پول خودش می‌آید!
آیا تنها راه پولدار و موفق شدن، دکتری و مهندسی است؟

پول خودش می‌آید!

نویسنده : مریم نیک‌پور

«پسر آقا اسماعیل که خنگ بود، دکتر شده است، الان ببین چه برو و بیایی دارد، بعد تو چی؟» از این دست جمله‌ها پدر و مادر‌ها زیاد می‌گویند، همه آن‌ها دل‌شان پیشرفت و موفقیت فرزندشان را می‌خواهد اما این پیشرفت را در دکتر و مهندس شدن می‌دانند، اصلا پدر و مادرها هیچ، شاید خود شما کنکوری‌هایی که الان درگیر انتخاب رشته دانشگاه هستید همه موفقیت یک شخص را در این می‌دانید که دکتر یا مهندس شود، شاید چون خیال می‌کنید فقط این افراد درآمدهای رویایی دارند و زندگی خوب را در ثروت خوب می‌بینید، می‌خواهم برایتان از آدم‌ها و شغل‌هایی بگویم که نه درس دانشگاهی داشته‌اند و نه دکتر و مهندس شده‌اند اما نسبت به زندگی خود احساس رضایت دارند و افراد موفقی محسوب می‌شوند.

 

کیک می‌پزم پس هستم

شاید شما هم عکس خانم روشنک روشنایی و کیکش را این‌روزها دیده باشید، کیکی که به بهانه ولادت امام رضا پخته شد و کام زائران آقا را شیرین کرد، روشنک یک دختر جوان است که به کیک پختن علاقه داشته و حالا کیک‌هایی استثنایی می‌پزد، جالب است بدانید که او برای سه ساعت کلاس دکور کیک یک میلیون و دویست هزار تومان هزینه آموزش می‌گیرد و قیمت کیک‌هایش از سه میلیون تومان شروع می‌شود. به عنوان کارآفرین برتر از او تقدیر شده است و الان به قول گفتنی برو و بیایی برای خودش دارد.

 

خانمِ گل آسیا

دختر مهربانی است و زود خودمانی می‌شود؛ می‌گوید دیدم خیلی اهل درس و مشق نیستم، این‌قدر حواسم به باشگاه و فوتبال بود که مدرسه را جدی نمی‌گرفتم، از پنجم دبستان کلاس فوتبال می‌رفتم و با این‌که فوتبال بانوان در مشهد مشکلاتی دارد باز هم دست از تلاش و علاقه‌ام برنداشتم تا این‌که از نوجوانی به تیم ملی راه پیدا کردم، فرشته کریمی یک دختر جوان است که به دنبال علاقه‌اش رفته است، او عشق فوتبال بوده و با همه سختی‌ها آن را کنار نگذاشته است حالا هم نتیجه‌اش را می‌بیند، البته ورزشکار شدن در حدی که به تیم ملی راه پیدا کنید کار راحتی نیست اما قطعا غیر ممکن هم نیست. این روزها تب ورزش و المپیک داغ است می‌توانید بهداد سلیمی شوید؛ عابدینی، حمید معصومی، سعید معروف و .... 

 

من یک آرایشگرم

تا اسم آرایشگری می‌آید، بعضی‌ها می‌گویند چقدر کار بی‌کلاسی است. من آرایشگر بشوم؟ خب باید بگویم که اگر شما قصد دارید فرد مفیدی در این جامعه باشید باید اول از هر چیزی بدانید که هیچ کاری بی‌کلاسی نیست و تنها افرادی که می‌خواهند از زیرکار در بروند این حرف را می‌زنند، همه این‌ها را گفتم که بگویم آرایشگری را می‌شناسم که امروز در همین مشهد خودمان در روز بالای پنج میلیون تومان درآمد دارد و یک پایش داخل کشور است و آن یکی پایش خارج کشور برای گذراندن کلاس‌های گریم و میکاب جهانی. او در زندگی‌اش موفق است و حسابی از این‌که در جوانی سراغ علاقه‌اش رفته خوشحال است.

 

شروع فصل جدید 

حالا که دیگر کنکور و دبیرستان و دوران مدرسه تمام شده است، دیگر یک بچه کوچولو نیستید که پدر و مادرتان مسئول زندگی شما باشند و حالا حالاها نتوانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید. شما یک جوان هستید که می‌‌خواهد پایش را به اجتماع بگذارد، باید جایگاه خود را پیدا کنید و حداقل ده سال آینده خود را برنامه‌ریزی کنید، از همین الان تکلیف خود را مشخص کنید، به چه کار و رشته‌ای واقعا علاقه دارید؟ این علاقه از ته قلب است یا فقط عاشق پول و اسم آن شده‌اید؟ این را بدانید که اگر شما اولین قدم برای ساختن آینده خود را در هجده سالگی بردارید، خیلی متفاوت است از قدمی که در بیست و پنج سالگی برداشته می‌شود، این چند نفر نمونه‌های کوچکی بودند تا شما بدانید بدون دکتر و مهندس شدن هم می‌شود موفق بود و یک زندگی خوب داشت، شاید حتی دانشگاه رفتن هم فقط یک تب باشد و شما بهترین سال‌های جوانی خود را هدر بدهید، بله تعجب نکنید یک انتخاب نادرست و تحصیل در رشته‌ای که فقط دل‌تان می‌خواهد مدرک آن را بگیرید و قاب کنید گوشه دیوار، هدر دادن بهترین سال‌های جوانی است.

 

کار افتخار است

مهم نیست شما در کنکور به چه رتبه‌ای رسیده‌اید و حالا چه دانشگاهی قرار است بروید، این را در نظر بگیرید که همه دنیا در دانشگاه خلاصه نمی‌شود و همه آدم‌های موفق تحصیلات دانشگاهی ندارند. از آن گذشته شاید اصلا شما مال دکتر و مهندس شدن نباشید شاید روحیه هنرمند درون‌تان این‌قدر خلاق باشد که در هنر شگفتی بیافرینید، مهم این نیست که پیش در و همسایه با رشته دانشگاهی که قبول شده‌اید پز بدهید، مهم این است که ده سال دیگر شما از راهی که اول جوانی انتخاب کردید راضی باشید، خودتان را یک فرد موفق بدانید و باور داشته باشید که کار مایه افتخار است، فرقی نمی‌کند چه کاری، همین که شما نان حلال به دست بیاورید و تلاش کنید تحسین بر انگیز است، جامعه به تمام شغل‌ها نیاز دارد و اگر شما به کاری علاقه داشته باشید قطعا بهترین در حرفه خود خواهید بود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
b_noori
b_noori
٩٥/٠٥/٢٨
٠
٠
ممنون بابت مطلب خوبتون، فقط چرا عکسا باز نمیشه؟
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٩
٠
٠
الان درست شده :)
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٥/٢٨
٠
٠
چقد نوشتتونا دوست داشتم موضوع عالی و نگاه نو ممنون :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٩
٠
٠
ممنونم عزیزم لطف داری:)
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٥/٢٨
٠
٠
کاش وقتی 18 سالمون بود خیلی چیزا رو می دونستیم
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٩
٠
٠
آره واقعا کاش یکنفر به همه بچه های هیجده ساله این حرفها را بزنه
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٥/٢٨
٠
٠
اینو باید ب پدران و مادران گوشزد کرد ما ک خوب فهمیديم اینو:) ممنون از مطلب خوبتون:)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٩
٠
٠
اینا رو گفتم پیش پدر و مادرها دستتون خالی نباشه از این حرفها بزنید تا میتونید روی علاقتون پافشاری کنید
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٥/٢٩
١
٠
سلآم؛ بله آدم باید دل به کار بده... منکه هم کار بیرون از منزل .امتحان کردم هم کار خانگی جفتشم شیش ما نشده گذاشتم کنار...چه کنم تنبلم دیگه :)))
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٩
٠
٠
چه صداقتی:)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٥/٢٩
٠
٧
روزی 5میلیون؟؟؟seriously! !اسم ارایشگاهش را بگو، اصن عجیبه برام این مقدار پول گرفتن از مردم تو یه روز
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٣٠
٠
٠
آدم خوبه دانشجو که میشه همش فکر و ذکرش درس خوندن نباشه. دقیقا همین سال هایی که واسه درس خوندن از دست میدیم شاید بهترین سال های عمر باشه. | آرایشگری بی کلاسِ؟ واقعا کسی داریم همچین حرفی بزنه؟ الان که جاهای به حساب با کلاس مشهد مثل بلوار سجاد و امثالش همه پر شده از آرایشگاه!
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠