آيا آسيب خشونت از برهنگی کمتر است؟

آيا آسيب خشونت از برهنگی کمتر است؟

نویسنده : m.attari

برگزاري هفته فيلم وحشت در شبکه تهران سيماي جمهوري اسلامي! موجب حيرت و تعجب فراوان بود و متاسفانه در ميان اخبار پر سر وصدا گم شد. اين رويداد نامبارک بهانه‌اي است تا پرسش‌هايي جدي به ميان آيد مانند اين‌که مگر خطرات و آسيب‌هاي رواني فيلم‌هاي وحشت زا قابل ترديد است ؟ و اين که چرا نگاه سنتي دين داران، خشونت يا عصبانيت يا وحشت را که بسيار مخرب و آسيب زاست به اندازه برهنگي و مسائل غير اخلاقي بد نمي دانند؟ در حالي که گاه آثار و عواقب سوء آن تا سال ها برطرف نمي‌شود و نتايج و پيامدهاي بسيار منفي روحي دارد و چه بسا همين آسيب ها زمينه ساز برخي انحرافات اخلاقي هم باشد! روايات عجيب و نگران کننده اي که در مورد عصبانيت و خشم داريم - در حالي که کمتر مورد توجه قرار مي گيرد - بسيار جدي تر از برخي مضامين است که معمولا تکرار مي شود و در رسانه ها مطرح مي گردد.

در ادبيات ديني و روايات معصومين عليهم السلام معمولا تهديد، غضب و شهوت ( يعني انحراف دو قوه و قدرت انساني ) با هم ذکر مي شود. در حالي که برخورد ما با اين دو موضوع هميشه با اختلاف سطح بسيار همراه است ، موضوعات غير اخلاقي و مسئله شهوت را بسيار زشت و ناروا مي‌دانيم ( در حدي که گاه جوازات شرعي را هم تحمل نمي‌کنيم) اما موضوعي مثل عصبانيت و خشم و غضب را نه تنها اين قدر بد نمي بينيم بلکه گاه به شکل احمقانه اي نشانه مردانگي و طبيعت مردي مي دانيم!

شبکه تهران هفته فيلم وحشت را رسما و علنا تبليغ مي کند و فيلم هايي را به نمايش مي گذارد که کارگردان يکي از آن ها گفته من اين فيلم را طوري ساخته ام که احساس اضطراب و ترس تا چند روز بيننده را رها نکند ! چنين فيلمي به راحتي از سيماي جمهوري اسلامي پخش مي شود و نه مديران ارشد يا ناظرپخش و نه مسئولان کشور و بزرگان و علما هيچ يک احساس نگراني شديد نمي کنند ، اما خدا نکند در همين سيماي جمهوري اسلامي ايران فيلمي پخش شود که در لحظه اي از آن - فقط چند ثانيه - دست وبازوي زني پيدا باشد ! با ترويج برهنگي همه کشور به هم مي‌ريزد و همه از بر باد رفتن ايمان و ديانت مردمان احساس خطر مي کنند، اما با ترويج اضطراب و وحشت کمتر کسي نگران مي شود! چرا آسيب هاي رواني مانند وحشت و اضطراب را به اندازه برهنگي اثرگذار و ناپسند نمي دانيم؟

قطعا مديران شبکه تهران نماز مي خوانند و مدعي دينداري هستند اما آيا در برابر آسيب هايي که همين شب ها به مخاطبان -مخصوصا کودکان و نوجوانان -وارد کرده اند احساس مسئوليت شرعي مي کنند ؟ چرا در مورد موضوعي مانند برهنگي تصور خلاف شرع بودن داريم اما در مورد آفتي مثل خشم چنين نمي انديشيم در حالي که فرموده اند : "الغضب مفتاح کل شر / خشم کليد همه بدي هاست " چگونه است که در عرف اجتماعي مذهبي مان آسيب هاي رواني چون اضطراب و افسردگي و ترس را خلاف شرع و ضددين نمي دانيم و دينداري را به سطح نازل امور ظاهري فروکاسته ايم ؟ بسيار در اين باره انديشيده ام ( لا اقل سال هاست به خاطر بحث حجاب به طور جدي ذهنم درگير اين موضوع است ) و غير از پاسخ هاي کلي و عمومي به جواب هايي هم رسيده‌ام که متأسفانه اکثرا بسيار ناخوشايند است و ترجيح مي دهم مطرح نکنم و به قلم نياورم!

محمدرضا زائری

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
S_refaeinia
S_refaeinia
٩٥/٠٥/١٧
٠
١
کسی که همه رو مجبور نکرده بشینن نگاه کنن..واس سلیقه های مختلف فیلم تولید میشه، خیلیا هستن فیلم ترسناک دوس دارن..دلیل نمیشه که ما بگیم مدیر شبکه تهران مسئولیت شرعی داره یا نه! و در کل قیاس این موضوع با موضوع شهوت قیاس درستی نیست..موفق باشید
سید علی
سید علی
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
ای بابا ول کنید این چیزارو بیاید در مورد این حرف بزنیم که قشنگ ترین فیلم ترسناکی که دیدین چی بود؟!!
لیلی
لیلی
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
فیلم اره.باعث شد قدر زندگی کردن را بدونم که اهن سخت ترین شکنجه گر دنیاست
سید علی
سید علی
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
من خودم عجیب کینه رو دوست دارم!به کارگیری هنرمندانه ی صدا و تاریکی واقعا این فیلم رو ترسناک کرده!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
فیلم 120 روز در سدوم (برگرفته از رمان مارکی دوساد/سادیسمی مشهور)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
اره 7 تاست چنتاشو دیدی؟
سید علی
سید علی
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
ادم اره رو میبینه بجای ترس افسردگی میگیره!
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
فیلم ترسناک فرق داره با فیلم چندش تیکه تیکه کردن و اینا که نشد ترسناک اینا بیشتر حال به هم زن هستش بیشتر فیلم های ترسناک برتر دنیا بیشتر از المان های ترس و دلهره و وضعیت ها استفاده بردن تا نشون دادن این چیز های حال به هم زن
سید علی
سید علی
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
دقیقا موافقم
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٥/١٧
١
٠
من شنیده بودم دروغ کلید همه بدی هاست...حالا گذشته از این باهاتون موافقم،نباید فیلم های ترسناک و حتی فیلم های جنایی که صحنه های خشن دارن بی پرده و رسما توو کشور تبلیغ بشن.هرکی سلیقه اش فیلم ترسناکه میتونه تماشا کنه کسی نمیگه جرمه ولی ترویجش درسترنیس بنظر منم‌.
Gisoo_E
Gisoo_E
٩٥/٠٥/١٧
١
٠
واقعا... مرسی از مطلبت..
لیلی
لیلی
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
از عذاب الهی مگه اینکه فیلم ترسناک درست کنن! وگنه از جن و شکنجه بخوان فیلم بسازن شونصدتا ممیزی و سانسور بش میخوره
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
نمی دونم. شاید. ولی اون وقت شب که مال بچه ها نیست زیر فیلم ها هم میزه اونقدر + بعد هم اینکه صدا و سیما هم صحنه خشن رو حذف می کنه مثلا فرو کردن چاقو در اعضای بدن کلا تو صدا و سیما نشون داده نمیشه . یا بریدن و اینا. فقط اون حس ترس میمونه. آخرش هم نمی فهمینی اصلا چی شد اونقدر حذف شده. هرچند منم تقریبا نگاه نمی کم. مگر مجبور شم.
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
من فیلم ترسناک دوس دارم نباید ببینم؟
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
نه. بهتره بر این دوست داشتنتون غلبه کنید این بهتره یا اینکه شب برای دستشویی رفتن همه رو بیدار کنید که مراقب باشن و همه چراغ ها رو روشن کنید:)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
خخخخخ خدایی بعدشم همينطوره هه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٥/١٧
٠
٠
این فیلما که میزارن که ترسناک نیست/فیلم ترسناک ندیدی که توی خیلی از کشورها و آمریکاشم ممنوعه.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٥/١٨
٠
٠
با کلیت حرفتون موافقم. اما خب نمیشه به سلیقه یک سری از مخاطب ها هم احترام نذاشت. اما اینکه بیان این موضوع رو تبلیغ کنن به نظر منم درست نیست. از اونجایی که خیلی ها (تا جایی که من میدونم) طرفدار فیلم ترسناک نیستن و اگر ببینن خیلی کمِ درصدش در ماه یا سال به نظرم بهتر صدا و سیما هم خودش رو قاطی این مسائل نکنه.
پربازدیدتریـــن ها
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
مراقب دل ها

یک استکان یاد خدا

٩٦/١١/٠١
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
من مرده ام

لالایی هق هق ها

٩٦/١١/٠١
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
ادب و مهربانی را فراموش نکنیم

تو يا شما؟ مسئله اين است!

٩٦/١١/٠١
چند خطی درباره سانسور کتاب

سانسور ممکن نیست

٩٦/١١/٠٢
مرسی همه!

دلتنگت بودم

٩٦/١١/٠٢