#ایرانی_بخر
چرا محصول داخلی بخریم؟

#ایرانی_بخر

نویسنده : مریم نیک‌پور

می‌پرسیم این محصول منتاژ داخل است؟ نه محکمی به ما می‌گوید و ادامه می‌دهد: «خیالتان راحتِ راحت باشد، صد در صد خارجی، یک پیچ این دستگاه هم در داخل کشور بسته نشده» شبیه این جمله را صاحب مغازه سه طبقه لوازم خانگی هم به ما گفت: «ما فقط در مغازه اجناس خارجی داریم یک خلال دندان این فروشگاه داخلی نیست» شبیه این جملات را قطعا شما هم شنیده‌اید، درست وقتی از مغازه‌دار محصول ایرانی می‌خواهید...

 

جنسای ما همش خارجیه!

رودربایسی چرا؛ زل زدم در چشمان مغازه‌دار و گفتم فقط چینی اصفهان می‌خواهم و حاضر نیستم چینی ایتالیایی یا فرانسه بخرم، شما هم بهتر است این محصول را ببینید، عالی است. حتی طراحی ظرف‌هایش از طرح‌های چینی‌های شما هنرمندانه‌تر است، بالاخره شما با این همه ادعای ما بهترین محصول را عرضه می‌کنیم باید در برابر مشتری مثل من هم پاسخگو باشید، بهترین محصولی که من می‌خواهم را ندارید و این ضعف بزرگی است.

وقتی از بعضی فروشنده‌ها می‌پرسیدم این محصول داخلی است؟ این‌قدر محکم نه می‌گفتند که انگار من از آن‌ها پرسیده‌ام این محصول فلان مشکل را دارد؟ متاسفانه ما این‌قدر محصول خارجی خواسته‌ایم که فروشنده‌ها نیاز مشتری خود را محصولات خارجی می‌دانند و همین نیاز را برای او برطرف می‌کنند در حالی که ما اصلا به این مسئله توجه نکرده‌ایم که برند‌های خوب داخلی هم داریم.

 

بودن یا نبودن تکنولوژی، مسئله این است

با خودمان که تعارف نداریم ما تکنولوژی ساخت بعضی از وسایل را هنوز نداریم (البته ان‌شاءا... بدست می‌آوریم ولی در حال حاضر نداریم) یا کسی را نداریم که از این تکنولوژی به دست آمده توسط دانشجوها حمایت کند و پای آن به بازار باز بشود، من هم نمی‌گویم پول‌تان را اسراف کنید و وسیله‌ای بخرید که مطمئن هستید یک ماه دیگر باید هزینه زیادی برای تعمیرش بدهید، اتفاقا باید تولید کننده هم محصول باکیفیت تحویل مردم بدهد و آن طرف ماجرا دیگر ما نیستیم، آن‌ها هم در فرهنگ جنس داخلی خریدن نقش پر رنگی دارند. اما بعضی از محصولات واقعا فرقی با محصول خارجی ندارند و حتی در مواقعی بهتر هستند. مثلا همین لباس، ما وقتی بهترین لباس‌ها را با بهترین پارچه و زیباترین طرح‌ها در داخل کشور داریم چرا دنبال لباس ترک هستیم؟ چرا به این مسئله فکر نمی‌کنید که اگر یک لباس خیلی شیک ایرانی بخرید هم نیاز شما برطرف شده است هم به توسعه اقتصادی کشورتان کمک بزرگی کرده‌اید؟

اصلا برای خود من سوال است ما با داشتن مزون‌های معروف و اسم و رسم‌دار چرا باید لباس عروس ترک بخریم؟ یا چرا باید برای بازیکنان تیم ملی کشورمان لباس ورزشی از یک کشور دیگر سفارش بدهیم؟ چرا فدراسیون فوتبال کشور به عنوان یک نهاد از تولید داخلی حمایت نمی‌کند تا مردم هم از آن‌ها الگو برداری کنند؟ اصلا چرا خود ما مردم به بعضی نهادها یاد نمی‌دهیم محصول ایرانی بخرند؟

 

برند ایرانی با کیفیت نداریم؟!

بر ما مبرهن و واضح است که الان شما با خودتان می‌گویید ای بابا نویسنده هم در عالم توهمات زندگی می‌کند کو محصول و برند ایرانی با کیفیت؟ برای همین بر آن شدیم که چند تا برند اسم و رسم‌دار را یادتان بیندازیم.

فرش مشهد: همین بغل گوش خودمان تولید می‌شود، فرش ایرانی نه تنها در ایران بلکه در دنیا شهرت دارد، فرش مشهد هم یکی از بهترین‌های فرش است.

چینی زرین اصفهان: بهترین شرکت چینی سازی ایرانی است، جدیدترین طرح‌ها را دارد و اگر به طرح‌های شهرزاد آن سری بزنید از این‌که سرویس‌های گلدار ترکیه را خریده‌اید پشیمان می‌شوید.

گاز و فر اخوان: گاز پخت و پز و فر تولید می‌کنند کیفیت و ظاهر محصول هم هیچ فرقی با خارجی‌اش ندارد در مواقعی زیباتر هم هست و شاید در خانه خیلی از شما هم این گازها پیدا بشود.

چرم مشهد: نمی‌دانم چرم مشهد برند محسوب می‌شود یا نه و هنوز برای برند شدن راه دارد که برود، اما این را می‌دانم با چرم تولید شده در کشور خودمان، کیف کفش و پالتو و کت چرم در کشور خودمان تولید می‌شود که هم طراحی کار در برابر نمونه‌های خارجی کم نمی‌آورد هم کیفیتش واقعا بهتر است.

تاژ، گلرنگ، خاکستر، ایوان: مایع ظرف شویی و پودر لباس شویی و شیشه پاک کن و صابون و خمیر دندان و شامپو را ما خیلی استفاده می‌کنیم اما محض رضای خدا هم که شده است یکبار به این برندهای ایرانی نگاه کنید به خدا چیزی کمتر از خارجی‌اش ندارند.

ترمه اصفهان: رانر و رومیزی ترک را فراموش کنید، ایرانی باشید، ترمه اصفهان بخرید یک محصول ایرانی با کیفیت که خیلی هم زیباست، خدایی حیف نیست آدم نخرد؟ شما چیزی قشنگ‌تر از خاطره جانمازهای ترمه مادربزرگ‌ها را در ذهن دارید؟

مزون و خیاطی: مزون‌ها که دیگر اینقدر زیادند که نیاز به اسم ندارند، در همین مشهد خودمان حداقل ده مزون درجه یک وجود دارد که از مانتو و شلوار بگیرید تا لباس عروس را می‌دوزند. اگر بخواهم از برند پوشیدنی حرف بزنم چادر صدف هم در مشهد فوق العاده عمل کرده است با بهترین کیفیت هر مدلی که در ذهن‌تان باشد را برای شما طراحی می‌کنند و می‌دوزند، راستی شما سر هشتگ #این_انتخاب_من_است هم با یک طراح ایرانی آشنا شدید و عکس کارهایش در مزون را دیدید. این جریان لباس المپیک برای هر کسی شر بود برای مردم ما سبب خیر شد تا باور کنند طراح لباس ایرانی چقدر توانمند است.

تک ماکارون، زر ماکارون، شاهسوند، تکدانه، سن ایچ، بیسکوییت مادر، سس بهروز، رب زشک، رب چین چین، چیپس و پفک چی‌توز، چیپس و پفک تاپیس، بستنی میهن، شیر و لبنیات کاله: برند مواد غذایی هم تا دلتان بخواهد داریم، خوبش را هم داریم، خیلی خیلی خوب، این‌قدر زیادند که شاید همه اسامی در یادم نباشد، پس لطفا خیال نکنید گذاشتن سس خارجی  کنار غذا یا بیسکوییت یا حتی شیر خارجی در عکس اینستاگرامتان باکلاس است.

 

چرا ایرانی بخریم؟

می‌گویند آقاجان چرا این‌قدر اسرار می‌کنید که برند ایرانی بخریم، برند‌سازی کنیم، از محصولات داخلی حمایت کنیم، من دوست دارم با مارک وسایل خارجی‌ام پیش دوست و آشنا و فامیل کلاس بگذارم، اصلا اگر من خمیر دندان خارجی نزنم بالا میاورم، کفش و لباس هم که دیگر آبروی آدم است باید چهارتا مارک دهن پر کن باشد.

خب نخرید، استفاده نکنید، بروید محصول خارجی بخرید، این‌قدر بخرید که هم صنعت مملکت‌مان لنگ بماند هم اقتصادش، تا زمانی که شما محصولات یک شرکت ایرانی را نخرید یا حتی از آن استفاده نکنید تا برگشت مالی نداشته باشد، نمی‌تواند پیشرفت کند، تا زمانی که ما نیازمان را فقط با واردات برطرف کنیم صنعت‌مان پیشرفت نمی‌کند، ریشه علم می‌خشکد، می‌شویم مصرف کننده. اگر روزی به ما محصولات‌شان را ندهند محتاج آن‌ها می‌مانیم، همین دارو فکر کنید هر روز در کشورمان یک داروی ایرانی برای یک بیماری سخت ساخته می‌شود و این پیشرفت دقیقا زمانی آغاز شد که ما را تحریم کردند، حالا تفاوت قیمت داروی داخلی و خارجی را ببینید، از همه این‌ها گذشته شما در برابر نسل آینده مسئول هستید، نسل جدید خانواده شما هستند، آن‌ها هم به صنعت وارد می‌شوند، حالا یا رئیس کارخانه می‌شوند یا مهندس صنایع یا خیاط مزون یا کارگر ساده و... برای آن‌ها زندگی راحت با اقتصاد مناسب را نمی‌خواهید؟

==============

پی نوشت: نویسنده به خاطر مسئولیت شرعی که برای هر کدام از واژه‌هایش دارد، از هیچ برند و مارکی نام نبرد که خودش آن را نخریده باشد یا حاضر به خرید آن نباشد.

خودمانی نوشت: برندهای بیشتری در زمینه‌های مختلف بود اما چون خودم آن‌ها را نخریده‌ام و می‌دانم در آینده هم اگر در جایگاه خرید قرار بگیرم نمی‌خرم چون هنوز به کیفیت لازم (یعنی کیفیتی که نیازمند آن باشم، حتی اگر یکم کمتر از کیفیت خارجی بود هم عیبی ندارد) نرسیده‌اند، از آن‌ها نامی نبردم البته آن محصولات نیاز به پیشرفت تکنولوژی اولیه دارند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
میرزا
میرزا
٩٥/٠٥/٢٤
٠
٠
مونتاژ صحیحه (نه منتاژ) و اصرار درسته (نه اسرار)// خسته نباشید، مطلب بسیار خوبی بود.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
ممنونم:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٥/٢٤
٠
٠
انشالله فرهنگ خرید و حمایت از محصولات ایرانی بین مردم کشور ما افزایش پیدا کنه و ادم هایی که برای خرید ایرانی ملت رو تشویق می کنند جای افرادی که تخریب می کنند رو بگیرن، البته اجناس ایرانی هم باید ثابت کنن که ارزش گرفتن جای محصول وارداتی رو دارن :) درضمن طرح فلورانس از شهرزاد قشنگ تره :ی ممنون مریم جان <3
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
من این اسمشو ندیدم الهام جان طرح کلی یا اسم یک مدل تکه؟ آره انشاالله به رونق اقتصادی کشورمون کمک کنیم:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٥/٣٠
٠
٠
اسم یک تک مدل هست گمونم، یک چیزی تو مایه های سمرقند شهرزاد هست ولی گل گلی هست :)
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
ملت اگه کلایی مشابه داخلیش بود خارجیشو نخرید حتی کالاهای مجازی. چرا دم از ایرانی ایرانی بخر می زنیم ولی تلگرام داریم، اپل داریم، کلمات خارجی استفاده می کنیم و...
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
کالایی*
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
خیلی مطلب مفیدی و کاربردی بود!دمت گرم!!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
فدا مدا:))
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
خیلی مفید بود. میرم چینی های اصفهان رو می بینم.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
طرحهاشون عالیه محدثه حتما ببین
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/٠٨/٠١
٠
٠
خریدم مریم
Gisoo_E
Gisoo_E
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
خیلی خوب بود...
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
ممنونم:))
Vania
Vania
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
بنظرم یه بخش قضیه هم همین دیده شدنه هست.این که درباره برند ها و اجناس با کیفیت تبلیغ بشه.حداقل یه عده ای که استفاده می کنن و خریدن جنسای خوب داخلی رو بیان بگن.یا حتی شخصیت های معتبر تر و شناخته شده تر هم خودشون استفاده کنن و تبلیغ تا مردم هم بپذیرن..ممنون از مطلبت مریم جان:)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
اتفاقا واقعا خوب گفتی تبلیغات خیلی مهمه اما کم کاری می کنند من همین چینی اصفهان از طریق یکی از دوستهام شناختم
looshi
looshi
٩٥/٠٥/٢٥
٠
٠
مسئله این برندای کوچیک که چیزی نیست چون همیشه مصرف کننده داره، خمیردندون و شامپو و فرش و ترمه روکه ملت میخرن ولی لوازم خونگی که بدلیل بالا بودن قیمتش یه جور ریسک محسوب میشه رو کسی نمیخره، کسی 2 تومن هزینه کنه و یخچالش سر سال خراب شه ... خب ریسکه دیگه
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
درست میگید متاسفانه هنوز به تکنولوژی لازم نرسیدیم اما یکسالی هست که شرکت ال جی یک نمایندگی ساخت به ایران داده به نام ایس ویژن ما خودمون همین پنج ماه پیش تلویزیونش خریدیم واقعا عالیههه هیچ فرقی با خارجی نمی کنه یکجورایی تکنولوژی که داره در کشور منتاژ میشه و درسته که کاملا ایرانی نیست اما مطمئننا کارگرهایی توی این کارخونه کار میکنند و مغازه دارهایی نمایندگیش بر عهده میگیرند، متاسفانه ما خودمون یک تجربه بد از یخچال ایرانی داریم اما شنیدم اسنوا یخچالهاش خوبه
maede
maede
٩٥/٠٥/٢٦
٠
١
خداییش وسایل برقی خارجیش خیلی بهتره خب!یا وقتی میری تو یه مغازه میبینی شلوار لی که دوخت مشهده با اونی که مثلا ترکه زمین تا آسمون فرق داره!واقعا باید کیفیت جنسای ایرانی بالا بره تا اعتماد واسه خریدشون ایجاد بشه.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
البته عزیزم دوخت ایرانی عالی هم داریم ها شما یک سر به چند تا مزون اسم و رسم دار بزن اونها کارهاشون توی مغازه ها نمیارند
سحر
سحر
٩٥/٠٥/٢٦
٠
٠
من خودم موافق حمایت از تولیدات داخلی هستم و خانواده م هم تا حد زیادی اینو رعایت می کنند،ولی خمیردندان پونه واقعا افتضاحس!یعنی نزدنش از زدنش بهتره.داروگر هم بد است. ولی واقعا بقیه خمیردندانهای ایرانی را امتحان نکردم،می روم سراغشان.اگه خوب باشه حتما ادامه می دم!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
حتما امتحان کن تاژ شنیدم خوبه من خودم خاکستر امتحان کردم اونم خوبه:)
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠