ژاپنی‌طور!
چه چیزی باعث می‌شود ژاپنی‌ها تصمیم بگیرند مدال‌های المپیک 2020 را از قطعات الکترونیکی بازیافتی بسازند؟

ژاپنی‌طور!

نویسنده : الهام حبشی

«از اینکه برای خواندن مطلب من آمده‌اید، سپاسگزارم.» می‌دانم قدردانی آن هم در ابتدای امر کمی غیرمنتظره به نظر می‌رسد اما ادب و حق شناسی از شخصی که خدمات شما را انتخاب کرده است، تمدن آدم‌هایی است که زودتر و بیشتر از دیگران پیشرفت می‌کنند، درست مثل ژاپنی‌ها که تصمیم دارند مدال‌های المپیک سال 2020 را از وسایل الکترونیکی بازیافتی بسازند، ژاپنی‌ها شاید کیمیاگر نباشند اما همیشه ثابت کرده‌اند که می‌شود به چیزی که از بین رفته امید داشت و حتی می‌شود از زباله طلا ساخت. به همین بهانه بد ندیدم تا کمی بیشتر با رفتارها و ویژگی‌هایی که ژاپنی‌ها را از جهات بسیاری ممتاز کرده است آشنا شویم.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

چرا اینقدر خوبن اونآ؟

میزان هوش ژاپنی‌ها درست به اندازه ما ایرانی‌هاست، تنها تفاوت ما با آن‌ها در چگونگی به کارگیری توان و استعدادهای‌مان است. مردم ژاپن سخت کوش و پرکارترین مردمان دنیا هستند، اضافه کاری نمی‌گیرند در صورتی که خود را ملزم می‌دانند تا به اتمام رساندن مسئولیت خود، محل کار را ترک نکنند. ژاپن پس از جنگ جهانی دوم واردات کالاهای خارجی را ممنوع اعلام کرد و حتی پس از ساخت مجدد کاخ امپراتوری حاضر نشد اختصاصا برای کاخ شیشه وارد شود تا امید ساخت کارخانه شیشه‌سازی در کشورشان کمرنگ نشود و تفاوتی میان اقشار متفاوت جامعه در بهره‌مندی از امکانات به وجود نیاید. این گونه بود که تویوتا در سال 2013 از شرکت جنرال موتورز و فولکس‌واگن سبقت گرفت و به عنوان بزرگترین خودروساز دنیا شناخته شد. شرکت دیگری که از نمادهای موفقیت صنعت ژاپن محسوب می‌شود و صاحبش توانسته به تنهایی تصور مردم دنیا را از تجارت ژاپن تغییر دهد، شرکت سونی است.

 

مشتری مداری تا کجا؟

ژاپنی‌ها تا آخرین لحظه‌ای که خدمات‌شان در دست شما نفس می‌کشد مسئولیت تمام مشکلات آن‌ را به عهده می‌گیرند و همیشه برخوردی دوستانه و محترمانه با شما خواهند داشت، چرا که دریافته‌اند راز موفقیت یک برند داشتن هرچه بیشتر مشتری‌های وفادار است. یک مدیر آمریکایی مدتی برای گذراندن کلاس‌هایی خاص به ژاپن سفر می‌کند، یک روز در خیابان مرد جوانی را می‌بیند که مشغول تمیز کردن ماشین پارک شده‌ای در کنار خیابان است، پس از مدتی همان مرد را در ایستگاه اتوبوس می‌بیند، جویای علت کار جوان که می‌شود درمی‌یابد آن جوان یکی از کارمندان ساده ساخت آن اتومبیل است و به این دلیل که نمی‌خواهد ماشین شرکت آن‌ها کثیف و نا زیبا جلوه کند، آن را تمیز کرده است.

 

خوشتیپ‌هایی که زیاد عمر می‌کنند

اگر فکر می‌کنید ژاپنی‌ها کم غذا هستند، یا بسیار اهل ورزش‌اند و یا خواب مناسب دارند باید بگویم اشتباه تصور کرده‌اید، چرا که ژاپنی‌ها بسیار کم خواب هستند، ورزش معمول‌شان پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است و همچنین آدم‌های شکمو زیادی هم دارند. تنها تفاوت آن‌ها در این است که از غذاهای کم کالری اما معجزه آسا استفاده می‌کنند، ماهی، سویا، سبزیجات و برنج قهوه‌ای غذاهای محبوب ژاپنی‌هاست و شکموها می‌توانند برای پر کردن معده‌شان از سالاد و سوپ بیشتری استفاده کنند. بله این کلک خوش تیپی و طول عمر ژاپنی‌ها است.

 

اول اخلاق دوم حساب و کتاب

دانش آموزان سرزمین ادب و احترام برعکس بیشتر دانش آموزان دنیا، از زمانی که در مدرسه سپری می‌کنند لذت می‌برند چرا که سیستم آموزشی آن‌ها نه تنها خسته کننده نیست بلکه مفرح و به واقع آموزنده است، تا آنجایی که معتقدند بدون مدرسه حوصله‌ی‌شان سر می‌رود. آن‌ها هر روز همراه معلمان به نظافت مدرسه می‌پردازند، به همین دلیل مدارس ژاپن نظافتچی ندارد، اولین جمله کاملی که یک کودک ایرانی می‌نویسد: « بابا آب داد» است، جمله‌ای که قصدش آموزش مهربانی است اما متوقع بودن و ناتوانی را القا می‌کند در حالی که کودکان ژاپنی نوشتن را با فعل توانستن و اتکا کردن به خود، با جمله : «من می توانم بدوم» آغاز می‌کنند.

 در انتها از شما به دلیل زمانی که برای خواندن این مطلب اختصاص داده‌اید «سپاسگزارم» و جهت پاسخ به مهربانی شما و نشان دادن احترامی که برای یکایک‌تان قائل هستم، به مطالب تمام دوستانی که حضور خود را اعلام می‌کنند در کمال فروتنی سرخواهم زد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
من از خوابشون خوشم میاد خخخ( اینموری). خداییش آدمای جالبی اند:-)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
از خوابشون خوشتون میاد ؟ منطورتون رو متوجه نشدم آقای مرتضی! ممنون که وقت گذاشتین ^_^
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
نوشته تامل بر انگیزی بود و خوب نوشته شده بود خدا قسمتمون کنه یه بار بریم ژاپن کباب بزنیم ببینم بازم با کاهو و کلم بروکلی و سویا سیر میشند؟!:-)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
درست متوجه منظورتون نشدم ، شما اونجا کباب بزنین ژاپنی ها متوجه میشن که با کاهو نمیشه سیر شد ؟ ینی چی دقیقا :ی ایشالله قسمت ما هم بشه :ی
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
با توجه به فکر بسیار و اسیب شناسی که به عمل اوردم به این نتیجه رسیدم که اونا کباب نخوردن که دنبال کاهو و انواع علوفه به عنوان وعده غذایی اند :دی کلا کلم و کاهو سیر میکنند؟ جنبه شوخی داره:-)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
اهان از اون نظر می فرمایید، 😆☺ اگر نخورده باشن عمرشون بر فناست...
m.babaee
m.babaee
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
دلم سوشی خواست خیلی خوشمزه به نظر میرسه:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
اره خیلی ظاهر خوبی داره آدم دلش ضعف میره حتی با اینکه میدونی خام هستن :)) خوشحال شدم نظرت رو دیدم منای عزیزم :) ممنون که خوندی :)
محمد-۱۵۱
محمد-۱۵۱
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
دیگه شورشو در میارن دیگه :)) خیلی دیگه پاستوریزه و قانونمندن :)) امیدوارم به راه ما کج بشن :)) ممنون بابت مطلبتون : )
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
من ممنون به خاطر وقتی که گذاشتین :) اره خیلی پاستوریزه هستن بندگان خدا هیچی از زندگی نمی فهمن :)))
سید علی
سید علی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
سنگ بزرگ نشانه نزدن است!این چه مطلبیه اقا؟ماشینی که مال شرکتت هست رو بری بشوری تا کثیف جلوه نکنه؟برای فرهنگسازی تو ایران باید از زیر خط فقر شروع کرد.مثلا اینکه اگه تریلی حامل ماشین های صفر تو راه چپ کرد ، نیایم همون ماشین های داغون رو رنگ کنیم و بدیم دست مشتری(اینکار رو با اشنایان کردن که میگم)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
اونورآبی ها سنگ بزرگ و کوچیک نداره براشون، هرچی گیرشون بیاد میزنن :)) بله حق با شما هست ما هم یکی از فامیلامون همین اتفاق براش افتاده بود، دیگه چه میشه کرد، انشالله که کمتر شاهد همچین اتفاقاتی باشیم. ممنون که وقت گذاشتین :)
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
برای اینکه حق مطلب رو ادا کنید لازم بود سریعا بعد از انتشار این مطلب به نظرات تک تک کاربران پاسخ میدادید تا نمونه کامل این احترام مداری رو نشون بدید! :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
خانم نوری تازه دو ساعته مطلب منتشر شده :)) کم طاقت شدینا :ی منتظر بودم یکم نظرها بیشتر بشه بعد یهو جواب بدم، اینطوری خیلی احساس خوبی پیدا میکنم :ی ممنون که وقت گذاشتین ^_^ اساعه به مطالب جدید شما سر خواهیم زد ^_^
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
الهام جون دوست داریم^_^همین و بس
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
ما یک استادی داشتیم میگفت ژاپنی ها اتفاقا خیلی از نظر هوشی از ما پایین ترن ولی پشت کار خیلی خوبی دارن که همین پشت کار باعث پیشرفتشون شده! چیزی که ما خیلی وقتها یا نداریمش یا به اندازه کافی نست. | چند دقیقه داشتم به کفش های اون خانوم عکس آخری نگاه میکردم فقط :|
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
ولی من چند تا مطلب خوندم تا اون جمله رو نوشتم :)) استادتون می خواستن دلگرمی بدن :ی منم چند ساعت داشتم به صورتش نگاه میکردم ، فکر کنم صورتش رو کرده توی گونی آرد!! ممنون که وقت گذاشتین جناب خرسندی :)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
مشکل ما ايرانيا تنبليم هس خودم به شخصه واسه هدفم تلاش آنچنانی نمیکنم. قانون مداری و خوب کار کردن و اینا که..... بیشتر هوشمونم که به هدر ميره. طرف هوشش تو کامپیوتر خوبه عالیه ميره معماری ميخونه میش يه معمار داغون. منم دلم ازين غذاها خاست.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
بله مثل من که هنر و ادبیات دوست داشتم ولی رفتم مهندسی خوندم، چرا؟ نمی دونم!! بی توجهی به علایق یا اصلا سواد این رو نداشتم که بتونم تشخیص بدم واقعا چی میخوام چون آموزش طوری بود که نمی فهمیدیم واقعا از خودمون و زندگیمون چی میخوایم ....آره خیلی هوس برانگیزه ^_^ ممنون که وقت گذاشتی مائده جون ^_^
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
کفششوووو:)))) خدایی بگم عاشقِ این نظم و احترام و دیگه همه چیشون دیگه !گفتن نداره پاستوریزهای استرلیزه|:
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
ادم های سوسولی هستن کلا :ی ممنون که خوندی زهرا جون ^_^ دوس داری کفشاشو؟ :ی
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
خدا نعمت ها رو به همه انسان ها میده مهم نحوه استفاده ازش ک انگار ما یاد نداریم...!! بسیار هم عالی...:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
درسته، کاش ما هم تا فرصت ها رو از دست ندادیم از داشته هامون نهایت استفاده رو بکنیم ... ممنون عزیزم :) مرسی که خوندی :)
فو فا نو
فو فا نو
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
بسی مطلب خوبی بود، این تشکر اول پست خیلی جالب بود برام. دمت گرم. واقعا عالین این ملت از این لحاظات :))
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
:)تشکرات اول و اخر پست خوب بود،احساس خود مچکر بودن و قدم رنجه فرمودن به پست عالی بهمان دست داد.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام فوفانوی عزیزم ، آره خیلی مردمان خوب و با فرهنگی هستن ،ممنون که وقت گذاشتی عزیزم 💚
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
لیلی جان ما هم شما رو دوست داریم اونم زیاد... فکر درستی کردی باعث افتخار هست حضورتون. ممنون که وقت گذاشتی دلبندم ☺😊❤
امیر
امیر
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
در ابتدا بگم مطلب خوبی بود و مطمئنم برای نوشتن این مطلب کلی مطالعه کردین،خسته نباشید میگم بهتون. جامعه ژاپن هم مثل نسل زمان جنگ که خودمون به چشم دیدیم کوه رو هم تکون میدادن و در نسل فعلی اثری ازشون به ندرت یافت میشه کم کم دارن تغییر می کنند اما کماکان خوب هستند.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام جناب امیر. خوشحالم که از متن مشخص هست که برای نوشتنش مطالب زیادی خوندم . ممنون که وقت گذاشتید. ☺
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلآم؛ مرسی :) چسبید... من کلا مطالعه درمورد فرهنگ پشت کار و جامعه شناسی کشورهاوملتهای مختلفو دوسدارم...قشنگ بیانش کردی :) بازم مرسی :) ژاپنی هام کارشون درسته :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
باعث خرسندی من هست که این رو می شنوم ،ممنون عزیزم. مرسی که وقت گذاشتی خانم ☺
حمید
حمید
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
ای کاش ما ایرانی‌ها با این همه ادعا و پیشینه تاریخی وتمدن چند هزارساله به اندازه ده درصد ژاپنی‌ها تلاش میکردیم متاسفانه.......
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
بله کاش همه نه تنها ما ایرانی ها رفتار های خوب ژاپنی ها رو در پیش بگیریم. ممنون که وقت گذاشتین جناب حمید !☺
admincheh
admincheh
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
راستش دوست یکی از دوستانم ژاپن زندگی می کنه و تعریف می کرد با این که دوستش آدم فوق فوق فوق منظمی بوده تو ژاپن کم آورده ، می گفت همشون مثل یک ربات حساب شده و منظم و تراکتوری کار می کنن:| این اصلا قابل لمس نیست برای من:|
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
اره انضباط بی اندازه هم زیاد جالب نیست یکم کسالت اوره ولی در کل کارشون خیلی درسته! بانو پاییز عزیزم باعث افتخار هست که وقت گذاشتین. ممنونم☺
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
حس خیلی قشنگیه رادیو قراضه ی بابابزرگم گردن آویز یه بنده خدایی بشه :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
دقیقا ینی چی اینی که گفتین 😆 ممنون از حضور شما ☺
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/١٠
١
٠
مگه قرار نیست چشم بادومی ها مدال‌های المپیک 2020 را از قطعات الکترونیکی بازیافتی بسازند؟ خب رادیو بابابزرگ منم قطعات الکترونیکی داره دیگه؛)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
تا کجا رو پیش بینی کردین 😂باریکلا
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
به نظرم بین تموم این چیزای خوب حس مسئولیت پذیریشون خیلی چیز درشتی ه!واقعا مقدمه خیلی از پیروزی های کوچیک و بزرگ آیندست. من هم از تو بسیار ممنونم بابت این مطلب جذاب :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
آره مسئولیت پذیری خیلی مهم هست ولی من فکر میکنم تا سیستم اموزشی درست نباشه بقیه چیزها درست نمیشه . سه سال درس اخلاق و احترام می خونن خیلی حرفه !! ما ممنون که افتخار دادین محبوبه جان . خوشحال شدم از دیدن نظرت 😊☺
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
خیلی جالب بود. واقعا الگوی خوبی هستند تجمل گرایی هم خیلی کم دارند یه هایائو میازاکی دارن که محشره و اینکه انیمه هاشون هم باحاله و تفکرات و ارزوهای خاص خودشون رو دارند مرسی از مطلبتون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
من کارتوناشون رو ندیدم اما تعریفش رو از بانو فوفانو زیاد شنیدم. اره خیلی انسان های جالبی هستن. ممنونم که وقت گذاشتین. خرسند شدیم 😊☺
A_Emadi
A_Emadi
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
سلام.خیلی عالی و به جا بود. ارادت
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
از ما هم سلام. بزرگوار هستید جناب عمادی . خوشحال شدیم از حضور شما. تشکر که وقت گذاشتین 😊☺
سارا جعفری
سارا جعفری
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
مطلب جالبی بود.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
ممنونم که وقت گذاشتین ،سارا جان 😊☺
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠