حق التاکسی و کرایه اضافه

حق التاکسی و کرایه اضافه

نویسنده : s_a_taheri

آخرین باری که تاکسی سوار شدم بر می‌گردد به زمانی که آلمان عین هندوانه به دو قاچ نامساوی تقسیم شده بود، زین الدین زیدان نوجوان بود و هنوز سبیل در نیاورده بود و رهبر کره شمالی هم کیم ایل سونگ پدربزرگ رهبر فعلی بر سر کار بود. بعد از آن همه مدت امروز دوباره سوار تاکسی شدم. چه سوار شدنی. ای کاش قلم پایم می‌شکست و با ویلچر کل مسیر را می‌رفتم. در اواخر مسیر کرایه را تقدیم کردم و منتظر مابقی پولم بودم که راننده خود را به آن راه زد. چپ چپ نگاه کردم بلکه به خود بیاید، افاقه نکرد گفتم: «آقا بقیه پولو نمی‌دی» گفت: «تازه هزار تومن هم بهت تخفیف دادم» سال‌ها تاکسی سوار نشده بودم درست، اما اصحاب کهف که نبودم از کرایه بی‌خبر باشم. حیا را قورت دادم و نمی‌دانم آبرو بود یا املت، خلاصه بالا آوردم و گفتم: «تخفیف چیه حاجی من پول زور به کسی نمیدم». در پاسخ گفت: «این پول زور نیست داداش پول کولره، تو قبل اینکه سوار بشی عین گوجه داشتی از هم می‌پاشیدی، من برات کولر زدم حالت اومد سر جاش» چیزهای دیگری هم گفت با توجه به حضور خانواده از تکرارش معذورم خلاصه مرا با پودر ماشین لباسشویی هشت آنزیمه شست و روی بند پهن کرد، چنان ضایع و ملتفت شدم که تا انتهای مسیر سکوت اختیار کردم. الان حساب کار دستم آمده بعد از این همه سال چه موارد و آپشن‌های متنوعی به کرایه اضافه شده که مهم‌ترین آن‌ها به قرار زیر است:

حق الکولر: تجربه‌ی سرمای زمستان در اوج تابستان با سرمای ناشی از کولر و چکه کردن قطره‌ی آب برای باور پذیری هر چه بیشتر، شبیه سازی هوای قطب شمال و جنوب، ضلع جنوبی سیبری و منطقه‌ی قفقاز، نوازش باد کولر با رایحه‌ی اکالیپتوس مفید برای  تشتک زانو و غدد لنفاوی.

حق التحلیل: اطلاع از آخرین اخبار کودتای ترکیه و تحلیل آن به نقل از پرویز طیب اردوغان برادرزاده‌ی رجب، تحلیل چرایی رکود و زمینه‌های رهایی از آن و با اهتمام به برجام، تعیین قیمت نفت با هماهنگی اوپک و تعیین قیمت ارز با رخصت از جناب جمشید الحمد ال...، بررسی ابعاد مختلف تورم با رویکرد طب سنتی برای فروکش کردن ورم از جمله حجامت، زالو درمانی و حذف یارانه، تحلیل رابطه‌ی کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و افزایش فیش حقوقی برخی مدیران و تأثیر آن بر سرمایه گذاری در بورس و خرید اوراق بهادار

حق الموسیقی: پخش آهنگ درخواستی از عمو پورنگ برای سنین دو تا ده سال، پخش  آهنگ های غیر مجاز و زیر زمینی همراه با آثار درخشان و ماندگار موسیقی شش و هشت، معرفی ستارگان موسیقی در چشم انداز 1404، به همراه پخش موسیقی های قدیمی با میکس و مستر جدید کاری از پسرخاله ی راننده.

حق المشاوره: مشاوره ی ازدواج برای جوانان دم بخت، انتخاب رشته برای کنکوری های سابقه دار و سرسخت، معرفی راه های کاهش هزینه های درمان برای بیماران روی تخت، ارائه ی راهکارهای کاربردی برای پیدا کردن ضامن بانک برای مال باختگان بدبخت، ارنج تیم های فوتبال دسته یک و لیگ برتری در مصاف با تیم های محبوب پایتخت.

حق الاختلاس: راننده وقتی سکوت مسافران در قبال فیش حقوق نجومی و اختلاس های متعدد را می بیند و در عوض صدای اعتراض آنان در برابر یک قران دوهزار کرایه را می شنود از خود بی خود شده و دلش می خواهد تاکسی و مسافران را از روی پل همت پرت کند پائین، مسافران این پول را برای تسکین اعصاب راننده و حفاظت از جان خود و صیانت از ماشینی که دو سال تا آخرین قسطش مانده می پردازند.

حق البقیه پول: از آنجا که مسئول تعیین کرایه پایه‌ی ریاضیاتش ضعیف است و از آنجا که به پول خرد و این قرتی بازی‌ها را بر نمی‌تابند خود رانندگان دست به کار می‌شوند و جُر آن بی سوادان را با گرد کردن کرایه می‌کشند و با صرفه جویی در زمان کار مسافران را راحت تر می‌کنند.

حق البرف پاک کن: تمیز کردن شیشه از آثار نزولات آسمانی و آثار احتمالی سوءهاضمه‌ی پرندگان، ارائه‌ی منظره‌ای رمانتیک و عاشقانه از ترنم باران با کیفیت تصویر فول اچ دی، همراه تصاویر ناب مناسب برای عکاسی و تصویربرداری از برف و باران بدون خیس شدن عکاس،

حق المالیات بر ارزش افزوده: اگر تاکسی نبود مسافر باید عین رخت روی بند از میله های مترو آویزان می‌شد و از انگشت پا تا رستنگاه موی پس کله‌اش زیر ازدحام جمعیت دچار کوفتگی می‌شد و دویست پله را همچون بردگان قرون وسطی بالا و پائین می کرد اما با وجود تاکسی ارزشش افزوده شده و دارای مقام منزلتی شده است که باید حق این ارزش افزوده شده را بپردازد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٦/٠٨
١
٠
البته باید ی خسته نباشید ب اون دسته از رانندگانی هم ک واقعآ زحمت میکشن هم گفت...:) جالب بود ...:)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
١
٠
بله قطعا همینطوره یه عده انگشت شمار دارن وجهه ی بقیه زحمت کشان این عرصه رو به باد میدن و من هم با شما هم عقیده هستم. ممنونم نظر لطفتونه؛)
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
عااالی بود کلی خندیدم خدایتان خیر دهاد :))
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
تمنا دارم عالی نگاه پر مهر شماست سلامت باشین:)
b_noori
b_noori
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
با تشکر از رانندگان زحمت کش، هیچکدام از آپشن ها به اندازه حق المالیات بر ارزش افزوده بنده رو قانع نکرد برای پرداخت مبلغ بیشتری برای کرایه!! قلمتون مستدام. // باشد که صنف رانندگان از شما دلگیر نشوند و بیشتر به دید طنز به موضوع نگاه کنند. :)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
با تشکر از شما بابت حسن نظر تون امیدوارم همینطور باشه که می فرمائین البته دایی جان بنده هم راننده تاکسی هستش که امیدوارم این مطلب نخونده باشه:)))))
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
موضوع و نمک مطلب فوق العاده بود ممنون
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
لطف دارین شما فوق العاده نگاه مهربان شماست ممنونم؛)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
:خخخخ با تاکسی اینو و اونور رفتن واقعا پول زور دادنِ در خیلی از موارد :دی
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
آره دیگه مخصوصا اگه از نوع با انصافش باشه میگی ای کاش با هواپیما این مسیر می رفتم:)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٦/٠٨
٠
٠
جدی پول کولر هم میخواست ؟ :خ خیلی خوب بود :)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
البته برای من که پیش نیومده خوشبختانه ولی من خبرش رو به نقل از رئیس اتحادیه تاکسی داران تهران در خبرگزاری خوندم که گفته بود غیرقانونیه، استدعا دارم خوبی از خودتونه:))
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلآم ؛ حس همذات پنداری عجیبی داشتم با نوشته :))) شیک نوشتین قلمتون مستدآم :))
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام بزرگوار شما همیشه به این حقیر لطف دارین:))) شایسته ترین ها رو براتون آرزو می کنم؛)
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
راستی تولدتون مبارک انشالله روز تولد 120 سالگی تون با همین شور و شوق مطلب بدین و ما ها کامنت بذاریم:-)
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
عزیز مایی بزرگوار البته تولد من که شش ماه دیگه است ولی خوبیت نداره آدم تبریک تولد پس بفرسته ایشالا تولد شما جبران کنم. در ضمن در روز تولد صد و بیست سالگی باید با شور و شوق وصیت نامه اونم با چهل سال تأخیر بنویسم :))))
n_rohani
n_rohani
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
خخخخ اشتباه سر زد ازم :-) مهم نیست علکی مثلا متولد امروزین :-)))پس قربون شما 22/شهریور با کادو و شیرینی تشریف بیارین خخخخ
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
چشم عزیز دل اگر کهولت سن و زوال عقل اجازه داد حتما با کادو و شیرینی خدمت می رسم:)))
admincheh
admincheh
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
ای وای:) گمونم به حق ترینش حق التحیله جناب طاهری =)))خیلی خوب
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/٠٩
٠
٠
بله دیگه حقه و همونطور که خودتون می دونید حق همیشه به حق دار می رسه:))) ممنون خوبی از خودتونه
لیلی
لیلی
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
طنز محشر و واقعیت تلخی بود.مرسی
s_a_taheri
s_a_taheri
٩٥/٠٦/١٠
٠
٠
تمنا دارم نظر لطفتونه:))) بله همینطوره متاسفانه
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠