بعد از فرار مغزها حالا فرار مدال‌ها!
آیا ورزشکاران ایرانی که برای دیگر کشورها مسابقه می‌دهند، وطن فروش‌اند؟!

بعد از فرار مغزها حالا فرار مدال‌ها!

نویسنده : سینا واحدی

المپیک 2016 به پایان رسید. برخلاف زندگی که باید هر روز و هر سال در آن رشد داشته باشیم، در این المپیک نسبت به دوره قبل سقوط داشتیم. هر چند تعداد مدال‌های‌مان نسبت به دوره قبل 4 عدد کمتر شد، اما کاهش 8رتبه‌ای ایران نشانه‌های خوبی برای ورزش‌مان نبود. صرف نظر از توان ورزشکاران و موفقیت آن‌ها شانس‌های مدال آوری زیادی را به دلایل مختلف از دست دادیم. نقطه‌ی قابل توجه برای همه ایرانیانی که شاهد المپیک امسال بودند، بازیکنان و مربیان ایرانی بود که زیر پرچم کشورهای دیگری به رقابت می‌پرداختند. 

63 ورزشکار تیم ایران حاضر در المپیک لندن توانستند، تنها 8 مدال برای ایران به دست بیاورند. در حالی که در این دوره المپیک 3ورزشکار ایرانی دیگر در مسابقات حضور داشتند که توانستند 2 مدال برای کشورهای دیگر کسب کنند. امسال سال مربی‌های ایرانی بود و 5 مربی ایرانی به طور رسمی با تیم‌های دیگر کشورها به برزیل آمده بودند. تقریبا سالانه چند ورزشکار ایرانی به تیم‌های خارجی کوچ می‌کنند، غفلت مسئولین ورزش ایران و عدم وجود امکانات لازم باعث شده تا این اتفاق به روالی طبیعی بدل شود. 

 

مربیان ایرانی مشغول در تیم‌های خارجی

رضا مهماندوست 

مربی تکواندو شناخته شده ایرانی 5 سالی است که از سرمربی‌گری تیم ملی تکواندوی ایران کناره‌گیری کرده. بهترین مربی سال 2011 جهان در اثر اختلافات با رئیس فدراسیون و کمبود دستمزدش از ایران رفت. او با توجه به بیماری فرزندانش نیاز مبرم مالی را تحمل می‌کرد که در انتهای داستان با از دست دادن فرزندش مواجه شد. مهماندوست یک سال مربی تایوان بود و پس از آن طی قراردادی به تیم آذربایجان پیوست که برای دومین بار توانست بهترین مربی جهان در سال 2015 شود، سالی که تیم تکواندوی آذربایجان را به قهرمانی رسانده بود. او امسال با تیم 4 نفره آذربایجان توانست به یک طلا و 2برنز المپیک برسد.

مهماندوست در ایران ماهانه 2.5 میلیون تومان دریافت می‌کرد که پس از درخواست افزایش کمیته ملی المپیک در 6 ماه آخر کار او به 5میلیون تومان رسید. در همان زمان مربیان تیم‌های کشتی و وزنه برداری طبق مصوب کمیته ملی المپیک باید 5 میلیون افزایش حقوق می‌داشتند، اما در مورد رضا مهماندوست این افزایش صورت نمی‌گیرد و تنها همان 5 میلیون را دریافت می ‌ند. مهماندوست که بیماری فرزندانش حاد بود و حتی در همان مقاطع یکی از فرزندانش بر اثر بیماری فوت کرد، نیاز مالی جدی برای مدیریت خانواده‌اش داشت که متاسفانه نتوانست به آن شرایط ادامه دهد.

پس از آن بهترین مربی تکواندوی جهان در اولین قرارداد خود با تایوان ماهانه 10هزار دلار (حدود 30 میلیون) دریافتی داشت که بالاترین مبلغ دریافتی یک مربی در آن کشور بود. با محاسبه پاداش ها و بندهای مختلف قرارداد، مبلغ دریافتی او 840 میلیون تومان برای دو سال می‌رسید. اگرچه او به تیم آذربایجان پیوسته است، و به طور رسمی مبلغ قرارداد را اعلام نکرده، اما شنیده‌ها حاکی از آن است که علاوه بر تابعیت و امکانات کامل زندگی رقمی در حدود یک میلیون دلار به او پرداخت می شود. قرارداد مهماندوست تا انتهای سال میلادی به پایان می‌رسد و از انگلیس و اوکراین و روسیه پیشنهادات جدی برای او وجود دارد.

جمشید خیرآبادی

زمانی که سامان طهماسبی با دوبنده تیم ملی کشتی فرنگی آذربایجان در مسابقات مختلف حضور پیدا کرد، همه کشتی دوستان شوکه شدند؛ اما وقتی جمشید خیرآبادی به عنوان یکی از مربیان تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان هدایت تیم آذربایجان را برعهده گرفت، مسئولین تعجب خاصی نکردند!

دستیار سابق محمد بنا که برای اهل کشتی مربی نام آشنایی بود، 4سال است که به تیم ملی آذربایجان پیوسته است. مربی‌ای که در المپیک ٢٠١٢ لندن در کنار محمد بنا حضور داشت و توانست همراه با فرنگی‌کاران کشورمان به یک افتخار تاریخی دست پیدا کند، اکنون با قراردادی 2.5میلیون دلاری سکان تیم کشتی آذربایجان را به دست گرفته است. این مبلغ با پاداش‌های مختلف به حدود 3میلیون دلار (بیش از 9 میلیارد تومان) خواهد رسید. در حالی که در ایران حقوق پرداختی او به صورت روزمزد پرداخت می‌شد و چیزی کمتر از یک میلیون تومان بود.

خیرآبادی تاکنون توانسته نایب قهرمانی اروپا و  قهرمانی جهان را برای آذربایجان به دست آورد. او بهترین مربی خارجی کشور آذربایجان نام گرفته است.  قرارداد سرمربی تیم آذربایجان امسال به پایان می‌رسد و قصد بازگشت به ایران را دارد. با این وجود چندین پیشنهاد وسوسه انگیز به او از دیگر کشورها رسیده است.

شاهین نصیری نیا

وزنه بردار سابق تیم ملی کشورمان که در سال‌های اخیر به عنوان یکی از منتقدان همیشگی فدراسیون ایران مطرح بوده، از مدتی قبل به عنوان یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی وزنه برداری آمریکا مشغول فعالیت شده است. شاهین نصیری‌نیا به عنوان مربی، تیم ملی وزنه برداری آمریکا را در المپیک همراهی می‌کند. 

قهرمان جهان با قراردادی که با آمریکا منعقد کرده هم زمان مربی تیم ملی آقایان و بانوان وزنه برداری آمریکاست. هرچند مبلغ قرارداد او مشخص نیست، اما با رابطه بد او و فدراسیون ایران قطعا احتمال همکاری او در تیم ملی منتفی بوده است.

حسن رنگرز

نایب رئیس سابق فدراسیون کشتی و فرنگی کاری که در المپیک ٢٠٠٠ و ٢٠٠٤ در ترکیب تیم ملی کشورمان روی تشک رفته، او با سه شاگرد مراکشی خود به ریودوژانیرو پا گذاشت.

رنگرز از طریق فدراسیون ایران برای پیشرفت کشتی مراکش به این کشور اعزام شده است. قهرمان سابق کشتی فرنگی ایران طبق تفاهمنامه‌ای که فدراسیون ایران با کنفدراسیون کشتی آمریکا امضا کرده، برای رشد این رشته در مراکش به این کشور سفر کرده است. او توانسته کشتی مراکش را برای نخستین بار المپیکی کند. اگر چه امسال نتوانست مراکش به مدال دست پیدا کند اما استعدادیابی بسیار خوبی در آن کشور صورت گرفته است.

 

بازیکنان ایرانی مشغول در تیم‌های خارجی

سامان طهماسبی

فرنگی کار وزن ٨٥ کیلوگرم جمهوری آذربایجان که در سال ٢٠٠٨ به عنوان نماینده ایران در المپیک پکن حاضر شده بود، از سال ٢٠١٠ تصمیم گرفت در جمهوری آذربایجان پناهنده شود. او در المپیک ٢٠١٢ نیز زیر پرچم جمهوری آذربایجان در لندن حاضر شد، اگرچه به موفقیت خاصی نرسید. طهماسبی تا به حال توانسته دو مدال نقره و یک مدال برنز قهرمانی جهان برای جمهوری آذربایجان به دست آورد. طهماسبی در فینال ۸۴ کیلوگرم مسابقات جهانی بوداپست مجارستان در سال ۲۰۱۳ با نتیجه ۳ بر ۵ مغلوب طالب نعمت‌پور شد و به مدال نقره رسید. او برای ایران دو مدال برنز قهرمانی جهان کسب کرد. طهماسبی به علت وجود دیگر رقبایش به تیم ملی دعوت نشد با توجه به مساله مالی و بیکاری او با اشتیاق به تیم ملی آذربایجان پیوست. 

قرارداد طهماسبی در حدود 500 هزار دلار و حقوق ماهیانه حدود ۴ هزار دلار است. آذربایجانی‌ها برای کشتی‌گیرانی که صاحب مدال جهانی شوند از ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار پاداش در نظر گرفته و این خود سبب شده تا کشتی گیران زیادی علاقه‌مند به حضور در آذربایجان باشند. از طرف دیگر برای مدال طلای المپیک نیز 500 هزار دلار پاداش در نظر گرفته‌اند. 

صباح شریعتی

دیگر کشتی گیر ایرانی الاصل جمهوری آذربایجان، در سنگین وزن کشتی فرنگی رقابت می‌کند، او اخیرا به عنوان قهرمان کشتی جمهوری آذربایجان در رقابت‌های قهرمانی اروپا مدال نقره را از آن خود کرد. شریعتی در ایران به مقام خاصی دست نیافت و تصمیم گرفت به کشور همسایه برود و او در وزنی که بشیر باباجان زاده در آن حذف شد توانست به مدال برنز دست یابد. 

پسر کٌرد و خوش اخلاق کشتی ما که در آذربایجان بزرگی می‌کند، زیر نظر جمشید خیرآبادی روز به روز بهتر از قبل شده و پله‌های ترقی را طی کرده است. صباح شریعتی با تلاش و پشتکار خودش کاری کرد که حالا حسرت از دست دادنش را بخوریم. قرارداد او مانند دیگر قهرمانان آذربایجان چند صد هزار دلاری بوده است.

میلاد بیگی

تکواندوکاری که تا دو سال قبل در ترکیب تیم ملی کشورمان در مسابقات بین المللی شرکت می کرد، توانسته با پیراهن تیم ملی جمهوری آذربایجان سهمیه المپیک را کسب کند. شاگرد وزن 80- کیلوگرم رضا مهماندوست توانست به مدال برنز المپیک ریو دست پیدا کند. 

میلاد بیگی در دی ماه ۱۳۹۳ با موفقیت در مرحله دوم مسابقات انتخابی وزن ۸۰- کیلوگرم و برای شرکت در مسابقات جهانی روسیه، به تیم ملی تکواندو بزرگسالان ایران راه یافت. او پس از آن در مسابقات جام فجر با تیم ملی ایران قهرمان شد. اما ناگهان در اسفند ۱۳۹۳ اعلام شد که بیگی به علت آسیب‌دیدگی از اردوی تیم ملی تکواندو انصراف داده است. او چندماه بعد تبعه کشور آذربایجان شد و به تیم ملی آن کشور پیوست. در مسابقات آزاد اوکراین اولین مدال نقره خود را برای جمهوری آذربایجان ثبت کرد. در سال۱۳۹۴ در بازی‌های اروپایی باکو به مدال طلا رسید.

اگر چه او از عدد قرارداد خود در محافل عمومی سخنی نگفته اما گفته می‌شود قراردادش در حدود نیم میلیون دلار بوده است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_ehsan
s_ehsan
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
چه بد))): تنها تاسف....
webeight_ir
webeight_ir
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
جالب بود
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
سلآم؛ امیدوارم ایرانی جماعت هرجا که هست مایه افتخار وسربلندی باشه :)
k_koolak
k_koolak
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
به نظر من که کار بدی انجام ندادند.نوش جانشون
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
:): کشور فراری ها ...:):
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
به نظر منم کشوری که از قهرمانهاش حمایت نکنه، بهشون بها نده بهتر که از دستشون بده! همون جریان دونست قدر و این حرفهاست! این افراد واسه مملکت یک دارایی مهم محسوب میشن که باید قدرشون رو دونست. البته خب یک سری هم ممکنه به خاطر مسائل دیگه ای این برن واسه یک کشور دیگه مسابقه بدن از جمله پول بیشتر و این حرفها که اونها به نظرم دیگه خیلی کم لطفی میکنن! هیجا وطن آدم نمیشه تو اینجور موراد
erfan
erfan
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
هر چه پول بی زبونه میریزن توی حلقوم فوتبالیستایی که جز بی آبرویی چیزی برا کشور ندارن بایدم اینطور باشه وقتی هیچ گونه بهایی به ورزش های دیگه گذاشته نمیشه
امير
امير
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
متاسفانه اين فرار ها باعث افتخار ايراني ها و سر افكندگي مسئولان ورزش ميشه؛ ايراني هر جايي افتخار كسب كنه ايرانيه ولي اينكه بهشون بگيم مزدور و وطن فروش صرفا يه عكس العمل نابخردانه است و كودكانه
حسن
حسن
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
والله چه بگیم اگر پولها به ورزشکاران بده ن بهتراست تا اینکه کشورهای خارجی اونا رو ببرن
فرزان
فرزان
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
بحث المپیک بدون بی غیرت خطاب کردن گزارشگر تلویزیون ی گوشه ش بازه.کلا ی پرونده رو میشه برای این قبیل توهین هایی گذاشت که نادید میگیرن.شاید تلنگری بشه براشون
حسین
حسین
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
مثلا کدوم کم عقلی به اینا میگه بی غیرت اینا بی غیرتن یا مسعول هایی ک بجای اینکه ب اینا برسن همه پولوهارو دولوپه خوردن افرین ک رفتین درود ب شرفتون برید بچه ها ولی با اقتدار برید چون زیر هرپرچمی ک مدال بگیرین اسم ایرانی اخر روتونه جان عزیز زهرا مواظب اسم ایران باشین حالا هرجا ک هستین خدا پشتو پناهتون یا علی مدد
حسین
حسین
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
مثلا کدوم کم عقلی به اینا میگه بی غیرت اینا بی غیرتن یا مسعول هایی ک بجای اینکه ب اینا برسن همه پولوهارو دولوپه خوردن افرین ک رفتین درود ب شرفتون برید بچه ها ولی با اقتدار برید چون زیر هرپرچمی ک مدال بگیرین اسم ایرانی اخر روتونه جان عزیز زهرا مواظب اسم ایران باشین حالا هرجا ک هستین خدا پشتو پناهتون یا علی مدد
امیرعلی
امیرعلی
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
من با مربی ها کاری ندارم . ولی ورزشکارا خیانت کردن .
حسن
حسن
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
برادر خیانت نیست عمر ورزشکاران 10الی13است باید یچیز ی داشت باشن برای زندگی خودشون وخانوادوشون فکر بعدشان هستن
اصغر
اصغر
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
ای اقا اگه قدرشناسی بودکه نخبه هاومغزهای این مملکت نمیرفتن .اگه مسولین کمی منطقی فکرکنن واگه میخایم تودنیاواقعاحرفی براگفتن داشته باشیم باید به نخبه هامون ارزش بدیم تامحتاج کشورهای دوست ودشمن نباشیم این صدرصد به مسولین برمیگرده
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢