Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - شوخی بامزه ای به نام سقف قرارداد www.jeem.ir
شوخی بامزه ای به نام سقف قرارداد
نقدی بر درآمد های بی حساب بازیکنان فوتبال

شوخی بامزه ای به نام سقف قرارداد

نویسنده : مریم شیعه زاده

حتماً تا به حال برایتان پیش آمده که یا خودتان یا کنار دستی‌تان ناخودآگاه دستمزد جماعت فوتبالیست را محاسبه کنید. اینکه طی یک فصل چقدر قرارداد می‌بندد و بعد آنرا تقسیم بر 12 کنید تا ببینید در ماه چقدر می‌شود و می‌تواند با این پول چه شغل دومی برای خود دست و پا کند و چه ماشینی سوار شود و یا تعطیلات را در کنار کدام ساحل بگذراند و این طور حرف‌ها. آخر سر هم این دیالوگ تکراری گفته می‌شود: «ببین پول بیت المال را چطور حیف و میل می‌کنند!»

اگر بخواهیم از دید دیگری به این قضیه نگاه کنیم فوتبالیست بی چاره‌ای را داریم که بعد از عقد قرارداد با یک تیم تمام زندگی‌اش زیر ذره بین می‌رود و برای یکسال درخدمت تیم است؛ با تیم تمرین می‌کند، با تیم به اردو می‌رود، با تیم برای برگزاری بازی به سفر می‌رود، با تیم برنامه غذایی‌اش را تنظیم می‌کند و ... که قبول دارم سخت است.

اما چیزی را که این وسط متوجه نمی‌شوم تفاوت رقم قرارداد و پاداش پیروزی یک فوتبالیست با یک کشتی‌گیر است. البته نه تنها کشتی، که در این بین نسبت به فوتبال تمام ورزش‌ها یتیم واقع شده‌اند. یک عضو تیم ملی واترپلو را در نظر بگیرید که اگر تمام عمر هم مسابقه دهد و در خدمت تیم باشد باز هم رنگ رقم یک فصل برخی از فوتبالیست‌ها را نخواهد دید.

اگر بیننده برنامه «پشت صحنه» که این روزها به کارگردانی احسان علیخانی از شبکه سه سیما درحال پخش است، باشید؛ متوجه زندگی سخت و پرفراز و نشیب مردان و زنانی می‌شوید که در عرصه‌های مختلف ورزشی پرچم کشورمان را به اهتزاز در آورده اند. افرادی که چهار سال تلاش کرده‌اند تا با حضور در المپیک و پارالمپیک این چنین بدرخشند. افرادی که تحت حمایت هیچ فرد یا سازمانی نبوده‌اند. تنها کار مفید آقایان برای تقدیر از این عزیزان پرداخت 200 سکه بود که اگر با قیمت قدیم بسنجیم چیزی حدود 160 میلیون تومان می‌شود که در برابر زحماتشان اصلا به حساب نمی‌آید. در لابه‌لای خاطرات برخی از آن‌ها چیزهایی می‌شنوید که باورش سخت است. راستش باور اینکه یک قهرمان پارالمپیک برای گذران زندگی سر ساختمان کار کند خیلی غیر قابل هضم است یا چندی پیش در روزنامه‌ای خواندم یکی از ورزشکاران شناخته شده در سطح ملی در جنوب کشور مثل یک دوره گرد فلافل فروشی می‌کند. این یکی دیگر نوبر است!

در برنامه «ویتامین ث» اخیراً از دو پیشکسوت فوتبال دعوت کرده بودند که در میان صحبت‌های یکی از آن دو بزرگوار جمله جالبی اظهار شد. می‌گفت: «قدیم‌ترها صبح تا ظهر با تیم تمرین می‌کردیم و شبها با ماشینی که خودمان داشتیم  یا قرض می‌گرفتیم، مسافرکشی می کردیم تا از پس مخارج زندگیمان بربیاییم. فکر کن برخی بازیکنان با ماشین‌های آخرین مدل خود بیفتند در کوچه‌ها به دنبال مسافر! به قول بچه‌های جیم خخخخخخخخ!

دیگر حساب روزهایی را که وعده و وعید مسئولان برای حضور در جام جهانی را شنیده‌ام، از دستم در رفته است. فکر نکنم حالا حالاها رنگ جام جهانی را ببینیم. از همه این‌ها که بگذریم می‌رسیم به شیرین کاری این چند سال اخیر مسئولان. سوژه‌ی خنده‌داری به اسم سقف قرارداد.

همان سقفی که به گمانم نامرئی است و بیشتر به عنوان کلمه‌ای دکوری کاربرد داد تا مثل کبک سرمان را زیر برف کنیم و خیلی حساس نشویم. از همه ناخوشایندتر میلیون‌ها دلار ارزی است که از کشور خارج می‌شود. برای مثال همین 8 میلیارد تومانی که ژوزه سرمربی پرسپولیس زحمت حملش به خارج از کشور را کشید یا قراردادهای نجومی‌ای که بازیکنان خارجی استقلال و پرسپولیس و سپاهان و ... بسته‌اند . این وسط اگر نفعی هم می‌بردیم خوب بود اما می‌آیند و می‌روند و در این فوتبال بی در و پیکر آب هم از آب تکان نمی‌خورد...

بی خیال، از سوژه‌های جدید انجمن جیم چه خبر؟

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
روح اَستم...
روح اَستم...
٩١/١١/٢٤
١
١
هار هار هار...هرهرهر...خخخخخخخخخ...ایول شکوفه گیلاس جون
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٤
٠
٠
یوووووووووووووووهااااااااهاااااااا! شکوفه گیلاس؟؟؟؟ روح اَستی ک اَستی چرا نامربوط میگی؟ آلان اینجا واسش کامنت میذاری؟؟؟
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١١/٢٥
١
٠
چرا من؟؟؟؟.........میدونی شیعه زاده بس که خمن خوبم تو خاطر همه موندم
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٢٤
١
٠
سقف قرارداد؟؟؟؟داریم اصلا؟؟؟تنها چیزی که توی قرارداد فوتبالیستا نیست سقفه!تا آسمون هفتم بالاشو باز گذاشتن هرکی هرچقدر تونس اوج بگیره!ولی جدا جای بسی تاسف داره که یه قهرمان ملی بره فلافل بفروشه یا بره سر ساختمون کار کنه ولی یه فوتبالیست دغدغش مدل موهاشه و عکسایی که ازش توی مجلات هست قشنگ باشه
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٤
١
٠
اونم تازه فوتبالیسایی ک وضع فوتبالِمونو گلستان کردن!! اینجا همه چی برعکسه ...
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١١/٢٥
٠
٠
اینجاست که شاعر می گه: اینجا زمین تخت است...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١١/٢٤
١
٠
سقف قراداد منظورش کف قرارداده
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٤
٠
٠
آره فِک کنم منظورشون همین باشه
smt_200
smt_200
٩١/١١/٢٥
١
٠
یکی از مضررات بحث سقف قرارداد همین تعیین کف قرارداد بعضی از تیمهاست که تمام بازیکنهای تیم براشون توقع ایجاد میشه که اون سقف (یا بهتر بگم کف ) قرارداد رو باید بگیرن.
میثم
میثم
٩١/١١/٢٤
٠
٠
بیخیال بابا سقف قرارداد؟ بعضی ها سقفشون آسمونه!!!
mahshid
mahshid
٩١/١١/٢٤
١
٠
چی بگم....حرف حق تلخه
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٤
٠
٠
آقای اخوان ممنون! رفتنتون سراغ ادمین جواب داد!
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١١/٢٥
٠
٠
:-) خواهش می شه قابلی نداشت :-)
شاهدخت
شاهدخت
٩١/١١/٢٤
٠
٠
دریا........دلم براتون تنگ شده.......( آیکوم گریه شدید...)
maryam
maryam
٩١/١١/٢٤
٠
٠
چه احساسي اشكاتو پاك كن...بعدشم دلت فقط بايد برامن تنگ بشه به اون فايزم بوگو:)
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٥
٠
٠
کی میای مشهد؟ اومدی یه قرار بذا دوباره ببینیمت ... مام دلمون تنگیده!
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٤
١
٠
ای بابا.... همینه دیگه... فوتبال تافته ی جدا بافته است آخه......
smt_200
smt_200
٩١/١١/٢٥
١
٠
فوتبال از کنترل خارج شده
smt_200
smt_200
٩١/١١/٢٥
١
٠
البته بدونید که تیم فوتبال داریم تا تیم. بعضی از تیمها اصلا مجموع قیمت بازیکنهاشون به یک بازیکن تیمهای استقلال و پیروزی نمیرسن. مثلا یکی از دوستان خودم که البته فوتبالیست قابلی هم هست در یکی از تیمهای متوسط لیگ برتری توپ میزنه که رقم قراردادش اصلا سمت سقف قرارداد نرسیده .. و الان با اینکه تازه زندگی مشترکش با همسرش رو شروع کرده مشکلات مالی فراوانی داره.. ولی در مجموع اگه از انصاف نگذریم نسبت به بعضی تیمها و بازیکنها و در کل رشته فوتبال وضعیت خیلی بدی حاکم شده و در واقع کنترل از دست مسوولین خارج شده... باید اساسی فکری اندیشید. به قول یکی از کارشناسان فوتبال اگه یک سال فوتبال تعطیل بشه و بازیکنها بدون تیم بمونن سال بعد کنترل ساده تر خواهد شد..
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١١/٢٥
٠
٠
موافقم باهات...
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٥
١
٠
حق با شماست ... چرا راه دور بریم همین ابومسلم خودمون زمانیک توی لیگ برتر هم بود ، قرار داد بازیکناش نسبت ب قرارداد بازیکنهای تیم های پایتخت خیلی کم بود . اینجا تمومه حرف من سقف قرارداده! ک ب نظرم خیلی مسخره میاد . چون با این قانون آب از آب تکون نخورد . فقط سرخودمونو داریم کلاه میذاریم!
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١١/٢٥
١
٠
معتقدم فوتبال در کشورمون فقط در بخش دریافت مالی حرفه ای شده و در هیچ بخش دیگه ای حرفه ای نیست. با نظرتون خانوم شیعه زاده در مورد سقف قرارداد هم موافقم . ولی باید در مورد قیاس رقم قرارداد رشته ای مثل فوتبال و واترپولو و غیره بگم قبول دارم سقف قرارداد فوتبالیست ها به آسمون هفتم می ره ولی نباید از حق هم گذشت که جنس این رشته های ورزشی متفاوته و نباید اینا رو با هم مقایسه کرد. مثلا من از شما سوال می کنم به نظرت یک پزشک جراح باید به اندازه یک مهندس حقوق بگیره؟ آیا هر دو این ها زحمت نکشیدن و به قول قدیمیا دود گرسوز نخوردن؟! ببین ملاک و معیار سنجش و قیاس باید تراز باشه نه ناتراز. فکر می کنم در این مورد نباید قیاس عجولانه داشت. البته تاکید می کنم این به هیچ عنوان به این معنا نیست که من می خوام از فوتبالیست ها دفاع کنم یا منکر ظلمی که در حق امثال کشتی گیرها و ورزشکارای سایر رشته ها می شه، بشم. به هر تقدیر بابت یادداشت خوبتون ممنون. فکر می کنم باید ازتون بخوام بیشتر دست به قلم بشین... :-)
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٥
٠
٠
درسته ، قیاس من درمورد فوتبال با واترپلو اشتباهه . اما وقتی هردو اینا توی سطح حرفه ای ، مثلا اعضا تیم ملی دو طرف مقایسه بشن ، شرایطشون تقریبا یکسانه ولی چرا باید درمورد پاداشی ک میگیرن اختلاف باشه؟ توی فوتبال یه بازی رو می برن ، مسئولین هزار مدل تقدیر و تشکر بجا میارن و میلیون میلیون پاداش پیروزی میدن کاری ک ممکنه برای قهرمانی تیم ملی واترپلو هم انجام ندن!!! در هرصورت روندی ک دارن برای فوتبال پیش میبرن نادرسته ... خعلی زیاد! تشکر بابت نقدتون و لطفی ک نسبت ب مطالبم دارین .
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩١/١١/٢٥
١
٠
ولی به نظر من در حق خیلی رشته ها ظلم میشه!تمرین های آماده سازی یه رزمی کارو دیدین؟خیلیاشون زیر چشماشون کبود میشه واقعا از زور فشار!ولی در مقابل آقای فوتبالیست تروتمیز و آبکشیده میاد از وضعیت هتل 4ستارشون اظهار نارضایتی میکنه!و این نظرتونو قبول دارم که فقط در بخش دریافت مالی حرفه ای شده!بحث سر همینه!به هرکی هرچی میدی در مقابلش ازش توقع داری!متاسفانه فوتبالیستای ما از زندگی حرفه ای چیزی نمیدونن!نمیدونن یه ورزشکار حرفه ای برای تک تک دقیقه هاش برنامه داره!که اگه میدونستن متاسفانه سر از قهوه خانه در نمیاوردن!یا ....
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١١/٢٥
٢
٠
در مورد پاداش ها موافقم. باید در این زمینه پاداش یکسان بدن. البته خدایی شور و هیجان اجتماعی که بعد از صعود مثلا تیم ملی فوتبال به وجود می آد غیر قابل قیاس با تیم واترپولو است. مثلا اگه تیم واترپولو ایران قهرمان جهان بشه شاید آنچنان شور و هیجانی در جامعه ایجاد نشه که تیم ملی فوتبال ایران بره جام جهانی یا والیبال اونجوری در جام جهانی بدرخشه. ولی با این بخش نظرت موافقم که مثلا باید والیبال پاداشش برابر باشه. چون شور و هیجانی نزدیک به فوتبال در جامعه ایجاد می کنه. :-)
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٥
٠
٠
من با برد واترپلو بیشتر خوشال میشم!! خخخخخخخخ :)))))) {کلا کم نمیارم!}
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١١/٢٥
٠
٠
آقای صفدری خعلی لایک!
نسیم
نسیم
٩١/١٢/١٣
٠
٠
ما چیزی به اسم کف قرارداد داریم که از 200-100 میلیون شروع می شه اما چیزی به اسم سقف قرارداد نداریم!!! (:
blue girl
blue girl
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
هارهار