این سکه‌های به درد نخور
آیا تعیین مهریه بالا پشتوانه و تضمینی برای زندگی موفق است؟

این سکه‌های به درد نخور

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

عروس خانم با کلی ناز و ادا سرش را بالا می‌‌گیرد و می‌گوید مهریه‌ باید با عدد سال تولد من یکی باشد چون شگون دارد! آقا داماد هم برای اثبات عشقی که فقط در فرهنگ لغت خودش وجود دارد هنوز کلام عروس منعقد نشده، با یک بله بلند آن را قبول می‌کند. خانواده‌ها هم این وسط قربان صدقه بچه‌ها می‌روند و فقط به درگاه خدا دعا می‌کنند که فرزندان‌شان را خوشبخت ببینند! من نگویم حتما خودتان می‌دانید تعداد زیادی از زوج‌هایی که صبح تا شب راهروهای دادگاه خانواده را طی می‌کنند یا آقا دامادهایی که هنوز چند صباحی از زندگی مشترک‌شان نگذشته است و در زندان به سر می‌برند از صدقه سری مهریه‌های بالاست که راهشان به این مکان‌ها باز شده. خب اگر طبق شرع هدف همان هدیه و اثبات مهر مرد نسبت به زن است پس چه نیازی به این اعداد و ارقام نجومی است؟ و اگر هدف داشتن یک پشتوانه مادی و روانی در آینده برای زن است عقل حکم می‌کند انسان برود سراغ یک پشتوانه معقول‌تر و تضمین شده.

 

سکه‌های پر زرق و برق طلا یا سند فلان ملک؟!

قضیه از این قرار است که خانم‌ها می‌توانند به جای اینکه یکسری اعداد و ارقام عجیب و غریب را به عنوان مهر انتخاب کنند و پز آن را به در و همسایه بدهند و چشم ملت را از کاسه در بیاورند، از حق خودشان استفاده کنند و به عنوان مثال از همسر آینده خود بخواهند سه دانگ از فلان ملکش را به نامشان بزند! یا هر چیز قابل نقل و انتقال دیگری. ببینید! خیلی کار سختی نیست و فقط یک دودوتا چهارتای ساده می‌خواهد؛ تصور کنید همان دو نوگل خندانی که تا همین چند وقت پیش زمین و زمان را برای رسیدن به یکدیگر به هم می‌دوختند بعد از مدتی در زندگی مشترک بنای ناسازگاری گذاشتند و کارشان به طلاق و طلاق کشی رسیده است. در صورتی که مهریه سکه طلا باشد دو حالت وجود دارد، در فرض اول اگر جناب همسر اهل درگیری و کشمکش نباشد و توانایی پرداختش را هم داشته باشد که پرداخت می‌کند و خلاص! و در حالت دوم اگر فرد توان پرداخت آن را نداشته باشد، خانم هم پایش را در یک کفش کند که الا و بلا من مهرم را می‌خواهم، مرد هم تحت این فشار روانی بنای لجبازی بگذارد و بیشتر به این کشمکش دامن بزند چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلماً کار به شکایت و زندان می‌رسد. خب یک نفر دیگر هم به جمع 2 هزار و 12 تن زندانیان مهریه کشور اضافه شد.(1) آیا این برای خانم پول می‌شود؟ گیریم زندان هم نرود اصلاً. نهایتش چه؟ قرار باشد ماجرا خیلی خوب جمع شود زن می‌ماند و سقف 110 سکه‌ای که دادگاه خانواده برای حداکثر میزان مهریه تعیین کرده است و در نهایت یک مهریه قسط بندی شده و دریافت ماهی یک سکه! تازه این در صورتی است که به لحاظ حسی و روانی کم نیاورد و قید مهرش را نزند! نه مهر و عشقی ماند که اثبات شود و نه چیزی که دست خانم را بگیرد و به قولی بشود پشتوانه زندگیش. 

حالا فرض کنید مهریه چند دانگ ملک در فلان منطقه است. دقیقش می‌شود سند یک ملک که امضای خانم پای آن خورده و به نامش است.  الآن هم زندگی است دیگر... ورق برگشته و می‌خواهند طلاق بگیرند. علاوه بر این‌که از درگیری‌ها و برو بیاهای پر دردسر خبری نیست، لااقل خیال زن از بابت سقف بالای سرش راحت است. این‌که پشتوانه مادی خود را از دست نداده است. البته بعضی وقت‌ها خانم‌ها می‌گویند که مهریه بالا اهرمی است که اگر یک زمانی خواستیم طلاق بگیریم می‌توانیم از آن استفاده کنیم. خب چه کاری است؟! قانون به خانم‌ها اجازه می‌دهد حق طلاق داشته باشید، چرا از بیراهه باید مقصد رسید؟!

 

مهر تأیید یک وکیل

برای اینکه صحت و سقم این قضیه را خیلی بهتر و بیشتر متوجه شوم، کفش و کلاه کردم و رفتم سراغ یک کارشناس. جواد نیستانی، وکیل رسمی دادگستری اینگونه به سوالات من پاسخ داد:

+ به عنوان اولین سوال لطفاً بفرمایید که آیا شما به عنوان یک وکیل به دختر خانم‌های جوانی که هنوز زندگی متأهلی را تجربه نکرده‌‌اند توصیه می‌کنید هنگام ازدواج برای تعیین مهریه خود به جای این اعداد و ارقام بعضاً غیر منطقی سکه‌های طلا بروند سراغ مدل‌های موجه‌تری از آن؟ چیزی مثل ملک و املاک؟

- این قضیه خیلی بستگی دارد به این‌که زن در چه شرایطی و چه سطح خانوادگی و فکری قرار دارد. منتهی در یک حالت کلی و در یک شرایط معمولی بنده به عنوان یک کارشناس از این مورد استقبال می‌کنم. مخصوصا اگر نگاه‌مان به مهریه به عنوان یک پشتوانه مادی و مالی برای آینده باشد که البته یک نگاه منطقی هم هست. باور کنید حتی خیلی از آقا دامادهایی که پای مهریه‌های سنگین را امضاء می‌کنند خودشان می‌دانند توان پرداخت چنین چیزی را ندارند. پس خیلی معقول‌تر است از همان ابتدا متناسب با وضعیت مالی و شرایط مرد چیزی در نظر گرفته شود تا در آینده اگر به هر دلیلی بحث جدایی و طلاق پیش آمد نه مرد تحت فشار قرار بگیرد و نه زن برای دریافت مهرش خیلی به آب و آتش بزند یا حتی مجبور شود عطای آن را به لقائش ببخشد.

+ به جز ملک چه چیزهای دیگری می‌تواند به عنوان مهر زن قرار بگیرد؟

- اگر قرار به این باشد که سکه‌ای به عنوان مهریه در نظر گرفته نشود شما می‌توانید هر چیزی را که مالیت داشته باشد و در واقع مادی باشد به عنوان مهر قرار دهید. ملک و املاک، زمین، مغازه، ماشین و حتی یک رایانه! در واقع مهم همان بحث مالیت داشتن است.

+ سند مالی که قرار است به عنوان مهر قرار بگیرد باید در هنگام عقد به نام زن زده شود، درست است؟ 

- از آنجایی که به لحاظ قانونی هنگام عقد باید مهریه‌ای مشخص شده باشد درست‌تر این است که همان‌جا سند مورد نظر به نام زن ثبت شود و در غیر این صورت مرد باید برای انتقال این سند در زمان‌های آتی به نام همسر خود متعهد شود تا در آینده اگر بنا به هر دلیلی کار به جدایی و وصول مهر رسید زن بتواند از مراجع قانونی حق خود را پیگیری کند. 

+ در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی اکثریت مردم از این قضیه و عرف غلطی که وجود دارد مبنی بر وجود حتمی سکه طلا در مهریه خانم‌ها، کم هستند کسانی که جسارت عمل به این قضیه را از خود نشان دهند. از یک طرف دیگر خانواده دختر نگران طرد شدن و در واقع عدم پذیرش از طرف مقابل خود هستند و از سویی دیگر خانواده پسر این حرف را به منزله بی‌اعتمادی طرف مقابل یا زیاده‌خواهی او می‌گذارند. در چنین شرایطی به نظر شما درست‌ترین کار چیست؟

- اتفاقا من موردهای زیادی را به چشم دیده‌ام که خانواده‌ها به جای این‌که بر سر چندین سکه طلا توافق کنند مهریه را یک ملک قرار داده‌اند. عموماً هم این موردها در سطح گسترده‌ای از یک خانواده و فامیل بوده است. منظورم این است که کافی ست تا در هر خانواده یک یا دو نفر این حرف را عملی کنند. خود به خود موجش به سایر افراد هم انتقال پیدا می‌کند و کم کم همه گیر می‌شود. به هر حال مردم باید فکر کنند و جنبه‌های مثبت این قضیه را ببینند تا رغبت کنند و به سمتش بروند. این دقیقاً همان فرهنگی است که خودمان باید برای ساختنش گام برداریم. 

=================

1. طبق آمار مرداد ماه امسال مدیر عامل ستاد دیه کشور اعلام کرد تعداد 2 هزار و 12 تن زندانی مهریه وجود دارد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
i_banu69
i_banu69
٩٥/٠٦/١١
١
٠
سکه زیاد باعث تضمین خوشبختی طرفین نمی شه اما حداقل باعث می شه دخترا بعد از طلاق از اینجا مونده و از اونجا مونده نباشن.گرچه قانون اساسی!اسلامی!؟! ما روز بروز به نفع آقایون بیشتر تغییر می کنه و الان مهریه تا یه حد مشخصی زندانی داره.این قانونی که من می بینم تا چند سال دیگه کلا مهریه رو حذف می کنه!
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٦/١١
٠
٠
موافقم :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
فرض دوم مطلب و دقیقا به خاطر همین نوشتم که بگم اتفاقا خیلی وقتها خانمها از این جا رونده و از اونجا مونده میشن! زندان رفتن آقایون هم به خاطر مهریه دردی رو دوا نکرده و نمیکنه، طرف بیرون باشه باز امیدی هست یه کاری کنه...
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٦/١١
٠
٠
دوست من: نصف اموال تا پایان عمر.
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
نصف اموال قانونی هست که بر اساس برابری زن و مرد مطرح شده و در کشورهای اروپایی برای مرد و زن! قابل اجرا است و مرد هم حق مطالبه نصف اموال زن هنگام طلاق رو داره. اگهما واقعا دنبال برابری هستیم به نظرم این یه نمونه خوبشه.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
آره، اینم یه مدلش ه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
از ابتدا درستش همین بوده من نمیدونم کجای تاریخ سکه وارده مهریه شده ، حضرت علی موقع ازدواج سه چیز داشتن، شتر؛ زره و شمشیر؛ که زرهشون رو به عنوان مهریه همون ابتدای ازدواج به حضرت فاطمه بخشیدن، خیلی از بزرگان دینی هم ملک مهریه دختراشون کردن مثل امام خمینی حتی اروپایی ها هم قانون خوبی دارن که میگن تمام اموال نصف نصف!! امیدوارم این رسم نادرست برداشته بشه و برخورد مردم هم با مهریه هایی که از ابتدا اصل بوده اصلاح بشه . ممنون محبوبه جان :)
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
ملک خوبه ولی متاسفانه الان کمتر پیدا میشه تازه دامادی که ملک داشته باشه، بنابراین خانواده ها سر نداشته ها با هم به توافق میرسن.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
بیا ما بنیان گذارش باشیم الهام! :-D / اگه بحث نداشتن باشه که احتمالا طرف سکه رو هم نمیتونه بده دیگه. اگر سکه هم باشه که مسلما پرداختش منوط میشه به آینده، پس بازم تعهد برای ملک منطقی تره.
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/١٢
٢
٠
کاملا خوب و کاربردی بود و یجورایی طعنه به مقاله های علمی میزد از طرف دیگه نوع به کار گیری کلمات و جملات متن رو دلنشین و صمیمانه کرده بود کلا خیلی با اصل موضوع شما موافقم و کاملا میپسندم :-) اما اخه بعضی مشکلات هم وجود داره که مردم رو به سمت سکه سوق داده یکیش میتونه به روز شدن قیمت سکه باشه و دلیلای دیگه شاید این باشه که معمولا یه تازه داماد مگر تو موارد خاص تو اوایل زندگیش چیز زیادی واسه خودش نداره که یه بخشش هم به عنوان مهریه به ودیعه بذاره ولی همین طور که گفتم با اصل موضوع کاملا موافقم و امیدوارم که این بحث مهریه نجومی و استفاده ابزاری از مهریه کلا برچیده بشه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
خیلی ممنونم از شما :)) /نوسانات قیمت طلا که همیشه هست. کسی که بخواد منطقی و عقلانی به این قضیه نگاه کن ه به نظر من نباید بر همچین مبنایی تصمیم بگیره./ در مورد قسمت بعد حرفتون هم به نظر من تعهدی که قراره برای یه تعداد سکه طلا باشه پس میتونه برای یه ملک هم باشه، فرقی نداره.
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٦/١٢
٠
٠
حضرت محمد با یک سوم مهریه ای که حضرت علی داده بودند برای دخترشون جهیزیه تهیه کردند.جالبه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٣
٠
٠
آره خب. منتهی این مدلی دیگه الآن واقعا نیست. آدما با زمان میرن جلو.
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٦/١٤
١
٠
سلآم؛ بله نه سکه ونه هیچ چیزه دیگه ای ضامن خوشبختی آدما نیست.... امیدوارم به قول معروف روزی برسه که شرط دلدادگی دل گرفتن باشه تا یکی بی دل و دیگری 2دل نشه :/
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/١٤
٠
٠
به نظر من تو اوج دلدادگی هم مهریه لازم ه خخخ :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠