دختر رئیس جمهور هستی که باش!
چرا دختر اوباما تعطیلات تابستانی‌اش را به عنوان گارسون در رستوران می‌گذراند

دختر رئیس جمهور هستی که باش!

نویسنده : مجید حسین زاده

این‌که تعطیلات تابستانی یک نوجوان با اشتغال در یک کار پاره وقت یا حتی تمام وقت بگذرد، جای تعجب ندارد اما اگر این نوجوان فرزند رئیس جمهور فعلی آمریکا باشد، عجیب و ناملموس به نظر می‌رسد. به خصوص که اگر آن کار در شان دختر رئیس جمهور یک کشور هم نباشد. در چند روز اخیر، خبر شغل تابستانی دختر اوباما به یکی از پربازدیدترین خبرها در سایت ها و شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

 

دختر اوباما در رستوران مدیریت می‌کند یا گارسونی؟ 

اصل خبر این است که «ساشا اوباما» دختر کوچک رئیس جمهور آمریکا که حدود نیمی از عمر 15 ساله خود را در کاخ سفید گذرانده است، تابستان امسال با کار کردن در یک رستوران غذاهای دریایی در جزیره «مارتاز وینه یارد» در ماساچوست، اندکی از زندگی مجلل خود فاصله گرفته است. جالب‌تر این‌که ساشا در این رستوارن در قسمت تحویل غذا به مشتریان کار می‌کند و هم زمان فنون خدمت رسانی مانند نظافت میزها، گرفتن سفارش و آماده سازی رستوران پیش از باز شدن آن را هم انجام می‌دهد. در این بین واکنش یکی از خدمه رستوران که ساشا را نمی‌شناخته است هم قابل تامل است. یکی از خدمه این رستوران در همین خصوص گفته است: «ساشا در طبقه پایین و قسمت تحویل غذا به مشتریان کار می کند. ابتدا من و همه همکارانم از این که 6 نفر از این دختر محافظت می کردند متعجب بودیم؛ اما پس از مدتی تازه متوجه شدیم او کیست! آن 6 نفر هم از مأموران سرویس مخفی آمریکا بودند که ساشا را همراهی می کردند. آن ها با نشستن روی نیمکت های تحویل غذا یا در خودرویی بیرون رستوران، ساشا را هنگام خدمت به گردشگران گرسنه تحت نظر داشتند و تا قبل از این که بدانم او دختر رئیس جمهور آمریکا است، این موضوع برایم عجیب بود.»

 

نظر جالب یک کارشناس مسایل بین الملل در این باره

در این بین شاید این سوال به وجود بیاید که آیا این رفتاری تبلیغاتی است؟! دکتر غلامرضا کحلکی، کارشناس مسائل بین المللی در پاسخ به این سوال به نکاتی اشاره می‌کند که با توجه به آن‌ها بعید به نظر می‌رسد رئیس جمهور فعلی آمریکا که باید تا چند وقت دیگر کاخ سفید را ترک کند، برای تبلیغات دست به چنین کاری زده باشد. دکتر کحلکی در گفت‌وگویی که با هم داشتم گفت: «همان طور که می‌دانید اوباما عضو حزب دموکرات است و پایه این حزب بر اساس توجه به کار و کارگر است. در ضمن خود اوباما چند وقت پیش در پاسخ به این سوال که بعد از رفتن از کاخ سفید تصمیم به فعالیت در چه کاری دارد، پاسخ جالبی داده است: «دوست دارم در یک کارگاه دوخت و فروش تیشرت فعالیت کنم!». از کنار هم قرار دادن این گفته و با شناختی که ما از اوباما و سبک زندگی‌اش داریم، توجه او به کار و فعالیت قابل کتمان نیست. بنابراین بعید به نظر می‌رسد که این کار تبلیغاتی باشد. در ضمن حتما شنیده‌اید که همسر اوباما هم در پاسخ به این سوال که چرا دخترتان را در این سن به سر کار فرستادید، گفته است: «به طور معمول دختران را در این گونه فعالیت‌ها شرکت نمی‌دهیم اما سعی کرده‌ایم تا جای ممکن آن‌ها به صورت عادی زندگی کنند و این هم پیش زمینه‌ای برای رسیدن به همین هدف است.» در عرف جامعه آمریکا کار کردن فرزندان در تابستان طبیعی است چراکه داشتن روزمه کاری قبل از ورود به دانشگاه کمک بسیاری به موفقیت‌های دانشجویان می‌کند. در ضمن نمونه‌های دیگری از شخیصت‌های معروف سیاسی و اقتصادی هم در آمریکا و هم در کشورهای پیشرفته اروپایی وجود دارند که فرزندان شان را به سر کار فرستاده‌اند.»

 

شانس تجربه‌ای که به دلایل واهی از دست نوجوانان ما می‌پرد

دلیل واکاوی این موضوع در این مطلب این بود که متاسفانه در بعضی جوامع --از جمله کشور خودمان- فرصت چنین تجربه‌های گران بهایی از نوجوانان به دلایل واهی گرفته می‌شود اما در بین قشر تحصیلکرده و حتی ثروتمند بعضی جوامع اروپایی چنین رفتارهایی عرف محسوب می‌شود و طبیعتا تاثیرات مثبت روان شناسانه و جامعه شناسانه‌ای هم بر روی رشد نوجوانان‌شان خواهد گذاشت. دلایلی مانند «در شان خانواده ما نیست»، «فرزندان‌مان نباید از الان درگیر چنین مسایلی شود»، «ما کار می‌کنیم تا فرزندمان از زندگی لذت بیش‌تری ببرد و نگرانی مالی نداشته باشد»، «اگر سر کار برود مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد و اعتماد به نفس‌اش را از دست می دهد» و ... همه‌شان یک نتیجه دارند و آن هم از دست دادن شانس کسب تجربه‌ای گران بها در نوجوانی است. 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مهشید_دانش
مهشید_دانش
٩٥/٠٥/١٧
٦
١
من اوباما چ خانوادشو خیلی دوست دارم ؛) بنظرم‌بهترین و با سیاست ترین رییس جمهور امریکاست
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٧
٢
٤
مطلب رو سیاسی نکنید خواهشا!!!
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٥/١٨
٢
٠
دل به دل راه داره از طرف اوباما
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
من هميشه ميگم فرزندم رو از همين سنين ميفرستم كار كنه. واقعا لازمه. خودمم از 19-20 سالگي كار كردم كه به نظرم خيلي دير بوده اما بازم خيلي كمكم كرد تو رشد اجتماعي...
s_mohsen
s_mohsen
٩٥/٠٥/١٧
١
٠
مطلب تامل برانگیزی بود...تشکر:)
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
سلامت باشید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
:) خدمت تموم شد مهندس؟
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
نه هنوز ولی در سراشیبیه!
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
نه هنوز، در سراشیبیه!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/١٨
١
٠
این مسئله "شان" خیلی مشکلات واسه ما درست کرده! این که مثلا اگر یکی علاقه به رشته های فنی داشته باشه و خانواده اون طرف بگن در شان خانواده ما نیت و این حرفها میتونه کل آینده یک نفر رو تباه کنه و ... . حالا اینم یک طرف ماجراست. البته یک سری ها هم هستن تو ایران خودمون که دیگه از اونطرف ماجرا دارن ضربه میخورن چون من یک جایی میخوندم که اگر بچه ها از سنینی پایین که باید بیشترین فکر و ذکرشون درس خوندن باید باشه برند کار کنند. ممکنه دیگه فکر درس خوندن از سرشون بیفته و یا اگرم درس بخونند اونطور که باید نباشه چون یک سرگرمی یا به قولی کار دیگه به جز درس خوندن گیر میارن که اتفاقا براشون درامد زا هم هست.
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
در باره شان کاملا موافقم. جالبه که نوجوان هاشونو فقط تابستون ها سرکار می فرستن تا لطمه ای به درس شون وارد نشه...
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٥/١٨
١
٠
این ماجرا کمی عجیبه. به نظر نمیاد بشه به این سادگی تحلیلش کرد و گفت خب اوباما روحیه کار و فعالیت و اینا داره، پس دخترش هم اینطوریه. اما این وجه ماجرا که ماها تا قبل از دانشگاه کاری نمی کنیم و یا شاید کاری برای انجام دادنمون وجود نداره مسئله مهمیه. (هرچندبعد از دانشگاه هم پیدا کردن کار خودش معضله) کاش موسسه ای راه می افتاد و در این زمینه کار می کرد. چون اگر نوجوانان جامعه ما شروع به کار کنند، دیگه یک سیل خروشانی از طمع کارفرمایان شروع میشه و از اونها به عنوان نیروی کار ارزان استفاده می کنند دقیقا شبیه کاری که در چند سال اخیر با زنان جامعه کرده اند و عملا زنان تبدیل به نیروی ارزان جامعه شدند. مسئله اینجاست که در آمریکا قوانین مربوط به کار و حقوق شهروندی بسیار دقیقه و البته اجرا میشه و نفع کارگر رعایت میشه.
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
١
٠
دلیل نگارش این مطلب، دقیقا توجه به همین هیچ کاری نکردن قبل از دانشگاه و ... است
p_rahimii
p_rahimii
٩٥/٠٥/١٩
٠
٠
مرسی از شما :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
دلم ازین می سوزه که از 8 سالگی تابستونا رفتم در مغازه بابام هرسال؛ در حالی که می تونستم برم شغل هایی که الان برام یه رزومه خوب می بود.
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
١
٠
باز خوبه سر یک کاری رفتید، بعضی ها که همونم نرفتن!
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
اسف ناکه وضع ماها در مقابل اینها! نوجوون های ما ساده ترین کارهای شخصی خودشون رو هم نمیتونن انجام بدن با این توجیه مسخره که نباید از الان درگیر این کارها بشن! دخترای 12-13 ساله یه چای دم کردن بلد نیستن! بعدم که رفتیم لیسانس گرفتیم توقع داریم یه میز فلان سایزی رو براون خالی کنن بریم بشینیم پشتش!
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
دقیقا!
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٥/١٨
١
٠
خیلی از ماها اگه بریم یه مملکت خارجی حتی حاضریم پست ترین کارها رو هم انجام بدیم برای اینکه مجبوریم خرج خودمون رو دربیاریم ولی همین جا حاضر نیستیم برای شکم خودمون غذا درست کنیم! متاسفانه خیلی از دخترهای هم سن و سال من ساده ترین کارهای خانه داری رو هم بلد نیستن با این توجیه که من وقت ندارم دارم درس میخونم:)
Golbarg_K
Golbarg_K
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
سلام.چه باحاله! ممنون:-)
m.hosseinzadeh
m.hosseinzadeh
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
سلامت باشید...
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
خیلی جالب بود واقعامیش از این نکته ی مثبتی ک دارن درس بگیریم و آنقدر تا ی چیزی داریم ب خودمون ننازیمو بگيم اینکار نمیکنم اونکارو نمیکنم و چون ی کاری در شانمون نیست ب قول خودمون انجامش نديمو ب جاش بیکاری و انتخاب کنیم
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠