مثلا بگیم اصول گرا ایدال و اصلاح طلب سپاه کفر یا مثلا اصلاح طلب جریان انقلابی و سازندگی و اصول گرا جبهه مقدس مآبی و ... حالا این که وقتی تعصب رو کنار بذاریم نه این یکی حقه و نه اون یکی باطل در کل از اصل یک مشکل بنیادیه این تعصب کورکورانه ی ایرانی
mahziar
mahziar
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
مشکل اینجاست که باند و باند بازی هم تو کشور ما بیداد میکنه ! سر قضیه فیش های حقوقی (که اصلش از دولت عدالت محور قبل شروع شده بود) تمام رسانه های دیداری و نوشتاری این قضیه رو مثل چماغ کوبیدن تو سر دولت و اجازه نفس کشیدن ندادن بهش ! هیچ رسانه هتاکی هم فیلتر نشد و قوه قضاییه هم از دولت توضیح خواست ! اما تو قضیه املاک چون طیف قالیباف و قوه قضاییه یکی بود ، قالیباف سریع یه نامه فدایت شوم نوشت به رییس قوه با این مضمون "اقا سریع جمعش کن که گندش زیاد بالا نیاد" اونم با یه حرکت گاز انبری تمام رسانه های اصلاح طلب رو فیلتر و از دسترس خارج کرد و تمام افراد دخیل رو تافردا پس فردا بازداشت و زندانی میکنه ، رسانه میلی هم اگه میتونست ازین قضیه دولت رو میکوبوند ولی حیف که نتونست ربطی بین دولت و گند شهرداری پیداکنه! پس تصمیم گرفت که سیاست سکوت رو در پیش بگیره!! اینجاست که میگن شفافیت و عدالت در این کشور جایی نداره و باند و باندبازی هست که همه جا دخیله!
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
کامنت شما دقیقا همون مشکلی بود که من می خواستم توی متن ام مطرح کنم: «آقا سریع جمعش کن که گندش زیاد بالا نیاد» یعنی فرض رو بر این قرار دادین که افراد فاسد هستند و صد البته هیچ مرجعی هم برای تبرئه افراد وجود نداره؛ چون باند و باندبازی هست. این یک اشکاله واقعا؛ اینکه ما به کسی تهمت بزنیم بعدش هیچ راهی رو برای تبرئه اش نپذیریم. توی ماجرا فیش های حقوقیی بحث این بود که دریافتی های کلان رخ داده (ینی در اصلش بحثی نبود) بحث سر چرایی اش بود بیشتر. توی این ماجر در همین چند روز خیلی ها تکذیب کردند و مشخص شد مثلا 4 میلیون رو نوشته بودن 4 میلیارد. یعنی محکوم کردن فله ای افراد!
ناشناس
ناشناس
٩٥/٠٦/١٥
١
٠
جناب نادري عزيز، من نميدونم چرا سر حقوق اين بحث رو نداشتيد هر چند كه فبش هاي دروغ و ساختگي هم ايجاد شد، و از اون مهمتر خدمتتون عرض كنم ملاك شما براي بيان بي گناهي حضرات چيست؟ حرف بقيه! به واقع اگر مشكلي نيست و ريگي به كفش ندارند سازمان بازرسي گذارش مذكور رو چرا در اختيار عموم قرار نمي دهد، اينجا كه پاي آقاي قاليباف وسط است رگ گردنتان براي آبروي مومن كلفت شده است
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
ممکنه نمونه هایی از این فیش های دروغین رو بفرمایید؟ چیزهایی که در جامعه صدا کرد و همه ازش باخبر شدند قریب به اتفاق صحیح بود./// ملاک شما برای اتهام چی هست؟ اصل ماجرا این بوده یک عضو شورای شهر لیست مذکور رو به سازمان بازرسی میده؛ سازمان بازرسی به صورت نامه محرمانه از شهرداری توضیح می خواد؛ به یکباره این نامه محرمانه سندی میشه برای اتهام به افراد/ آیا اصل بر برائت نیست؟
ye_pesar
ye_pesar
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
من کاری به صحت خبر تخفیف های غیر قانونی شهرداری تهران ندارم / اما هر وقت بجای عذر خواهی یا قول پیگیری و تحقیق حرف از تهدید و فیلتر بوده مسلما خبر های خوبی در پس ماجرا نیس / اما در مورد مورد فیش های حقوقی باید دوستان بدوننن که طبق قانون بانکداری چند دهم ینی فقط چند دهم گردش مالی یا سود یک بانک به عنوان حق الزحمه به ریس بانک پرداخت میشه و این چیز جدیدی هم نیس و در نظر بگیرین بانکی که تلیاردی گردش مالی داره مثلا برای مدیرش حقوق 200 میلیون تومنی پرداخت میشه و مسلما تو خیلی از نهاد ها هم این اتفاقا داره می افته و بصورت قانونی حقوق های کلانی پرداخت میشه در ثانی وقتی یه پزشک چند ده میلیون درامد داره مدیر یک نهاد بزرگ و سکان دار یک کشتی پر تلاطم در شرایط نا به سامان و حساس پساتحریم باید پاداش بالایی دریافت کنه /
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
توی همین داستان اولین واکنش این بود که بیاین شفاف بررسی کنید و به اطلاع مردم برسونید... این اسمش قول پیگیری و تحقیق هست. مثل ماجرا فیش های حقوقی
ناشناس
ناشناس
٩٥/٠٦/١٦
٠
٠
آقا من ميگم چرا فقط وقتي به آقاي قاليباف يا جماعت اصولگرا يه اتهامي مي خوره شما رگ گردنتون كلفت ميشه و دم از حق و عدالت و حقوق انساني و اسلامي مي زنيد، ولي وقتي اين صحبت جاي مطهري و منتظري باشه يا غير خودي ها به اصطلاح شما يادتون ميره اسلام چي گفته، مباني اسلام چيه و برخورد و رفتار انساني و اسلامي فراموش ميشه و اونا حقشونه، يا سكوت مي كنيد! اسلام ابزاري غير اين عزيز دل، من نديدم شما تو اين چند سال يه بار براي ضايع شدن حق تو جايي كه غير خودي بودن به اصطلاح خودتون، خون جوش بيارين، ولي هر وقت نوبت حضرات به اصطلاح خودي ميشه شما با بيان منطقي و شيوايي ياد مباني انساني و اسلامي مي كنيد
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٦
٠
٠
فرض کنیم اینطوری باشه (که نیست) آیا بنده حرف اشتباهی می زدم؟ آیا به نظر شما حقی ضایع نشده؟
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٦/١٦
٠
٠
حرف شما کاملا درسته،ولی قصه قصه ی چوپان دروغگوه.مردم از یه جایی به بعد دیگه نه دادگاه و قاضی این کشور رو باور دارن،نه مسئولشو نه رسانشو،مردم اونی رو باور میکنن که افشاگری کنه،یعنی اگر مسئولی واقعا مسئوله،باید ازین فسادها خبر داشته باشه و باید اینارو گزارش بده،اگر بی خبره مقصره،اگر باخبره ولی سکوت کرده بازم مقصره،خلاصه وقتی فساد وسط باشه،همه مسئولین پاشون به نحوی گیره و کسی نمیتونه خودشو تبرئه کنه و انتظار داشته باشه دیگران هم معصومیتشو قبول کنن. این اتفاقاتی که داره میفته لرز بعد خربزه خوردن حضراته... توو تاریخ حکایت داریم از امیر کبیر پرسیدن چطوری جلوی دزدی رو گرفتی؟گفت نذاشتم زیر دستم دزدی کنه و او هم نذاشت زیر دستش دزدی کنه و به همین ترتیب...اگر انقد ترس از ابرو داشتن خودشون باید زودتر در مقابل اعتماد مردم احساس مسئولیت می کردن ،الان دیگه من نبودم دستم بود گفتن فایده ای نداره...
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٦
٠
٠
این همون مشکلی هست که عرض کردم/ به قول شما چوبان دروغگو شدن. وقتی رسانه ها بی محابا افشاگری کنند و تر و خشک رو با هم بسوزوندد نتیجه اش این میشه که از یک جایی به بعد توجه و حساسیت مردم به موضوع فساد کم میشه و فرد فاسد راحت تر کارش رو می کنه/ اینکه فکر کنیم افشاگری کار خوبی هست اشتباهه؛ افشاگری یک ابزاری هست که فقط باید برای موارد بسیار مهم و حساس ازش استفاده بشه (مثل قضیه معاون اول رئیس جمهور سابق) و گرنه اینطوری افشاگری و فله ای متهم کردن افراد جز ایجاد ناامیدی و بدبینی چیزی برای مردم نمیاره. // یک نکته هم در جمله آخر شما بود که شما فرض رو بر صحت این لیست گذاشتید؛ آیا فرضیه ای غیر از این وجود نداره؟ فرض کنید من عضو شورای شهر خبر ندارم کجا فساد شده بعد یکهو صبح بیدار بشم ببینم کلی رسانه به دروغ به من گفتن فاسد... آیا این تهمت خوردن تقصیر من بوده؟
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٦/١٦
٠
٠
این تهمت صحت نداره ولی شمای نوعی به عنوان عضو شورای شهر موظفید که از این فسادها خبر داشته باشید،بهرحال این فسادها که مثل بانک زدن نیست که یک شبه اتفاق بیافته.درسته شما باهاشون همکاری نکردید ولی همینکه به عنوان یک مسئول انقد بی خبرید مقصرهستید...یعنی میخوام بگم این مسئول بهرحال بخاطر سهل انگاری مقصره و نمیتونه کاملا تبرئه بشه و اعتماد کسی رو جلب کنه.ولی حرف شما کاملا متینه و باید با بررسی قوه قضاییه ازش رفع اتهام شه.من قصدم این بود که بگم شاید مستقیما فساد نکرده باشن ولی بازم مقصرن.
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٦/١٦
٠
٠
و البته این نوشته و کامنت ها و اینکه توقع دارید کشور به افرادی که متهمشون میکنه دادگاه محاکمه و حق دفاع از خود بده تا بتونن خودشونو تبرئه کنن منو یاد یه مورد میندازه که همه هم میدونن و بدون هیچ دادگاهی حکمشون اجرا شده ولی چون غیرخودین کسی از حق دفاع اونا حرفی نمیزنه...
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٦/١٦
١
٠
در مورد اون دو نفر که فرمودید: طبق اصل 176 قانون اساسی شورای عالی امنیت ملی می تونه در مواردی که اقدام علیه امنیت ملی رخ بده اقدامات تأمینی انجام بده. ماجرا حصر اون دو نفر مصوبه 26 بهمن 89 هست که پس از فراخوان و آشوب 25 بهمن 89 صورت گرفت.
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٧/٠١
٠
٠
ضمن سلام و عرض ادب خدمت شما جناب نادری عزیز ... سالروز تولدتون رو تبریک میگم :)