چقدر بد بودیم ما!
درباره پنج‌شنبه‌ مثلا فوتبالی‌ای که گذشت

چقدر بد بودیم ما!

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

روز پنج‌شنبه، یازدهم شهریور، ساعت 11 شب، ما دقیقا چه داشتیم؟

یک تیم ملی که به الابختکی‌ترین و بزن در رو‌ترین شکل ممکن یک بازی نچسب و بی سر و ریخت را هر جور شده درآورده بود برای‌مان. یک جماعت 80 هزار نفره که خیلی رومی‌طور آمده بودند نبرد گلادیاتورها را ببینند و همه خشم‌شان از همه‌چیز را سر نژاد متفاوت رقیب خالی کنند و بقره بقره بگویند! یک داور سریلانکایی که سمبل جوزدگی و من کجام این جا کجاست بود، کادر فنی که انگار روی صندلی‌شان میخ داشت و بطری‌های آب‌شان توی دست‌شان سنگینی می‌کرد و یک صدا و سیمای طفلکی که سه چهار دقیقه از مهم‌ترین لحظات بازی را، تماشاچی نشان داد و برای تکمیل فرآیند روی اعصاب بودن، جوادخان را صدا کرده بود تا بیاید و گرمش کند و داد و بیداد راه بیندازد وسط استودیو، انگار دهه شصت است و انگار موبایل نیامده و 5 دقیقه بعد از بازی، فیلم درگیری همه‌جا دست به دست نمی‌شود.

اما خیالتان راحت؛ این‌ها همه توجیه دارد و توجیه‌اش هم به راحتی دهان هر منتقدی را می‌بندد، وقتی در جوابش می‌گویند: «این‌ها همه نشان دهنده غیرت ایرانی بود!»

یعنی تیمی که با این همه بازیکن که به حق بهترین بازیکنان حداقل دهه اخیر ما هستند و مربی‌ای که فقط کارنامه‌اش_ اگر نگوییم همه چیزش_ از کل مربیان تاریخ تیم ملی بهتر است را روی نیمکت دارد؛ 90 دقیقه از انواع و اقسام تاکتیک‌های اوت دستی استفاده کند، از هرجا که رسید بکشد زیرش، با هر ضد حمله‌ای قلب ما را بیندازد اطراف ناف‌مان و بعد هم سوتی دروازه‌بان حریف و گل و من و این همه خوشبختی محاله! این‌ها همه‌اش غیرت ایرانی است؛ چرا؟ چون بچه‌ها 90 دقیقه دویدند و ناامید نشدند و آخر هم مزدشان را گرفتند، حالا در طول بازی یک موقعیت هم نداشتیم مهم نیست، غیرت ایرانی مهم است!

 تماشاگرانی هم که 90 دقیقه تمام، هر جور از دست‌شان برآمد و هر چیزی که به دست‌شان آمد را به قطر حواله می‌کردند هم که کارشان از روی شور و تعصب به مملکت‌شان بود؛ داور هم که حق‌اش بود اصلا! سریلانکا مگر فوتبال دارد؟ مگر آن‌جا می‌دانند لیگ فوتبال چیست که داور داشته باشند و صادرش ‌کنند که روی رگ غیرت ما راه برود؟ آن‌ها مثل ما که نیستند که همه دوره‌های المپیک را رفته‌ایم و به همین دلیل داور فینال المپیک هم ایرانی می‌شود. آن‌ها اصلا فوتبال ندارند!

کی‌روش هم که واقعا تعصب ایرانی دارد؛ از همه ما ایرانی‌تر است، نمی‌بینی چطور بطری روی زمین می‌کوبد و بالا پایین می‌پرد و کت در می‌آورد؟ فردین اگر مُرد کی‌روش هنوز هست! کادر فنی‌اش هم به سردستگی داش جواد_ که واقعا از خوبای ورود به زمین و برازنده نیمکت تیم ملی است_ هر وقت اراده می‌کنند می‌ریزند توی زمین با رگ غیرت برآمده عربده می‌زنند و انگشت‌های مختلف‌شان را به قطری‌ها نشان می‌دهند که بیا! غیرت‌مان را ببین.

دیدید؟ به همین راحتی! دوستان اسم این را می‌گذارند غیرت و ما هم می‌گوییم چشم؛ فقط یک نکته ریز را هم متذکر می‌شوم و متشکر می‌شوم که دوستان به آن توجه کنند. اگر فردا روزی ما گذرمان افتاد قطر-که می‌افتد- و آن وقت 5 ،6 ساعت توی فرودگاه علاف شدیم، یا کولر اتاق‌ها خراب بود یا به جای زمین چمن، زمین کشاورزی شخم خورده برای تمرین به ما دادند یا هواداران‌مان را کردند توی قفس و بد و بیراه حواله‌مان کردند؛ یک وقت بهم‌مان برنخوردها! بالاخره غیرت قطری است دیگر، به قول کاپیتان قطر بعد از بازی، آن‌ها قرار است جبران ‌کنند؛ چیزی هم که عوض دارد گله ندارد! دارد؟ ندارد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٦/١٣
٠
٠
اصلا ما هیچ وقت(با کمی اغراق)نتونستیم با تیمای عربی خوب بازی کنیم...ولی خب بضاعت فوتبال ما همینه دیگه باید قبول کنیم حتی اگه یکی از بهترین نسلای فوتبالمونو داشته باشیم.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٥/٠٦/١٣
٠
٠
خب اين استدلال جالبي نيست به نظرم كه بگيم ما در برابر تيم هاى عربي هيچ وقت خوب بازي نميكنيم پس حالا با اين ستاره ها و اين مربي هم عيبي نداره بد بازي كردن. به نظرم بابد يه كارى كرد!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٣
١
٠
حالا اصلا صداوسیما و داور و حتی بازی بد بازیکنامون رو هم بیخیال شیم از این رفتارهای جو زده و فوق العاده روی اعصاب بعضی از این تماشاچی های اعجوبه نمیشه گذشت! خیلی وجهه بدی داره واقعا!
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٥/٠٦/١٤
٠
٠
واقعا چه مى شود كرد!
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٤
١
٠
فقط میشه تاسف خورد. من این برد رو برد نمیدونم. (بدون شعار). شخصا حاضرم تو هیچ مسابقه ای نبریم ولی فرهنگ و شعور بهتری داسته باشیم.
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
واقعا همينه! ازون بدتر اينه كه توجيه رو غيرت قرار ميديم؛ ولى ازون طرف بقيه نبايد غيرت داشته باشند درباره ما :))))
آتیلا
آتیلا
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
شما فقط همه رو تخریب کردی ....معلوم نیس شما ایرانی هستی یا قطری؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!! کار جواد درست نبود ...ولی مگه این اتفاقات که قبلا در قطر می افتاد حتما ما قبلش در تهران باهاشون بدرفتاری می کردیم ....لاشی بازی تو خون عربای غیر ایرانیس....اون بلایی که تو فرودگاه جده سر بچه هامون اوردن مگه ما قبلش کاری کرده بودیم .....لطفن وطن فروشی نکنید ممنون
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
اینکه آدم وطنش رو دوست داشته باشه دلیل بر این نیست که چشم به روی اشتباهات ببنده. اتفاقا چون دوست داره باید انتقاد کنه تا درست بشه. حرف شما مصداق بارز تحقیر نژادیه
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٥/٠٦/١٥
٠
٠
اولا كه كار بد رو بايد ازش انتقاد كرد. شما خودتون هم قبول داريد كه بد بوده خدا روشكر. دوما دليل نداره چون ما با اونها تو زمينه هاى ديگه مشكل داريم تو فوتبال جبران كنيم. فوتبال اتفاقا جاى دوستي بيشتره، نه زدن بر طبل جنگ و پرخاش. سوما توهين بده، چه به چند ميليون عرب غير ايرانى بگيد .... باشه، چه به يه هموطن ايرانى بگيد وطن فروش. باتشكر :)
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
این ها را می دانستی مامان؟

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت اول

٩٦/١٢/١٩
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
پیش از آنکه مهلتت تمام شود

بدهکاران دوست داشتنی

٩٦/١٢/٢٢
پشت سرش اشک ریختم که برگردد

کاسه آب که نه...

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

در انتظار سال پیش

٩٦/١٢/١٩
خنده هایش بوی سیب می دهد

مهربانو

٩٦/١٢/٢١
گل همیشه بهار بوستان قلب من

تو نبودی

٩٦/١٢/١٩
یکتا معبودم...

راه نشانم ده

٩٦/١٢/٢١
راهنمای جامع سنگ های قیمتی

انواع عقیق و ویژگی های آن

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

پرواز حس قشنگی نیست

٩٦/١٢/١٩
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
به گمانم دچار ویروس شدی

مرض عشق!

٩٦/١٢/٢١
و یک پیش بینی درست

تاریخ جهان و کتاب های من

٩٦/١٢/٢١
غذا فقط غذا نیست

از فینگرفود تا اژدر زاپاتا

٩٦/١٢/٢٠
شعری سروده خودم

دروغ های من

٩٦/١٢/٢٢
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
زندگی چیست؟

و شاید زندگی...

٩٦/١٢/٢٢
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤