مثبت 16
درباره محدودیت‌های سنی که جدی گرفته نمی‌شوند

مثبت 16

نویسنده : علیرضا خورسندی

چند روز قبل به همراه یکی از دوستان به سینما رفته بودیم و از قضا یک فیلم با موضوع اجتماعی و دارای محدودیت سنی 16+ سال را برای تماشا انتخاب کردیم. قبل از شروع فیلم توجهم به دختر بچه 6 یا 7 ساله ردیف جلو که اتفاقا با مادرش و چند خانم دیگر آمده بودند جلب شد. دقیق‌تر که شدم چند ردیف جلوتر یک پسر بچه 10 یا 11 ساله هم حضور داشت. هنوز فیلم شروع نشده بود و من هم نمی‌دانستم اوضاع از چه قرار است به همین خاطر چندان اهمیتی به حضور بچه‌ها ندادم. اما رفته رفته با شروع فیلم و ساختاری که این دسته از فیلم‌های اجتماعی دارند؛ اوضاع تغییر کرد. این تغییر درست از صحنه‌ای شروع شد که یکی از بازیگران فیلم با گفتن عبارت زشت و زننده‌ای که با تکرار همراه بود، جمعیت را به خنده انداخت. در همین بین یکی از بچه‌های حاضر در سالن شروع به گفتن همان عبارت زشت کرد که با واکنش اطرافیانش و گفتن عبارت «هیسسس هیسسس» موضوع خطم به خیر شد!

حدودا نیمی از فیلم گذشته بود که داستان اصلی با موضوع اسید پاشی به جریان افتاد. از اینجا بود که واکنش بچه‌ها رفته رفته شدیدتر می‌شد. از دختر بچه ردیف جلو بگیرید که با حالت استرس و اضطراب بعد از پخش پلان اسید پاشی در فیلم با گفتن کلمه «مامان من میترسم» در بغل مادرش رفت؛ تا پسر بچه چند ردیف جلوتر که آرام و قرار نداشت و مدام خودش را با چیزی مشغول می‌کرد.

این وضعیت تا پایان فیلم ادامه داشت و حتی از شدت ‌فریاد‌ها و واکنش‌های تند کارکترهای فیلم، نوزادی که با پدر و ماردش به این سالن آمده بودند به گریه افتاد و مادرش مجبور شد به همراه نوزادش از سالن خارج شود. بعد از پایان فیلم چند سوال اساسی برایم باقی مانده بود که البته ربطی به اصل فیلم نداشت. با دیدن مسئول سالن، اولین سوالم را از او پرسیدم که چرا باید با وجود محدودیت سنی که این فیلم دارد، به افراد زیر 16 سال بلیت و اجازه حضور در سالن داده شود؟! او جواب داد «این بچه‌ها هفت تای من و شما رو حریفن! اینا که چیزی نیست!» تعجبم از این حرف با نظر دوست که می‌گفت «این‌ها دنبال پول بیشترن! محدودیت سنی و این حرف‌ها براشون فرقی نمیکنه!» تا حدودی بیشتر شده که چرا باید شرایط این چنین باشد! اما یک سوال مهم‌تر برایم بی‌جواب مانده بود که تماشای این نوع فیلم‌های خشن می‌تواند چه تاثیر مخربی بر روی بچه‌های داشته باشد؟

برای یافتن جواب سوالم سری به اینترنت زدم که خلاصه یافته‌هایم از زبان کارشناسان این بود که كودكان از سنين خيلي پايين (حتي از دو سالگي) از رفتار پرخاشگرانه تقليد مي‌كنند. تا آنجایی که تاثير مشاهده خشونت در 8 سالگي عميق‌تر و پايدارتر از 19 سالگي است؛ چرا كه در اين سنين مرز مشخصي ميان خيال و واقعيت در ذهن كودك وجود ندارد به همین دلیل آنها هر چیزی را که می‌بینند واقعي تصور مي‌كند و هرچه صحنه واقعي‌تر به نظر رسد تاثيرپذيري آن‌ها بیشتر می‌شود. به طور کلی کودکانی که فیلم‌های خشن یا به هر نحوی هنجار شکنانه نگاه می‌کنند بعد از مدت کوتاهی به اعمال پرخاشگرانه روی می‌آورند و در برخي ديگر پتانسيل گرايش به رفتارهاي قانون گريز و ضد اجتماعي در سنين جواني و بزرگسالي افزايش مي‌يابد. حالا یک سوال مهم دیگر پیش می‌آید که چرا بعضی پدر و مادرها با بی‌توجهی خود نسبت به مسائل مهمی مثل عدم رعایت محدودیت سنی فیلم‌های این چنینی؛ آینده زندگی خودشان و فرزندشان را به خطر می‌اندازند؟

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهرا- خسروی
زهرا- خسروی
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
جدا برای منم سوال! من که دیگه هیجده رو رد کردمم از صحنه اسید پاشی میترسم ؛ تاکید میکنم حتی از صحنش!!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢١
١
٠
متسفانه خیلی ها به این مسائل توجهی ندارند و واسه خودشون عادی! به همین خاطر فکر میکنن واسه بچه ها شون هم عادیه!!!
Gisoo_E
Gisoo_E
٩٥/٠٥/٢١
٣
٠
واقعا کاش یکم پدر و مادرا به فکر بچه هاشونو زندگی آینده اونها بودن...(البته بعضی از والدین اینجوری هستن دیگه!) ممنون از مطلبتون
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢١
١
٠
از یک سری ها که گذشته! یک سری از والدین هم که باید آگاه بشند اما بالاخره اگر خدا بخواد ما هم یک روزی صاحب فرزندی میشیم یا به هر نحوی با بچه ها در ارتباط خواهیم بود. همین که خودمون رعایت کنیم حداقل نسل بعدی مشکلی نخواهند داشت از این نظر
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٥/٢١
٣
٠
ختم به خیر موضوع قابل توجهی بود متاسفانه تقصیر اون بلیط فروش سینما نیست چون اون که بلیط رو میفروشه نمیتونه رنج سنی رو هم کنترل کنه تقصر پدر و مادرهاست که به هشدار رده ی سنی توجه نمیکنن
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
بله این یک مشکل نوشتاری بوده که نمدونم چرا این شکلی نوشتمش :| اما به نظر من همون بلیت فروش سینما هم تا حدی مقصر! یک وقت هست پدر و مادرها در جریان نیستن که مثلا این فیلم 16+ هستش! اینجاست که حداقل باید اون فرد تذکر بده که آقا این فیلم محدودیت سنی داره و برای بچه شما مناسب نیست!
sunrise_gh
sunrise_gh
٩٥/٠٥/٢١
٣
٠
به موضوع خوبی اشاره کردین کاش بیشتر توجه شه
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
ما میتونیم با گوشزد کردن این موضوع تا حدی به فرهنگ سازیش کمک کنیم.
محمد-۱۵۱
محمد-۱۵۱
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
والا از کسایی که پول واسشون از روح و روان یه کودک که میتونه با دیدن این تصاویر ضربه های روحی جبران ناپذیری بهش وارد بشه،مهم تره واقعأ چه انتظاری باید داشت :/ برن به درک همه شون :|
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
محمد به خودت مسلط باش :دی باید فرهنگ سازی کرد که کار یک روز دو روز هم نیست. به نظرم همین که آدم به خود خانواده ها تذکر بده بالاخره درست میشه :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٥/٢١
٤
٠
دلیلش سادس " فرهنگ جهان سومی "، " پایین بودن ساعت مطالعه " ، " بی سوادی در تربیت فرزند "، " نبود نظارت بر کار و فروش، از سینما گرفته تا ... "
میرزا
میرزا
٩٥/٠٥/٢١
٣
٠
با نظر خانم حبشی کاملاً موافقم...
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
بله خب دلیل خیلی از مشکلات امروزی ما همون مورد 1 تا 3 که گفتید. اما باید درستش کرد تا هرجایی که میشه
maede_sadati
maede_sadati
٩٥/٠٥/٢١
٣
٠
مثل بچة ای ک با تاثیر گرفتن از سریال 5 کیلومتر تا بهشت خودش رو دار زد:/ ببخشید ولی اين کارای بعضی از پدر مادر ها ک میزارن بچة ها تو همچین سن هایی ی سری از فیلم ها رو ببینن از نظر بنده نشات گرفته از سواد پایین شون:|
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
منم با حرف شما موافقم. اما خب میشه با بی تفاوت نبودن و تذکر دادن به همین پدر و مادرها، تا حدودی جلوی این نوع رفتارهای اشتباه رو گرفت.
n.dahji
n.dahji
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
امان از پدر و مادرهای بی فکر و بی مسولیت،فقط خودشون خوش بگذرونن بچه ها مهم نیستند،من خیلی ناراحت میشم،به نظرم تقصیر اونی که بلیت میفروشه نیست،هر کسی جناب خورسندی به فکر منفعت خودشه و جیبش/حالا به نظرتون پدر و مادرها نباید به فکر تاثیرمخربی که روی فرزندانشون میگذارند باشند؟پدر و مادر به فکر بچه اش نباشه میخواد بلیت فروشه به فکر باشه؟ممنون جناب خورسندی به موضوع خوبی اشاره کردید و خسته نباشید.عالی بود:)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
٠
٠
قطعا پدر و مادر مقصر اصلی هستند اما بالاترم گفتم خدمت یکی از جیمی ها که شاید اون پدر و مادر ندونند که این فیلم محدودیت سنی داره! یا اصلا ندونند که محدودیت سنی چی هست و اگر رعایتش نکنند چه عواقبی داره! اینجا لازمه در مرحله اول اون فردی که داره بلیت ها رو میفروشه تذکر بده! یا مثلا زیر پوستر فیلم این موارد رو طوری که واضح باشه توضیح بدند. در مرحله آخر هم تذکر مارو میطلبه که بی تفاوت نباشیم. ممنونم از نظرتون
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠٥/٢١
٣
٠
بعد هی میگیم چرا خشونت توبچه هامون زیاد شده!خوب معلومه دیگه...خشت اول...
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
بله متاسفانه از این مدل خشت ها کج و ماوج زیاد شده این روزها!
میرزا
میرزا
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
موضوع ختم (نه خطم) به خیر شد!// کاراکترهای فیلم// و اینکه متنت اصلاً "؛" نمی خواست.// خیلی خوشحال شدم که یه متن ازت مطالعه کردم علیرضاجان :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
٠
٠
ممنونم از توجهتون. اما این «؛» که گفتید نمی خواد. چرا آیا مثلا اینجا «...در بغل مادرش رفت؛ تا پسر بچه چند ردیف...» نمیخواد؟ تاجایی که من یادم این نقطه ویرگول برای جاهایی بود که جمله تموم میشه ولی ادامه جمله در توضیح یا مربوط به جمله قبل باشه
میرزا
میرزا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
علیرضاجان از نقطه ویرگول خیلی کم استفاده میشه، به ندرت. اینی که شما در جواب من فرمودی اینه که قبل از یه جملۀ توضیحی بیاد اما جملۀ قبل از نقطه ویرگول کامل باشه (این یه مورده) مواردی که شما استفاده کردین توضیحی نیست.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٣
٠
٠
ممنونم از پاسخگویی شما :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٥/٢١
١
٠
:) فک کردم منشوری نوشتی رفیق
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
٠
٠
فکرهای بد ؟ :دی
مهشید_دانش
مهشید_دانش
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
خیلی موافقم. گذشته از این سریال هایی که توی بستر نت وجود داره و محدوده ی سنی شون هجده به بالاست اما میبینی بچه هایی که به زور چهارده سالشون میشه فیلم ها رو دیدن و نظر میدن. بشدت تاثیر منفی این رعایت نکردن رو دیدم که شکل گیری فانتزی های جنسی نادرست چه دختر چه پسر جزوشونه
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
به موضوع خوبی اشاره کردید! حالا فیلم و سریال های اینترنت به کنار! اینایی که شبکه های ماهواره ای رو تماشا میکنند با فیلم های نامناسبی که برای همه سنین داره دیگه خیلی آدم های بی فکری هستند!!
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٥/٢١
١
٠
چه موضوع خوبیا انتخاب کردید واقعا فکر نمیکردم اجازه داده بشه به بچه برن این فیلما را ببینند
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
ممنونم. بله متاسفانه اصلا نظارتی نیست!
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٥/٢١
٢
٠
واقعا چرا باید انقدر کم توجهی بش بابت مسیله ای که آینده ی فرزندان و آینده ی جامعه دراون نهفته است. لااقل مادر و پدرا کم اطلاعات دارن شما که مسیولی چرا.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
مسئولین اصولا تو اینجور موارد سرشون که جلسات مهمشون (!) گرمه!!!
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
خخخخخ واقعا
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
پیروی حرفت: این خبر مال چند روز پیشه: «دادسرای امور جنایی تهران دستور احضار پورمحمدی مدیر شبکه ۳ سیما، به عنوان صادر‌کننده مجوز پخش سریال «۵ کیلومتر تا بهشت» و علیرضا افخمی به عنوان کارگردان این سریال به اتهام تسبیب در مرگ مرحوم «مهدی کوهی» را صادر کرد. » و یه نکته ی دیگه: مسئولین نمی فهمن، از خودِ خانواده ها بعیده این کارا.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
٠
٠
به نظرم این جهالت بعضی خانواده ها بیشتر به خاطر بی اطلاعی باشه
z_amini
z_amini
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
بچه ها بیشتر از انچه که فکر می کنید،میفهمند. خیلیا با این تصور که بچه متوجه اصل ماجرا نمیشه،اونو توی محیط هایی میبرن که ...هیچی دیگه!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
٠
٠
بله کاملا درسته
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٥/٠٥/٢٢
١
٠
متاسفانه خانواده های ما اینروزا توجه لازم رو به تربیت درست بچه هاشون ندارن و بعد که بچه ها با مشکلی رو به رو میشن میگن وای چی شد ؟ چرا اینجوری شد ؟ چرا بچمون اینقد خشن شده رفتارش ... یه استادی داریم خدا عمرش بده یه جمله معروف داره که میگه : گل ها مشکلی ندارند ، باغبان ها مشکل دارند ... ممنون بابت مطلب خوبتون :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/٢٢
٠
٠
بله همیشه فکر میکنم همه مشکلات تقصیر دیگرانِ در صورتی که خیلی وقتها مشکل اصلی از خود ماست. امیدوارم هرچه زودتر متوجه رفتار اشتباهشون بشن. منم ممنونم از شما
b_noori
b_noori
٩٥/٠٥/٢٣
٠
٠
تربیت فرزند مساله ای هست که به نظرم از هر وظیفه ی دیگه ای تو دنیا بیشتر به گردن پدر و مادر سنگینی میکنه، تمام این حرف هایی که شما و دوستان زدید درست، ولی متاسفانه وقتی پدر و مادر مجبورن هردو برن سر کار برای تامین مخارج زندگی و این وسط بچه ها باید از سنین پائین که نیاز به محبت مادر دارن یا تو مهد کودک زندگی کنن یا خونه مادر بزرگ ها و موقعی هم که والدین خونه هستن اونقدر خسته ان که حوصله ی وقت گذاشتن برای بچه هاشونو ندارن، دیگه فرصت ندارن به این چیزا فکر کنن، قدیم یه پدر میرفت سر کار و خرجی یه خانواده ی 10 نفری رو راحت متقبل میشد و سرگرمی های امروزه هم نبود که لازم باشه والدین مدام مراقب بچه ها باشن که خدای نکرده تو نت فلان فیلمو نبینه و یا فلان بازی خشنو نصب نکنه برای خودش یا حتی تو تلوزیون چه فیلمی رو ببینه که بد آموزی نداشته باشه؛ یه حیاط بزرگ بود و 7 ، 8 تا بچه قد و نیم قد که با هم گرگم به هوا بازی میکردن مامانم همیشه تو خونه بود و پیش بچه ها، تا پدر و مادر نشدین این قدر راحت قضاوت نکین پدر و مادرها رو// مطمئن باشید برای پدر و مادر هیچ کس عزیزتر از فرزندش نیست ولی بعضی وقتا شرایط طوریه که متاسفانه باعث تربیت غلط فرزند میشه...
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٥/٢٤
٠
٠
من معلمم تو مدرسه غیرانتفاعی. واقعا چیزهایی میبینم که گاهی از زندگی سیر میشم. پدرمادرهایی که به هیچ وجه به فکر تربیت صحیح فرزندانشون نیستند. فقط یه کارناما براشون مهمه ک تمام نمرات فرزندانشون عالی باشه حتی اگه در واقعیت بسیار ضعیف باشن. پدرمادرهایی که بچه 7ساله رو تنها میذارن خونه با ماهواره. پدرمادرهایی که اوج پدرمادریشون اینه که هرررررررچی بچه خواست براش بخرن. و فکر میکنن که پدرمادرهای خوبی هستن! ممنون از شما بابت این مطلب...
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٥/٢٦
٠
٠
پیشاپیش تولدت مبارک، فقط یه سوال، امشب که یارانه رو میریزن، خودت میری با یارانه ات خرید کنی دیگه خخخخ
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٥/٢٧
٠
٠
تولدتون مبااارک
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠