تو حاضری برای دینت چی کار کنی؟
#یادداشت #غیرت_دینی

تو حاضری برای دینت چی کار کنی؟

نویسنده : حکیمه بالال

خبر را که خواندم مثل خیلی‌های دیگر یک «دمِش گرم» توی دلم نثارش کردم. بعد هم فکر کردم که چه خوب هنوز کسانی هستند که حاضرند پای دین‌شان و اعتقادات‌شان هزینه کنند. حالا خبر چه بود؟ ممنوعیت پوشیدن لباس شنای اسلامی در سواحل فرانسه و جریمه به خاطر پوشیدنش. قانونی که البته چند روز بعد و با اعتراض‌ها در گوشه و کنار جهان، لغو شد. اما آن بخش خبر که بهانه نوشتن این یادداشت شد نه این ممنوعیت و نه لغو آن، بلکه قضیه تاجری مسلمان و فرانسوی بود. تاجری که حاضر شده جریمه همه آن مسلمانان را بپردازد. اسمش را می‌شود بی‌تفاوت نبودن نسبت به اطرافیان گذاشت. دقیق‌تر بخواهم بگویم بی‌تفاوت نبودن و دفاع از دین و اعتقادات خودت و هم کیشانت. یا حتی دقیق‌تر می‌شود گفت این هم یک جور مصداق غیرت است؛ «غیرت دینی.»

این نمونه البته اولین و تنها نمونه غیرت دینی نبود و نیست. از حکم ارتداد سلمان رشدی توسط امام خمینی(ره) گرفته تا امتناع محمد علی کلی از نوشتن نامش در خیابان مشاهیر آمریکا به دلیل هم نام بودن با نام پیامبر را می‌توان در زمره غیرت دینی حساب کرد. محمد علی دلیل کارش را هم این‌طور عنوان کرده بود: «اسم من همان نام پیامبرم محمد(ص) است و من به هیچ وجه حاضر نخواهم بود که به نام پیامبر اسلام بی‌احترامی شود و روی زمینی نوشته شود که هر روز مردم روی آن پا می‌گذارند.» و او اولین کسی بود که نامش درون ستاره‌ای و بر روی دیوار نقش بست. نمونه اعلای این غیرت را هم این روزها می‌توان در میان شهدا و مدافعان حرم یافت. کسانی که با فدا کردن جان خود از دین و ناموس اسلام دفاع و با اندیشه‌هایی که به نام اسلام از هیچ جنایتی فروگذار نیستند، مقابله می‌کنند.

از همه این‌ها که بگذریم، یک سوال پیش می‌آید. این‌که من و مای مسلمان چقدر حاضریم برای دین‌مان هزینه کنیم؟ چقدر اگر دین‌مان نیاز داشت حاضریم از مال و اعتبار و جان‌مان بگذریم؟ شاید جواب به این سوال‌ها چندان ساده نباشد. ما نه مال و اموال آنچنانی داریم، نه شهرت و اعتبار خاصی که به واسطه آن کاری انجام دهیم. اما خب مسلما این‌ها دلیل خوبی نیست برای کاری نکردن و فقط تحسین دیگران که البته همین هم در جای خود بهتر است از بی‌تفاوتی محض.

اما بیایید کمی ساده‌تر فکر کنیم. من و امثال منِ جوان مسلمان برای دین‌مان چه می‌توانیم انجام دهیم؟ شاید حالا جواب دادن ساده‌تر باشد. حالا من خودم را در نظر می‌گیرم با توانایی‌ها و امکاناتی که در دسترس دارم. حتی خود خدا هم بیشتر از این را از ما نمی‌خواهد. خودش گفته که «لا یُکَلِّفُ اللهُ نفساً إلّا وُسعَها.»1 بیشتر نمی‌خواهد اما به قدر آنچه داده و داریم، وظیفه هم داریم.

یک حساب ساده سرانگشتی هم که بکنیم، آنچه ما امروز داریم از امکانات و ارتباطات و... از آنچه قبلا بوده بیشتر است. اصلا همین شبکه‌های مختلف پیام رسان و اجتماعی که مدام هم از بدی‌ها و ضررهایش می‌گویند، می‌توانند بستر خوبی باشند برای ترویج مفاهیم مورد نظرمان. مگر نه این‌که گفته‌اند: «مومن زیرک است» خب چرا اگر تهدیدی هست، به فرصت تبدیلش نکنیم؟ یک نفر اطلاعات خوبی دارد، یکی با طراحی و گرافیکش می‌تواند کمک کند. آن یکی هم قلم خوبی دارد. خرجش می‌شود یک پیج و بعد هم انتشار مطالب. و البته به صورتی جذاب. پیج‌های‌مان غیر از هشتگ‌های «من و یه روز خوب» و «من و دوستام» و ... می‌توانند رسانه‌ای باشند و بشوند برای دین‌مان.

حتی اگر چندان اهل نت و دنیای مجازی نباشید هم راه‌های دیگری هست. یادم می‌آید چند سال پیش تعدادی از جوانان محل توی مسجد جلساتی برای بچه‌ها و نوجوان‌ها برگزار می‌کردند. خیلی از بچه‌ها مشکل احکام دارند، خیلی‌ها شاید سوالاتی داشته باشند و کسی را پیدا نکنند. چرا ما اگر می‌توانیم پاسخگو باشیم، کاری نکنیم؟ 

یا آن یکی دوستی که زمان اکران یکی از فیلم‌های سینما، بلیت می‌خرید و به رایگان به خانم‌های محجبه می‌داد.

 خیلی هم سخت نیست. کافی است کمی بنشینی و با خودت فکر کنی. به امکاناتی که داری و توانایی‌هایت. اگر دانش آموزی، دانشجویی، خانه‌داری یا هنرمند یا هر شغل و کاری داری، حتما کارهایی هست که بتوانی انجام دهی. کارهایی که حداقل بعدها پیش خودت شرمنده نباشی. که ان‌شاءا... بعد از 120 سال، وقت رفتن دلخوش به همین قلم‌ها و قدم‌ها و کارهای هرچند کوچک باشی. به قول شاعر: «ای که دستت می رسد کاری بکن/ پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار»

حالا تو بگو برای دینت چه می‌کنی؟

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد-۱۵۱
محمد-۱۵۱
٩٥/٠٦/٠٨
٢
٠
همین اول کار بگم واقعأ دم اون تاجر گرم.انصافأ خیلی کار بزرگی کرد.بعد هم باید بگم همیشه به این موضوع فکر میکنم و خیلی هم علاقه دارم در حد خودم کمک کنم و اقداماتی هم انجام داد،ولی قطعأ کافی نیست.امیدوارم بتونم کاری کنم واسه اعتقاداتم.ممنون بابت این مطلب بجاتون.
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
بله واقعا دمش گرم هم داره اون تاجر. انشااللله هممون بتونیم کاری بکنیم. ممنون از حضورتون:)
ناشناس
ناشناس
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
آفرین به غیرتش، ولی من فقط میتونم بگم همین که دین خودمو حفظ کنم خیلی زحمت کشیدم با این اوضاع به هم ریخته ای که به اسم دین هزار کار اشتباه انجام میشه متاسفانه
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
خب مسلما در درجه اول اینه که دین خودمون رو حفظ کنیم و حواسمون به خودمون باشه. بعدش انشاالله سعی کنیم کنار حفظ خودمون یه قدم هرچند کوچیک هم واسه بقیه برداریم اگه میتونیم:)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٦/٠٨
٢
٠
به نظرم اینجا دوتا مسئله وجود داره. اولش اینه که بتونیم خودمون رو جوری قوی کنیم که بعدش بتونیم کاری برای دینمون بکنیم. نشه مثل اون جمله ای که میگه «بهترین راه تخریب چیزی، بد دفاع کردن از آن است؛ نه حمله به آن!» آخه تو این دور و زمونه خیلی ها ممکنه فکر کنن که آره باید کاری کرد ولی وقتی علمش رو به اندازه کافی نداشته باشن میتونه بدتر کنه اوضاع رو مخصوصا اینکه کسانی که به قصد کوبیدن دین میان وسط قطعا با دست پر میان و نه همینجور الکی. ولی خب این به این معنی هم نیست که دست رو دست بذاره. کارهای زیادی میشه انجام داد که این خطرات رو هم نداشته باشه.
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
بله حرفتون کاملا صحیحه..اول باید انقدر خودمون قوی باشیم تا خدایی نکرده مصداق همین ضرب المثلی که گفتین نشیم.ولی خب یه سری کاری ساده رو در حد توان هم میشه انجام داد.نیازی به خیلی خیلی قوی بودن هم نیست گاهی..گفتین دوتا مسئله.اون یکییش چی بود؟
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
وووای کارش بی نظیر بوده. آدم حتما نباید خیلی مشهور باش که با ی کار کوچولو میش گلستان کرد
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
هومم..با یه کار کوچولو هم میشه:) ما هم دست به کار بشیم.قطره قطره جمع گردد وانگهی دنیا گلستان شود:)
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
تا ب امروز فک نکنم آدم مفیدی واسة دینم بوده باشم اما دحوالارض پارسال یه خانم تو حرم داشتن بلند میگفتن به جای خيلی از دعاها بگین ان شالله ک ادر آینده سردار دین باشین نه سربار دین ...!! امیدوارم همه اين مدلی شن...!! :)
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
شایدم بودی و حواست نبوده:) حتی اگرم اینجور نبوده از حالا میشه کم کم سعی کرد یه کارییی در حد توانمون انجام بدیم..چه جمله و دعای خوبی:) البته حالا سردارم نه. دعا کنیم به جای فایده رسوندن ضرر نزنیم به اسلام خدایی نکرده..ممنون از حضور:)
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
چه قشنگ...: ) همیشه یکی از ارزوهام این بوده که یک کاری انجام بدم که بتونم اسلامو گسترش بدم...خیلی دوست داشتم ( : مرسی از مطلب خوبت حکیمه جان: *
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
نگاهت قشنگ بوده مریم سادات گل:) ان شاالله هممون اینجوری باشیم:)
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلآم؛ خیلـــــــــــــی هم عالی... امیدوارم ما هم بتونیم سهممونو به اندازه ی این آدما برای حفظ دین وایمونمون انجام بدیم... مرسی از شما شیک قلم زدین ودغدغه مند :) قلمتان مستدآم.اجرکم عندالله :)
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام به شما:) حالا اندازه این آدما هم نشد اندازه خودمون :) ممنون از شما فاطمه خانوم عزیز:)
Far!de
Far!de
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
منم همی اول احسنتمو بگم به اون جناب تاجر =) واما سوال متن... نمیدونم...منم تاحالا بش فک نکردم...و کاری ام ازدست من برنمیاد !یه دست ک صدانداره ...
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
چرا برنیاد؟ هرکی تلاش کنه در حد خودش حتما یه کاری میتونه بکنه.. خب اگه قرار باشه همه بگن یه دست صدا نداره که هیچ پیشرفتی هم نمیشه.بالاخره یکی یه قدمی باید برداره که بقیه هم تشویق بشن. چرا اون یکی ما نباشیم؟:)
admincheh
admincheh
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
شخصا کاری برای دینم فکر نمی کنم کرده باشم اما استطاعت هرکسی حکم می کنه در مقابل دینش بی غیرت و بی تفاوت نباشه. رسانه های ما نسبت به رسانه های خارجی از نظر قدرتمندی خیلی ضعیف هستن ولی خب نباید قیدش رو زد . در کل این قدر تو جامعه ما به اسم دین سواستفاده می کنن که دین زدگی زیاد شده و این کار رو برای آشتی با دین و مرحله بعدش غیرت دینی سخت می کنه. هرچند معتقدم تو اعماق هر شخصی به دین و هویتش غیرت هست ولی مستتر:)
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
این سوء استفاده و کم کاری رسانه ها و عواقبش که همین دین زدگی های الانه واقعا خیلی معضل بدیه. بنظرم همینجاست که یه عده ای باید دست به کار بشن و از خیلی ظرفیت های موجود استفاده کنن. همین ابزار و رسانه های جدید و یه چندتا فکر و ایده نوآورانه و جذاب شاید کمک کننده باشه:) غیرتمون از حالت مستتر دربیاد بارز بشه انشاالله:)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
من یه سوال دارم! طبق ادعای فرانسوی ها؛ این قانون برای جلوگیری از حملات تروریستی بود! بعد با جریمه دادن آیا این خطر رفع میشده؟؟ این فرانسوی ها هم تنشون به تن ما خورده؛ تو رکود خوردن به کنسی و همچین قانونی گذاشتن:| اما در مورد سوال شما واقعا هیچکار نکردیم! خیلی راه ها هست که برای این غیرت دینی میشه خرج کرد ولی نکردیم. مشکل هم اینجاست که وقتی پول نداریم میگیم می کنیم؛ اما هر چه پولدارتر میشیم خسیس تر میشیم...
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
هرچی پولدارتر میشیم، خسیس تر میشیم و هرچی از لحاظ اجتماعی میریم بالاتر حریص تر و فراموشکارتر....
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
متاسفانه ...
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
خب سوالتون رو که والا منم نمیدونم.خودشون باید جواب بدن..اما در مورد قسمت بعد نظرتون.فقط مسئله مالی نیست که. یه فکر خوب، یه کسی که اگه خودش نمیتونه بقیه رو تشویق کنه یا کارهای ساده های مثل نمونه های ذکر شده تو مطلب هم یتونن مصداق غیرت دینی باشن:) یه کمی همت میخواد
naeeme-chakeri
naeeme-chakeri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
واقعا اون آقای تاجر عجب کاری کردن... و من اگه مسلمون نمیبودم قطعا بعد از این کارشون به این فکر میکردم که مگه چه خبره که یه نفر حاضر شده اینجوری از عقایدش دفاع کنه؟.... و بعد هم مسئله دین... به نظرم کاری که باید بکنیم اینه که اول از خودمون شروع کنیم...ینی به نظرم اگه میخوایم کاری کنیم باید قبلش یا حداقل همزمان با اون کار، خودسازی کنیم... وخب خیلی کارا میشه کرد. اول اینکه برای دانش آموزا و دانشجوها خب خیلی تشکل ها و گروه های سازمان یافته خوبی وجود داره. ولی خارج از اون ها هم به نظرم با یه خرده خوش فکری و خلاقیت و همتهنگی، میشه دست به کارای بزرگی زد. و مهم این وسط اون ایمان و هدفیه که داریم براش میجنگیم:)
Vania
Vania
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
ممنون از نظر خوبت نعیمه جان:) دقیقا اول خودمون و بعد هم همینایی که گفتی. خیلی هم سخت نیست حتما هم نیازی نیست مثل این آقا باشیم ما هم.هرکی در حد وسعش:)
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
حسی که در من جوانه زده

كمي دركمان كنيد!

٩٧/٠١/٢٣
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
عشق، زندگی؛ خانواده

غرق در دنیای مجازی

٩٧/٠١/٢٣
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
همدیگر را زیر دست و پا له نکنیم

گور دسته‌جمعی بود آن پناهگاه

٩٧/٠١/٢٣
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢